توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460687
جریمه های عجیب و غریب برای تخلفات هواداران تیم ملی+‌جدول
بخش ورزشی الف، ۲۰ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
تخلفاتی که در جریان دیدارهای ملی و به خصوص ایران و چین صورت گرفت، جریمه های نقدی سنگینی را برای فدراسیون در پی خواهد داشت.

وقتی باشگاه استقلال به خاطر تخلف هوادارانش در دیدار با لوکوموتیو ازبکستان متحمل جریمه ای 51 هزار دلاری از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا شد، خیلی ها تعجب کردند. برخی بر این باور بودند که مسائل سیاسی باعث این جریمه سنگین شده و عده ای نیز نفوذ کشورهای عربی را در رای AFC بی تاثیر ندانستند. حالا اما مشخص شده که فیفا و AFC بر اساس یک جدول مشخص و از قبل تعیین شده درباره تخلف هواداران در بازی های خانگی تصمیم گیری می کنند و با توجه به تعدد تخلف هواداران ایرانی جریمه های سنگینی را علیه تیم های کشور مان اعمال می کنند. جریمه هایی که در بازی های ملی نیز اعمال می شود و حالا گریبان تیم ملی ایران را به خاطر رفتار هواداران در دیدار با چین گرفته است.

اتفاقات قابل پیش بینی در ایران- چین
پیش بینی می شد با توجه به حضور انبوه هواداران در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی ایران و چین تخلفاتی صورت بگیرد و همین اتفاق هم افتاد. پرتاب نارنجک و بطری آب، ورود فرد غیرمسئول به داخل زمین، انداختن لیزر و فلش به چشم بازیکنان و ... از جمله تخلفاتی بود که در بازی ایران و چین آشکارا رخ داد و فیفا نیز که در بازی های ایران مقابل قطر و کره جنوبی سابقه خوبی از ایرانی ها نداشت، قصد دارد با سخت گیری زیاد درباره اتفاقات دیدار با چین تصمیم گیری کند. این مساله را امروز مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در نشست خبری خود اعلام کرد و احتمال داد فدراسیون بابت بازی با چین متحمل جریمه سنگینی شود.

ریز جریمه ها
بر اساس اعلام تاج و جدولی که فیفا برای جریمه نقدی تخلفات در نظر گرفته، هر مورد پرتاب نارنجک به داخل زمین 5 هزار دلار جریمه نقدی در پی دارد. دو تا 5 مورد پرتاب نارنجک 10 هزار دلار و بیشتر از 5 مورد 20 هزار دلار جریمه را برای فدراسیون خواهد داشت. از سوی دیگر پرتاب هر بطری، پرتاب هر سنگ، انداختن لیزر و فلش هر بار و ورود افراد غیرمسئول به داخل زمین به ازای هر نفر 5 هزار دلار جریمه در پی دارد. یعنی اگر همه این کارها در یک بازی یک بار انجام شود، بیش از 30 هزار دلار فدراسیون متخلف جریمه می شود. 
 

گزارش سنگین ناظر و داور ایران- چین
در بازی ایران و چین در مقدماتی جام جهانی که پیروزی یک بر صفر شاگردان کارلوس کی روش را به همراه داشت، تخلفات زیادی با توجه به جدول فیفا انجام شده است. از سوی دیگر گفته می شود برخی از تماشاگران پرچم فیفا را داخل ورزشگاه پایین آوردند که این مساله نیز جریمه مخصوص به خود را دارد. مهدی تاج همچنین از گزارش بدی صحبت کرد که ناظر و داور بازی به فیفا دادند. او در این باره گفت: «نامه‌هایی از بازی با چین به دست ما رسیده است. داور و ناظر بازی گزارش بسیار بدی دادند. در این بازی نارنجک پرت شد. عمده این بحث این است که برخی از تماشاگران پرچم فیفا را پایین آوردند. مهم ترین بحث هم نارنجک ها هستند. ما چند تا را دیدیم اما فیفا بیش از اینها را گزارش کرده است. فیفا اظهار نگرانی کرده که شرایط سختی داریم و باید به آن رسیدگی شود.» 

