نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454855
جمعیت تهران براساس آخرین آمارهای سرشماری
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۱
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران: براساس آخرین آمارهای سرشماری امسال ، 13 میلیون و 260 هزار نفر در تهران ساکن هستند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، نعمت الله ترکی افزود: میزان رشد جمعیت در تهران سالانه 1 و 79 صدم درصد است که بیشتر از میانگین کشوری است اما باید تحقیق کرد که این آمار از مهاجرت است یا زاد و ولد.

وی گفت: میانگین سکونت در کشور 46 نفر در هر کیلومترمربع است  که میانگین این رقم در تهران 973 نفر است که در برخی مناطق تا 10 هزار نفر نیز افزایش می یابد.

ترکی افزود: میانگین سرانه پسماند برای هر نفر در کشور 240 گرم است که در تهران این رقم به 800 گرم افزایش یافته این در شرایطی است که میانگین پسماند در جهان 160 گرم است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران گفت: میزان ارزش افزوده در تهران 23 و 6 دهم درصد برآورد شده است.
وی با بیان اینکه آمار بیکاری در تهران 13 درصد است، افزود: میزان بیکاری در بین افراد با تحصیلات دیپلم و زیردیپلم 4 درصد است و با استفاده از طرح های اقتصاد مقاومتی و ایجاد شرکت های دانش بنیان در قالب پارک های علم و فناوری به زودی میزان بیکاری افراد تحصیل کرده در تهران نیز کاهش خواهد یافت.

ترکی با بیان اینکه 52 درصد از بودجه عمرانی تهران محقق شده است، گفت: صددرصد بودجه جاری تهران محقق شده و حقوق و اضافه کار و عیدی کارمندان دولت تا پایان سال پرداخت شده و تسویه می شود.

وی افزود: سهم مالیات تهران از 38 هزار میلیارد امسال برای سال 96 به 42 هزار میلیارد افزایش یافته است.
ترکی با بیان اینکه میزان باسوادی در تهران بالاست، اضافه کرد: 12 میلیون و 328 هزار نفر از جمعیت تهران باسوادند.

وی با اشاره به اینکه میزان واردات گندم به استان 85 درصد است، گفت: این واردات از استان های همجوار صورت می گیرد.

ترکی افزود: سرانه مصرف گوشت قرمز در تهران برای یکسال 7 کیلوگرم است که با احتساب این سرانه تامین گوشت در تهران امکانپذیر است. رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران گفت: پارسال تولیدات کشاورزی در تهران از 4 و نیم میلیون تن به 6 میلیون تن در سال 95 افزایش یافته است. وی افزود: اعتبار 3 سفر استانی رئیس جمهور در تهران 1800 میلیارد تومان بود که 50 درصد آن تخصیص یافته است.

ترکی در زمینه استفاده از انرژی های نو و انرژی خورشیدی نیز گفت: تولید انرژی در کشور 4 درصد تولید انرژی خورشیدی در جهان است و تهران نیز 9 درصد تولید انرژی خورشیدی در کشور را به خود اختصاص داده است.
وی در زمینه گازرسانی به 468 روستا در استان تهران افزود: 34 روستای دیگر نیز دردست اجرا داریم که گاز رسانی در 32 روستا تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.

ترکی سرانه مصرف آب در تهران را 350 مترمکعب عنوان کرد و گفت: 98 درصد آب شرب تهران بهداشتی و استاندارد است.

وی درباره طرح تصفیه فاضلاب در تهران افزود: تاکنون اجرای این طرح ها دو جایزه بین المللی به همراه داشته است. ترکی با بیان اینکه واردات کشاورزی در تهران از 8 میلیارد دلار در سال 92 به 2 میلیارد دلار در سال 95 کاهش یافته است، آن را موفقیتی بزرگ برای تهران عنوان کرد.

وی گفت: 10 هزار هکتار از اراضی استان تهران با آبیاری تحت فشار آبیاری می شود که بهره وری را بالا می برد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران با بیان اینکه دو میلیون و 500 هزار واحد صنفی در کشور فعال است، افزود: 400 هزار واحد صنفی در تهرانند که 16 درصد از کل واحدهای صنفی در کشور است.

ترکی گفت: 534 معدن فعال در تهران داریم.وی افزود: 41 درصد کارت های بازرگانی کشور در تهران است که 15 هزار و 768 کارت است. رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران گفت: رشد صادرات غیرنفتی در تهران 18 درصد است و طرح های پدافند غیرعامل در تهران اجرایی شده و هیچ شهرستانی در تهران وجود ندارد که بیمارستان نداشته باشد.

نمره بالای 15 به دستگاه های اجرایی تهران
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران نمره دستگاه های اجرایی تهران در سال 95 را بالای 15 اعلام کرد. 
نعمت الله ترکی در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: براساس عملکرد دستگاه های اجرایی در سال 95 بهتر است مردم به آنها نمره بدهند. 

وی افزود: در بخش کشاورزی 65 درصد باغات زراعی صنعتی شده و از کشت سنتی خارج شده اند که به بهره وری در این بخش کمک می کنند. وی اضافه کرد: کاهش استفاده از سموم و کشت های ارگانیک تا 85 درصد موفقیت به همراه داشته است. 

ترکی با اشاره به ایجاد کشت های جایگزین گفت: متناسب با هوای گرم و آب کم در استان کشت پسته و زعفران در تهران آغاز شده است. 

وی افزود: کشت گلخانه ای در تهران نیز امسال به 200 هکتار افزایش یافت و سوخت گلخانه ها از سوخت مایع در سال گذشته به گاز تبدیل شد. 

ترکی از ایجاد 3 پایانه برای صادرات محصولات کشاورزی در تهران خبر داد و افزود: بسته بندی و عرضه محصولات کشاورزی و همچنین محصولات تبدیلی ازجمله فعالیت ها در این زمینه بوده است.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران گفت: برای 817 روستای استان تهران سند توسعه روستایی به منظور افزایش بهره وری کشاورزی و همچنین اشتغال خانوارهای روستایی و دیگر طرح های اقتصاد مقاومتی تدوین شده که از سال 96 اجرا می شود. 

وی در بخش دیگری از سخنانش در زمینه صنعت استان نیز گفت: از بهمن 94 تا بهمن امسال، 8 هزار میلیارد تومان تولیدات صنعتی داشته ایم که افزایش 18 درصدی صادرات استان از این بخش تأثیر پذیرفته است. 

وی در ادامه از اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در کشور و همچنین استان تهران خبر داد و گفت: 27 شهرک صنتعی در تهران با ظرفیت 80 درصد فعالیت می کنند به گونه ای که می توانیم اعلام کنیم اشتغال در بخش صنعت استان تهران کاهش نیافته و در پاره ای موارد افزایش نیز داشته است. 

ترکی گفت: در دولت یازدهم باید سالانه 100 هزار شغل ایجاد می شد که از سال 92 تا سال 95، 430 هزار شغل در تهران ایجاد شده که حدود 40 هزار شغل آن در سال 95 ایجاد شده است. 

وی در ادامه از ایجاد شهرک گردشگری در شهرستان شمیرانات خبر داد و گفت: این طرح به تصویب رسیده و شرکت سرمایه گذار از بخش خصوصی نیز برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده است.
 
کلمات کلیدی : سرشماری، تهران، جمعیت
 
mm
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۷:۱۰:۴۳
یعنی تمامِ فعالانِ اقتصادیِ ایران (4207569) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.