توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241680
درآمدی بر فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۲
کتاب «درآمدی بر فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای» به قلم حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر می‌شود.
به گزارش الفِ کتاب، به نقل از ایبنا، فلسفه سیاسی دانشی است که با رویکرد و روش عقلانی پیرامون مطلوبیت‌های حیات سیاسی انسان‌ها بحث می کند و به دنبال این است که «بهترین نوع زندگی اجتماعی»، «بهترین رژیم سیاسی» و «بهترین تعامل اجتماعی»، «بهترین غایات زندگی سیاسی» را تبیین کند.

بنابراین بر خلاف سایر دانش‌ها و گرایش‌های دانش سیاسی از روزمرگی علم سیاست و عینی گرایی جامعه شناسی سیاسی و جزئی‌نگری فقه سیاسی، فاصله می‌گیرد و به عنوان رویکردی کلی، دائمی، فرازمانی به حیات سیاسی نظر دارد.

کتاب «فلسفه سیاسی آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای» را بر اساس روش پرسش گری سیاسی در پاسخ به بیست پرسش اساسی در شش محور کلی: روش فهم و مبانی فلسفه سیاسی، مناسبات زندگی فردی و اجتماعی و حقیقت حیات شهروندی و جایگاه حکومت و شهریاری و جهت گیری‌های غایی و آرمانی در فلسفه سیاسی، سامان یافته است.

ویژگی این کتاب، توجه محقق آن به نوآوری‌های فکری، ادبیات نوین، پایبندی به صبغه فلسفی از طریق پیوند بنیادهای نظری با سامانه‌های عملی، رعایت جامعیت موضوع و ابعاد فلسفه سیاسی است.

تلاش شده است تا علاوه بر کثرت استناد به اندیشه آیت الله ‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای، پایبندی به اختصار و ایجازنویسی و پرهیز از حواشی، رعایت شود.

کتاب حاضر در ۵۳۲ صفحه و قطع رقعی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر می‌شود.
کلمات کلیدی : درآمدی بر فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.