نظر منتشر شده
۵۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 181254
مبانی گفتمان سازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
مهدی یاراحمدی خراسانی، 22 اسفند 91
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۲
رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از نخبگان و اساتید رشته های مختلف حوزه و دانشگاه به تبیین مبانی اجرایی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداختند و شجاعت، انگیزه قوی و استعداد جوانان را لازمه توسعه و اجرای این الگو دانستند.

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که مبتنی بر نظریه های اسلامی و با توجه به فرهنگ غنی ایرانی مطرح شده، یکی از دغدغه های اساسی است که از مدت ها قبل ذهن خردمندان و دلسوزان جامعه را به خود مشغول ساخته است. در دوران مدرن حاضر و در شرایطی که بسیاری از پیامدهای عصر انقلاب صنعتیِ غرب به ایران نیز راه یافته است نمی توان تاثیر اروپا را در جریان صنعتی شدن ایران نادیده گرفت اما نکته مهمی که وجود دارد این است که چگونه می توانیم ضمن استفاده از موهبتی به نام صنعت با تکیه بر باورهای دینی و ملی خود در راستای رسیدن به پیشرفت واقعی تلاش کنیم؟

در این راستا یکی از مباحث مهمی که رهبر انقلاب هم بدان اشاره کردند ضرورت رسوخ این الگو در نخبگان و گفتمان سازی آن در جامعه بر مبنای تفکر و اندیشه اسلامی است که منجر به ارائه محصول انقلاب اسلامی در قالب یک تمدن جدید شکل گرفته بر پایه های ایرانی و اسلامی می گردد. برخی از مهمترین مبانی گفتمان سازی این الگو عبارتند از:

۱.مطالعات دقیق، عمیق و راهبردی: از آنجایی که کشور ایران بين سنت و مدرنيته، آموزه های اسلامي و عملكردهاي غربي، اهداف ديني و راهبردهاي سكولاريستي قرار دارد و تحت تأثیر وسایل ارتباطی ناخواسته خود را به فرهنگ غرب نزدیک می کند نمی توان با شتاب و عجله وارد این عرصه شد بلکه برای طراحی مبانی این الگو و گفتمان سازی آن لازم است قبل از هرکار ابتدا مطالعات عمیق در این زمینه صورت پذيرد و راهکارهایی اخذ شود که کشور بتواند در عین استفاده از تکنولوژی و صنعت در قالب چارچوب های اسلامی به فعالیت های خود ضابطه بخشيده و از بسیاری از مشکلات فعلی رهایی یابد.

۲.استفاده از نیروی های جوان و نخبه: هر کشور علاوه بر سرمایه های اقتصادی به سرمایه های اجتماعی هم نیاز دارد و مهمترین سرمایه یک کشور جوانان آن می باشد. به همین دلیل روند رو به پیری جمعیت کشور نگران کننده است. جوانان با راهکارهای تازه ای که در سر دارند به راحتی می توانند در طراحی مبانی این الگو و بسط گفتمان سازي آن سهیم باشند. دلیل این اتفاق هم در چند نکته خلاصه می شود؛ اول اینکه آن ها آینده این کشور را بدست خواهند گرفت از اين رو انگيزه هاي فراواني دارند، از طرف دیگر جوانان دنیای مدرن کنونی را به خوبی درک کرده اند و می توانند از امکانات موجود در زمینه بهره وری و پیشرفت کشور در تمام ابعاد استفاده نمایند و با جسارت و شجاعت خاص خود به راحتی قادرند از پس بسیاری از مشکلات و فشارها برآیند. از سوی دیگر با دانش و چالاکی که دارند توطئه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دشمن را هم خنثی می کنند و به قول معروف تک آنها را پاتک می زنند.

۳.مشارکت نخبگان حوزه و دانشگاه: از آنجایی که این الگو قرار است اسلامی ایرانی باشد ضرورت دارد از متخصصان حوزه دینی برای رسوخ و فرآيند گفتمان سازي آن استفاده شود تا بهره برداري از تکنولوژی و رسیدن به پیشرفت در قالب فرهنگ دینی باشد و نه تقلید صرف از غربیان که هیچ وجه شباهتی در مسائل فرهنگی با ما ندارند. استفاده از راهبردهایی که دین اسلام برای پیشرفت بشر ارائه کرده است نیاز به تبیین از سوی همین افراد دارد. لذا باید به این نکته توجه کرد که هرچند غرب به پیشرفت های بزرگی در زمینه صنعت و تکنولوژی دست یافته اما در بسیاری از زمینه های حکومتی، اداری، مالی و اجتماعی خود دچار بحران های شدیدی است که برخی از انها را نیز در قوانین اداری کشور ما وارد کرده اند. به طور مثال اقتصاددانان هنوز راهي براي خروج معاملات اسلامي از ساختارهاي شكننده ربوي كه بر اقتصاد دنيا حاكم است پيدا نكرده اند و در این زمینه نیاز جدی به کمک حوزویان و کارشناسان دینی دارند.

