توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 325687
ماموریت نیروهای ویژه آمریکا در عراق
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۲
اولویت امروز آمریکا در عراق سه عنوان اصلی دارد. کند کردن و جلوگیری از نابودی و سرکوب کامل داعش، کمک به داعش برای بازگشت به استان صلاح الدین و یا برخی شهرهای اصلی و هدایت مسعود بارزانی و کردهای عراق به سمت تجزیه و جدایی اقلیم کردستان است.

به گزارش فارس، امریکایی‌ها که در سال ۲۰۱۰ با شرایط ذلت باری از عراق ناچار به خروج شدند و حتی نتوانستند در محتوای سند همکاری های راهبردی به دستاوردها چندان مهمی دست یابند. بلافاصله پس از فعال شدن تروریسم داعش در عراق و اشغال چند استان، با نام ائتلاف مبارزه با داعش به عراق برگشته و مقر خود را در اربیل قرار دادند. به همین منظور تعدادی از هواپیماهای امریکایی و چند کشور غربی در فرودگاه اربیل مستقر شده و انتقال مهمات و در کنار آن نیروهای ویژه امریکایی و نیروهای اطلاعاتی انگلیسی و آلمانی و چند کشور دیگر، در عراق فعال شدند این نیروهای ویژه به تدریج و بدون سر و صدا هم افزایش یافتند و هم در شمال سوریه نیز در استان حسکه و نزدیک سد تشرین در شمال شرقی حلب استقرار پیدا کردند.

کارنامه این نیروهای ویژه در عراق، به جمع آوری اطلاعات عملیاتی، استراق سمع گسترده و اجرای عملیاتهای امداد و نجات برای نیروهای محاصره شده داعش در برخی مناطق و پرتاب مهمات و تجهیزات جنگی برای آن‌ها و یا حمله به یگانهای نظامی ارتش و بسیج عراق و فعال کردن ارتباطات با شخصیتهای سیاسی سنی و رهبران کرد، اختصاص یافته و متناسب با روندهای نظامی و سیاسی و امنیتی به ماموریت اصلی خود که مدیریت کلان صحنه عراق و سوریه است اهتمام ورزیده‌اند. روند پاکسازی داعش و تروریسم رنگارنگ در سوریه و سرعت پیشروی نیروهای ارتش و بسیج در عراق و سوریه موجب شده است تا امریکا هم به برنامه های اصلی خود در عراق و سوریه شتاب جدیدی بدهد.

اولویت امروز امریکا در عراق سه عنوان اصلی دارد. کند کردن و جلوگیری از نابودی و سرکوب کامل داعش، کمک به داعش برای بازگشت به استان صلاح الدین و یا برخی شهرهای اصلی و هدایت مسعود بارزانی و کردهای عراق به سمت تجزیه و جدایی اقلیم کردستان است.

پیام این مجموعه اولویت‌ها، تجزیه عراق به مناطق کردی و مناطق بی ثبات و تاثیر گرفته از تروریسم داعش است که امکان حرکت به سمت یک منطقه جدا شده سنی را نیز فراهم می‌کند و تضعیف دولت مرکزی عراق، به نحوی که امکان تخریب سیاستهای امریکا را نداشته و بدلیل کمبود و ضعف در ابعاد تسلیحاتی و مالی و نیاز و اتکا به نقش آفرینی نظامی آمریکا، رویکردهای خودرا از سقف معینی فراتر نبرد.

باید این امر را جدی گرفت که یک پروژه بزرگ برای جهان اسلام، جمهوری اسلامی، کشورهای منطقه از سوی امریکا در حال پیگیری و اجراست که ابزار آن،‌ تروریسم و بهینه سازی کارکردهای آن در منطقه فقیر سازی و ناتوان کردن کشورهای تولید کننده نفتی که با امریکا همسو نیستند، شیعه ستیزی آشکار و گسترده در سطح جهان، تجزیه برخی کشورها، نقش آفرینی نیروهای ویژه نظامی امریکا و شکل دهی به ائتلافهای نظامی کشورهای عربی - اسلامی و ابزارهای فشار بین المللی از سوی امریکا بر علیه بازیگران و کشورهای مستقل و غیر همسو با امریکاست.

این پروژه بزرگ که بخشهای گوناگونی دارد و در کنار هم هژمونی امریکایی در خاورمیانه را یکسره سازی می‌کند، در بخش عراق به اهداف سه گانه تجزیه، اقلیم کردی، حفظ تروریسم و مانع تراشی برای حکومت مرکزی استقرار دولت، در ماهیت خود، با نام مقابله با نفوذ ایرانی است ولی بجز فشار به نفوذ ایران، برای تثبیت منافع امریکایی و پایداری کردن دیکتاتوری‌های عربی است.
 
کلمات کلیدی : داعش، عراق، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.