نظر منتشر شده
۸۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241086
«همباشی سیاه» چگونه «ازدواج سفید» شد
بخش تعاملی الف - هادی شریفی، 20 شهریور
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۶
اخیرا شاهد مطالبی هستیم که دم از "ازدواج سفید" می زنند. تجزیه کلمات زیباست؛ "ازدواج" و "سپید". برای کسی که معنی ترکیبش را نداند جذاب است و یک ازدواج ساده، صمیمی و زیبا را به ذهن متبادر می کند و مخاطبِ ناآگاه با خواندن تیترهای پیرامون آن دچار یک تناقض می شود "هشدار برای رواج ازدواج سفید"!.

اما سراغ مفهوم که می روی دلالت بر یک رابطه نامشروع، غیرقانونی و دور از شان یک مسلمان وایرانی با فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه خود دارد. رابطه ای که نه شرع قبولش دارد و نه قانون. رابطه ای که اصلا ازدواج نیست و خارج از تعهدات یک ازدواج است. جالب اینجاست که برخی دم از رواج این گونه رابطه می زنند دور از اینکه اصلا آمار صحیح و قابل استنادی از آن داشته باشند.

به اصل کلمه که می پردازی (white marriage) معادلی برای آن در فرهنگ آکسفورد نمی یابی اما در فرانسه به ازدواجی"قانونی و بدون روابط جنسی" معنی شده است (A marriage without sexual relations) و این باز تعجب بیشتر را بر می انگیزد که معنای غربی آن کاملا متفاوت است و به ازدواجهایی دلالت دارد که با انجام مراسم قانونی برای دور زدن قانون مهاجرت یا مسائل دیگر از آن استفاده می شود. اما چیزی که از آن به زندگی مشترک زن و مرد به همراه روابط جنسی بدون ازدواج یاد می شود در فرهنگ آکسفورد "cohabitation" یعنی "همباشی" آمده است، یعنی حتی فرهنگ غرب نیز این رابطه را ازدواج نمی داند و "همباشی" تعریف می کند.
( Live together and have a sexual relationship without being married)
همچنین واژه "White wedding" به ازدواجی رسمی در کلیسا که در آن عروس لباس سفید می پوشد گفته می شود.
(A traditional church wedding at which the bride wears a formal white dress)

اما چطور شده لغت "همباشی" فرنگی به فرهنگ ایران که آمده "ازدواج سفید" نام گرفته است؟!

ریشه کلمه "ازدواج سفید" را که جستجو می کنی اولین بار توسط رسانه های بیگانه، معاند و ضد دین از آن استفاده شده و خبر از رواج آن داده اند و معلوم نیست از آن سر دنیا از کجا فهمیده اند این گونه ازدواج در ایران رواج یافته! دلیل آن نیز مشخص است؛ تابو شکنی و حرمت زدایی از جامعه و رواج و عادی سازی نوعی رابطه نامشروع و نامتناست با فرهنگ ایران. بعد از آن نیز متاسفانه رسانه های داخلی از روی غفلت برای اینکه از قافله عقب نمانند و به آسیب شناسی آن بپردازند و یا برای فروش خود یا کلیک مخاطبان خود خوراک تهیه کنند از این واژه استفاده کرده اند و متاسفانه برخی کارشناسان، روانشناسان و مسئولان نیز با استفاده از آن به فراگیری واژه دامن زده اند.

اما در این راستا چند نکته به نظر می رسد:

۱- استفاده از واژه "ازدواج سفید" برای زندگی مشترک زن و مرد به همراه روابط جنسی بدون ازدواج مناسب نیست و استفاده از آن ناصحیح و نامناسب و پیگیری خط رسانه های ضد دین به نظر می رسد. رخداد نامناسبی که غرب آن را "همباشی" می داند دلیلی ندارد از سوی کشوری مسلمان و مبادی آداب و رسوم دیرینه اجتماعی "ازدواج سفید" نام گذاری شود. باید دقت کرد اینکه رسانه ها گزارش و مصاحبه بگیرند و بدون آگاهی از چند و چون و مقدار آن خبر از رواج "ازدواج سفید" یا "سپید" دهند خود نوعی تبلیغ و عادی سازی این نوع رابطه نامشروع خواهد بود. رابطه ای که در دین، فرهنگ و اجتماع تعریف نشده و تابوست. ضمن اینکه واژه زیبای "ازدواج سفید" برای مفهوم نازیبای آن بسیار نادرست و قابل تامل است و نوعی زیبا جلوه دادن یک تابوی اجتماعی و حرام شرعی و دینی است.

۲- افزایش زندگی مجردی جوانان در شهرهای بزرگ ایران، مخصوصا تهران که در سالهای اخیر به علت مهاجرت برای تحصیل و کار و یا افزایش سن ازدواج و تمکن مالی برخی قبل از ازدواج پیش آمده، دلیل بر رواج این نوع "همباشی" نیست. همچنین ممکن است افراد بسیار معدودی که تقیدات دینی و اخلاقی ندارند به قصد ایجاد رابطه جنسی نامشروع مدت محدودی با هم زیر یک سقف باشند اما این را نمی توان یک نوع زندگی مشترک و "همباشی" با قواعد غربی آن نامید بلکه فقط یک رابطه نامشروع و غیر عرف است.