۴.اصلاح و ارتقای نظام های مدیریتی: همانطور که رهبر معظم انقلاب اشاره کردند در تمام مراحل طراحی این الگو باید مبانی اسلامی بصورت جامع و دقیق مد نظر قرار گیرد و در این خصوص هیچ ملاحظه و رودربایستی هم نشود. ساختار مدیریتی کشور نباید به گونه ای باشد که بر خلاف مبانی این الگو جلوه کند؛ اختلاس های چند میلیاردی،رشوه گیری، استفاده از روابط به جای ضوابط که باعث روی کار آمدن افراد ناکارامد می شود و.. همه و همه از جمله مواردی است که در ساختار مدیریتی کشور باید رفع گردد و راه بروز دوباره انها بسته شود. اگر معتقد هستیم باید جوانان را وارد این عرصه کرد لازم است فضای کار و تحقیق را هم برای انان فراهم نمود و به انان مهلت ظهور در عرصه های مختلف را داد.اگر به گفتمان سازی و اشاعه این فرهنگ در میان ملت توجه می کنیم باید ابتدا آن را از مدیران و مقام های بالادستی آغاز کنیم.

۵.استفاده صحیح از رسانه برای جریان گفتمان سازی: در دنیای مدرن امروز که رسانه ها باورهای هر جامعه را کنترل می کنند و گاهی تغییر می دهند استفاده از ابزار قدرتمند رسانه برای اشاعه فرهنگ اسلامی ايراني و گفتمان سازی آن بیشترین نقش را دارد. این عمل نباید در قالب گفتمان های کسل کننده و چندساعته چند مسئول در شبکه های تلویزیونی یا تهیه گزارشات و مصاحبه هایی در این رابطه باشد. امروز رسانه ها به صورت ظریف و دقیق باورهای خود را در ضمیر ناخوداگاه مخاطبان خود القا می کنند،از بازی های کامپیوتری و کارتون ها گرفته تا گفتگوها و صحبت هایی که در این زمینه انجام می دهند. در کشور ما هم نیاز است برای رسیدن به این هدف بزرگ و اشاعه این باور بهره کافی از رسانه ها برد.

سخن پایانی اینکه در راستای گفتمان سازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت موضوع اساسی بحث تفکر در طراحی مبانی است. مسلماً هیچ کاری بدون تفکر به سرانجام نمی رسد و شتاب زدگی و اقدامات عجولانه -که بعدها به شکست می انجامد- نه تنها باعث پیشرفت کار نمی شوند بلکه راه اندازی مجدد آن را نیز با اختلال روبرو می سازند به همین علت پیوند مبارک صاحبانِ اندیشه یعنی؛ جوانان، نخبگان دانشگاه و عالمان حوزوی اگر با توکل، تفکر، هماهنگي و بهره وري مناسب از زمان همراه باشد می تواند عامل پیشرفت کشور باشد و از دوباره کاری ها تاحد زیادی جلوگیری نماید.
 
موحدیان
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۲۱:۴۶
برای پیشرفت توجه دقیق به مسائل داخلی کشور اهمیت دارد لذا این الگو باید ایرانی هم باشد (1188099) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۲۲:۲۸
الگوی اسلامی ایرانی بیشرفت باید در سند چشم انداز کشور مورد توجه قرار گیرد (1188101) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۳۶:۵۷
الگوی ایرانی اسلامی بیشرفت اگر مورد توجه قرار گیرد کشور از نظر فرهنگی توفیقات زیادی خواهد یافت چون اصلالت ایران اسلامی بیشتر از کشورهای تازه به دوران رسیده است (1188136) (alef-13)
 
بلوریان
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۴۲:۵۴
مبانی الگوی اسلامی‌ ایرانی پیشرفت شامل هستی شناسی، فرجام شناسی، انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی می‌شود اما انسان‌شناسی از ارتباط نزدیک تری با این بحث دارد. که به ان کمتر توجه می شود (1188150) (alef-13)
 
