نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 294079
هاشمی رفسنجانی: اصلاح طلبان افراطی و اصولگرایان افراطی رفتاری دوگانه با من داشته‌اند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۸
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من در اصول و مبانی فکری اعتدالی خود همواره ثابت بوده‌ام و به همین دلیل هم در مقطعی از زمان اصلاح طلبان افراطی و در مقطعی دیگر اصولگرایان افراطی به دلیل حبّ و بغض‌های افراط‌گرایانه‌شان رفتاری دوگانه با من داشته‌اند.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای شورای مرکزی و عمومی انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز به تفاوت‌های نسل دیروز با امروز از لحاظ آگاهی، رشد و پیشرفت روزافزون جوانان در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر با استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن آموزشی، ارتباطی و خبری، راه یادگیری علم و دانش و آگاهی برای همه علاقه‌مندان در سطح کشور هموار است و با این همه وسایل ارتباط جمعی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود، دایماً سطح اطلاعات و معلومات افراد به ویژه جوانان در حال افزایش است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران جزو سه کشوری است که از تمامی منابع طبیعی به ویژه منابع انسانی مستعد و مکتب اهل بیت برخوردار است گفت: ایرانیان چه در شهرها و چه در روستاها، افرادی باهوش و تحصیلکرده هستند و خوشبختانه شرایط کشور هم به خوبی از لحاظ سطح آگاهی و تحصیل دختران و پسران و وجود جوانان مستعد تغییر کرده و آینده خوبی در انتظار ملت ایران است. دسترسی آسان به شاهراه اطلاعاتی، وسایل ارتباط جمعی و رشد آگاهی و تحصیل جوانان، وجه تمایز جوان امروز با دیروز حتی در مناطق روستایی و دورافتاده کشور است و به همین دلیل نسل جدید به ویژه دانشگاهی به راحتی به طور سطحی قانع و راضی نمی‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین با تأکید بر اینکه استبداد و استعمار در جوامع امروز به دلیل آگاهی مردم دیگر جایگاه و زمینه رشد ندارند و رو به اضمحلال هستند، گفت: مسیر کلی حرکت جوامع بشریت به طرف حاکمیت انسان‌ها پیش می‌رود و دیر زمانی است که دژ استبداد شکسته و بساط حکومت‌های موروثی و نظامی برچیده شده است یا می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مشکلات و مصائب اکثر کشورها نشأت گرفته از دو بلیه استعمار و استبداد است، خاطر نشان کرد: دردهای جوامع به خاطر این دو پدیده شوم است که اجازه رشد و بالندگی را به ملت‌ها نمی‌دهد.

وی در پاسخ به سوال یکی از حاضران در مورد مبانی فکری و اعتقادی خود از جوانی تاکنون، با اشاره به اینکه تمام اصولی که از قرآن، روایات و مدرسین خود به ویژه امام راحل یاد گرفته‌ام، شیوه اعتدال‌گرایی است، اظهار داشت: مطالعات دینی، تجربیات سیاسی و مدیریتی‌ام از دوران نوجوانی در روستا، طلبگی در قم، مبارزه و مسؤولیت‌های مختلف کشور نیز بر اعتدال در تمامی زمینه‌ها و مراحل زندگی بشر صحه می‌گذارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امام راحل نیز در زندگی شخصی، علاوه بر اینکه از زهد فروشی و ریا به شدت پرهیز داشتند و به طور کامل مشی اعتدال گرایانه را رعایت می‌کردند، همواره به شاگردان خود نیز به حفظ حالت اعتدال تأکید داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه روش افراط و تفریط مقطعی، ناکارآمد و نهایتاً بی‌تأثیر بوده و براساس آموزه‌های دینی و قرآنی، اعتدال در امور، تنها راه کارگشا برای کشور است، در پاسخ به سوال دیگری در مورد علل برخوردهای دوگانه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با ایشان در مقاطع زمانی مختلف، گفت: لفظ‌هایی چون محافظه‌کار، رادیکال و معتدل همیشه وجود داشته و به گروه و جناح خاصی اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب تعلق ندارد. من در اصول و مبانی فکری اعتدالی خود همواره ثابت بوده‌ام و به همین دلیل هم در مقطعی از زمان اصلاح طلبان افراطی و در مقطعی دیگر اصولگرایان افراطی به دلیل حبّ و بغض‌های افراط‌گرایانه‌شان رفتاری دوگانه با من داشته‌اند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه این مردم بودند که در اوج خفقان رژیم شاه دست به مبارزه زدند و پیروز شدند، گفت: رژیم گذشته تصور می‌کرد با سرکوب و خفقان مردم می‌تواند به اهداف خود دست یابد، اما نمی‌دانست که با افراط و تفریط راه به جایی نخواهد برد.

