نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 222087
پیام یارانه‌ای به مالکان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۹
ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه‌نقدی از امروز در قالب اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها آغاز می‌شود و مطابق آنچه طی چند روز گذشته مسوولان این طرح ملی و مقامات اقتصادی کشور اعلام کرده‌اند، قرار است «وضعیت ملکی» خانوارها جزو یکی از چندین پارامتر توان‌سنجی متقاضیان باشد تا به‌واسطه آن، واجدشرایط بودن افراد در اختصاص یارانه، مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت محرز یا منتفی بودن آن اعلام شود.

در حال‌حاضر وضعیت‌ملکی همه خانوارهای کشور – چه کسانی که قصد دریافت یارانه‌نقدی دارند و چه سایر افراد- را می‌توان به حداکثر ۶ بخش تقسیم کرد که هر خانوار فقط در یک بخش می‌گنجد و عضو آن است.
مالکان واحدهای مسکونی که در واحد خود سکونت دارند جزو بخش‌اول هستند، اجاره‌نشین‌هایی که فاقد مسکن هستند در بخش‌دوم تعریف می‌شوند، کسانی که ملک دارند، اما در ملک دیگری مستاجر هستند بخش سوم را شکل می‌دهند، خانوارهایی که بیش‌از یک عضو در آنها دارایی ملکی دارد در بخش چهارم قرار می‌گیرند، افرادی که مالک مسکن هستند، اما به‌واسطه نداشتن سند‌ثبتی و محضری، با ابهام درباره مالکیت روبه‌رو هستند نیز بخش پنجم را تشکیل می‌دهند و در نهایت خانوارهایی که نه اجاره‌نشین به حساب می‌آیند و نه مالک، بلکه در خانه اقوام خود سکونت دارند جزو بخش ششم قرار دارند. برای هر یک از این بخش‌ها، وضعیت‌ملکی متفاوت است و باید در تکمیل فرم‌های الکترونیکی در سامانه هدفمندی، احتیاط‌های مخصوص صورت گیرد.

در صفحات ابتدایی سامانه ثبت‌نام هدفمندی یارانه‌ها، گزینه‌ای تعبیه شده که سرپرستان خانوار پس از درج مشخصات ثبتی خود و سایر اعضای خانواده، باید به اجبار، سراغ آن بروند و درباره نوع مالکیت‌، اطلاعات لازم را ارائه کنند.

در این سامانه، دو حالت «مالک» یا «مستاجر» برای انتخاب یکی از آنها توسط سرپرست خانوار وجود دارد.
بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از کم‌وکیف شرایطی که عوامل سامانه ثبت‌نام هدفمندی برای نحوه تکمیل گزینه «وضعیت ملکی» تعریف کرده‌اند، حاکی است: چنانچه خانوارهای متقاضی دریافت یارانه نقدی در حال‌حاضر صاحب هر نوع دارایی ملکی با کاربری مسکونی باشند، عملا جزو گروه مالکان به حساب می‌آیند و باید گزینه «مالک» به معنی صاحب‌خانه بودن را تکمیل کنند.

مالکیت تک‌تک اعضای خانواده
اطلاع‌رسانی صحیح به دولت در این سامانه بابت «دارایی ملکی»، صرفا به مالکیت فرد سرپرست خانوار – مرد خانواده- محدود نمی‌شود، بلکه چنانچه همسر یا فرزندان تحت کفالت او نیز صاحب ملک مسکونی باشند و ملکی به نام آنها ثبت شده باشد، در این صورت مجموعه املاک تحت مالکیت کل اعضای خانوار، باید به عنوان دارایی‌ملکی، اعلام شود.

همچنین چنانچه فرد سرپرست خانوار مالک نباشد و ملکی به نام او در سازمان ثبت اسناد ثبت نشده باشد، اما سایر اعضای آن خانوار دارای ملک باشند، باز هم آن خانواده جزو گروه مالکان محسوب می‌شود و فرد سرپرست باید در نهایت گزینه مالک را انتخاب کند.

