توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345351
کرخه و رودخانه شاوور آرام اما گل‌آلود/ طغیان دز روی شاخص بحران
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۶

به گزارش فارس، باز شدن دریچه‌های اضطراری سد دز و افزایش بارش باران در شمال خوزستان باعث شده است که این رودخانه طغیان کرده و مناطق حاشیه خود را تهدید کند.

براساس گزارش‌های واصله از شوش، آب رودخانه دز وارد برخی روستاهای حاشیه خود همچون آلبوحمدان شده و پارک ساحلی شهر حر نیز به‌طور کامل زیر آب رفته است؛ این شرایط باعث شده که اهالی این مناطق به فکر ترک کردن خانه‌هایشان باشند.

اهالی روستای سید محمد تفاخ از ظهر پنج‌شنبه همچون 13 روستای دیگر در دو بخش مرکزی و فتح‌المبین شوش در
حال ترک کردن روستاهای خود هستند.

طغیان رودخانه دز همچنین باعث بسته شدن کیلومتر 10 محور شوش به دزفول شده است؛ جاده مسیر شهر حر به هفت‌تپه و مسیر مرقد جابر انصار بعد از پل حمید آباد شوش نیز بسته شده است.

این در حالی است که جهاد کشاورزی استان خوزستان از ساکنان اطراف رودخانه در آهودشت خواست تا حاشیه روستاها را تخلیه کنند؛ سیل بند روستای بیت یدی در بخش شاوور نیز ساعاتی پیش ترمیم شد.

منابع آگاه از زیر آب رفتن گندم‌زارهای اغلب روستاهای حاشیه دز از توابع شوش خبر می‌دهند؛ روستای «الحویش نیس» از این قبیل روستاهاست که کشاورزان خود را در اندوه خسارت می‌بیند.

بارش باران در شوش که ساعاتی پیش از سر گرفته شد نیز باعث آبگرفتگی معابر در برخی مناطق این شهر شده است؛ برق اغلب روستاهای بخش شاوور نیز با قطعی مکرر همراه بوده است.

*شائبه سیل در حاشیه کرخه و شاوور

جغرافیای شوش به دلیل عبور سه رودخانه از کناره‌ها و مرکز آن، خطر جاری شدن سیل در این شهرستان را بیش از سایر نقاط استان افزایش داده است.

در این میان کرخه و رودخانه شاوور تا این لحظه شرایط عادی را سپری کرده اما اطلاع‌رسانی ضعیف فرمانداری شوش باعث ایجاد گمانه‌زنی‌ها وشائبه وقوع سیل در مناطق حاشیه این دو رودخانه شده است.

این در حالی است که مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه تصریح می‌کند: شرایط سد کرخه نگران‌کننده نیست.

به گفته وی شرایط آب مخزن به حالت «اضطراری» یا «نیاز به رهاسازی» نرسیده است؛ اما بر اساس گزارش‌های رسیده، چهار روستای حاشیه این رودخانه در شوش تاکنون تخلیه شده است.

با این وجود فرمانداری شوش و ستاد بحران این شهرستان از بامداد امروز فعالیت‌های دنباله‌داری را برای مدیریت این بحران داشته‌اند.

ستاد حوادث غیر مترقبه استانداری خوزستان از تداوم بارش‌های سیل آسا از پنجشنبه شب تا ظهر روز جمعه در اغلب مناطق خوزستان خبر داد.

 
کلمات کلیدی : سیل، سیلاب، خوزستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.