۳- در اینکه سالهای اخیر با تهاجم فرهنگی برخی منکرات تاحدی رشد داشته شکی نیست اما اینکه "رواج" پیدا کرده مساله ای نیست که با حدس و گمان یک خبرنگار یا روانشناس یا جامعه شناس به آن رسید بلکه احتیاج به آمار رسمی دارد و شایعه رواج آن نیز سر در آخور رسانه های بیگانه به دلایل عنوان شده دارد. حداقل شاهد این مطلب مشاهده خود اصحاب رسانه می تواند باشد که از این همه جوان مجرد تاکنون چند زوج را دیده اند که اینگونه بدون طی مراسم قانونی و عرفی و شرعی با هم زیر یک سقف شروع به زندگی مشترک کرده اند؟

۴- جنجال سازی برای رخداد منکراتی که در جامعه رواج نیافته و فراگیر نشده، خود نوعی اشاعه فحشا، تابو شکنی، دامن زدن و تشدید آن خواهد بود. به همین دلیل در اسلام خواسته شده از عادی سازی و بیان اینگونه مسائل مخفی و غیر علنی پرهیز شود و حتی بازگو کردن فحشای مخفی را برابر با انجام آن دانسته اند. در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آمده است: «من اذاع فاحشة کان کمبتدئها»؛ هرکسی کار زشتی را که در خفا انجام شده فاش و منتشر کند مثل این است که خود آن گناه را انجام داده است.( الکافی، ج۲، ص۳۵۶)

۵- واژه سازی برای این مسائل همت مضاعف فرهنگسرای زبان و ادب پارسی را می طلبد. باید توجه داشت کار اصلی این سازمان در درجه اول واژه یابی مناسب و "قابل استفاده" برای این لغات است که همراه خود بار سنگینی از تهاجم فرهنگی و تابو شکنی را نیز یدک می کشند.

۶- به رسانه هایی که قصد پرداختن به آسیب ها یا پیشگری از این مساله را دارند پیشنهاد می شود به جای استفاده از واژه نابجا و نامناسب "ازدواج سفید" از "همباشی سیاه" استفاده کنند تا در صف رواج دهندگان بیگانه و ضد دین آن قرار نگیرند.
 
کلمات کلیدی : هادی شریفی
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۸:۱۸:۵۸
جالب هست بدونيد ساير مفاهيم غربی هم بسيار گمراه‌کننده و گول زنک هستند:
ليبراليسم=آزادی
سوسياليسم=جامعه
لائسيزم=مردم
و ما بدون توجه به بار مثبت اين واژگان به طرفشان هجوم می‌بريم غافل از اين که منظور اصلی خوابيده پشت اين اسامی چی هستند.
در مورد مسائل خانواده، کثافت‌کاری غربی‌ها تمامی نداره. از بی محبتی در خانواده با اسم طلاق عاطفی ياد می‌کنند. از رابطه‌ی جنسی که زن از شوهرش راضی نباشه با اسم تجاوز نام می‌برند. سکس گروهی و لواط را ازدواج گروهی می‌نامند. آن وقت خود ازدواج را بردگی، خانواده را بازمانده‌ای از دوران فئوداليسم و نوعی خرافه و آداب و رسوم بازمانده از اديان بدوی توصيف می‌کنند. (2367514) (alef-10)
 
آرش
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۱:۱۷:۵۲
اینکه خوبه یا بد کاری ندارم .
ولی نمی دونم چرا فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه اینقدر باید دست و پا گیر باشه و هر کار جدیدی که می خواد انجام بشه با اون سنجیده میشه . در صورتی که خیلی هم فرهنگ و آداب و رسوم خوبی هم نداریم هر چند دیرینه باشه .
اصلا فرهنگ و آداب و رسوم خوبی هم داشته باشیم . چرا افراد نتونن از اون فرهنگ و آدابی که گذشتگان شاید ازش خوششون میومده جدا بشن.

در قرآن هم آمده که وقتی پیامبر مردم رو به اسلام دعوت می کرد اونها می گفتند چرا باید کاری رو که اجداد ما سالیان سال انجام می دادند رو کنار بذاریم و ..

بازم می گم بحث من ازدواج سیاه و سفید نیست . حرف من اینکه اگر از چیزی خوشمون نیومد از فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه صحبت نکنیم چون به دلیل اینکه چند هزار سال پابرجا بوده دلیل بر درستی و راستی و خوبیش نیست . (2369415) (alef-10)
 
بيژن خاوري
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۲:۲۱:۳۵
اين مطالب برداشتها زميني , انسانيست و هر كسي بر اساس فهم و دانش خود انرا معني تفسير و يا تعبير ميكند .
اما : بزرگترين و كاملترين سند ما قران كه فرستاده و از دانش خداست و هيچكس بالا تر و عالمتر از او نيست .
و قران كريم بهر دليلي ازدواج موقت را جايز و رضايت طرفين در عقد ان را لازم دانسته . سند :
در فصل نساء جمله 24 فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ

فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَریضَةً

پس هر گاه از خانمها بهره جنسی بردید پاداش (مزد ویا اجر

معینه) آنها را به آنها بدهید .

و همچنانکه در جمله 24 از فصل نساء مشهود است ،

اسلام ازدواج موقت را تایید و دو مطلب را از اجزاء

اصلی عقد موقت دانسته است یکی زمان بهره مندی ( فما

استمتعتم ) و دیگری میزان اجر ( اجورهن) .
فلذا نويسنده مطلب جناب هادي شريفي فقط باور ذهني خودشانرا بيان كردند كه : اما سراغ مفهوم که می روی دلالت بر یک رابطه نامشروع، غیرقانونی و دور از شان یک مسلمان و رابطه ای که نه شرع قبولش دارد و نه قانون. رابطه ای که اصلا ازدواج نیست و خارج از تعهدات یک ازدواج است. (2369508) (alef-1)
 
سعید
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۸:۰۹:۳۶
چه اشکالی دارد اگر دو انسان بالغ تصمیم بگیرند با هم زندگی کنند؟ بدون انکه به فکر جهاز و مهریه دردسرهای دیگر ازدوج های معمول باشند. این روش شاید راه حل مناسبی باشد برای جامعه ای که در ان امکان ازدواج سنتی دیگر به سادگی وجود ندارد. بعلاوه کدام حکم شرعی موظف می کند که طرفین حتما قصد ازدواج خود را جایی ثبت کنند؟ بر اساس چه حکم شرعی این ازدواج ها نامشروع است؟
اداب رسوم با زمان تغییر میکنند. (2369843) (alef-10)
 
بی نشان
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۸:۴۰:۴۴
تنها قسمت که از نظر دوستان غیر شرعی است عدم وجود اجازه پدر برای دختر است که آن هم شرع برای دخترانی که به بلوغ کامل فکری اقتصادی و روحی رسیده اند این اجازه لازم نیست. (2369862) (alef-10)
 
