نظر منتشر شده
۱۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323256
سد گتوند، روی دست ایران مانده است/ اگر سد را ۱۵ کیلومتر بالاتر ساخته بودند...
بخش اقتصادی الف، 19 دی 94
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۶
ابتکار از تایید نشدن راهکارهای تیم مطالعات علاج‌یابی سد گتوند خبر داد گتوند روی دست ایران مانده است.

به گزارش شهروند،سد گتوند روی دست محیط‌زیست ایران ماندگار است. آب هر روز شورتر می‌شود ولی هنوز راهکاری قطعی برای حل مشکلی که حالا به معضلی بزرگ برای محیط‌زیست کشور تبدیل شده، وجود ندارد. در ماه‌های اخیر راهکارهای بسیاری برای خلاصی از آب شوری که پشت سد گتوند جمع شده، پیشنهاد شده است.

راهکارهایی که هر یک معضلات بزرگتری را به همراه خواهند داشت. می‌گفتند یکی از راهکارها، تخلیه آب سد داخل خلیج‌فارس بوده است. راهکاری که در نظر کارشناسان محیط‌زیست، به معنای از بین رفتن حیات در این خلیج و آثار بد زیست‌محیطی در این منطقه است. راهکار دیگر، دور زدن سد بود. راهکاری که گفته می‌شود به زمانی هشت ساله نیازمند است. این راهکارها خیلی زود، بانه روبه‌رو شدند و پس از آنها راهکارهای دیگری ارایه شد.

به گفته محمدعلی بنی‌هاشمی، رئیس موسسه آب دانشگاه تهران «پس از غربالگری و ارزیابی راهکارها، دو راهکار با بالاترین اولویت پیشنهاد شده است که راهکار اول تخلیه شوری به حوضچه‌های تبخیر نمک توسط خط لوله به محدوده‌ای در فاصله ۳۵ کیلومتری از بدنه سد و راهکار دوم مدیریت مخزن است که اصول و رویکردهای اعمال آن با مشارکت همه ذی‌نفعان تدوین خواهد شد و صد البته که راهکار دوم با‌آنچه که تا کنون توسط وزارت نیرو انجام می‌شده است هم از نظر ابزار مورد استفاده و هم رویکردها و اولویت‌ها تفاوت‌های فاحشی خواهد داشت.»

اما حالا آنطور که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید «مطالعات سد گتوند نتوانسته راهکار قطعی ارایه دهد» و این یعنی تبعاتی که سد گتوند با خود به همراه آورده روی دست محیط‌زیست ایران ماندنی خواهد بود.

معصومه ابتکار در حاشیه سفر به خوزستان، با‌بیان این‌که مطالعات سد گتوند نتواسته راهکار قطعی ارایه دهد، گفته است که «به طور قطعی نتوانستیم هیچ‌کدام از راهکارهای تیم مطالعات علاج‌یابی سد گتوند را به‌طور کامل تأیید کنیم. اما تلفیقی از آنها و تصمیمی که اعلام می‌شود، مورد تأیید ما خواهد بود.»

او با اشاره به مشکل سد گتوند و شوری آب مخزن سد، هم یادآوری کرده است که «یک بازنگری کلان در مدیریت سد گتوند انجام شده و براساس تصمیمات کارگروه علاج‌یابی سد، این بازنگری اجرا خواهد شد. دراین‌باره به الزامات زیست‌محیطی در کارگروه علاج‌یابی سدگتوند توجه شده است، اما با توجه به این‌که اطمینان کاملی در مطالعات به دست نیامد، نتایج مطالعات نتواست راهکار قطعی ارایه دهد.»

گتوند به یک معمای پیچیده در خوزستان تبدیل شده است. خبرها از تأثیر شوری آبش بر روی کارون حکایت می‌کنند و می‌گویند که کارون در حال شور شدن است و در این میان، گزارش‌های بسیاری از تأثیر شوری آب گتوند حتی بر زمین‌های خوزستان حکایت دارند. حکایت‌هایی تلخ از ساخت سدی که بدون توجه به ارزیابی‌های زیست‌محیطی ساخته شد و پس از صرف هزینه‌های بسیار برای ساخت آن، توجهی به تبعات آبگیری و بهره‌برداری از آن نشد.

انتقادها با کشیدن پتوی رسی روی گنبد نمکی که در نزدیکی مخزن سد قرار داشت، پاسخ داده شد؛ اما این پتوی رسی هیچ فایده‌ای نداشت و سد به معضلی بزرگ برای خوزستان تبدیل شده است؛ معضلی بزرگ که حتی عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس‌جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط‌زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با توجه به اتفاقی که در ساخت و آبگیری سد گتوند افتاد، معتقد است که مجریان این پروژه به خاطر اجرای آن باید محاکمه شوند «پیش از انقلاب، آمریکایی‌ها سد گتوند را از نظر زیست‌محیطی بررسی و محل احداث سد را ١٥ کیلومتر بالاتر تعیین کردند. بعد از انقلاب در‌بررسی‌های صورت گرفته، مسئولانی که طرح را بررسی کردند، گفتند که آمریکایی‌ها می‌خواستند مخزن سد کوچک باشد به همین دلیل جای آن را نادرست تعیین کردند. به همین دلیل مکان سد را جابه‌جا کردند. قرار شد سد در جای جدید ساخته شود. جای جدید سد انتقادهای بسیاری را با خود همراه کرد؛ زیرا در نزدیکی آن گنبدی نمکی قرار داشت. شرکت زیر‌مجموعه وزارت نیرو در دولت احمدی‌نژاد اعلام کرد که روی تپه نمکی نزدیک سد پتوی رسی کشیده می‌شود، تا مشکل حل شود.»

