توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 287086
فرشاد مومنی: قاطعانه می‌گویم، هنر بهره‌گیری از فرصت‌ پساتحریم را نداریم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۲
یک اقتصاددان با ابراز ناامیدی نسبت به بهره‌بردن اقتصاد کشور از فرصت های جدید ایجاد شده در پی توافق هسته ای گفت: تا به امروز نشان داده‌ایم که قابلیت‌های لازم برای بهره‌گیری از فرصت‌ها را نداریم.

به گزارش تسنیم، فرشاد مومنی در نشست بازار و اصناف در دوره پساتحریم از سلسله نشست‌های فرصت‌ها و چشم‌اندازهای اقتصادی ایران در شرایط پس از تفاهم ۱+۵ اظهار داشت:‌ شرایط اقتصادی ایران در وضعیت خطیری قرار داشته و با دشواری‌ها و چالش‌های بزرگی روبرو است و فرصت‌هایی که در عرصه تنش‌زدایی ایجاد شده بخش‌هایی از فشارهایی که بر روی ما قرار دارد را برمی‌چیند و فرصت‌های جدیدی پیش روی اقتصاد کشور باز می‌کند.

وی افزود: اما آیا ما قابلیت و توانمندی لازم برای بهره‌برداری از این فرصت‌ها را داریم یا خیر؟ در پاسخ به صورت قاطعانه عنوان می‌کنم که جواب منفی است. مومنی گفت: ما تا به امروز نشان داده‌ایم که قابلیت‌های لازم برای بهره‌گیری از فرصت‌ها را نداشته‌ایم.

این اقتصاددان ادامه داد: در بعضی از متون حوزه دیپلماسی ایران به عنوان نماد بالاترین فرصت‌سوزی و از دست دادن فرصت‌ها معرفی می‌شود اما یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران این است که سهم شاغلین با تحصیلات عالی در کل ساختار اشتغال کشور از بعد از پیروزی انقلاب تا به امروز ۵ برابر شده است.

مومنی افزود: پیام این واقعیت این بوده که ایران برای تقویت نیروی انسانی سرمایه‌گذاری کرده است و به طور بالقوه شرایط استفاده از این فرصت‌ها مهیا است اما اقتصاد رانتی فرصت تاثیرگذاری به علم را در مقابل غیرعلم نمی‌دهد. وی گفت: یعنی افراد در استفاده از علم موفقیت کمتری در مقابل افراد دارای رانت و فساد هستند.

این اقتصاددان ادامه داد: ذخیره دانش بشر به طور کلی افزایش پیدا می‌کند و عملکرد اقتصادی دولت‌ها برگشت‌ناپذیر می‌شود. در این شرایط اگر اقتصاد ایران از رونق لازم برخوردار باشد این ضمانت وجود ندارد که در ۵ سال آینده نیز این شرایط مهیا باشد. مومنی افزود: در اقتصاد رانتی زور علم از غیرعلم و فعالیت‌های غیرمولد از مولد بیشتر است به طوری که در ۱۰ سال اخیر تعداد شعبه بانکها ۸ برابر و تعداد بانکها ۳ برابر شده است در حالی که ۳ برابر بانکهای فعلی تقاضا برای تاسیس وجود دارد.

وی گفت: تعداد موسسات مالی غیرمجاز نیز در کشور از ۷ هزار مورد بیشتر است که این امر نشان می دهد ارزش افزوده پول و تجارت از تولید در اقتصاد کشور بیشتر است. یعنی بازار پول و سرمایه و واردات رونق بیشتری از تولید دارد.

مومنی افزود: ۵۳.۷ درصد از کل بنگاه‌های اقتصادی کشور یک نفره هستند که این امر نشان دهنده این است که تقسیم کار و سطح مشارکت در کشور پایین است اما باید خاطرنشان کرد که معجزه تقسیم کار در اقتصادهای پیشرفته دنیا بسیار تاثیرگذار است.
 
کلمات کلیدی : فرشاد مومنی، پساتحریم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.