توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311989
بعیدی نژاد: سند رآکتور اراک، سندی معمولی نیست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۱
عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در تازه‌ترین پست اینستاگرامش نوشت: سندی که میان جمهوری اسلامی ایران و اعضای گروه ۱+۵ در مورد مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک امضا شده است، سندی معمولی نیست.

به گزارش تسنیم؛ حمید بعیدی نژاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت : این برای اولین بار در جهان می‌باشد که شش کشور بزرگ دنیا بعلاوه نماینده عالی اتحادیه اروپا که خود نمایندگی ۲۷ کشور اروپایی را بر عهده دارد، چنین سندی را امضا کرده و خود را به نوسازی، بهسازی و مدرن سازی یک رآکتور تحقیقاتی آب سنگین متعهد کرده‌اند.

در جریان مذاکرات هسته ای با ایران نیز آن کشورها اصرار زیادی داشتند که همین امر محقق شود اما خوشبختانه مقاومت شجاعانه جمهوری اسلامی ایران باعث تغییر این موضع اساسی کشورهای غربی شد و کشورمان موفق به حفظ ماهیت آب سنگین رآکتور اراک شده است.

اما در کنار مقاومت کشورمان در جریان مذاکرات، ارائه یک پیشنهاد عملی جهت نوسازی و مدرن سازی این رآکتور نیز نقش مهمی در تغییر موضع کشورهای ۱+۵ ایفا نمود .

بر اساس این پیشنهاد که محصول تحقیقات و پژوهش های خلاقانه مهندسین علوم و فنون هسته ای کشورمان می باشد رآکتور اراک ضمن کاهش برخی موارد اشاعه ای آن، کاربردهای فنی بسیاری درتولیدات رادیوداروها و محصولات صنعتی هسته ای خواهد داشت و این کاربردها در جریان مدرن سازی و بهسازی رآکتور افزایش بسیار قابل توجهی نیز خواهد نمود.

اما اهمیت این مدرن سازی رآکتور اراک فقط در ابعاد فنی مدرن سازی فناوری آن نیست بلکه تفاهم در خصوص تضمین همکاری بین المللی در عرصه فناوری هسته ای بین ایران و پیشرفته ترین کشورهای صاحب فناوری هسته ای از نظر سیاسی و بین المللی نیز بسیار مهم می باشد .

این برای اولین بار است که پس از یک دوره تحریم در همه انواع همکاری های هسته ای با ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشورهای غربی وارد اجرای همکاری‌های فنی هسته‌ای آن هم در عرصه چنین زمینه حساسی در حوزه رآکتور آب سنگین می‌شوند.

در این سند که به دنبال چند هفته مذاکره فشرده در سطوح سیاسی و کارشناسی به امضای وزیران خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران رسیده، فقط به کلیات بسنده نشده است بلکه مسئولیت های هر یک از کشورها در روند این مدرن سازی و همچنین سازوکار پیگیری هماهنگی‌های طرف‌های متعهد نیز مشخص شده است .
 
کلمات کلیدی : بعیدی نژاد+اراک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته