توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 379570
چگونه ورق در حلب برگشت؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
عبدالباری عطوان، تحلیل نویس مشهور عرب در مقاله‌ای، چهار عامل اصلی نفوذ نظامی شورشیان مسلح به حومه حلب را تشریح کرده است.

به گزارش ایسنا، نفوذ میدانی گسترده گروه‌های تکفیری و شورشیان سوری به رهبری فتح الشام (جبهه سابق النصره) و جیش الفتح (احرار الشام) در حومه حلب به چهار عامل بازمی‌گردد که به شکستن محاصره در بخش شرقی حلب برای نخستین بار از هفته‌ها قبل انجامید.

عبدالباری عطوان، تحلیل نویس مشهور عرب در مقاله‌ای در این مقدمه در روزنامه مستقل رای الیوم این عوامل را اینگونه برشمرد:

عامل نخست، عنصر غافلگیری است، این گروه‌ها تمامی نیروهای خود را که بیش از ۷۰۰۰ عضو مسلح بودند در این حمله بسیج کرده بودند.

عامل دوم، عملیات انتحاری و ده‌ها خودروی بمب گذاری شده است که برای منهدم کردن خطوط دفاعی ارتش سوریه و پایگاه‌های نظامی‌اش در منطقه دانشکده نظامی مورد استفاده قرار گرفت و مقادیر زیادی سلاح آمریکایی و غیرآمریکایی از طریق ترکیه به دست گروه‌های مخالف سوری به ویژه فتح الشام (النصره) رسید. از جمله این تسلیحات موشک ضد تانک تاو بود که برای سرنگون کردن هلی‌کوپتر روسی مورد استفاده قرار گرفت.

عامل سوم، ناامیدی از محاصره خفه کننده و پیامدهای روحی و انسانی آن و از بین رفتن تمامی گزینه‌های دیگر برای مخالفان مسلح است آنها یا می‌بایست تسلیم می‌شدند و یا تا مرگ می‌جنگیدند.

عامل چهارم، حمایت رسانه‌ای از مخالفان بود که شبکه ماهواره‌ای الجزیره نقش محوری برجسته‌ای را در این خصوص ایفا کرد و اخبار خود را همچون آغاز بحران سوریه منتشر می‌کرد.

پیش از این حمله غافلگیرانه به دلیل پیشروی‌های گسترده ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان در میدان نبرد که با پشتیبانی گسترده جنگنده‌های روسیه در منطقه حلب صورت گرفته بود، گروه‌های مخالف دچار ناامیدی شده بودند.

این پیشروی‌های نظام سوریه در حلب به اعمال محاصره بر مناطق شرقی حلب انجامیده بود که مقر اصلی گروه‌های مخالف تندرو به شمار می‌آید و در پی این پیشروی‌ها تمامی خطوط امدادرسانی نظامی و حمایت‌ها به آنجا بر بیش از یک چهارم میلیون غیرنظامی تحت تصرف این تروریست‌ها بسته شده بود.

من با یکی از همکاران رسانه‌ای سوری خود که نزدیک به مخالفان است تماس تلفنی برقرار کردم تا در مورد برخی از جزئیات دلایل پایان بیعت جبهه النصره با القاعده و تغییر نام آن سوال کنم و دیدم که وی ناامید است و به من گفت: ما حلب را از دست داده‌ایم یا به زودی از دست می‌دهیم و شرایط میدانی بسیار دشوار است. وی گفت: محاصره، شرایط فلج کننده‌ای را ایجاد کرده است و حملات هوایی روسیه نیز شرایط را دشوارتر کرده است.

ابویوسف المهاجر، سخنگوی احرار الشام نیز گفته بود که طرح حمله ۲۰ روز قبل آماده شده بود و حمله استتاری ششم به عنوان مقدمه‌ای برای حمله هفتم که حمله بزرگتر بود، آغاز شد و تعداد زیادی از لاستیک‌های خودروها برای نشان ندادن پیشروی نیروها در مقابله جنگنده‌های سوری و روسی آتش زده شد و این از دلایل موفقیت بود. سوال مهمتر در مورد روز بعد این نفوذ میدانی گسترده است و اینکه چگونه این اقدام مخالفان به صورت همیشگی حفظ خواهد شد.

پاسخ به این سوال دشوار است چرا که نبرد همچنان در اوایلش است اما آن نتیجه گیری که می‌توان کرد این است که گروه‌های مخالف توانستند محاصره مناطق شرقی حلب را هر چند به صورت جزئی بشکنند و کم کم معادله جدیدی را تحمیل کردند و از وضعیت محاصره شده به وضعیت محاصره کننده انتقال یافتند. چرا که ادامه حفظ پایگاه‌هایشان احتمالا به این امر می‌انجامد که آنها مناطق غربی حلب را که مقر اصلی نیروهای نظام سوریه است، محاصره کنند. چرا که نیروهای مخالف به منطقه حمدانیه در نزدیکی مناطق غربی حلب نزدیک شدند.

این که نیروهای دموکراتیک سوریه شهر منبج را تحت کنترل درآوردند و نیروهای داعش را از آن بیرون راندند به این معناست که گروه‌های مخالف جای پای خود را در حلب از دست دادند. یعنی آخرین شهر اصلی را از دست دادند. چرا که آنها تقریبا کنترلی بر حمص و حماة‌ ندارند و ما در اینجا در مورد ادلب و جسرالشغور که جیش الفتح آنها را تحت تصرف دارد، صحبت نمی‌کنیم.

اخبار در مورد روند درگیری‌ها در حلب و پایگاه‌ها در جنوب آن ضد و نقیض است و ابهامی در جبهه‌های مختلف حکمفرماست چرا که در شرایطی که گروه‌های مخالف از تقویت حضور خود در منطقه دانشکده‌ها و پایگاه‌های نظامی و از غنیمت‌های سلاح و تجهیزات سنگین سخن می‌گویند، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش می‌دهد که نیروهای ارتش سوریه پیشرفتی را حاصل کرده و برخی از مواضعی را که از دست داده بودند باز پس گرفته و تلفات سنگینی را به افراد مسلح وارد کرده‌اند و این مساله‌ای است که سخنگویان گروه‌های مسلح آن را تکذیب می‌کنند.

مشخص است که نبرد حلب نبرد مرگ یا زندگی تمامی طرف‌های درگیر است چرا که هر کس که این نبرد را به نفع خود تمام کند چه بسا بتواند تمامی شروط خود یا بیشتر شروط خود را در هرگونه مذاکرات آتی تحمیل کند.

مساله برگزاری مذاکرات در اوایل پاییز آتی امری حتمی است و اخباری تقریبا قطعی مبنی بر این امر وجود دارد که تصمیم استراتژیکی در خصوص تمام کردن این نبرد وجود دارد که محور روسیه، سوریه و ایران آن را اتخاذ کرده‌اند و حزب الله گردان الرضوان را به حلب اعزام کرده است که این گردان نیروهای نخبه حزب الله به حساب می‌آید که این اقدام در چارچوب طرح محاصره گروه‌های مسلح برای مقابله با آنها یا مجبور کردن آنها برای تسلیم شدن صورت گرفته است.
 
کلمات کلیدی : سوریه،حلب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.