فردی که همزمان مالک‌ومستاجر است
در سامانه ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی، گزینه‌های دیگری وجود دارد تا کسانی که در آن‌واحد مالک آپارتمان هستند و آنجا ساکن نیستند -بلکه در آپارتمان دیگری به‌صورت اجاره سکونت دارند- بتوانند درباره اجاره‌نشینی خود نیز اطلاعات لازم را ارائه دهند. اعلام «وضعیت‌ملکی» آن دسته از متقاضیان یارانه که جزو گروه اجاره‌نشین‌های فاقد مسکن قرار دارند، از سایر خانوارها راحت‌تر است. ضمن اینکه احتمال اظهار اطلاعات غیرواقعی از سوی خانوارهای اجاره‌نشین تقریبا نزدیک به صفر است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، خانوارهایی که جزو بخش‌پنجم قرار دارند و در حقیقت مالک مسکن هستند، اما به دلایلی مشخص، نسبت به مالکیت خود ابهام دارند می‌توان افرادی حساب کرد که هنگام ثبت‌نام در سامانه هدفمندی باید احتیاط‌های ویژه‌ای در اظهار وضعیت ملکی خود به خرج دهند.

صاحبان مسکن‌مهر، پیش‌خریداران مسکن‌مهر و همچنین پیش‌خریداران واحدهای مسکونی غیرمهر و در نهایت افرادی که واحد‌های مسکونی طرح اجاره‌به‌شرط تملیک را صاحب هستند، همگی جزو بخش‌ ششم قرار دارند که در ظاهر ممکن است وضعیت‌ملکی آنها نامشخص باشد، اما طبق آنچه مسوولان فاز ۲ هدفمندی اعلام کرده‌اند، این افراد مالک محسوب می‌شوند.

همچنین افرادی که مالک واحدی بدون‌سند هستند و مبایعه‌نامه یا مدرکی غیر از آن بابت احراز مالکیت‌شان دارند نیز در طبقه‌بندی خانوارهای واجدشرایط دریافت یارانه، جزو مالکان حساب می‌شوند.

در این میان، امتیازی که صاحبان مسکن‌مهر هنگام تکمیل فرم‌های هدفمندی، شامل‌شان می‌شود، اقساطی است که ماهانه دارند بابت تسهیلات مسکن‌مهر به بانک‌مسکن پرداخت می‌کنند. این قسط در مقایسه با درآمد ماهانه این گروه – صاحبان‌ مسکن‌مهر جزو دهک‌های کم‌درآمد و میان‌درآمد قرار دارند- مبلغی است که در صورت محاسبه توسط دولت هنگام پالایش متقاضیان یارانه، ممکن است ۲ میلیون خانوار صاحب واحدهای مسکونی‌مهر را جزو اولویت دریافت‌کنندگان یارانه‌نقدی منظور کند.

از ۲۰ میلیون خانوار موجود در کشور، ۲ میلیون خانوار در سامانه مسکن‌مهر ثبت‌رسمی شده‌اند و جزو پیش‌خریداران یا صاحبان این واحدها هستند.

بر اساس این گزارش، کار راستی‌آزمایی اطلاعاتی که خانوارها درباره وضعیت‌ملکی خود وارد سامانه می‌کنند به‌خاطر بانک‌های اطلاعاتی موجود همچون سازمان ثبت، سامانه رهگیری معاملات مسکن، بانک‌مسکن و... به مراتب راحت‌تر از صحت‌سنجی مابقی اطلاعات خواهد بود. به این ترتیب، توصیه می‌شود در تکمیل این گزینه به خصوص، اصل و واقعیت موجود اعلام شود.
منبع: دنیای اقتصاد
 
مجید
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۸:۴۵:۰۶
http://www.refahi.ir/kernel/trm
فعلا که سامانه قفل کرده و از هیچ کس چیزی قبول نمیکنه (2066791) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۸:۵۰:۰۲
عدالت اینه مالک یه واحه 40 متری تو جنوب شهر با اونی که صاحب خونه ویلایی بالای شهر هردو به عنوان مالک باشن.یا اینکه خیلی از مستاجرا پول پیش خونشون از ارزش ملک خیلیای دیگه به مراتب ببشتره (2066801) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۸:۵۴:۲۲
کلاهبرداری دولت روحانی ازمردم
از اولین ساعات صبح سایت درحال بروز رسانی است
سامانه در حال به روز رسانی است، بعدا مراجعه کنید. (2066814) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۹:۰۸:۴۱
اگر یک خانه به اسم چند نفر بود یعنی هر کدام از اعضا، یک ملک مسکونی جدا دارند!!! یک دنگ خانه، را باید بزنیم، دارای ملک؟ کلا اینجور سوال کردن، ابام دارد (2066855) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۹:۱۶:۴۸
افرادی که زمین کشاورزی آنها تغییر کاربری داده یعنی به مسکونی تبدیل شده ومیلیاردها ارزش پیداکرده وهیچ سندی هم ندارند راچطور شناسایی میکنید ویا افرادی که ده ها قطه ازاین زمینها را باقولنامه دستی خریده اند وجایی هم ثبت نشده من بعضی ازاینها را میشناسم وچون فاقدشغل دولتی هستند بیکار هستند ودرفرم یارانه حقوق زیر 600هزارتومان هم میزنند چطورشناسایی میشن یکی جواب منو بده (2066887) (alef-10)
 