بی نشان
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۸:۵۵:۵۶
به نظرم تنها مشکل شرعی این ازدواج که به ان اشاره ای نشد بحث اجازه پدر برای دختران است. که با توجه به افزایش سن ازدواج هم در پسرها و هم دخترها که شاید نزدیک به 29 یا 30 سال است، اجازه پدر برای دختر دیگر مفهوم عملی و واقعی خود را از دست می دهد. زیرا در این سن دختر هم رشد کامل جسمی هم رشد کامل روحی ، جنسی، اخلاقی و اجتماعی را پیدا کرده است و چنین دختری عملا برای ازدواج نیازی به اجازه پدر نخواهد داشت. و از آنجا که ازدواج یعنی رضایت قلبی و عملی پسر و دختر برای با هم زندگی کردن، دیگر شما دوستانی که نگران فروپاشی اخلاق هستید نباید نگران این نوع ازدواج ها باشید بلکه باید از آن به نوعی حمایت کنید. حال این ازدواج می تواند برای نیم ساعت باشد (ازدواج موقت) یا برای یک عمر (ازدواج دائم)، که آنهم باز به شما ارتباطی ندارد بلکه به طرفین ازدواج مرتبط است. (2369869) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۴:۴۲:۵۱
نکته درستی است ثبت ازدواج اساس شرعی ندارد و عقد به اظهار طرفین اثبات می شود و این دفترخانه و این مسائل در قرن اخیر مد شده است شرط صحت عقد رضایت طرفین و اظهار آنهاست (2370637) (alef-13)
 
ناظر
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۵:۰۴:۴۱
به نظر شما اگر دو انسان بالغ، به فرض محال اگر خواهر شما با مردی دیگر یا مردی نا آشنا با مادر شما تصمیم به زندگی بدون ازدواج بگیرند، هیچ اشکالی ندارد؟
یا اگر در دل خود نیت کنند و در جایی ثبت نکنند تغییری در وضعیت ایجاد میکند؟ (2370698) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۸:۵۶:۲۷
دوست عزیز،
بله در مرحله فردی، دو نفر تصمیم گرفته اند که با هم زندگی کنند بدون فکر به جهاز و مهریه، دو تا سوال برام پیش می یاد :

1. نمی شه بدون همین جهاز و مهریه ازدواج رسمی داشته باشند ؟!
2. آیا اگر ثبت نکنند ( به قول شما حکم شرعی موظف نمی کنه / گرچه در مورد ازدواج احکام شرعی وجود داره ) اگر بچه ای به وجود بیاد شرایط چی می شه ؟ اگر یکی از طرفین نخواد و طرف دیگر بخواد که این رابطه ادامه داشته باشه چی ؟ چه تضمینی هست که یکی از طرفین نخواد با فرد دیگه ای رابطه داشته باشه.
اگر دقت کنید دلایل ازدواج مشخص هست ....

با احترام (2372723) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۲۲:۲۸:۱۰
دوست عزیز ، مفاهیم کلماتی که ذکر کرده اید، آن نیست که در برابر آنها آورده اید.(البته غیر از لیبرالیسم که تا حدودی با معنی آزادی مترادف است. (2370076) (alef-13)
 
ارسلان
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۱:۱۴:۵۹
بجای این تحقیق و تفحص
ازدواج معمولی رو ساذه کنید
این همه پول تالار - مهریه - مراسمهای کوفتی

با فوق لیسانس بهم زن نمیدن چون خدمت نرفتم و الان سر 26 سالگی دارم میرم خدمت ، کارمو از دست میدم ، اطلاعات علمیمو از دست میدم ، 2 سال دیگه هم از اقتصاد و تورم عقب میفتم ، بعد شماها به فکر ازدواج سفید سیاه باشید ،
این از وضع خدمت سربازی ، لا اقل بکنیدش یه سال ، زمانو کم کنید ، البته میدونید ، ما دهه 60 یا بچه سوسولیم ، بریم خدمت ادم میشیم ، اصلا بکنید 5 سال ، ما که اب از سرمون گذشته ، زندگیمونو مسخره گرفتین ، میری خواستگاری یارو میگه خونه داری ، آخه خدا پدرتو بیامرزه خونه چنده؟ میفهمی چی میگی؟ (2370386) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۸:۲۱:۳۹
بسیار واژه با مسمایی انتخاب کرده اید تا قداست ازدواج خدشه دار نشود (2367520) (alef-10)
 
سعید تمر
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۸:۴۴:۲۹
دوست عزیز آقای شریفی
ممنون که با این دقت، ازگمراه شدن حداقل ذهن من جلوگیری کردید
خداییش نباید با خواندن یک نوشته در الف، چنین عبارت زیبایی را "ازدواج سفید" به جای این فعل بکار می بردند. پشت این الفاظ کاملا نگرش ها راتغییرمی دهند...

ما در فیزیک و آمار عبارت وایت نویز به معنی "خطای صرف" و بدون اطلاع قابل اخذ داریم اما نمیخواهم بگویم که ازدواج بیهدف و حیوانی هم داریم. ازدواج را تقدسی که شایسته آن است را بشریت حفظ خواهد کرد... (2367553) (alef-10)
 
ابراهیم
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۷:۱۱:۴۸
خب همین ازدواج با خواندن یک صیغه حلال میشود -چه اصراری است که انسان کار حرام انجام دهد

در ذبح گوسفند هم اگر نام خدا در حالیکه رو به قبله است برده شود گوشت اش حلال و در غیر اینصورت حرام میشود