وی تاکید کرد: ما به عنوان مسلمان باید راه و عقیده‌مان، اسلام و اصولش باشد و هر جا بر اساس اسلام، صداقت و در جهت خدمت و رفاه مردم حرکت کردیم، موفق خواهیم بود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با تأکید بر اینکه اتکا به قدرت مردم از اول اسلام تاکنون همواره با موفقیت همراه بوده است، گفت: در طول تاریخ پیوستن به اقیانوس مردم نتیجه‌ای جز پیروزی به همراه نداشته است و ما باید مردم را حفظ کنیم.

ایشان در پایان با اشاره به موفقیت‌های سیاست خارجی دولت یازدهم تأکید کرد: برجام برای مردم درس خوبی است، چرا که آنها متوجه خواهند شد چه کسانی دلسوز نظام، انقلاب، کشور و مردم و چه کسانی با افکار افراطی به دنبال تأمین منافع شخصی، باندی و سیاسی خود هستند.

در ابتدای این دیدار، تعدادی از دانشجویان به بیان سوالات و مطالبات خویش پرداختند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۹:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۰۷:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۱۵:۰۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۹ ۱۲:۴۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۴ ۱۰:۳۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۵ ۱۹:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۵ ۰۹:۰۲
 
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ ۱۱:۲۰
 
۱۳۹۴/۰۴/۱۱ ۱۷:۵۰
 
۱۳۹۴/۰۳/۱۶ ۱۶:۲۶
 
 
کلمات کلیدی : هاشمی، اصلاح طلبان، اصولگرایان
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۹ ۱۲:۳۳:۱۱
درود بر بزرگ مرد اعتدال که همواره در راه صحیح حرکت می کند (3177184) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۰۷:۵۸:۲۶
"من در اصول و مبانی فکری اعتدالی خود همواره ثابت بوده‌ام"نوشتن نامه ی بی سلام و بی بسم الله به ولی فقیه که ولی نعمت ملت ایران است مشی اعتدالی نیست!غش کردن در آغوش اصلاح طلبان وحمایت از جریان برانداز مشی اعتدالی نیست!دفاع از مجرم خانوادگی به قیمت زیرسوال رفتن سابقه ی انقلابی مشی اعتدالی نیست!اگرمعتدل بودید با شاه مبارزه نمی کردیدهمراه امام انقلابی نمی شدید. زیرسوال بردن شورای نگهبان و سکوت دربرابر هجمه های ناجوانمردانه براندازان مشی اعتدالی نیست.پیاده کردن اقتصاد لیبرالی مشی اعتدالی نیست.قربانی کردن عدالت به پای توسعه و نابودی محرومان مشی اعتدالی نیست.و....! اینکه می فرمایید:"براساس آموزه‌های دینی و قرآنی، اعتدال در امور، تنها راه کارگشا برای کشور است"اتفاقا برخلاف نظر شما،براساس آموزه های دینی و قرآنی توصیه به اشداء علی الکفار و رحماء بینهم شده است. یعنی دربرابر کفار، انقلابی باش و در برابر دوست مهربان. شما باسیاست های خاص خود، قرآن وامام را به نفع مطامع خویش مصادره می فرمایید..البته نسل جدید بیدار است و آگاه ودیگر برای تحلیل های آبکی هیچ کس و هیچ جناحی تره خورد نخواهد کرد ما فقط گوش به منطق قرآن، اندیشه های ناب امام ورهنمود های رهبری خواهیم داد. تاسیه روی شود هرکه در او غش باشد. (الف عزیز وبزرگوار لطفا حذف نشود) (3178366) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.