او در جمع دانشجویان دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران و فعالان محیط زیست در ادامه با اشاره به این‌که پتوی رسی فایده‌ای نداشت و حالا آب پشت سد به‌حدی شور شده که نمی‌توان برای آن کاری کرد، گفت: «شوری آب زیر سد، ٥,٥ برابر شوری آب خلیج‌فارس است؛ اگر قرار باشد سد دور زده شود، ٨‌ سال طول می‌کشید و در این مدت محیط‌زیست خوزستان خسارت بسیاری خواهد دید و اراضی آن از بین می‌رود. به همین دلیل، به نظر من مجریان این پروژه به خاطر اجرای آن باید محاکمه شوند.»

راهکارهای پیشنهادی و توقع محاکمه مجریان طرح هیچ کمکی به‌محیط‌زیست خوزستان که حالا زیر سایه شوری آب گتوند رفته است، نمی‌کند. نمک خوزستانی‌ها را تهدید می‌کند و زندگی در این منطقه را نشانه گرفته است؛ سازمان حفاظت محیط‌زیست درحالی هیچ‌کدام از راهکارهای تیم مطالعات علاج‌یابی سد گتوند را به‌طور قطعی تأیید نکرده است که شوری آب گتوند هر روز بیشتر می‌شود و معضل آن عمیق‌تر.
 
کلمات کلیدی : سد گتوند
 
هـ .ت
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۲۲:۱۳
حیف از پول بیت المال چرا دقت نکردند (3455272) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۹:۳۳:۴۹
اتفاقا دقت کرده بودند. همه چیز مطابق برنامه پیش رفته است... (3455589) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۳۳:۲۲
هر جا که یک اب باریکه ای دیدیم رفتیم یک خاکی ریختیم جلوش اسمش را سد بزاریم اخرش همین میشود
سد سازی یک نوع علم است که متخصصان خود را میخواهد (3455721) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۳۱:۰۰
پس اینهایی که ساختند کارگر بودند . همه شون از شریف و امیرکبیر و... دکتری داشتند (3455911) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۳:۴۷:۴۷
من نمیدونم این چه تصور غلطیه که هرکی از شریف و...میاد بیرون،پس حتما علامه دهره!نه آقا.نه خانم.نه عزیزمن.باور کنید صدبرابر مدرک به تجربه نیاز هست. (3456075) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۷:۱۰:۵۸
اغلب مغزهاي اين دانشگاههاي خوب الان در خارج از كشورن!! (3457729) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۷:۵۶:۳۲
امیدوارم اظهارات خانم ابتکار مانند الودگی هوا بی پایه و اساس نباشد. ایشان موقع الودگی هوا خودشان را قایم می کنند و به سد گتوند می چسبند. (3456344) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۱۰:۳۴:۱۴
دوست عزيز سد گتوند آب باريكه نيست دقت كن اگه خدايي ناكرده سد گتوند بشكند تمام استان هاي جنوبي كشور به خليج فارس ريخته مي شوند . سد گتوند سدي بسيار پهناور با گستردگي زياد است (3459298) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۳۷:۰۴
این چه منطقی است که استخراج هر بشکه نفت که 20 دلار هزینه دارد آن را به 27-8 دلار به فروش برسانیم و از طرفی اصرار هم داشته باشیم که به تولید و فروش 3 میلیون بشکه (سهم تولید اوپک) هم اقدام نماییم و از سوی دیگر بنزین تولید داخلی را قطع و به واردات بنزین خارجی اقدام کنیم؟! در عین حال هم دائم در سخنان خود نیز از اجرای اقتصاد مقاومتی سخن بگوئیم! واقعا از این نحو سخن گفتن انسان شرمنده می‌شود. (3455726) (alef-11)
 
فرناز
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۲۳:۳۰
توجه کنید که منظور از بنزین تولید داخل، بنزین تولید در پتروشیمی ها است که در هیچ کجای کره زمین سابقه نداشته است که محصولات پتروشیمی به داخل پمپ بنزین ها تزریق شود. (3456413) (alef-3)
 
غلامرضا
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۵:۱۰:۳۵
فقط فقط .خیانت از طرف مهندسین چینی وبعضی هم وطنان خودمون صورت گرفته وگرنه سد چند کیلومتر بالاتر احداث میشد به خاطر اینکه سد به دزفول نزدیکتر بشه اوردنش پائین دست (3465510) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۲۳:۴۵
عالم و آدم داد زدند که این سد ایراد دارد و نباید آب گیری شود. اما دولت پروفسور محمود زیر بار نرفت و آن را تکمیل کرد و آبگیری نمود. (3455699) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۰:۰۶:۵۸
بابا خالی فسفر یکم بیشتر تحقیق کن از بس بهتون گفتن احمدی نژاد کشور خراب کرد هرچیزی رو به او نسبت میدید ساخت سد از سال 1376 شروع شده یعنی هر سه دولت هاشمی خاتمی احمدی نژاد درگیر بودند متاسفانه امروز کسانی که خودشون در زمان هاشمی و خاتمی مسئول بودن میخوان تمام مشکلات رو گردن احمدی نژاد بندازن تا ....کارهای خودشون مخفی بمونه. (3456127) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۲۲:۲۵:۱۷
کار را که کرد؟ آن کس که اتمام کرد. یعنی محمود احمدی نژاد. (3458318) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۹:۱۱:۵۲
من به شخصه با یکی از مهندسان این پروژه صحبت کردم، اونم میگفت که کارای تحقیقاتی قبل از انقلاب انجام شد و پیشنهاد شد سد قبل از کوه نمک ساخته بشه ولی تو کار تحقیقاتی بعد انقلاب اصلا به این مورد دقت نکردن و خوب نشون میده چقدر کارها تو مملکت ما بدون تفکر و پیش بینی موارد مهم انجام میشه. آره سانسور چی تعطیلی مغز و با پیش فرض دشمنی همه با ما ، کار کردن میشه این!! (3456511) (alef-11)
 