جریمه سنگین در انتظار فوتبال ایران
اگر بخواهیم بر اساس جدولی که تاج آن را اعلام کرده، درباره میزان جریمه ناشی از تخلفات گمانه زنی کنیم، به رقم بالایی می رسیم. اگر فرض را بگذاریم که 10 مورد نارنجک در بازی ایران و چین پرتاب شده باشد، حدود 20 هزار دلار برای نارنجک ها جریمه خواهیم شد؛ نکته مهم اما چنین است که یکی از مواد محترقه در دیدار ایران و چین باعث آسیب دیدگی کمک داور بازی شد و این نیز خود جریمه ای مجزا برای فوتبال به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه بر اساس اعلام تاج با توجه به اینکه این مساله در بازی های مختلف تکرار شده، چند برابر باید جریمه پرداخت کنیم. تاج اعلام کرده این جریمه مبلغی در حدود 150 تا هزار 200 هزار دلار خواهد بود. از سوی دیگر احتمالا حدود 20 هزار دلار بابت لیزراندازی ها و 5 هزار دلار برای ورود فرد غیرمسئول به داخل زمین بازی جریمه در نظر گرفته خواهد شد. حدود 10 هزار دلار هم جریمه بطری ها و سنگ هایی خواهد بود که به داخل زمین رسید.

ماجرای پایین کشیدن پرچم فیفا
 
فیفا همواره با شعارهای نژادپرستانه برخورد کرده و برای این کار در استادیوم ها نیز جریمه ای بالغ بر 2 هزار دلار در نظر گرفته است. در کشور ما خوشبختانه خبری از چنین شعارهایی نیست اما یک موضوع مهم که فیفا روی آن در بازی ایران و چین دست گذاشته پایین کشیدن پرچم فیفا است. در گزارش ناظر مسابقه آمده که برخی هواداران پرچم فیفا که در ورزشگاه نصب شده بود را پایین کشیدند و این توهین به فدراسیون جهانی است. از این رو این مساله احتمالا جریمه ای سنگین برای ما در نظر خواهد داشت.
چیزی نزدیک به یک میلیارد تومان!
با احتساب همه جریمه‌هایی که درباره آن صحبت شده و مبالغی که تاج در نشست خبری امروز خود اعلام کرد، احتمال دارد جریمه ای بالغ بر 200 هزار دلار برای فوتبال ایران در نظر گرفته شود. جریمه‌ای بسیار سنگین که با احتساب قیمت دلار به نرخ روز مبلغی در حدود 700 میلیون تومان خواهد شد. به قول مهدی تاج با مبلغ مذکور می شود بهترین اردوهای آمادگی را برای تیم ملی در نظر گرفت تا سرمربی تیم ملی نیز دیگر بهانه ای از این بابت نداشته باشد.
کنترل ورزشگاه با دوربین
مهدی تاج امروز ضمن گلایه ها از تخلف هواداران در ورزشگاه ها اعلام کرد باید فرهنگ سازی شود تا دیگر شاهد اتفاقات اینچنینی که جریمه های سنگینی برای فوتبال ایران در پی دارد، نباشیم. او از دستگاه های مختلف برای ایجاد فضایی امن در ورزشگاه ها درخواست همکاری کرد. این در حالی است که با یک راهکار ساده می شود جلوی تخلفات را گرفت. در عصری که حتی اماکن کوچک عمومی نیز با دوربین مدار بسته کنترل می شود چرا نباید در ورزشگاه ها ویا حداقل در آزادی که میزبان بازی های ملی است، دوربین هایی نصب شود و هواداران را از این طریق کنترل کنیم؟ با نصب چند دوربین اضافه تر در ورزشگاه می شود کوچک ترین رفتار هواداران را زیر نظر گرفت و متخلفان را پیدا کرد و به سزای عمل شان رساند. این مساله می تواند درس عبرتی برای افراد خاطی و جلوگیری از رفتارهای بعدی باشد.
 
کلمات کلیدی : پرتاب ترقه+پرتاب نارنجک+تیم ملی چین+تیم ملی ایران+جریمه ایران+فیفا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.