فقط اصرار بر کار حرام در حالیکه انجام حلال ان بسیار اسان است شک برانگیز است (2370264) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۵:۴۵:۲۳
عزیز جان حرام و حلال بودن یک مسئله در درجه اول با اعتقاد معنی پیدا میکنه . اگر کسی مقید باشه رعایت میکنه در غیر این صورت خیر .
متاسفانه وقتی از لحاظ حاکمیتی تنها مسلمان ( شیعه و سنی ) ، مسیحی ، کلیمی و زردشتی بودن به رسمیت شناخته میشه شاهد خواهیم بود که بسیاری از افرادی که اصولا به دینی اعتقاد ندارن تو جماعت مسلمان بر می خورند . این موضوع دو مشکل به وجود می آورد :
1- ما می آییم با خط کش اسلامی یک فردی که به اسلام اعتقاد ندارد را اندازه گیری می کنیم که 100 البته باعث اختلاف در جامعه و ظهور رفتارهای نافرمانی مدنی ( نظیر کمپین آزادی های یواشکی ) می شود .
2- این مسئله باعث به سخره گرفتن دین و احکام آن در جامعه می شود .
پس ای کاش این پیش داوری که 98 درصد مردم ایران مسلمانند را کنار بگذاریم .
امروز ما دیگر با 98 درصد مسلمان طرف نیستیم بلکه با 98 درصد از مردمی طرفیم که تعداد نامعلومی از آنها معتقد به اسلام هستند و تعداد نامعلوم دیگری به اسلام اعتقادی ندارند که این موضوع خود چالش بزرگی برای جامعه به شمار می آید . (2372447) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۸:۵۴:۵۱
من وقتی اون مطالب را راجع بع ازدواج سفید خواندم (که اولین بار در همین سایت خواندم) به ذهنم اومد چون این ازدواج در شناسنامه ثبت نشده و به قولی شناسنامه دو طرف در بخش ازدواج سفید است این اسم رو بهش دادن! حالا دیگه اینقد جای صغری کبری چیدن و ریشه یابی نبود ولی واقعیت اینه که من هم در اطراف و حتی تو آپارتمانمون یه مورد اینجوری داریم با اینکه تو شهرستانیم و تو منطقه متوسط به بالا (و نه بالا شهر) زندگی می کنیم. (2367563) (alef-10)
 
آریابان
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۵:۳۱:۰۱
پس فرمول رایج عامیانه در مورد « صیغه یامتعه » که می گوید :‌
« من راضی ، تو راضی ، بی خیال ناراضی » ، در کجای این معادلات و با چه رنگی قرار میگیرد؟!؟!؟!؟!؟!؟ (2369722) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۶:۱۰
قبول ندارم (2367583) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۹:۱۶:۳۵
آفرین، این موضوع برای خود من هم سوال شده بود. ممنون (2367596) (alef-10)
 
1982
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۹:۴۵:۰۳
چه فرقی میکنه سیاه یا سفید مهم اینه که فشار اقتصادی جامعه اسلامی مارو کاری کرده که جوانان دارن اینکارو میکنن واقعانکه (2367651) (alef-10)
 
دوستدار خاتمی
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۳:۴۵:۴۳
شما هم که هر فساد اخلاقی رو با کلمه فشار اقتصادی توجیه میکنی (2368215) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۲۰:۰۵:۱۳
بعد با این کار چطور از زیر بار فشار اقتصادی خارج میشن؟؟ (2368877) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۰:۳۸:۳۸
نه مهری نه جهازی پول اجاره مشترک گردن مرد نیست اول تحقیق کن بعد کامنت بزار (2369377) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۰:۴۲:۵۹
واقعا نميفهمي چطور؟ خوب معلومه نه هزينه طلا و مراسم و عقد و ازدواج ميده ، هزينه هاشون مشترك حساب ميشه، هر وقتم به مشكل بخورن ميگن باي باي ، من تاييدش نميكنم و صرفا جهت سوال دوستمون كه پرسيده بودن چطوري فشار اقتصادي رو كم ميكنن عرض كردم (2369379) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۰:۲۴:۴۹
همیشه آقایان لیبرال طرفدار حقوق زنان هستند اما جالبه اینجا تمام حقوق زنان پایمال می شه موافق هم هستند (2370343) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۰:۵۶:۰۲
این کارو نمیکنن که از زیر بار فشار اقتصادی خارج بشن این کارو میکنن که از زیر فشارهای غریزی و طبیعی که در وجودشان هست و بصورت قانونی و شرعی نمیتونن اونا رو ارضا کنن خارج بشن . (2369395) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۲۳:۳۶:۳۱
احسنت. در واقع تنها راهی که تو این جامعه براشون مونده. (2370130) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۱:۱۶:۰۰
هزینه ازدواج و مخارج اون حذف میشه..... (2369413) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۲:۰۰:۳۶
مهریه 300 میلیون
سرویس طلا 10 میلیون (حداقل)
مراسم عقد 30 میلیون
مراسم عروسی
فیلم برداری 4 میلیون
تازه این ها هزینه های معمولیست
حهیزیه 50 میلیون و ... هم که بماند
تازه برای تهیه این ها سن و سالت دیگه رسیده به 30 سال
نگید "خب سبک برگزار کنند" که وقتی اسم ازدواج میاد خانواده ها از این خرج ها نمی گذرن متاسفانه (2369482) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۸:۳۲:۴۲
من 31 هستم و یک میلیون هم نتونستم پس انداز کنم. 20 سال درس خوندم و شاغلم. اما آخر ماه هیچی برام نمی مونه! (2369855) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۹:۵۳:۴۴
خانواده ها ، به خدا اين پدر و مادرا مسبب اين اشتباهات هستند .چرا فقط يقه ي جوون بيچاره رو ميگيريد وقتي سنگ گنده ميندازن جلوي پاي جونا توي ازدواج ؟!همين مادر و پدرت رحم نميكنند
نمونه ش م ريخته يكيش وقتي ادم ميره خونه أجاره كنه ، كي ميگه جوونه بهش رحم كنيم ، كمتر أجاره بگيريم ؟!!!كدومشون ؟! (2369909) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۲۲:۵۷:۴۱
سلام خدمت دوستان
به قول یه بنده خدایی خرج زندگیامون زیاد نیست، برج زندگیه که زیاده.
در جواب دوستمون میخوام چند نکته رو بگم.
من الان مشهد هستم و توی یک قسمت متوسط رو به بالای شهر و توی یک خونه استیجاری بهمراه همسر و گل پسرم زندگی میکنم.
ما سال 88 عقد و سال 89 ازدواج کردیم اما هزینه های زندگی ما:
مهریه 114 سکه
سرویس طلا 1.2 میلیون
هزینه مراسم عقد و عروسی به 2 تومن هم نرسید (دو مراسم بسیار ساده توی خونه پدر خانم و جالبه بدونید به دلیل مشکلات مالی که اونموقع داشتم -آخه دانشجو بودم- دنبال قیمت مناسب واسه لباس عروس و آرایشگاه و غیره رفتیم. جالبش هم اینه که هرکی عکسهای عروسیمون رو میبینه از بس لباس قشنگ و آرایش خوب شده بود، میگه لباس از کجا گرفتین و آرایشگاه کجا رفتین. -فقط این دو قلم سال 89 شد 100 هزار تومن در صورتی که همون موقع یکی از دوستان برای این دوتا 2میلیون هزینه کرد- میبینید که میشه)
فیلم برداری با دوربین باجناق یک فیلم تاریخی گرفتیم. میکسش رو هم خانومم خودش انجام داد. دیدنی شده.
جهیزیه هم هر طرف حدود 3 تومن هزینه کردیم و تمامی امکانات لازم رو گرفتیم(البته یخچالمون ساید نیست ولی خب کاملاً جاداره. به موقعش ساید هم میگیریم و اون موقع لذت میبریم از اینکه با همدیگه و زحمت خودمون در طول چند سال تونستیم وسایلمون رو ارتقا بدیم).
البته الان قیمتها حداق دوبرابر شده ولی بهتره هرکس به اندازه وسعش خرج کنه به جای ناله کردن از گرونی.
خدا رو شکر الان از زندگیم خیلی راضیم و هیچ کمبودی به جز ذاشتن منزل شخصی احساس نمیکنم. (2370107) (alef-13)
 