عدالت
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۲:۵۷:۰۱
کمی تاریخچه سد مطالعه کنی بد نیست
http://fa.iwpco.ir/Gotvand/default.aspx
در سال 1376 مطالعات اولیه طرح توسط شرکت‌های مشانیر و کایتک چین پایان یافته و توسط شرکت لامایر مورد بازنگری قرار گرفت.
در اردیبهشت همان سال عملیات انحراف آب با حفر تونل‌های انحراف آغاز گردید.
در سال 1382 با انحراف جریان رودخانه کارون به داخل تونل‌های انحراف بستر رودخانه مسدود گردید.
در سال 1382 فرازبند طرح احداث گردیده و به دنبال آن عملیات حفاری نیروگاه نیز آغاز شد.
در پاییز سال 1384 اولین درفت تیوب نیروگاه در واحد چهارم نصب گردید.
در نیمه اول سال 1385 عملیات خاکریزی هسته رسی بدنه سد آغاز شد.

این سد در دوره اصلاحات ساخته شده است که خانم ابتکار در هیئت دولت اصلاحات حضور داشته (3457065) (alef-11)
 
گنجی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۶:۵۷:۲۹
دوست بی انصاف
این سد در زمان اکبر رفسنجانی مطالعه و سپس شروع شد

عملیات در دولت خاتمی ادامه پیدا کرد

و مسلم است که احمدی نژاد هم برای تکمیل آن اقدام کرد

اگر اقدام نکرده بود که الان تو جور دیگری جیغ می زدی (3457690) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۵۶:۲۸
برای شانه خالی کردن از مسوولیت در ایران دو را وجود دارد:
1_تقصیر دولت احمدی نژاد است.
2_تقصیر امریکا و تحریمهاست (3455961) (alef-11)
 
مردم
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۷:۵۵:۳۸
دوست عزیز دقت چیه بگو چرا ازدو نفر آدم کار بلد استفاده نکردند که حالا کاسه ی چه کنم دست بگیرند (3456343) (alef-3)
 
فرناز
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۱۷:۴۵
اتفاقا" دقت کرده بودند ولی گفتند چون آمریکایی ها این را طراحی کرده اند باید با آنها لج کرد. دخالت مسائل سیاسی در مسائل فنی- مهندسی! (3456399) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۰:۳۳:۳۲
هشت تیتر عنوان های مرتبط با خبر فوق گویای عمق فاجعه ی غیر کارشناسی و غیر انسانی سد گتوند می باشد . (3456692) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۳۷:۲۰
این سد نشانه روشنی از اتخاذ تصمیم غلط بدون پشتوانه علمی است.
تصمیم بدون مطالعه یعنی تحمیل هزینه های هنگفت به کشور (3457191) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۷:۰۴:۴۳
همون موقه که اوایل انجام پروژه بود ما و ی سری دانشجوها رو بردن بازدید...
ب اون ب اصطلاح کارشناسشون ک واسمون طرحو توضیح میداد جریان سد مارون و کارون 3 و 4 رو گفتم و پرسیدم این حجم بودجه و...حساب همه چیزو کردین... ؟ منظورم چیزاییی بغیر از تنش برشی و فشاری و حجم لوله ها و توان نیروگاه و... مث زمینای مردم... اثرش بر اکوسیستم و...
باورتون نمیشه طرف مسخرم کرد!!
جلو همه!
حتی ب استادمون ک خیلی هم بهش ارادت دارم و تو دانشکده نفت هم کار میکرد بشوخی گف: این شاگردتون مشکوک میزنه...(امیدوارم مشکوک زدن معنی 3کار کردن نداشته باشه!) (3457707) (alef-11)
 
گ
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۲۲:۲۴
خوب مطالعه بیشتر ی باید می کردند حالا هم دیر نشده از متخصصان ورزیده کمک بگیرید (3455274) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۱۴:۲۱
این سد مطالعات زیادی از قبل روش انجام شده
در حال حاضر هم همونطور که تو این خبر نوشته هیچ راه حلی براش وجود نداره.
سد رو جای اشتباهی ساختند. طوریکه وقتی آبگیری شده یه معدن نک رفته تو دل سد.
در زمان آقای احمدی نژاد به تبع این سیاست غلط "کار جهادی" و "ما می توانیم" کلی ازین ....شد. زیر این سد فکر کنم سه حلقه چاه نفت رو شرکت ملی نفت مجبور شد کور کنه که آقایون سدشونو بسازن. فشار ایجاد شده ناشی از آب پشت زد الان باعث شده مقداری مواد نفتی از بستر زمین نشت پیدا کنه!!!
اینکه آقای کلانتری میگن باید مجریانش محاکمه بشن حق دارند.
متأسفانه در کشور ما به دلیل عدم آگاهی از بسیاری از عوامل مؤثر بر طرح ها که قبلاً خارجیها در نظر گرفتند ولی اینجا با توهم "ما بلدتریم" توجهی بهشون نمیکنن باعث اتلاف هزینه های هنگفت در طرحها میشن. (3455393) (alef-11)
 