رضا
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۴۸:۵۰
انجام این كار بلندمدت و بسیار مهم و دقیق، نیازمند روحیه جهادی و اخلاص است (1188166) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۵۱:۱۱
منظور از گفتمان سازی جیست؟ الف اگر ممکنه کمی در مورد مفهوم خود گفتمان سازی بگید. معنای گفتمان سازی رو می دونم ولی درکش که در الگوی اسلامی ایرانی چه کاربردی دارد را نمی فهمم (1188174) (alef-13)
 
رفایی
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۵۷:۵۵
اجرايي كردن گفتمان، يكي ديگر از موانع پيشرفت است كه براي تحقق آن بايد ابتدا تبديل به يك مطالبه عمومي‌شود، اين اتفاق نمي‌افتد مگر اينكه براي آن فرهنگ‌سازي صورت بگيرد (1188196) (alef-13)
 
ن م ه
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۶:۵۹:۲۸
يكي از ضرورت‌ها بخصوص براي كشور ما كه در مرحله چشم‌انداز سريع قرار دارد اين است كه امروز الگوهاي پيشرفت منحصر به الگوهاي غربي است كه در راس آن الگوي توسعه است. خلئي كه در كشور ما وجود دارد اين است كه يك الگوي منسجم با ماهيت اسلامي و زوايايي كه مناسب با كشور ايران باشد نداريم.در واقع محتوا وجود دارد اما مدل نداريم. (1188199) (alef-13)
 
قدیری
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۰۱:۲۵
تدوين هر الگويي آن هم در سطح كلان مسلما به برنامه‌ريزيهاي زياد و گسترده‌اي نياز دارد.برنامه‌ريزيهايي كه بر اساس آن نظر نخبگان يك جامعه لحاظ مي‌شود. (1188206) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۰۵:۱۱
تدوين هر نوع استراتژي و الگويي كار ساده‌اي نيست (1188213) (alef-13)
 
بهرام
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۲۳:۰۰
مهم‌ترين مانع، اختلاف مسئولان است (1188241) (alef-13)
 
فرشیدی
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۲۷:۵۲
راهوار انتقال الگوی جدید، گفتمان‌سازی است و باید مركز طراحی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت،‌برای رسوخ این الگو در جامعه براساس اولویت نخبگان، جوانان و دیگر اقشار جامعه به ترتیب فرهیختگی و تاثیرگذاری، گفتمان‌سازی كند تا هم كاستی‌های احتمالی مرتفع شود و هم الگو به تدریج به مطالبه جامعه تبدیل گردد. (1188255) (alef-13)
 
صدرالسادات
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۳۳:۲۴
به نظر من حوزه های علمیه در این مسیر هنوز اقدام های کافی انجام نداده اند. در ضمن بین انها و دانشگاهیان هم در این رابطه تعامل وجود ندارد (1188268) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۳۴:۲۶
اسلامی بودن الگوی پیشرفت مانند هر مقوله دیگر دارای شاخصه‌ها، و الزاماتی است که بدون مراعات دقیق آنها در فرایند طراحی و اجرا نمی‌توان مدعی اسلامی بودن شد. (1188272) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۳۷:۰۱
جه جوری میشه گفتمان سازی رواج بیدا کنه
اصلا منظور چیه از گفتمان سازی؟ (1188278) (alef-13)
 
عیسی شربتیان
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۳۸:۳۹
برای طراحی الگو باید نهضت نرم‌افزاری و جنبش تولید علم را جدی گرفت ،گفتمان‌سازی، نظریه‌پردازی و تئوری‌پردازی لازم دارد، یک شأن نخبگانی است که باید در دراز مدت تحقق پیدا کند. اتاق‌های فکر راه انداخت، نشست‌های راهبردی و همایش‌های تخصصی برگزارکرد و با فراخوان مقالات و میزگردهای علمی و فعال نمودن کمیته‌ها و کارگروه‌های کارشناسی به بررسی موضوع پرداخت و با تعریف و طراحی پروژه‌های پژوهشی و طرح‌های تحقیقاتی به بررسی‌های کارشناسی ابعاد،گستره وعمق بیشتری بخشید. (1188282) (alef-13)
 
روح الله
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۴۳:۰۷
متن خوبی بود ولی باید به این نکته اشاره کرد که الف می بایست این مطالب را به صورت مستمر بیگیری کند چون ادعای رسانه تحلیلی کردن نیاز به تحلیل وقایع مهم دارد خصوصا انهایی که بارنظری دارند (1188290) (alef-13)
 
