نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487589
اجرای منع صدور روادید آمریکا برای ایرانیان از امشب
تاریخ انتشار : جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۹
شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد که قرار است دولت آمریکا از ساعت 20 عصر پنجشنبه به وقت واشنگتن (نیمه شب به وقت گرینویچ) اجرای فرمان دونالد ترامپ برای منع صدور روادید به شهروندان ایران و پنج کشور عمدتا مسلمان دیگر را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش کرد:  وزارت خارجه آمریکا در دستورالعملی که برای کنسولگری هایش در سرتاسر جهان فرستاده، گفته است، شهروندان این شش کشور باید یک خویشاوند نزدیک یا رابطه کاری در آمریکا داشته باشند تا بتوانند روادید بگیرند. اما خبرنگار این شبکه در واشنگتن تاکید کرد که فرمان جدید ترامپ که تا ساعاتی دیگر اجرا خواهد شد منجر به بی نظمی می شود، برای مثال چه کسی حق ورود دارد و چه کسی شامل این قانون جدید نمی شود.
خبرنگار شبکه سی ان ان در واشنگتن تاکید کرد که این بی نظمی از آنجا به وجود خواهد آمد که بسیاری از افراد از جزئیات مطلع نیستند، زیرا جزئیات این فرمان به شکل عمومی و همه گیر منتشر نشده و در اختیار همه قرار نگرفته است.

در این دستورالعمل، نوشتهشده، والدین، همسر، فرزند (از جمله فرزندان بزرگسال)، داماد، عروس، خواهر یا برادر، خویشاوند نزدیک حساب می شوند اما نوه، پدر بزرگ، مادر بزرگ، شوهر خواهر، زن برادر، نامزد یا دیگر خویشاوندان شامل آن نیستند.

این درباره نسخه دوم فرمان مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا است که طبق آن، کسانی که روادید روی گذرنامه شان خورده است یا کارت سبز اقامت در آمریکا دارند، همچنان می توانند وارد آمریکا شوند؛ بر عکس نسخه اول فرمان که جلوی ورود این عده را هم می گرفت.

طبق فرمان رئیس جمهور آمریکا که اجرای آن به زودی آغاز می شود، صدور روادید آمریکا برای شهروندان شش کشور ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن دست کم برای 90 روز متوقف می شود. این فرمان همچنین ورود پناهجویان را به مدت 120 روز معلق می کند.
این حکم در چند دادگاه مورد اعتراض قرار گرفت و هیچوقت به مرحله اجرا نرسید.

اما دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، اجازه می دهد فرمان منع صدور روادید اجرا شود اما با این استثنا که فرمان مهاجرتی نمی تواند علیه آن دسته از شهروندان خارجی اعمال شود که دارای ارتباطی اصیل با شخص یا شرکتی در آمریکا هستند.

دیوان عالی آمریکا همچنین اعلام کرد تصمیم گرفته است تقاضای وکلای دولت دونالد ترامپ در پرونده موسوم به فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا را بررسی کند.

پس از آن ترامپ گفت که این ممنوعیت 72 ساعت بعد به اجرا گذاشته خواهد شد.

ترامپ که هدف از فرمان مهاجرتی اش را بهبود امنیت در آمریکا عنوان کرده بود، تصمیم تازه دادگاه را پیروزی آشکار برای امنیت ملی آمریکا خوانده است.

دیوان عالی در متن تصمیمش در این باره مثال زده بود ارتباط اصیل شامل افرادی می شود که می خواهند وارد آمریکا شوند تا با عضو خانواده خود زندگی یا ملاقات کنند، دانشجوی دانشگاهی در آمریکا یا کارمند شرکتی در آمریکا باشند یا برای سخنرانی در جمعی در آمریکا دعوت شده باشند.

دیوان عالی گفت: این شامل کسانی نمی شود که فقط برای پرهیز (از دستور اجرایی دولت) وارد یک رابطه میشوند.

یکی از اولین اقدامات دونالد ترامپ پس از شروع دوره ریاست جمهوری، صدور فرمانی اجرایی بود که سفر اتباع هفت کشور ایران، لیبی، سوریه، عراق، سودان، سومالی و یمن را به مدت 90 روز به آمریکا متوقف می کرد.

این فرمان در دادگاههای ایالتی مورد اعتراض قرار گرفت و نقض شد. با وجود این، رئیس جمهور آمریکا دستور تجدید نظرشده ای را در ماه مارس صادر کرد.
در دستور جدید، تعداد کشورهای مشمول ممنوعیت صدور ویزا به شش کاهش یافت (حذف عراق) و افرادی هم که ویزای معتبر آمریکا داشتند از ممنوعیت ورود مستثنی شدند.
اما در اواسط مارس (اواخر اسفند) گذشته و پیش از آغاز اجرای فرمان دوم، چند دادگاه فدرال جلوی اجرایش را گرفتند.
در نهایت دولت ترامپ در واکنش به آرای دادگاههای ایالتی و تجدید نظر، خواهان بررسی پرونده در دیوان عالی آمریکا شد که بالاترین مرجع قضایی این کشور است.
دیوان عالی آمریکا هم اعلام کرده است که در ماه اکتبر به این پرونده رسیدگی می کند.
 
کلمات کلیدی : فرمان مهاجرتی ترامپ+تعلیق فرمان ترامپ+ممنوعیت ورود به آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۰:۳۳:۲۳
خسته نباشی ظریف (4452064) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.