SMAH1
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۲۲:۲۲
مجری چکاره است؟
ببینید کی طراحی کرده و توی کدوم دولت؟ اصلا ربطی به دولت خاتمی نداره ها! (3456411) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۲:۳۳
متخصصان ورزیده آمریکایین، همونهایی که 40 سال پیش با تکنولوژی اون موقع فهمیده بودن کجا و چطور باید ساخته بشه ولی ما بعد از این هم مدت نفهمیدیم! (3455411) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۵۸:۱۱
متخصص ورزیده؟!؟!؟! (3455511) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۰۵:۴۷
درود به بعضی مهندسان وطنی. (3455866) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۰۶:۱۲
مطالعه؟؟؟؟؟؟ چی هست اون؟؟ (3455868) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۷:۱۳:۰۴
دیر شده، ولی جلوی ضرر را از هرجا بگیری منفعت نکنی حداقل ضرر بیشتری نمی‌بینی (3456304) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۲۴:۲۳
مسئولین باید پاسخگو باشند سدی با این عظمت و حجم کار انجام شده و هزینه های گزاف چرا باید به معضلی تبدیل شود چرا... (3455278) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۰۰:۲۵
واقعا فکرمیکنید مسئولان باید پاسخگوباشند؟اساساچنین اتفاقی درایران ممکن است؟من متاسفم که بگویم هیچ دولتمردی درایران پاسخگوی خرابکاریهای خودنبوده ونیست وبااین روال هیچگاه هم نخواهد بود.... (3455644) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۱۸:۵۴
چون اقایون از جیب مبارک خودشون خرج نکردند که به حالشون فرقی داشته باشه ! (3455687) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۳۵:۲۸
این سد گتوند یک پدیده فیزیکیه که به چشم میاد و نشون میده چقدر دوستان چه کرده اند . اما اقتصاد کلان برای بعضی افراد به چشم نمیاد فقط اون افرادی که اقتصاد کلان خوندن میدونن که چه بر اقتصاد کلان مملکت رفته و چگونه همراه بی ارزش شدن ریال تولید هم از بین رفته و رکود سنگین حاکم شده. (3455304) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۸:۱۰
اقای احمدی نزاد در جواب منتقدین می گفت کسانی کسانی که نمی دانند سد باکدام س نوشته می شود اظهار نطر نکنند. (3455433) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۴۹:۴۷
نشت نفت، نمک، ... . کی بره مستقل از نزدیک بررسی کنه. (3455335) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۴۹:۴۸
این سد در زمان دولت هاشمی رفسنجانی مطالعه و تصویب شد و اجرای آن کلنگ زده شد در زمان دولت خاتمی تکمیل شد و در زمان دولت احمدی نژاد افتتاح شد.

نگاه صرفا مهندسی به مدیریت منابع اب داشتن چنین دست گل ها و فجایعی را به دنبال خواهد داشت. (3455336) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۳:۳۲
کم .... در دولت خاتمی با نفت 9 دلاری پولی برای ساخت این سد نبود این سد را دکتر محمود در دوره خودش با صرف 2800 میلیارد تومن یا بیشتر ساخته (3455415) (alef-11)
 
سمیه
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۰:۲۰:۴۱
عزیزم این 2800 میلیارد رو از کجا آوردی؟؟؟؟ یا در گذاشتن صفر اشتباه کردید یا خیلی دست و دلبازی کردین!!!! البته اغلب ارقامی که توسط شما و دوستانتان ارائه میشه هم همینجوری صفر به دمش بسته میشه!!!! (3456156) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۵:۳۰
من ساکن شوشترم، قرار بود بالاتر احداث بشه، تمام کارهاش توی دولت احمدی نژاد بوده، اتفاقا چندین بار تذکر دادن به مهندسین اما کسی گوشش لهکار نبود (3455424) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۸:۲۴
چرت نکو، با مدرک صحبت کن. (3455434) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۱:۴۲:۳۳
سد گتوند علیا در کیلومتر ۳۸۲٫۵ از مصب رودخانه کارون احداث شده و با ارتفاع ۱۸۲ متر بلندترین سد خاکی ایران است. عملیات اجرایی آن با هدف تولید بخشی از انرژی برق مورد نیاز کشور و تأمین و تنظیم آب شرب و کشاورزی از سال ۱۳۷۶ آغاز شد (3455834) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۰۴:۱۸
حالا چون ترکشش به خاتمی خورد شد چرت؟؟ مقاله های مفصل نیک آهنگ کوثر رو درباره این سد و مدیریت منابع آب بخون!! (3457086) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۱:۴۴:۲۹
چه فرقی می کند! (3455835) (alef-11)
 
سام
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۲:۴۸:۲۱
هنوز تشنگی نکشیدی تا بفهمی نگاه به مدیریت منابع آب نداشتن یعنی چی؟ می دونی چقدر از آب شرب مملکت از همین سدها تأمین میشه؟ می دونی اگه گتوند نبود خوزستان بی آب می موند؟ (3457043) (alef-11)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۷:۵۵:۲۱
دروغه.هیچ مشکلی در آبگیری سد گتوند وجد ندارد حال سواد این دولت نمیرسد یا از هر بهانه ای برای سیاسی بازی استفاده میکند موضوع دیگریست. (3455351) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۵۹:۳۳
یعنی می گی آب سد شور نیست همه دارن دروغ می گن (3455513) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۰:۱۹:۵۱
این چیزیه که الان همه جناح ها قبول دارن و معضلی شده اب شوری که داره دنبال اینن یه جوری تخلیه اش کنن شما میفرمایید دروغه؟ (3456155) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۱۶:۱۱
...... اگر دولت توان مديريت سد گتوند را ندارد ، شجاعانه اعلام كند . نه اينكه ....براى بازيهاى سياسيش هر روز ....گتوند براى سالهاى متمادى از سيلهاى ويرانگر و طغيان كارون جلوگيرى كرده و مى كند. فقط بايد توازن آب در پايين دست را رعايت كند كه آب شور خليج فارس در بستر رودخانه جارى نشود. كارى كه ....عمرا بلد نيست و شايد هم انجامش سودى براشون نداره و فعلا با غوغاسالارى بايد رأى جمع كنن (3455397) (alef-11)
 