سحر
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۲:۳۹:۴۳
قيمتها سال ٩٠ سه برابر شد، بعد از آن هم بماند. البته اغلب هموطنان مشهدي در كم هزينگي استادند. (2370232) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۵:۰۶:۵۷
نه سحر خانوم. یا باید به تجرد ادامه میدادم یا کم هزینه عمل میکردم.
الان مهمه که راحت درمیارم و خرج میکنم و ایشالله تا چند سال دیگه هم خونه میخرم. (2373838) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۷:۰۶:۰۱
خوب هست ولی اجاره خونه رو هم داری با قیمت مناسب می پردازی یا هردو شاغلین هر کسی تو زندگی یک استانداردی داره شاید یکی بره سفر شب تو چادر بخوابه ویکی دیگه نه نمیشه چون توقع شما از زندگی کمه بقیه هم مثل شما فکر کنند (2372565) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۳ ۱۵:۰۴:۵۳
پس باش تا صبح دولتت بدمد. (2373833) (alef-10)
 
ابوالفضل
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۰۹:۵۲:۲۱
اتفاقا اونايي كه فشار اقتصادي ندارند اين كارها را مي كنند اينقدر بي بندو باري را به اسم فشار اقتصادي توجيه نكنيد! (2369339) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۵:۱۱:۳۷
واسه بی بندوباری و هوس رانی توجیه نیارین. واسه یه دختر و خانوادش چه فرقی میکنه از نظر اقتصادی؟؟ جز اینکه پسر رو بی مسئولیت تر و بی خیال تر میکنه؟؟ (2369699) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۸:۳۱:۰۶
کاملا درست. مسائیل اقتصادی اصلی ترین عامل.
من خودم با 31 سال و کار نمی تونم یک خونه اجاره کنم! چطور ازدواج کنم!!!؟
به نظر شما میشه تو خیابون خوابید!؟ (2369854) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۰۹:۵۱:۱۱
بشر به اقتضای محیطش تغییر می کند در غرب اگر طرفین از هم جدا شوند قانون برخورد بسیار خشنی می کند و اموال را تقسیم می کند ممکن است یک طرف شدیدا ضر کند بنابراین امکان اینکه ازدواج کنند برای همه فراهم نیست ریسک دارد.
ایران هم دارد همینطور میشود. (2367669) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۰:۲۶:۲۵
ایران هم مهریه 1000 سکه ای داره (2369367) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۰:۱۰:۳۲
حالا بنویسید ازدواج بنفش یا قهوه ای.موضوع این است که بنیان خانواده در این کشور در این سالها با قوانین غلط مثل صیغه، تعدد زوجات، تبعی (2367714) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۰:۲۸:۵۷
ممنون از مقاله شما.
بهتر است صرفا از کلمه "همباشی" استفاده گردد.
اطلاق کلمه سیاه باعث جدال شده و باعث می شود که هدف مورد نظر انجام نگیرد. (2367742) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۲۱:۲۵:۲۹
واقعا سیاه است. حرف شما را قبول ندارم. اشتباه مثبت زدم. (2368976) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۰:۳۰:۵۳
مطلب درستی است. ولی متاسفانه گزارش مجلس حاوی مطالب متفاوتی است که حکایت از یک بحران اجتماعی دارد
تغییر واژه کمک بزرگی خواهد کرد ولی کارهای به مراتب بزرگتری باید شروع کرد
صدا و سیما بیشترین نقش را دارد. متا سفانه گرایش به سریالهای ماهواره ای خیلی زیاد است و به فاصله اندکی تاثیر خو دشان را هم می گذارند. کافی است یک مطالعه میدانی انجام گیرد تا نقش ماهواره در تخریب باور های فرهنگی و دینی مشخص شود
دانشگاهها به ویزه دانشکده های علوم اجتماعی هم خیلی راه بزرگی دز پیش دارند (2367746) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۰:۴۵:۲۸
احسنت! نویسنده عزیز کاملاً صحیح نوشتید. هدف از مطرح شدن این واژه ها صرفا قبح شکنی است. (2367771) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۱:۵۰:۵۳
شاید یکی از دلایل آن مشکلات اقتصادی جهت ازدواج باشد، ولی با این حال به هیج وجه قابل توجیه نیست. بهتره در زمینه هزینه های ازدواج و سایر مشکلات اقتصادی بدون هیچ گونه آمارسازی، واقعی سازی شود و بر اساس واقعیت مثلا حقوق به کارمند و سایر اقشار داده شود. تحریم درست ولی برنامه ریزی نیز وجود نداشته، مثلا متولدین دهه 60 واقعا از نظر کاری مشکل دارن و فکری برای این روز نشده است. و یا خرج و مخارج با هم همخوانی ندارن و ما تعریف درستی از یک زندگی معمولی نداریم. پس شاید ازدواج سفید زائیده بی برنامگی هم باشد. (2367937) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۲:۱۱:۰۲
بحرانش وجود دارد زیاد نیست ولی ما دیده ایم (2367994) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۳:۵۵:۴۰
استاد محترم! کلمه سفید به معنی سفید بودن صفحه دوم شناسنامه است (2368238) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۲:۲۷:۰۰
بله شاید منظور اولیه این بوده و لی همیشه یک مفهوم مثبت و لطیف به ذهن می رساند که با ماهیت این امر در تناقض است . (2372097) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۴:۱۹:۲۶
در جامعه اي كه تا قبل از خواندن عقد همه چيز زيباست و براحتي از خيلي مشكلات چشم پوشي ميكنيم دختر خانم ها موقع ملاقات بهترين لباس و قشنگترين آرايش را مي كنند ولي بعد از عقد تمام حقوق داشته ونداشته خود را از شوهر طلب مي كنند ، با رفتن به هر مهماني بعد از بيرون آمدن بايد منتظر باشي ببيني زير پوستي چه اتفاق هايي افتاده و چه شخصي به سركار خانم چپ نگاه كرده در بهترين حالت ارتباطات را با همه بايد قطع كني از آن طرف در كنار دادگاه خانواده يكسري وكيل حرفه اي قراردارند كه سكه ،در صد مي گيرند معلوم هست اين شكل زندگي شكل مي گيرد (2368287) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۸:۰۱:۲۲
وقتی جوان ها پول مهریه ندارن این مسائل هم پیش میاد (2368730) (alef-10)
 
