نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427152
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
تاریخ انتشار : جمعه ۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۰
هواپیماهای جنگنده روسی در طول یک سال گذشته بیش از 60 هزار هدف نظامی، از تروریست‌های تکفیری را در سوریه، منهدم کرده‌اند.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ بنابر گزارشات منتشر شده، هواپیماهای جنگنده روسی در طول یک سال گذشته بیش از 60 هزار هدف نظامی، از تروریست‌های تکفیری را در سوریه، منهدم کرده‌اند.
 
ارتش فدراسیون روسیه حدود 15 ماه است که در نبرد با تروریست‌های تکفیری وارد عمل شده و در این مسیر پایگاه‌های نظامی را نیز در سوریه احداث کرده و یا به صورت مشترک با ارتش سوریه از آن‌ها استفاده می‌کند. روسیه از حدود 5  ماه  قبل عملیات نظامی خود در سوریه را آغاز کرد که اعلام شده هدف از آن نابودی گروه‌های تروریستی و به‌ویژه گروه موسوم به  "دولت اسلامی عراق و شام "  یا داعش است.
 
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
 
پایگاه های نظامی که فدراسیون روسیه در آن مستقر است و یا آن را احداث کرده عبارتند از : پایگاه دریایی طرطوس در شهر بندری طرطوس واقع در غرب سوریه، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه در غرب سوریه، پایگاه هوایی  الشعیرات در استان حمص و فرودگاه نظامی کویرس در  ریف حلب.
 
 البته ارتش فدراسیون روسیه هر کدام از پایگاه های نظامی را به دلایلی احداث کرده و یا در آن مستقر شده که می‌توان اکثریت دلیل آن را به پاکسازی سریع‌تر مناطق اشغالی از لوث وجود تروریست‌های چند ملیتی دانست. 
 
از زمانی که کمک های نیروی هوایی روسیه به دولت سوریه از طریق پایگاه هوایی لاذقیه در غرب این کشور آغاز شد، به دلیل حجم بالا و دقت عمل آن توانسته است در تغییر موازنه قوا در جبهه نبرد بر ضد گروه های تروریستی، نقش پررنگی را ایفاء کند.
 
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
 
نیروی هوایی روسیه با 4 مدل هواپیمای رزمی وارد کشور سوریه شده و عملیات خود را انجام می دهد. هر 4 مدل مورد نظر از محصولات شرکت سوخو بوده و به عبارت هستند از جنگنده چند ماموریتی سوخوی 30 اس ام، هواپیمای تهاجمی بال متغیر سوخوی 24، هواپیمای پشتیبانی نزدیک و حمله به اهداف زمینی سوخوی 25 و در نهایت هواپیما تهاجمی سوخوی 34.
 
سوخوی 30 اس ام 
 
جنگنده چند ماموریتی سوخوی 30 در حقیقت گونه بسیار ارتقاء یافته از هواپیمای سوخوی 27 روسیه است. این هواپیما در اواخر حاکمیت شوروی سابق و به عنوان یک جنگنده چند ماموریتی سنگین و به نوعی شبیه به برنامه F-15E آمریکایی ساخته شد. گونه SM را شاید بتوان یکی از برترین مدل‌های جنگنده سوخوی 30 اس ام دانست. این مدل از جنگنده سوخوی 30 بر پایه مدل MKI که برای نیروی هوایی هند توسعه یافته است ساخته شده و با این تفاوت که بخش عمده از قطعات غیر روسی که هندی ها در جنگنده هایشان نصب کردند در این مدل با نمونه های روسی جایگزین شده اند. 
 
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
 
یکی از تفاوت های موجود در این مدل از سوخوی 30 با سایر گونه ها نصب بالک های کوچکی به اسم "کانارد" است که تقریبا بین محل اتصال بال و بدنه و کابین قرار دارد. در عین حال موتورهای نصب شده بر روی این جنگنده نیز از قابلیت تغییر دهند بردار رانشی برخوردار هستند که داشتن این قابلیت به همراه کانارد، مانور پذیری خارق العاده ای را به این هواپیما می بخشد.
 
در بخش تسلیحات نیز این هواپیما به مانند سایر اعضای خانواده فلانکر می تواند تا حدود 8 تن سلاح را با خود حمل کند. منابع غربی اعتقاد دارند که سوخوی 30 اس ام به غیر از تسلیحات معمول این جنگنده که در بالا به آن اشاره شد، توان حمل موشک ضد کشتی یاخونت با سرعت 3 ماخ را نیز دارد. برد این مدل هم در حدود 3000 کیلومتر بوده و توان سوختگیری هوایی نیز دارد.
 