کریم
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۱۸:۲۷
با وجود اینکه این نظر من هزینه زیادی داره ولی شاید موثر باشه
الان بزرگترین دریاچه اب شور جهان ارومیه داره خشک میشه از این ور هم اب شور اضافی سد گتوند شده دردسر شاید با انتقال این اب به دریاچه ارومیه بشه با یه تیر دو نشون زد . (3455401) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۱:۴۰:۲۵
میدونی فاصلشون چقدره؟؟؟؟؟!!! (3456851) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۰:۴۴
سد رو خراب كنيد زودتر جلوي ضرر رو گرفتي تا اين كه پاش زانو بزنيد وبا غصه نگاش كنيد آبش رو به مخازن تبخير بفرستيد وسد رو تخليه كنيد وبعد تخريب اين بهترين كاره البته اگه جنابان دلواپس مثل داستان سيب. زميني اونو تو زمين سياست نندازن (3455407) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۲۹:۱۸
نزدیک به هزار میلیارد تومن اونجا هزینه شد و در دولت قبل از دانشجو ی در حال تحصیل بگیر تا استاد و دانشمند همه میدونستن به اینجا میرسه ولمیرسه مرغ یه پا داشت، حالا چرا کسی رو به خاطر ضرر و زیان بیت المال بازخواست نمیکنن؟ اگه من یه درخت در اثر تصادف بشکونم باید جریمه بیت المال بدم ولی اون مسوولین نباید محاکمه بشن؟ این قانونه عدالت محوره؟؟ (3455436) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۳۷:۵۹
بهترین کار اینست که انرا گردن دولت قبل بیندازید!! (3455454) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۴۸:۲۰
سد گتوند هیچ مشکلی نداره. اگر بخواهید منصف باشید باید نظرات سازندگان سد هم بیان کنید (3455475) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۳۱:۴۸
تو خوب غیب میگیا!!!!!!!!!!!!!میدونی شورتر از خلیج فارس بودن یعنی چه؟ برو بدون (3455913) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۴۹:۳۹
پوله باید هدر میرفت همین!!!!!!! (3455477) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۵۲:۳۷
با بودن کم ابی هر گونه ذخیره سازی در هدر رفتن اب خردورزانه بوده است. (3455486) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۸:۵۶:۱۹
اره هيچ اطلاعاتي نداري ميگي دروغه بايد خوزستان باشي بعد مي فهمي (3455501) (alef-3)
 
abbas
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۹:۰۱:۳۳
من خوزستانیم و در جریان بوده ام
- در 15 کیلومتری بالای سد تابلویی قدیمی است که محل سد را اعلام کرده است
- اینکه سد 15 کیلومتر پایین تر ساخته شود به علت فشار مسئولین وقت آن شهرستان بود میخواستند این سد در شهرستان خودشان ساخته شود به عبارت دیگر مسئولین شهرستان حای کارشناسان را گرفتند
- کوتاه آمدن وزارت نیرو یا شرکت مشاور مربوطه نسبت به خاسته مسئولان شهرستان جرم است
- قبل از آبگیری کاملا هشدارها داده شده بود
- متاسفانه وزارت نیرو بشدت سیاسی کار است و همچنین مشاوران بیرون از سازمان به علت منافع مادی بشدت در تصمیم گیری ها دخالت میکنند. شاید بجای دخالت بگویم مافیای تصمیم گیری
- مشاوران وزارت نیرو در حال مطالعه کشیدن آب از دریا به سمت مناطق مرکزی ایران هستند. این مشاوران هزینه های واقعی را محاسبه نمی کنند . از طرف دیگر در مناطق مرکزی ایران شغل کم است . بهتر است مانند عسلویه ساخته شود خود مردم به آنجا هجوم می برند . پول ها را خرج ایجاد شهرهای جدید در کنار دریا بکنند در نامه معروف رهبری در خصوص جمعیت این نکته لحاظ شده بود (3455516) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۱:۳۹:۳۶
کنار دریا شهر جدید نیاز ندارد
همینهایی که هست اگر آباد شوند( درآمدشان خرج خودشان شود) کاملا کافیست (3456235) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۰:۴۷
دقیقا مشاوران وزارت نیرو مافیای پول هستن (3456451) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۹:۱۵:۲۰
مسئولانی که طرح را بررسی کردند، گفتند که آمریکایی‌ها می‌خواستند مخزن سد کوچک باشد به همین دلیل جای آن را نادرست تعیین کردند. (3455548) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۴۳:۰۰
مسولان این مشکل مگر وجود ندارند از انها توضیح بخواهید. (3455736) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۴۶:۴۳
وقتی متخصصان و افراد نخبه یا به خارج رفته اند و یا مسافر کشی میکنند و ....همه کاره شده اند نتیجه بهتر از این نخواهد شد (3455746) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۹:۱۸:۱۷
.....طرحی که یکی از پرهزینه ترین طراح های ملی و در عین حال تبدیل به یک فاجعه ملی شده که داره یک استان کشور رو از نظر کشاورزی، آب و محیط زیست نابود می کنه؟ (3455565) (alef-11)
 