حسین قنبری
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۹:۳۴:۲۹
سلام و عرض ادب
به نظر می رسد تمام عبارات بالا که نویسنده از انگلیسی آورده نادرست است و هیچ یک از کلمات انگلیسی این معنی را ندارند بلکه این عبارت در زبان و فرهنگ فرانسه رایج است و اصل آن concubinage است و در آن زن و شوهر در کنار هم زندگی می کنند و روابط جنسی هم دارند ولی هیچ گونه تعهدی نسبت به یکدیگر ندارند و از لحاظ اینکه تعهدی ندارند و جای تعهد به عنوان سفید و یا خالی که در فرانسه به عنوان blanc می باشد ، آمده است . به همین دلیل در زبان فرانسه می گویند ازدواج سفید (marriage blanc یا concubinage ) یعنی ازدواجی که از مسئولیت و تعهد خالی باشد نه از روابط جنسی . (2368850) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۴:۱۹
با این حساب یعنی هرکی خرج خودشو می ده و لابد نیازی به داشتن خانه و فرزند آوری هم نیست . نمی دانم شاید چیزی شبیه همان صیغه کردن باشد که کافیست خطبه عقد موقت خوانده شود ودو طرف حدود شرع وتوافقی که با هم کرده اند را رعایت کنند ! (2369710) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۲۰:۲۰:۰۱
وقتي حلال خدا را حرام مي كنيم همين مي شود (2368896) (alef-10)
 
سینا
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۰۷:۵۵:۱۲
شما هر اسم و هر رنگی روی این پدیده بگذار ... مهم دلایل رواج پیدا کردن آن است که باید به ریشه های آن پرداخته شود و با بازی با واژه ها و بگیر و ببند مشکلی حل نخواهد شد . (2369245) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۰۸:۱۰:۰۹
با رشد بیکاری وفقر عمومی باید منظر باهم بودن عمری افراد بدون ازدواج هم باشید (2369255) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۱:۱۳:۱۰
شاید فقط ثبت نکردند ازدواجشونو و صیغه عقد بینشان جاری شده
مگر حالا ازدواجهای ثبت شده خیلی بادوام بوده ؟!!
آن افرادی که جوانان را به اینجا کشیدند باید پاسخگو باشند (2369411) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۱:۳۱:۳۵
چه بخواهیم چه نخواهیم در این مسیر در حال حرکتیم! (2369436) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۱:۳۸:۴۴
اين موضوع ضررش بيشتر به چشم دختر مي ره
اميدوارم اون عده كه درگير هوا و هوس يه عده مي شن و اونو حمل بر عشق مي كنن يه كم عاقلانه تر و بدون احساسات تصميم بگيرن
اگر كسي عاشق باشه مي تونه با كمترين وضع اقتصادي مثل پدران و مادرانمون كه در گذشته با كمترين امكانات زندگي كردن زندگي رو شروع كنن
انقدم نگيد وضع اقتصادي بده و نمي شه كار نشد نداره ما با همين وضع اقتصادي ازدواج كرديم شد نداري هست ولي نشدني نيست
اميدوارم دخترا به اين راحتي تن به اين رذالت ندن كه دودش بيشتر و بيشتر تو چشم خودشون مي ره
اينم در نظر بگيريد كه وقتي پسري تعهدي نداشته پايبندي هم نيست و به زودي خانه اي كه از پاي بست خرابه ويران مي شه (2369448) (alef-10)
 