سوخوی 24
 
این پرنده توانای روس با این که طراحی آن به نوعی به دهه 1960 باز می گردد از جمله تواناترین هواپیماهای تهاجمی در دنیا محسوب می شود. سوخوی 24 که در سازمان ناتو به عنوان "شمشیر باز" شناخته می شود یک هواپیمای تهاجمی با بال های متغیر است که به صورت اختصاصی برای نفوذ در سیستم های دفاعی ناتو در ارتفاع پایین طراحی و ساخته شده است.
 
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
 
سوخو 24 توان حمل 8 تن مهمات را داشته و می تواند طیف بسیار گسترده ای از انواع مهمات هدایت شونده و غیر هدایت شونده را با خود حمل کند. در این هواپیمای روسی دو نفر خدمه حضور دارند که صندلی آنها در کنار هم قرار دارد. در سالهای اخیر روسیه برنامه بسیار گسترده مدرن سازی به منظور ناوگان سوخو 24 را خود را به انجام رسانده است. بر اساس اعلام رسانه های روسی هواپیماهای سوخو 24 مدل ام در سوریه حضور داشته و به عملیات می پردازند.
 
سوخوی 25
 
دیگر محصول شرکت سوخو که این روزها به بلای جان تروریست ها تبدل شده است هواپیمای سوخوی 25 است که در زمان شوروی سابق به صورت اختصاصی به منظور پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی طراحی و ساخته شده است. این هواپیما در جنگ های بسیاری از جمله افغانستان، چچن، گرجستان و درگیرهای عراق حضور پیدا کرده و از جمله بقاء پذیرترین هواپیماهای دنیا محسوب می شود. 
 
بدنه این هواپیما در بسیاری از بخش ها توان تحمل اصابت گلوله های 30 میلی متری را نیز دارد.
 
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
 
بر اساس اعلام منابع خبری، روسها با مدل سوخو 25  اس ام به استعداد 12 فروند در سوریه حضور پیدا کردند. این هواپیما توان حمل 5 تن مهمات را داشته و بر اساس مدرن سازی های انجام شده توان حمل سلاح های هدایت شونده مثل موشک KH-25 و KH-29 را دارد. در کنار این موشک ها توان حمل بمب های سقوط آزاد و همچنین راکت های غیر هدایت شونده به همراه یک توپ دو لول 30 میلی متری نیز وجود دارد. 
 
سوخوی 34
 
هواپیمایی با سامانه های مدرن که برای تهاجم به اهداف زمینی و دریایی ساخته شده و به عنوان جایگزین سوخوی 24 ساخته شده است. درگیری در سوریه اولین تجربه رزمی سوخوی 34 محسوب می شود. این هواپیمای هجومی به مانند سوخوی 24 توان حمل 8 تن سلاح را داشته و حجم گسترده ای از موشک های هوا به سطح و بمب های هدایت شونده روسی را حمل می کند. در حملات اخیر سوخوهای 34 روس با بمب KAB-500S دیده شده اند که تنها بمب هدایت ماهواره ای عملیاتی روسیه محسوب می شود.
 
کارنامه درخشان سوخوهای روسیه در سوریه + تصاویر
 
در کنار این بمب انواع موشک ها مثل KH-25، KH-29، KH-58، KH-59 و بمب های هدایت شونده سری KAB-500 و KAB-1500 از جمله تسلیحات قابل حمل توسط سوخوی 34 هستند. این هواپیما از دو دستگاه موتور AL-31 بهره برده و برد رزمی آن در حدود 1000 الی 1500 کیلومتر است. سرعت این هواپیما در حدود 2000 کیلومتر بر ساعت و ارتفاع پروازی آن 15 کیلومتر است.
 
با توجه به تنوع جنگنده ها و تسلیحات استفاده شده توسط ارتش روسیه در سوریه، ضمن آنکه می توان شاهد یک رزمایش عملیاتی مناسب ارتش روس در این منطقه بود، باید منتظر ارتقاء توان عملیات زمینی نیروهای مردمی و ارتش سوریه نیز بود.
 
کلمات کلیدی : هواپیماهای جنگنده روسی+سوخو++سوریه
 
کهن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۰۸:۴۸:۴۷
تصویر دوم از بالا هواپیماهای f16 امریکایی هستند و هیچ ارتباطی به متن ندارند. (4078311) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۲:۰۳:۴۸
عکس اولتون اف ۱۶ آمریکایی (4078574) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۲:۰۴:۳۹
عکس دوم اف ۱۶ آمریکاییه اونیه که توی باند نشسته (4078577) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.