توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 275683
«دوئل دو صندلی خالی»؛ مجید رفعتی؛ نشر چشمه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۲
دوئل دو صندلی خالی
سروده: مجید رفعتی
ناشر: چشمه، چاپ اول ۱۳۹۳
۸۱ صفحه ، ۶۰۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستانها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستان اینجا کلیک کنید.

****

«دوئل در صندلی خالی» تازه ترین مجموعه شعر مجید رفعتی شاعر خوش ذوقی‌ست  که پیش از این مجموعه شعر «همه چیز عالی است» از سروده‌های او منتشر شده بود. رفعتی در سال ۱۳۴۲ به دنیا آمده و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه کرمان است. گفتنی‌ست گزیده‌ای از اشعار او به صورت سه زبانه (ایتالیایی، فرانسوی و فارسی) نیز منتشر شده است.

اشعار رفعتی پیش از این، اغلب کوتاه و دارای مضامین احساسی و در عین حال با رویکردی اجتماعی گرایانه و گاه سیاسی و انتقادی بوده‌اند، مسیری که در دوئل دو صندلی خالی نیز ادامه پیدا کرده است.

کتاب دوئل دو صندلی خالی که از ۶۲ شعر کوتاه و بلند تشکیل شده  از تازه ترین کتابهای منتشر شده در مجموعه «جهان تازه شعر»  انتشارات چشمه محسوب می شود که معرف جریانی از بهترین سروده های شعر امروز است.

رفعتی در این کتاب کوشیده تا با رویکردی نوگرایانه مضامین سیاسی، اجتماعی پیرامون خود را به زبانی ساده اما تاثیر گذار به مخاطب منتقل کند. در بخش هایی از این کتاب می خوانیم:

همه ی چیزهایی که می خواهم نیستند
آزادی
عدالت
صلح
و تو
ناکام است یا کامروا
سربازی که گلوله هایش
به سینه ی دشمن
اصابت نمی کند؟

هیچ کس گوش به حرف دیگری نداد
نه شاکی
نه متهم
و نه قاضی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«دوئل دو صندلی خالی»؛ مجید رفعتی؛ نشر چشمه