ازدواج کرده
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۹:۵۵:۵۰
باشه بهش میگم!!!!! شعار نده داداشم عشق یه روز دو روز زندگی مسولیت داره باید یه خانواده نرمال تحویل جامعه بدی هییتی که نمیشه اداره کنی .
الان زمونه فرق کرده بحث فقط زیاده خواهی افراد چه زن یا مرد نیست این که من فلان قدر پول دارم حالا باید تشکیل زندگی بدم معنی نداره اینجوری میشه ماستمالی مثل بقیه مشکلات این کشور . خانواده نیاز به حداقل هایی داره که نباید ازش چشم پوشی کرد.در غیر اینصورت نیاز نیست یه بنده خدای دیگه وفردام چندتا بچه رو مچل هوی و هوس خودمون کنیمو تا آخر عمرمونم بهشون بگیم ندارم ندارم. (2370326) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۳:۱۱:۳۱
ازدواج طلابی = 2 میلیون وام ازدواج + اجاره نشینی + انتظارات بیجا اطرافیان + زندان افتادن برای مهریه + طلاق + پذیرفتن دخالت پدر و مادر و فامیل و عمو غمه و خاله در زندگی شخصی حریم خصوصی (2369554) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۳:۴۲:۰۶
خب الحمدلله این مشکل هم رفع شد. حالا به جای واژه بیکاری بگوییم نااشتغالی به جای تورم بگوییم شکوفایی ارزش ها ( به جای قیمت ها) تا مشکلات انها هم حل بشود (2369600) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۶:۲۰
چنین امر قبیحی در جامعه وجود نداردوجود روابط نا مشروع چیز دیگریست که البته به آن هم نمی توان گفت رواج دارد چون واژه رواج به مواردی اطلاق می شود که درضد قابل توجهی را در بر بگیرد اما در ایران چنین نیست من با وجودی که به فراخور شغلم با اقشار مختلف جامعه سر کار دارم تا کنون بجز از طریق جراید چیزی تحت عنوان ازدواج سفید نشنیده ام (2369646) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۸:۲۳
همباشی دیگه چه ترجمه‌‌ای هست؟ هم خانه بودن بهتر نیست؟ یا هم خوابگاه بودن؟ (2369718) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۵:۵۱:۱۴
به نظر من زیر بار مسولیت نرفتن آقایون وتغییر معیارها ی انها برای انتخاب یک همسر خوب و زیاده خواهی و مادی گرایی خانمها مهمترین دلیل به تاخیر انداختن ازدواج جوانها هست وبزرگ کردن مسایل دیگه بهانه است وگر نه الان هم خیلی پسرها ی شاغل و دختران با کمال هستند که علی رغم میل به تشکیل زندگی مشترک هنوز مجرد هستند،دیدم که میگما... (2369742) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۱۷:۱۸:۲۰
کلن هر مشکلی که در کشور هست را بیاندازید گردن غربی ها و بار مسئولیت را از دوش خود آزاد کنید!!!

دلیل گرایش جوانان به این نوع از زندگی تهاجم فرهنگی نیست بلکه تورم و گرانی و سخت شدن ازدواج است. (2369808) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۰ ۲۰:۴۰:۵۸
اگر غربیها ازدواج سفید دارند ماهم مدیریت سفید داریم یعنی به راحتی و بدون هیچ تخصصی مدیر میشوید و هیچ کاری هم انجام نمیدهید و بعد هم به راحتی از زیر تقصیرات شانه خالی میکنی، (2369964) (alef-13)
 
افشين
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۲:۰۷:۱۴
مقاله شما پر إز تناقص و اشتباهه. ضمنا جامعه ما نيازي به گرفتن چيزي إز غرب نداره و مسائلي بسيار پيچيده تر در أمور اجتماعي داره كه بهتره به اونها پرداخته بشه (2370224) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۹:۲۱:۵۰
باید ببینیم جی شده که جوانها دارن به این سمت میرند با خوب و بد اون کار ندارم (2370314) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۹:۲۶:۲۰
مقالهء كلا" چرت و پرتي بود. وقتي دو نفر عاقل و بالغ رو يه چيزي توافق كرده اند شما اين وسط چه كاره هستي. نويسنده محترم شمالطفا" حواستون به زندگي خودت باشه و ياد بگيرين به كار ديگران كار نداشته باشين. (2370317) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۲:۳۱:۱۷
این دو نفر برای رفتن زیر یک سقف توافق میکنند ولی تبعات بعدی آن را که باید قانون از آنها حمایت کند نادیده می گیرند . وقتی هم بر مبنای یک توافق نوشته نشده و در واقع به وجود نیامده راهی را شروع کردند که به مشکل برخورد کرد ، انتظار دارند قانون به دادشان برسد . (2372103) (alef-10)
 