سهيل
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۱۹:۴۷:۵۵
چه كسي مطالعه كرده كه اگر آب شور گتوند وارد خليج فارس شود فاجعه زيست محيطي ايجاد ميشود؟ مطمئنا صرفا يك حرفي زده شده بايد اين موضوع كاملا بررسي شود. اطلاعات موجود نشان ميدهد شوري كه از سد به خليج فارس قابل انتقال است شوري ٢.٥ برابر شوري خليج فارس دارد نه ٥ برابر. كل نمك گتوند با اينكه در مقايسه با رودخانه كارون زياد است اما در مقابل حجم نمك خليج فارس عددي به حساب نميايد كه بخواهد تاثير روي آن داشته باشد. به هر حال اين مشكل وجود دارد و بايد با يك روش منطقي برطرف شود. (3455624) (alef-11)
 
حسن
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۱۱:۲۴
چهار واحد ٢٥٠ مگاوات در سد گتوند نصب شده است پيك بار از آن برق ميگيرند و برأي تنظيم مگاوار شبكه ساحته شده است (3455673) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۰:۲۴:۴۱
با توجه به این که آب دریاچه ارومیه هم شور است بهتر است در صورت امکان آب این سد به طرف دریاجه ارومیه سرازیر شود. (3455702) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۳:۴۵:۵۹
راه حلت خیلی عالی بود. شما رو باید بذارن جای ابتکار! (3456074) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۲۱:۱۳
چشم ، محور زمین را طوری بر میگردانیم که سد گتوند در بالا دست قرار گرفته و آب آن به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شود استاد مکانیک سیالات.!!! (3456405) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۰:۰۶:۲۴
مشکل اینجاست که سرازیر ! نمی شود (3456633) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۰۸:۰۶
خوب الانم بگید همون امریکاییا بیان مشکلو حل کنن (3455869) (alef-11)
 
هادی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۳۶:۲۵
تنها کسی که می تونه حل کنه همونا هستن (3456439) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۲۴:۲۴
دشمن دانا بلندت می کند ، بر زمینت می زند نادان دوست (3455900) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۲:۳۳:۴۳
قبل از ابگیری سد گفته شده بود که این مشکل پیش میاید ولی احمدی نژاد دستور ابگیری داده والا خیلی راحتر مشکل حل میشد (3455919) (alef-11)
 
سید
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۰:۱۴:۵۹
مثلا اگر آبگبری نمیشد هزینه ساخت سد کمتر می شد؟؟؟؟؟؟؟؟ (3456146) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۰۶:۳۳
هزینه بعد از ساخت نداشت دیگه!! البته تمام سه دولت قبلی در این موضوع مقصرند و خاطیان بایستی محاکمه بشند!! (3457094) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۵۹:۴۰
آره کمتر می شد
این همه آب شور نمی شد !!!! (3457247) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۳:۰۱:۵۱
بالاخره از مهندسان امروز شریف نباید بیش از این انتظارداشت. (3455977) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۳:۳۱:۲۸
ما میتوانیم همه چیز را برای همیشه نابود کنیم . (3456047) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۳:۴۰:۲۳
باید مشاورین وطراحان سد محاکمه شوند این هم یه جور سو استفاده است که باید بان برخورد قانونی شود (3456065) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۱:۰۸:۴۹
یک سد می سازید کل اکو سیستم اطراف رو می ترکونید حالا فکر کن

نیروگاه هسته ای بسازید چه می کنید (3456206) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۲:۰۵:۰۵
اگر راه حلی نیست و واقعا کارون دارد شور می کند، زیانش بیش از سودش هست این سد و بهتر است با قبول شکست و اشتباه، این سد تخریب شود. (3456249) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۵:۵۰:۴۶
قربون این همه با سواد با کلاس دانشگاههای خارج وداخل که نمیتوانند را ه حل پیدا کنند از مردم عامی نظرخواهی کنید بهترین راه حلهها رو ارائه میدن میگید نه امتحان کنید (3456284) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۵:۵۴:۵۸
احداث انواع کارخانه شور ترشی ودوغ سازی وهرچی که نیاز به اب شور داره در نزدیکی سد برای صادرات مثلا (3456286) (alef-3)
 
محمد ولیزاده
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۶:۴۰:۰۱
ای وای چه سدی ؟!!.این سد نمونه واقعی از سد هائی است که در ذهن رئیسان ومدیران والامقام سفازشی برای جلوگیری از وروداندیشه های سازنده وپذیرش پیشنهادات دلسوزانه ومفید به حال ملت می باشد.آخر کدام یک از دولتهای بعد از جنگ تا کنون یک طرح جامع تثبیت امنیت وتوسعه پایدار مبتنی بر اطلس های اقتصادی ، اجتماعی ،فرهنگی ،سیاسی اطلاعاتی ،امنیتی ونظامی ارائه داده اند واصلا کدامیک از مجالس برای پذیرش وبررسی برنامه های سالانه چنین چیزی از آنها خواسته اند که اجرای برنامه های آنها با این مشکل مواجه نشود.همه دولتها ی جنگ کورکورانه حرکت کرده اند وبدون توجه به امکانات موجود وقابل حصول وبهره گیری از اصول علمی تذوین برنامه اقدام نموده اند . این امر قابل اثبات است . (3456294) (alef-11)
 
