توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390487
توقف جنگ از روز عید قربان؛ جزئیات توافق آتش بس موقت سوریه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که آتش بس جدید و سراسری سوریه از غروب روز دوشنبه و همزمان با آغاز عید قربان برقرار خواهد شد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که آتش بس جدید و سراسری سوریه از غروب آفتاب روز دوشنبه و آغاز عید قربان برقرار خواهد شد.

جان کری در ادامه افزود که چنانچه قطع مخاصمات یک هفته به طول انجامد، روسیه و آمریکا یک عملیات نظامی مشترک علیه داعش و جبهه النصره در سوریه آغاز خواهند کرد.

لازم به ذکر است که آمریکا و روسیه روز جمعه بر سر طرح برقراری آتش بس میان طرفهای درگیر در جنگ داخلی سوریه و بنیان گذاری یک فرآیند صلح به توافق رسیدند.

جان کری پس از مذاکرات یکروزه خود با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود در ژنو اظهار داشت که بر این باور است طرح مزبور به گفتگوها جهت «خاتمه بخشیدن به تعارض» منتهی خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود: «امروز آمریکا و روسیه طرحی را اعلام می کنند که امیدواریم خشونت را کاهش داده و رنج و آلام را تسکین دهد و حرکت به سوی یک صلح مورد توافق و یک گذار سیاسی در سوریه را بار دیگر آغاز نماید».

جان کری همچنین مدعی شد که آمریکا و روسیه از این توانایی برخوردارند که دولت بشار اسد را برای متوقف ساختن این تعارض و برقراری صلح تحت فشار قرار دهند.

جزئیات توافق از زبان لاوروف

سرگئی لاوروف نیز اظهار داشت: علیرغم تداوم بی اعتمادی ها طرفین پنج سند ارائه دادند که زمینه احیای آتش بسی را که در ماه فوریه به شکست انجامید فراهم کرده و دو کشور را قادر به انجام هماهنگی های نظامی برای مقابله با گروه های تروریستی در سوریه می کند. طرفین توافق کردند که متن این اسناد را عمومی نکنند.

طبق توافق انجام گرفته، نیروهای مسلح مورد حمایت دو کشور آمریکا و روسیه برای مدتی عملیات نظامی خود در سوریه را متوقف می کنند تا شرایط برای برقراری ثبات فراهم شود. به این ترتیب چنانچه آتش بس از روز دوشنبه آغاز شود، روسیه و آمریکا یک هفته فرصت دارند تا زمینه را برای تشکیل مرکز عملیاتی مشترک فراهم کنند. هدف از تشکیل چنین مرکزی، تبادل اطلاعات به منظور مشخص کردن منطقه تحت کنترل جبهه النصره و گروه های تروریستی و معارض است.

وزیر خارجه روسیه گفت: نبود اعتماد متقابل تا کنون مانع رسیدن به توافق بین امریکا و روسیه بود ولی برغم دشواری ها ما مواضع خود را به صراحت و باروشنی بیان کردیم. نخستین گام در این توافق متضمن تعهد به توقف همه درگیری ها در یک مهلت ۴۸ ساعته است که درصورت پایداری به مدت یک هفته اقدام های عملی برای جداکردن گروه های تروریستی از مخالفان معتدل و تعیین مواضع آنها و مواضعی که باید هدف قرار گیرند مورد بحث و بررسی و توافق قرار خواهند گرفت.

وی همچنین از ایجاد یک مرکز اطلاعات امنیتی دو جانبه برای این مرحله خبر داد تا اطلاعات لازم برای تشخیص و تعیین دقیق این گروه ها را تامین کند.
لاوروف گفت: برای رساندن کمک های انسانی از طریق هلال احمر سوریه به شرق و غرب حلب تدابیر اندیشیده شده و راهکار پاسخ به هر گونه مورد نقض آتش بس نیز توافق شده است.

لاوروف همچنین از تعهد جان کری برای مبارزه امریکابا جبهه النصره تقدیر کرد.

جان کری وزیرخارجه امریکادر حالی که در کنار سرگئی لاوروف همتای روس خود ایستاده بود، گفت : به گمان وی این طرح منجر به مذاکرات برای متوقف ساختن جنگ شد.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد، دولت سوریه از جزئیات طرح توافق پیشنهادی مسکو و واشنگتن درباره آتش‌بس در این کشور جنگ‌زده آگاه است و اعلام کرده است این توافق را رعایت می‌کند. از آغاز روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر، برخی گام‌های مرتبط با توقف درگیری‌های خصمانه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه اجرا خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما این طرح توافقی را امروز به دولت سوریه اطلاع دادیم و آن نیز پایبندی خود را به این طرح اعلام کرده است.

وی افزود: ما درباره حملات نیروهای هوایی روسیه و آمریکا علیه تروریست‌ها به توافق خواهیم رسید. ما همچنین درباره مناطقی، که در آنجا حملات هماهنگ شده اجرا خواهد شد، توافق کرده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح کرد: در مذاکراتش با جان کری پنج سند امضا شد؛ این مجموعه اسناد بر از سرگیری عملیات سیاسی در سوریه تصریح می‌کند. همچنین مشخص کردن مناطق مورد هدف جنگنده‌های روسیه و آمریکایی یکی از موارد توافق شده است.

لاوروف خاطرنشان کرد: روسیه و آمریکا همچنین درباره تدابیری، که در واکنش به هرگونه نقض آتش‌بس اتخاذ می‌شود، توافق کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین عناصر توافقنامه طرفین روسی و آمریکایی ایجاد تفاوت بین تروریست‌ها و معارضان سوری است.
 
کلمات کلیدی : جان کری + لاوروف+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.