نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 315084
روستای محروم عبدالتاجدین و تشنگی مردم این دیار
آمنه موذن، 14 آذر 94
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۹
عصر حاضر که از آن به دوران تکنولوژی و پیشرفت نام برده می شود و به کمک فن آوری اطلاعات و داده های علمی تمرکز و توجه بر هرچه کمتر نمودن فاصله های زمانی و مکانی است؛ برآورده نمودن و افزایش کیفیت نیازهای اساسی زندگی چون تغذیه سالم، خدمات بهداشتی و آموزشی و... از نیازهای اولیه برای توسعه محسوب می گردد.

اما آیا تاکید و توجه به توسعه در تمامی مناطق جغرافیایی کشور به صورت عملی و علمی صورت می گیرد و یا اینکه در بعضی از مناطق، مخصوصاً مناطق دور افتاده و روستایی کشور، تنها به صورت نوشته ای بر روی کاغذ های اداری وجود دارد. به دلیل تفاوت در شیوه امرار معاش در روستاها که غالباً بر اساس کشاورزی و دامداری است، روستاییان دارای درآمد کمتر و آسیب پذیری بیشتر نسبت به جمعیت ساکن شهرها می باشند. این شیوه زندگی زمانی با بحران مواجه می گردد که تامین نیازهای اساسی و اولیه انسانی، مورد بی مهری و عدم مدیریت صحیح مسئولین قرار گیرد که در نهایت مهاجرت روستاییان به شهرها را به دنبال خواهد داشت که این امر به سبب محدودیت خدمات، و محدودیت زیربناهای اقتصادی برای جذب این نیروها در بازار کار و محدودیت فضای شهری، پیامدهای اجتماعی بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت.

متاسفانه روستایی به نام روستای عبدالتاجدین از روستاهای تابع بخش مرکزی شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه در این زمینه مورد بی مهری و عدم توجه مسئولین امر قرار گرفته است. روستایی با ۷۵۰ نفرجمعیت ساکن و ۲۷۰ نفر جمعیت فصلی که از روستاهای پرجمعیت این شهرستان محسوب می گردد که متاسفانه در طی دو سال گذشته ۴۴ خانوار از این روستا به شهرهای اطراف مهاجرت نموده اند؛ ولی دلیل مهاجرت این روستاییان نه به دلیل نبود پیشرفت و توسعه بلکه به دلیل نبود پایه ای ترین و اصلی ترین نیاز یک انسان برای زندگی صورت گرفته است و آن نبود آب آشامیدنی و بهداشتی است.

منبع آب آشامیدنی این روستا از چشمه ای صورت می گیرد که طی آزمایشاتی که از سوی شبکه بهداشت منطقه از سال ۹۱ تا ۹۴ در طی ۱۳ مرحله صورت گرفته است غیر قابل شرب بوده و در هر ۱۳ مورد آزمایش صورت گرفته درصد آلودگی آب این چشمه بسیار بالا می باشد.

در سال ۱۳۸۶ هر خانوار مبلغ ۵۰۰۰۰۰ هزار ریال معادل ۵۰ هزار تومان، جهت خودیاری به حساب شركت آب و فاضلاب روستايي (آبفار) شهرستان واریز نموده اند و در سال ۱۳۸۷ توسط اداره آبفار شهرستان کنگاور یک حلقه چاه حفر گردید، که آب این چاه به اندازه ای است که می تواند نیاز روستاییان را برآورده نماید؛ در ادامه برای تکمیل پروژه مکاتبات و پیگیری های فراوانی از سوی شورا و دهیاری روستا انجام گرفته است اما با گذشت قریب ۸ سال بهره برداری و تکمیل پروژه مشاهده نگردیده است.

در سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۰، اهالی روستا درخواست خویش را به صورت نامه ای به شماره ۳۹۳۹۸۹۳ مطرح نمودند. آقای حسن خسروی، سرپرست وقت شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه در نامه به شماره ۶۵۳۶ به تاریخ ۲۹/۱۰/۱۳۹۰ این گونه پاسخ دادند که در خصوص آبرسانی به روستای عبدالتاجدین از توابع شهرستان کنگاور به اطلاع می رساند که روستای مذکور جزء پروژه های پیشنهادی سال جاری می باشد و با تامین اعتباری بالغ بر ۲۰۰۰ میلیون ریال معادل دویست میلیون تومان نسبت به اجرای پروژه اقدام لازم بعمل خواهد آمد.

اینک با گذشت چندین سال به دلیل کمبود و قطع آبهای زیرزمینی و خشک نمودن اکثر چشمه ها و قنات ها که آب شرب مردم از راه آنها صورت می گرفته است، زندگی در روستا غیر ممکن گردیده که مراتب طی چندین مرحله از طریق شرکت آبفار روستایی شهرستان، استان، بخشداری و فرمانداری شهرستان پیگیری گردیده که تا کنون هیچ نتیجه ی مطلوبی حاصل نگردیده است.

همچنین لازم به ذکر است که زیرسازی ها و انتقال گاز تا فاصله ۵ کیلومتری روستا صورت گرفته است اما با اینکه این روستا در منطقه سردسیر و کوهستانی واقع شده است از داشتن این امتیاز محروم بوده و اگر شرایط به همین صورت ادامه یابد در آینده ای نزدیک روستایی به نام عبدالتاجدین نخواهد بود.

تصاویر، مدارک و نامه های پیگیری شده در زمینه تامین آب شرب روستای عبدالتاجدین در ادامه ضمیمه شده است.

 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۲:۰۵:۵۱
امیدوارم با دیدن این صحنه ها بیشتر در مصرف آب صرفه جویی کنیم (3367187) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۵:۳۲:۳۴
متاسفانه یا خوشبختانه کمبود آب شرب در این منطقه به دلیل کمبود میزان آب در حوزه جغرافیایی این روستا نیست بلکه به دلیل کوتاهی مسئولین امر در حفر چاه و زیرساخت ها برای انتقال آب، مردم این روستا در وضعیت بسیار سخت و طاقت فرسایی زندگی میکنند. (3405197) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۳:۳۲:۰۵
چقدر؟؟؟ 250 میلیارد تومان؟؟ مگخ میخوان آدم بفرستند مریخ؟ (3367380) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۵:۳۳:۵۳
250 میلیون تومان. (3405200) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.