علیدوست
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۴۶:۰۴
به نظرم یکی از مهمترین موانع و آسیبها ساده انگاری کار است. این می تواند یک آسیب و مانع برای رسیدن به یک طرح مشخص باشد. ما در کشورمان گاهی کارهایی ساده انگاشته می شود و بنابراین از بودجه ای که برای آن اختصاص می دهند و نیرویی که برای آن در نظر می گیرند و زمانی که لحاظ می کنند، مشخص است که کار را ساده در نظر گرفتند. (1188296) (alef-13)
 
بافقی
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۴۸:۳۵
فکر میکنم بیشرفت کشور برای بهار بیش بینی شده است برای همین می گویند زنده با بهار
!!!! (1188304) (alef-13)
 
علی میثمی تهرانی
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۷:۵۰:۴۴
رهبری معظم انقلاب بار دیگر با هوشمندی الهی خود - و در کشاکش دعواهای بی فایده سیاسی داخلی و هجمه های همه جانبه خارجی- دست بر روی شاهراه حل مشکلات کشور گذاشته و به صورت ضمنی یکی از منویات حکومتی ولی فقیه از نخبگان سیاسی – فرهنگی ایران اسلامی را در دیدار با اعضای شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت در میان گذاشت. یعنی «لزوم گفتمان سازی اجتماعی برای تحقق الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت.» (1188308) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۸:۲۴:۱۷
رمز پیشرفت کشور ولایت مداری است و بس (1188364) (alef-3)
 
محمد یوسف نصرآبادانی
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۸:۴۰:۰۵
الگوی اسلامی ایرانی در کشور بامشکل افراطی گری روبروست برخی الگوی ایرانی می خواهندبرخی اسلامی تا این مساله حل نشود و مفاهیم آن بیان نگردد اتفاقی نمی افتد (1188391) (alef-10)
 
نازنین
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۸:۴۱:۲۹
به نظر من الف خودت رو درگیر این حرفا نکن چون این حرفا رو دولتی هاباید بیگیری کنند که اونا هم فعلا دنبال کارهای دیگه هستند اگر چند ماه صبرکنی شاید اتفاقاتی بیفته که خودش همون بیشرفت کشوره (1188392) (alef-10)
 
رجایی وهاب
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۸:۴۷:۱۳
مبانی گفتمان سازی الگوی اسلامی ایرانی در واقع یک دستورالعمل برای تلاش همه جانبه است که هم توسط مردم و هم مسئولان صورت می گیرد (1188405) (alef-10)
 
از طرف من بیکار
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۸:۴۹:۱۳
به نظر من اگر بیکاری جوانان حل بشه این یعنی کشور بیشرفت کرده است به خدا این کار هم اسلامی است هم ایرانی (1188409) (alef-10)
 
رضا جاوید
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۸:۵۵:۲۳
من فکر می کنم نهادهای مطالعاتی و استراتزیک کشور مثل مجمع تشخیص مصلحت یا شورای عالی انقلاب فرهنگی و بقیه نهادهای در این سطح با این مفاهیم فاصله ادراکی زیادی دارند اول باید انان با این مسائل اشنا شوند بعد سایر مردم (1188416) (alef-13)
 
ل
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۹:۰۰:۲۶
اقای توکلی شما که خودت از نمایندگان موثر مجلسی باسخ بده مجلس هشتم و نهم برای این الگو چه کارهایی کرده اند؟؟/ (1188423) (alef-10)
 
غنی زاده
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۹:۰۶:۱۳
الگوی زندگی ایرانیان باید با الگوی پیشرفت کشور هماهنگ باشد گفتمان سازی یعنی ایجاد باور در مردم نسبت به الگو لذا این کار به این راحتی صورت نمی گیرد و باید نسبت به آن توجه بلند مدت و صبر فراوان داشت (1188433) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۱۹:۰۷:۳۰
باید طرحی نو در اندازیم با این روشهای منسوخ کشور به هیچ جا نمی رسد اگر الگوی کامل می خواهیم باید فکر جدید داشته باشیم (1188437) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۰:۰۵:۴۳
فعلا اجازه بدهید این ماه های اخر بگذرد ببینیم انشالله دولت بعدی جه کاری برای مردم می کند (1188543) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۰:۱۱:۲۲
دست شما درد نکنه حداقل یک کاری بکنید که دردهای مردم درمان شود (1188551) (alef-10)
 
