توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481350
فایننشال تایمز: همزمان با تلاش‌های ضد ایرانی ترامپ، متحدان مهم آمریکا در منطقه مقابل هم صف‌آرایی کردند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۶
روزنامه انگلیسی ضمن پرداختن به اختلاف بین قطر و عربستان، به تلاش‌های ایران در کمک به امیرنشین قطر و شکاف در ائتلاف ضد ایرانی به رهبری آمریکا پرداخت.

به گزارش فارس، روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در تحلیلی پیرامون اختلاف بین عربستان و قطر با پرداختن به دلایل این رویداد نوشت: ایران برای کمک رسانی به قطر با پیشنهاد استفاده از سه بندر خود برای واردات کالا و در حالی که دیگر همسایگان این کشور سعی در انزوای قطر دارند، خود را برای کمک به این کشور بسیج کرده است.

بر این اساس، عربستان و متحدانش دوشنبه گذشته از عزم خود در انزوای قطر به بهانه حمایت‌های این کشور از گروه‌های تروریستی و نزدیک شدن زیاد از حد به ایران، دشمن دیرینه عربستان خبر دادند.

این روزنامه نوشت: اینک پیشنهاد ایران تاکید بر میزان این اختلاف درسطح منطقه دارد. این در حالی است که ترکیه نیز چهارشنبه گذشته حمایت خود از قطر را اعلام کرد و از اعزام نیروهای نظامی بیشتر به این کشور خبر داد.

به نوشته فایننشال تایمز، این اختلاف به وضوح متحدان مهم آمریکا در منطقه را علیه هم قرار داده و این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پی ایجاد ائتلافی علیه نفوذ ایران در منطقه است.

«عمر سیف قباش» سفیر امارات متحده در روسیه روز پنجشنبه به رادیوی «بی بی سی» گفت که قطر باید بین حمایت از افراط گرایی و همسایگانش یکی را برگزیند.

وی در این زمینه گفت: «ما همه نوع همکاری قطری‌ها با القاعده در سوریه را  ثبت کرده‌ایم و این قطر است که باید تصمیم گیرد.»

وی خطاب به قطر گفت: «آیا شما می‌خواهید در جمع ایران، ترکیه و افراط گرایان اسلامی باشید؟ آن‌ها باید یک تصمیم را اتخاذ کنند. نمی‌شود که هر دو راه را بخواهند.»
 
کلمات کلیدی : ترامپ، عربستان، قطر، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.