صمصام
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۷:۵۷:۵۴
«پیش از انقلاب، آمریکایی‌ها سد گتوند را از نظر زیست‌محیطی بررسی و محل احداث سد را ١٥ کیلومتر بالاتر تعیین کردند.!!!!!!
کاری به امریکایی ها وخصلت هایی که براشون ساختیم ندارم ...اما وجدانا اونها اونقدر مسئولیت پذیر ومتعهد بودند که حالا بعد از 37 سال ما داریم اعتراف میکنیم!!!!!!!!!!!!!!! (3456346) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۱۱:۲۹
همه چیزمان به همه چیزمان می آید همونطور که در زمینه سیاست نفنی و سد سازی و خودرو سازی مطالعاتمون کافی نبوده و نتیجه اش این شده.... در زمینه سیاست منطقه ای هم در نهایت به همین نتیجه خواهیم رسید دیر و زود داره سوخت و سوز نداره (3456380) (alef-11)
 
مودی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۵:۰۲
رسم شده که همه چیز رو به گردن احمدی نژاد میندازند اما لطفا با اطلاعات حرف بزنید.
این خانم ابتکار چرا نمیگه که ایشون در دولت اصلاحات با همین مقام فعلی با اجرای این طرح موافقت کرده اند و آن زمان این طرح این همه مشکلات نداشت ولی اکنون چون در زمان احمدی نژاد اجرا شده دچار این همه مشکل شده است ....!!! (3456459) (alef-11)
 
محمد مهدی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۰:۲۸:۲۹
نباید با بی مسئولیتی کسانی که این معضل را درست کردند برخورد جدی بشه ؟ (3456682) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۱:۰۴:۲۶
تمامی عوامل اصلی این قضیه باید بشدت مجازات شوند تا برای بقیه عبرت شود. (3456779) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۱:۰۷:۴۲
"پیش از انقلاب، آمریکایی‌ها سد گتوند را از نظر زیست‌محیطی بررسی و محل احداث سد را ١٥ کیلومتر بالاتر تعیین کردند. بعد از انقلاب در‌بررسی‌های صورت گرفته، مسئولانی که طرح را بررسی کردند، گفتند که آمریکایی‌ها می‌خواستند مخزن سد کوچک باشد به همین دلیل جای آن را نادرست تعیین کردند."
امان از توهم توطئه (3456784) (alef-11)
 
ی-م
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۱:۵۱:۰۹
حالا این سد را بحال خود رها کرده و در محل پیش بینی شده قبلی سد را دوباره بسازند و حتما مقصرین ساخت و طراحان و ابگیری کنندگان را محاکمه کنند چون در صورت عدم ابگیری میشد نمکها را از محل تخلیه کرد (3456877) (alef-11)
 
شنگول
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۲:۰۸:۴۶
سلام به همه دوستان
سد گتوند يک دستاورد ملي است من از نزديک شاهد همه تلاش هاي مهندسان و کارگران زحمت کش آنان بوده ام و هستم براي ساخت اين سد تعدادي از هموطنان جانشان را از دست داده اند و ما الان نبايد خيلي راحت در مورد آنان قضاوت کنيم .
پيشنهاد مي کنم در همين فصل از سد گتوند بازديدي داشته باشيد واز نزديک شاهد اين غول سد سازي باشيد اگر گتوند نبود الان بسياري از شهر ها ي خوزستان از پديده سيل در امان نبودند.
در حال حاضر شوري آب کنترل مي شود(مديريت مصرف) مي شود و هيچ خطري استان را تهديد نمي کند
بدون شک مديران و مهندسان همه تلاش هاي خود را براي رفع اين معضل زيست محيطي خواهند کرد.
فقط خواهش مي کنم با انصاف قضاوت کنيد (3456924) (alef-11)
 
سینا
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۳:۰۷:۱۰
قبل از ساخت هم مردم محلی به مسولین در مورد کوه نمک هشدار داده بودند ولی کو گوش شنوا (3457097) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۴:۳۳:۲۴
سد گتوند یکی از هزاران نمونه علاقه وافر ما ایرانیان به آزمودن مجدد آزموده هاست!وقتی بجای بهره برداری از مشاورین زبده بین المللی و تلاش در راستای انتقال تکنولوژی میخواهیم به هر قیمتی از روشهای باصطلاح بومی گرایانه همه کار را پیش ببریم نتیجه اش میشود همین. (3457347) (alef-11)
 