ساسان
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۰:۱۵:۵۳
فاز دوم هدفمندی یارانه ها که اجرا بشه دیگه زمینه هیچگونه پیشرفتی برای کشور نمی ماند (1188558) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۰:۵۰:۲۷
ایا برای بیشرفت نمی شود از الگوهای غربی هم بهره برد؟؟؟ (1188614) (alef-10)
 
آنتی عرب
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۱:۰۳:۰۶
الان کشورهای عربی تمام بیشرفتشون بر اساس غربی هاست و هیچگونه هویتی از خودشون ندارند (1188636) (alef-10)
 
kiani
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۱:۰۸:۵۵
iran eslami tarikhchei darad ke bazgasht be oon neshane pishraft ast (1188647) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۱:۲۱:۲۲
از دست اندرکاران سایت تحلیلی الف بخاطر درج مطالب علمی متشکرم (1188666) (alef-10)
 
فردوس
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۱:۵۶:۰۱
چو ایران نباشد تن من مباد (1188752) (alef-10)
 
یک مدیر دولتی
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۱:۵۹:۱۰
ایران عزیز ما سالهای سال به علت بی کفایتی قاجار و بعد از آن پهلوی از مسیر پیشرفت دور بوده است که به نظر می رسد به این زودی ها عقب ماندگی هایمان جبران نمی شود ضمن اینکه شیوه مدیریت دولتی الان هم به گونه ای است که به نظر می رسد کشور به این زودی به جایگاه واقعی خود نمیرسد (1188764) (alef-10)
 
اریایی
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۲:۰۳:۳۹
مردمان سرزمین آریایی ایران بزرگ ایران عزیز آنقدر خوب و نمونه هستند که می توانند الگویی برای تمام جهانیان باشند فقط کافیست باور کنیم (1188774) (alef-10)
 
قامت یار
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۲:۱۰:۰۱
الف عزیز این مطلب را رهبرهفته قبل گفت از شما بعیده اینقدر با تاخیر تحلیل کنید یکی از نکات مهمی که بیشتر اوقات الف داشته به روز بودن و به موقع بودن می باشد الان بعد از یک هفته کمی دیر شده؟؟!! لطفا دقت فرمایید (1188783) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۲:۲۶:۱۴
اگر حوزه و دانشگاه با هم وحدت داشته باشند طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ممکن خواهد بود (1188806) (alef-10)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۲:۲۹:۱۶
اقتصاد مهمترین عرصه برای پیشرفت کشور است هرکاری لازم است باید در مورد توسعه صنعتی و اقتصادی ایران کرد (1188810) (alef-10)
 
محمد مهدي نزاد نوري
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۰۸:۳۳:۲۱
زمانی که صحبت از پژوهش و تحقیقات کاربردی می‌شود این نوع تحقیقات در حوزه‌های علوم پایه و فنی مهندسی مشخص است اما در حوزه علوم انسانی در بسیاری موارد با مشکل تحقیقات کاربردی مواجه هستیم که موضوع الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت بهترین گزینه برای روشمند و هدفمند کردن تحقیقات در این حوزه است. (1189335) (alef-13)
 
ميرمعظي
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۰۸:۳۶:۳۲
این مفهوم با تبیین چهار مطلب به خوبی روشن می‌شود: مفهوم پیشرفت، مفهوم الگو، وجه اسلامیت الگو و وجه ایرانیت آن (1189342) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۰۸:۳۷:۴۲
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت محصول اسلامی‌سازی علوم انسانی است و اسلامی‌سازی این علوم مقدمه لازم تدوین این الگو است. در حقیقت علوم انسانی روش‌ها و تئوری‌های لازم برای تحلیل وضعیت موجود و تبیین وضعیت مطلوب و ارائه راهبردها را فراهم می‌کنند. لذا هرچه در اسلامی‌سازی علوم انسانی بیشتر پیش‌ برویم می‌توانیم وجه اسلامیت الگوی پیشرفت را بیشتر تعمیق نماییم. (1189343) (alef-13)
 
رحمان زاده
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۰۸:۳۹:۲۲
تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت براساس این راهبردها و نیز اجرای آنها بدون مشارکت همه نیروهای نخبه علمی حوزوی و دانشگاهی به ویژه آنان که صلاحیت‌های علمی حوزوی و دانشگاهی را درخود جمع نموده‌اند، امکان‌پذیرنیست. لذا لازم است نهادی متکفل این امر شود که توانایی تجمیع همه ذخایر علمی مفید و تقسیم منطقی مسئولیت‌ها را داشته باشد. (1189349) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۰۹:۱۱:۰۲
در عالم رو به توسعه، پيشرفت را مردمان در دسترسي به وسايل زندگي جديد دريافته‌اند. در دوران‌هاي قديم تاريخ، گرچه ترقي و بهبود زندگي و حتي تحول تاريخي به كلي مورد غفلت نبوده، اما هرگز اصل راهبر زندگي تلقي نمي‌شده است. (1189381) (alef-13)
 
