نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324750
تمدن نوين، نظام جاري يا ارزش هاي پيشين؟
بخش تعاملی الف - ميرزا سعدين داورپناه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۶


در شهر بورن هايم آلمان ورود پناهجويان «مرد» به استخر عمومي ممنوع شد. شهرداري اين شهر آلماني در واكنش به رفتار نا متعارف مسلمانان پناهجو نسبت به زناني كه به استخر مي آمدند چنين تصميمي گرفته است. (گام بعدي مي تواند تفكيك جنسيتي در استخرها باشد!)

نمونه هاي بسياري محرك انديشيدين براي پاسخ به چرايي كيفيت رفتار جامعه مسلمانان اند و اين كه آيا اقامه احكام شريعت تنها يك حكم مستخرج از منابع اسلامي بوده يا ضرورت فرهنگي جوامع مسلمانان است؟

شايد چرايي مقبوليت اسلامگرايان در ميان توده مسلمانان نيز پرسشي مشابه باشد.

بحران پناهجويي به خلق دنيايي جديدي پرداخته و مي رود تا تجديد نظر در ارزش هاي جهان را غير قابل اجتناب كند. كشورهاي اروپايي دومينو وار مشغول اصلاح قانون اساسي و يا مقررات امنيتي خود شده اند كه همگي در جهت بازنگري ارزش هاي حقوق بشري و تعريف هاي تبليغ شده غربي از آزادي هستند.

در فرانسه از سوي سازمان هاي حقوق بشر و ان جي او ها مقاومت و اعتراض هاي عميق و قابل توجهي نسبت به تغييرات پيشنهادي در جريان است، حتي سياستمداراني چون باراك اوباما چندين بار طي سخنراني هاي خود يادآوري كرده اند كه نبايد اجازه داد ارزش ها و سبك زندگي غربي تحت تاثير ضرورت هاي امنيتي قرار گيرند ولي واقعيت خلاف اين اعتراضات و توصيه ها را تحميل كرده است.

شگفت اينكه حتي رئيس جمهور ناصح ايالات متحده نيز خود در آخرين سخنراني سالانه ضمن ناكيد بر ارزش هاي سكولار لازم ديد كه حضور پاپ در جايگاه نطق قدرتمندترين مرد تمدن غربي را ياداوري كند!

غرب تهديد را جدي مي بيند و نمي تواند منفعل باشد.

از سوي ديگر اسلامگرايي سياسي در معادلات منطق اسلامي ويژگي لا ينفك جامعه با ثبات مسلمانان تلقي مي شود. جستجوي راهي براي پايان دادن به بحران هاي جاري خاورميانه توسل به نتيجه اين رابطه قابل توضيح ميان جامعه مسلمانان و حكومت اسلامي را بعنوان راهكاري پذيرفتني ميان توده درگير بحران ارائه كرده است اما گذشته از اين حتي دولت هاي سكولار غربي نيز در برابر تهديدات امنيتي كشورهاي خود روي به مواضعي از جنس سياست هاي خاورميانه اي آورده اند!

شايد دول اروپايي بر اين تصور هستند كه با محدوديت هاي بيشتر تاثير تهديدات مسلمانان را مهار مي كنند اما غافل از آن اند كه با اين رويه اعتبار نظام هاي غير ديني را در برابر اسلام گرايي سياسي تضعيف خواهد كرد.

ضمنا برقراري نظم قابل فهم براي مسلمانان در غرب، اشتياق ايشان براي مهاجرت را تقويت مي نمايد زيرا تركيب "برخورداري اقتصادي" و "مقررات آشنا" تعريف مطلوب يك زيستگاه جديد براي تهي دستان و به تنگ آمدگان از رنج جنگ مي باشد!

تداوم اين كنش و واكنش هاي پي در پي، جهاني متفاوت را آبستن است...
 
کلمات کلیدی : ميرزا سعدين داورپناه
 
س
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۰۸:۲۲:۱۵
این نوشته چی میگه؟
بالاخره حرف یک ایرانی مسلمان است یا حرف دیدگاه غربیان به مسلمانان؟
نفهمیدم بخدا (3470872) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۰۸:۳۶:۲۰
من متوجه منظور نویسنده نشدم .
الان اینکه مسلمانان به استخرهای مختلط نمی توانند بروند ( به خاطر تجاوز دسته جمعی که در کلن توسط اکثرا" پناهجویان اهل شمال آفریقا صورت گرفت ) مخالف شئون مسلمانان است ؟
یک نکته به جناب نویسنده یاد آوری کنم :
هدف اسلام تربیت انسانی اخلاقی است که به منتها درجه انسانیت رسیده باشد و مناسک اسلامی فقط وسیله هستند و گرنه می توانیم یک ربات بسازیم که نماز بخواند یا اصوات قرآن را پخش کند و....
در آن صورت جوامع پیشرفته غربی مشکلی ندارند اما وقتی فرد مسلمان موجودی تصویر می شود که فقط آدم کشتن تجاوز به حقوق زنان خشونت در زمینه های مختلف و....بلد است انتظار دارید از او چگونه استقبال شود ؟
ما ایرانیان خوشبختانه این شانس را داشتیم که فرهنگمان حتی قبل از اسلام مزین به اخلاقیات بود به همین دلیل از قرائتهای مختلف اسلام آنرا انتخاب کردیم که به فرهنگمان نزدیکتر بود . اگر در آینده این اخلاقیات از بین نرود ! (3470902) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۰۸:۴۰:۵۵
با رشد جمعیت مهاجرین مسلمان از طریق فرزند اوری و نیز اوردن اقوام خود تقریبا اروپا در دهه های اتی نصف مسلمان و نصف غیر مسلمان میشود (3470913) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۱۵:۰۹:۴۸
رهبري نيز چندي پيش فرمودند نوبت تمدن نوين اسلاميست.
ايشان به تقابل مدعيان مسيحيت با مسلمانان نيز اشاره فرمودند و به نظر شخصي من اين تقابل واقعيت عيني است.
حتما دنياي جديدي در حال ساخته شدن است.
ادعاهاي خيال انگيز غربي ها در چالش تهديدات امنيتي رنگ باخته و به بحران بي هويتي و بي معنايي دچار هستند. (3471963) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۰۳:۳۳:۰۹
عالی (3478790) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.