میثم
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۹:۳۳:۰۹
( افراد بسیار معدودی که تقیدات دینی و اخلاقی ندارند‌)
این متن خودش دروغ محضه، کدوم دین؟؟؟ کدوم تقید؟؟؟ .همه پای مصلحت خودشونو هوی و هوس در میون باشه دیگه خداوپیغمبرنمیشناسن . برادر دین مردم ایرانو موریانه زده ! (2370319) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۹:۴۶:۱۳
وقتی فشار اقتصادی در کشور بالا باشد وکسی به فکر کار واقتصاد مردم نباشد جوانان کشور هم به فکر راه حل برای مشکلات خود میگردند واین هم یک نوع راه حل میباشد .اینکه گفته میشود زنها بازنده هستند بستگی به بلوغ فکری وانگیزه این افرادی که با هم زندگی میکنند دارد در ازدواج دایم هم این مشکلات را داریم. (2370324) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۰۹:۵۸:۵۲
الف نويسنده ات در ايران زندگي نميكنه تو هپروت زندگي ميكنه. بديد بيرون و چشم ها رو باز كنيد تا بد تر از اين رو هم ببينيد (2370328) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۰:۰۴:۰۱
ملت درد معلوم است راه درمانش هم معلوم ولی کننده کار بلدی توی این مملکت وجود ندارد که مشکل را حل کند. بیخودی خودتان را با این حرفها خسته نکنید. (2370330) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۱:۱۴:۰۷
به نظر من سفید به معنی سفید ماندن صفحه شناسنامه است. ازش دفاع نمیکنم اما شما بد تفسیر کردید (2370384) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۴:۵۹:۵۴
اینهایی که این فساد اخلاقی را توجیه میکنند قطعا از تربیت خوبی برخوردار نیستند خوب است این افراد شیطان را از خود دور کنند کمی به فطرت خود بازگردند . (2370691) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۵:۱۷:۱۴
1- سال ها است که واژه ازدواج آزاد برای cohabitation علمی جامعه شناسی بکار برده می شود، این واژه شناخته شده است و همه معنای مورد نظر را در خود دارد
2- ازدواج آزاد پدیده ای است که در ایران قدمتی 50 ساله دارد و چیز جدیدی نیست
3- این پدیده به دلیل شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که متاسفانه بر مردم تحمیل شده زمینه رشد پیدا کرده و به احتمال زیاد با توجه به شرایط کنونی این کشور و بر اساس مطالعات آینده پژوهی خانواده ایرانی در سال های آینده رشد خواهد داشت.
4- دلسوزی همراه با تعصب نویسنده محترم را از وادی تحلیل عمیق به نوعی فحاشی محترمانه کشانده است.
5- استدلال کهنه: "طرح موضوع نشانه ترویج فحشا است" همیشه مانند چماقی بر سر اصحاب فکر و اندیشه عمل کرده و این امر باعث شده کمتر قبل شیوع همگانی پدیده های اجتماعی مورد بررسی و گفتگو قرار گیرد و وقتی همگانی شد همه برای درمان به فکر می افتند مانند پدیده ایدز، حجاب، اختلافات سیاسی درون حکومتی، ماهواره و... چنین نگرشی مانع بارش فکری شده و ما را ازاصل کار غافل می کند
6- نویسنده محترم جامعه شناسان و روانشناسان را فاقد وجاهت برای طرح مسئله دانسته و مرجع رسمی را تنها مرجع صلاحیت دار می داند در حالی که تجربه دو سه دهه اخیر نشان داده که بخش بزرگی ازمراجع رسمی در موضع گیری هایشان مناسبات سیاسی برابشان بیش از نیاز جامعه اهمیت داشته و مصالح کوتاه مدت فردی، جناحی و... را بر مصالح عمومی ارجح دانسته اند. و اگر جامعه شناسان مستقل نبودند این میزان از هشدار هم به گوش کسی بسیاری نمی رسید.
7- از سایت معتبری همچون الف تعجب است که به هر قلم ضعیف و غیر علمی اجازه جولان می دهد.
پیشنهاد می کنم مناظره ای با همین موضوع با نویسنده سطور بالا تدارک دیده شود (2370717) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۲۲:۰۹:۲۴
احسنت (2372888) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۵:۱۷:۴۶
واقعا فکر میکنید جامعه در مقابل بیتفاوتی نظام به بنیان خانواده بیکار نشسته و خودزنی میکند؟ این بازخورد اجتماعی رفتار حاکمیت در مقابل اوست و ریشه هایش در ماهواره ها نیست در عدم توزیع مناسب ثروت است. بیایید کمی به آینده بیندیشید. (2370718) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۱ ۱۸:۱۶:۰۲
امضای زن وشوهر در دفتر عقد مهمتر از عشق و علاقه است؟ (2371038) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۴:۰۲:۰۲
هر انسان عاقلی هر کاری راکه میخواهد انجام دهد باید شرایط شرعی قانونی وعرفی جامعهای را کهدر ان زندگی میکند در نظر بگیرد تاراحتتر زندگی کندوهر انسانی که خدای ناکرده به فکر یک کار خطا میافتد از همان لحظه به مجازاتی توسط خودش محکوم میشود مثل استرس دروغهایی که باید به خانواده وفامیلش بگوید استرس اینکه درمحل کار کسی بفهمد طرد شدن از جامعه وبعد هم پشیمانی که اصلا این طرف لیاقت چنین کاری که من کردهام نداشت دنیای همه افراد یک پنجره بسته به روی دیگران داردکاهی پشت این پنجره چشماندازی است بسیار زیبا وگاهی وقتی این پنجره ها دانه دانه باز شود ممکن است مردابی دیده شود نامطبوع وغیر قابل تحمل پس سعی کنیم در راه درست گام برداریم (2372260) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۸:۳۴:۰۰
سلام . این واقعیت تلخ جامعه امروز ماست . طبق معمول میایم اینجا حرف میزنیم و حرف میزنیم و به زمین و زمان ایراد میگیریم اما دریغ از راه حل . حتی اگر راه حلی باشه اراده ای برای انجام وجود نداره . اینهمه دستگاههای عریض و طویل تا تشکیل وزارت ورزش و جوانان اما چه خروجی ای داده؟وقتی این ناهنجاریها زیاد میشه قطعا یجای کار میلنگه.من این فرایند رو درست نمیدونم ولی دوستانی که مسائل اقتصادی رو دخیل نمیدونن سخت در اشتباهند . نه تنها دخیله که سهم بزرگی هم داره . دوستان همه انسانها که یکجور نیستن . یکی تقوا پیشه میکنه و میل جنسی رو در خودش به نوعی سرکوب میکنه.یکی هم هست که نمیتونه.با اینکه نمیتونه چه باید کرد؟ایا ایرانی نیست؟عضوی از این جامعه نیست؟باید تردش کرد؟کسانی هستند که هوسرانند.بحث اوونا جداست . این اشخاص به نوعی بیمار جنسی هستند ولی باید همه رو با یک چوب برونیم؟اسلام میگه تعدیل شهوت و تشویق به ازدواج.ما به ازدواج تشویق میکنیم ولی سازوکار انجامش کجاست؟این سازوکار فراهمه؟دولت همین الانش برای دادن 3میلیون وام ازدواج که درصد ناچیزی از هزینه های آغاز یه زندگیه مشترکه با مشکل روبروست.توقعات هم که بالاست . خیلی کم پیدا میشن زوجهایی که با حداقل امکانات زندگی رو شروع کنند .قابل تحسینه ولی ما نتونستیم اینو تو جامعه بسط بدیم . بجاش فاصله طبقاتی در جامعه بیداد میکنه . بازم تاکید میکنم . همه انسانها یه جور نیستن . به قول شاعر ز دست دیده و دل هر دو فریاد..که هر چه دیده بیند دل کند یاد .افرادی که مصداق این بیت هستند در کشور ما فراوانند . تو رده های بالا هم که زندگی اشرافی مجال رو برای جوونا تنگتر کرده . آخه از کجای این جامعه بگیم که درست باشه؟ما فقط نق میزنیم که ای فلان آی بهمان ولی کاری نمیکنیم و انتظار داریم همه چیز درست بشه . حرف باد هواست . مسئولین عمل کنند . (2372689) (alef-10)