دانشجويي مقيم مالزي
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۰:۱۳:۳۴
هر كشوري براي رشد نياز به الگوي مناسب خود دارد نظير آنچه كشوري مثل مالزي براي خود ايجاد كرد هرچند الگوي مالزي كمي استعماري بود ولي براي خود آنها رضايت بخش است و منافعي به دنبال داشت (1189498) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۰:۱۵:۱۷
اگر امكان دارد خواهشمندم اعلام كنيد توسعه با پيشرفت چه مناسباتي دارد؟ آيا معناي مشابه دارند يا اينكه يكي لازمه ديگري مي باشد؟؟ (1189503) (alef-13)
 
اميرعلي
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۰:۱۷:۱۴
مملكتي كه از بخش خصوصي حمايت نمي كند نه توليد دارد نه پيشرفت متاسفانه الان همه چيز دولتي است و خصوصي سازي تنها ابزاري براي منافع بعضي افراد خاص شده است (1189508) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۰:۲۰:۱۳
با حلوا حلوا گفتن كه دهان شيرين نمي شود برادر محترم اقاي ياراحمدي پيشرفت كشور نياز به عدالت اجتماعي دارد شما اگر دلت به حال ملت مي سوزد چيزي بگو كه نتيجه اش ايجاد عدالت اجتماعي و از آن مهمتر عدالت اقتصادي شود اين مساله فراتر از مسائل نظري است و نياز به كاركردهاي عملي دارد ولي كوگوش شنوا؟ (1189515) (alef-13)
 
اعظم صالح نسب
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۰:۲۴:۴۹
مقوله جهاني سازي ايجاد الگوي خاص براي هر كشور را بسيار سخت كرده است تاجايي كه بعضي از كشور ها مثل ايران كه سابقه طولاني مستعمره بودن كشورهاي غربي مثل امريكا و انگليس را دارند سال ها براي احياي هويت خود بايد تلاش كنند (1189527) (alef-13)
 
فرزاد خياط
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۱:۱۵:۰۴
شوراهاي مهم و كلان كشور بايد در تدوين اين سند همكاري كنند اگر اين كار توسط سران كشور جدي گرفته نشود گفتمان سازي در بين افراد جامعه حرف هاي بي اثر خواهد بود (1189636) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۱:۱۷:۱۳
“ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم”؛
بی تردید خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمی دهد تا آنها وضع خود را تغییر دهند. (رعد ۱۱) (1189643) (alef-13)
 
محمد ابویی مهریزی
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۱:۱۸:۲۳
این الگوی مفهومی باید قابلیت ایجاد فرآیندی را داشته باشد که در طی آن جهان بینی علمی حاکم بر فنون و استراتژی های توسعه یافتگی با پارادایم ها و متاپارادایم اسلامی و ایرانی در تعامل سازنده قرار گیرد به گونه ای که از یک سو فرد و جامعه بتوانند حداکثر دستاوردها و تجارب علمی بشر را طی فرآیند پیشرفت نهادینه نمایند و از دیگر سو فرآیند به گونه ای عمل نماید که هویت و فرهنگ ایرانی و اسلامی نه به عنوان یک مانع پیشرفت تلقی گردد و نه قربانی استراتژی های منفعلانه توسعه گردد. (1189648) (alef-13)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۳ ۱۲:۰۰:۳۰
در قدم اول؛ باید شعار های اصلی را تعیین کرد چرا که این شعار ها ضمن اینکه واقعیات جامعه را در نظر دارند، اصول حاکم بر این الگو را نیز نشان می دهند. (1189742) (alef-13)
 
يك سوال
۱۳۹۱-۱۲-۲۴ ۰۹:۲۸:۱۸
چرا نبايد كشور ما در راستاي تاريخچه پرافتخار خود سهم عظيمي در دنيا داشته باشد؟؟ (1191900) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۴ ۱۰:۴۷:۱۴
اينكه در كشور نگاه به پيشرفت بر اساس قاعده والگوي مشخص وجود داشته باشد في نفسه موضوع قابل توجهي است (1191972) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.