کاوه
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۵:۰۱:۳۶
با توجه به طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی که خیلی غیر اقتصادی هست پیشنهاد اینه که از آب پشت سد گتوند که به فلات مرکزی نزدیک تره به عنوان منبع آب شور استفاده بشه که هم راحت تره هم با توجه به سیستم طراحی و مدیریتی ما دور از ذهن نیست. (3457411) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۶:۰۶:۲۰
امروز یکی از آنهایی که دست اندر کار بودند پیدا یشان میشود!!
وقتی جای علم و تخصص را شعار گرفت
یک روز به اسم خودکفایی گندم منابع آبی کشور را نابود کردیم
یک روز به اسم توسعه دامداری مراتع را نابود کردیم (3457576) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۸:۱۸:۳۴
در مملکت چو غرش شیران گذشت و رفت .... این ..... نیز بگذرد.
اینا از حسادته. در تمامی سالهای پس از ابگیری سد گتوند، تولیدات کشاورزی اراضی مشروب از سد گتوند، رشد صاعقه وار داشته داشته است. ... (3457865) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۹:۰۳:۴۸
ایران باید فروش نفت را متوقف نماید. با این قیمت اندک فروش فقط ثروت کشور به هدر می رود. (3457938) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۱۹:۰۴:۴۵
بهترین راه حل این است که سد گتوند از میان برداشته شود . (3457940) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۲۳:۲۷:۳۸
درخبرها داشتیم امریکا400 سد خودرابدلیل خشک سالی وخشک شدن زمینهای آن ازبین برده است .الان قرن 21 هستیم با دستان خود باساختن سدهای بدون کارشناسی داریم مملکت خودمون رو نابود میکنیم،که بگفته ناسا بین 8تا10 سال آینده بیشتر سرزمین ایران غیره قابل سکونت خواهد بود .....درصورتی که این همه نعمت درکشور داریم باد خورشید گاز انرژی اتمی دریا وووو باید حتما سد بسازیم .... (3458450) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۰۲:۴۷:۴۳
برای ما اب نداشته باشه برای بعضیها نان دارد (3458694) (alef-11)
 
صادق آقایی
۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۰۶:۲۹:۴۶
سلام من بچه گتوندم این سد رو سال 75 شروع به ساخت کردن...الانم اب بقدری شوره که همه اهالی گتوند آب تصفیه میخرن ..زمین های کشاورزی هم دارن شوره زار میشن....ایطور که من شنیدم میگن سد باید بالا تر ساختهد میشد ولی به دلایل نامعلومی جای فعلی ساخته شد که عواقب اون گریبان گیر ما شده است (3458731) (alef-11)
 
مجيد -ف
۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۱۰:۳۰:۱۸
يكبار هم شده جانب انصاف رو راعايت كنيم. يادمون نره كه با ساخت سد گتوند 15 درصد تولد برف پاك اضافه شده اين در حاليه كه بنا به تكليف سازمان ملل، دولت ها بايد تا سال 2025 ميزان توليد برق خودشان را از منايع پاك مثل آب به حد قابل قبولي برسونند. اين يعني ايران بايد با ساخت سدهاي زيادي براي توليد برق پاك اقدامات مقتضي رو انجام بده تا با جريمه روبرو نشود. جانماي محل سد توسط شركت هاي خارجي تعيين شده و شركت هاي ايراني بعنوان نظارت و پيمانكار ، سد رو ساختند وگرنه سدهاي ساخته شده بدست ايرانيها درمحافل خارج ايران بعنوان نمونه موفق ياد ميشود . (3459284) (alef-11)
 
صادق
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۲:۳۶:۴۷
بنظر من الان وقت دست رو دست گذاشتن و دنبال مقصر گشتن ومحاکمه کردن اون نیست الان باید فکر این باشیم که چیکار کنیم که جلوی فاجعه گرفته بشه ...به هر حال جلوی ضرر رو هر وقت بگیری منفعته....خاهشا مسئولین یه فکری کنن وگرنه تا چند وقت دیگه زمین حاصلخیز خوزستان به شوره زار تبدیل میشه کما اینکه شده الان باید فکر جلوگیری اون باشیم...به اونایی که میگن مشکلی نیست وشوری آب کنترل شده یا شوریش اینقد هم زیاد نیس که میگن باید بگم یه سر بیاین گتوند از آب لوله کشی مزمزه کنید ببینم میتونید شوریشو تحمل کنید ....یا یه سری به زمین ها کشاورزی بزنید تا آثار نمک رو روی زمنامون ببینید (3461867) (alef-11)
 
دانشجو
۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۷:۰۳:۳۲
هه...این شاهکار عکس روی جلد کتاب جغرافی هم بود...به عنوان توانگری مهندسان ایرانی...نمیدونم هنوز هست یا نه (3474914) (alef-11)
 
دبیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۲ ۲۳:۴۶:۵۷
خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوارکج
در منابع رسمی نوشته مطالعات و شروع ساخت سد گتوند از سال 1375 بوده و مراحل ساخت تا سال 1385 طول کشیده بوده . (3932167) (alef-13)
 
ارزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۵ ۱۲:۳۰:۳۹
سلام دوستان عزیز.....بسیار اگاه شدیم از نظرات محترم شما...
ممنون میشم اگه تاریخ دقیق دستور ساخت و دولتی که این دستور رو داده با منبع ذکر کنید....
متشکرم (4051212) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۲۱:۲۳:۳۹
عزیزان دراین مورد یکم سیاسی فکر نکنیم یعنی چی تو دولت کی ابن اتفاق افتاد ، همه یه جورهایی مقصر هستن دیگه نمیخواد یکی حمله کنه یکی دفاع ،من خودم ازساکنین شهرستان گتوندم همه مشکلات رو دارم به چشم می بینم زندگی مردم بدبخت فلج یعنی خوزستان کم به کشورخدمت کرده یاکم منابعشو دراختیار همه گذاشته که درمورد این مشکلات مسولین با بی خیالی ازش میگذرن گرد وغبار از یه طرف خشک کردن تالابها ازطرفی اینم از مشکل سدگتوند۰۰۰۰۰۰ یکی نیست جوابگو باشه ؟؟؟؟؟ (4148225) (alef-11)
 
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۹:۲۲:۰۵
من از همه عزیزان تقاضا دارم خدمتگزاران خدوم مملکت را زیر سئوال نبرند
این عزیزان سرمایه های ما هستند
اگر نقص کوچکی هم بروز نموده برطرف میشود
خویشتندار باشید و اخلاقیات را رعایت کنید (4159730) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.