عبداله
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۱:۴۹:۵۲
سلام، بنده ديشب ثبت نام كردم و جزو گروه 6 بودم كه منزلم اجاره به شرط تمليكي است و چون در مرحله اول مسئول ثبت نام مرا مستاجر نوشته بود و اين پيام يارانه اي را هم نديده بودم آيا اكنون بنده بعنوان دروغگو حذف خواهم شد؟ (2067616) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۱:۵۶:۵۸
بنام خدا- حق تصرف مرد در اموال زن را چه قانون و مرجعی مجاز دانسته است؟ شرعا مجا زنیست (2067646) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۲:۲۲:۳۵
من دو سال پیش بچه دار شدم، اون موقع قرار بود بصورت اتوماتیک بچه ام به افراد خونوادم اضافه بشه برای دریافت یارانه. نه تنها بچه ام الان دو ساله یارانه نمیگره علیرغم مراجعه های بسیار و پشت گوش انداختنهای دولت....حالا هم که میخام وارد سایت بشم و افراد تحت تکفل جدید را وارد کنم، سیستم پیام خطا میده که تعداد خانوار با تعداد افراد قبلی که یارانه میگرفتن فرق داره!!! خدا وکیلی آخه من باید به کی بگم!!!! (2067746) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۲:۳۰:۱۴
کسی که دارای یک دانگ از شش دانگ یک ملک است که امکان سکونت ندارد جزو کدام دسته محسوب میشود و آیا مالک تلقی میشود. (2067780) (alef-10)
 
ف.بابایی
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۳:۴۹:۵۴
همه مستاجران باید یارانه دریافت کنند (2068112) (alef-10)
 
عارف
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۴:۰۳:۲۷
سلام . من فکر میکنم نباید یارانه ی هیچکس قطع بشه چون عدالت اجتماعی زیر سؤال میره (2068167) (alef-10)
 
نوقابي
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۴:۳۷:۳۳
يارانه حق ملت است چرا دولت اين همه تجسس در حريم خصوصي افراد مي كند به قول نسيم شمال در جبين اين كشتي نور رستگاري نيست . دولت بايد يارانه مردم را پرداخت كند و يك فرم انصراف توزيع نمايد تا هركه مايل باشد از گرفتن يارانه انصراف بدهد . امروز كه اول كار بود ورود بسامانه امكان پذير نبود و اكثر مردم نتوانستند به سامانه ورود پيدا كنند بعدا هم دولت براي اين ملت بيچاره انصراف منظور خواهد كرد . اگردولت بدهيها معوقه بدهكاران كلان را وصول نمايد بهتراست تا يارانه مردم را قطع كند (2068280) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۶:۰۷:۴۹
فردی که مالک دها آپارتمان است با فردی که یک آلونک قسطی دارد هردو دراین فرم مالکند وهیچ فرقی بین آنهانیست (2068571) (alef-10)
 
لیلا
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۲۰:۵۳:۲۲
اداره ی اموزش پرورش ده سال پول ما را گرفت وگفت دو ساله اپارتمان میدهد وبعد از ده سال و در پی گرفتن پولهایی که در قرار داد نبود وخلاصه کلک از خیرش گذشتم و با پولی که ده سال گذاشته بودم 9 میلییون فروختم اما سندش به نام من است تا بعد از یک سال که طرف 12 ماه قسط داد به نامش کنند اداره برای اینکه نشان دهد به من خانه داده به نام دیگران نمیدهد تکلیف من چیست که خانه نداریم اما همه جا چند سند به نام من است چون خانه ای دیگر را نیز به علت قسط زیاد فروختم دادم رهن والان اجاره نشین هستم. (2069189) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۲۳:۲۲:۲۱
چرا دامنه گروه دوم درآمدی بیش از دوبرابر سایر گروهها است؟ از یک میلیون تا دو میلیون بقیه در دامنه 600 میلیون یا 500 میلیون جای دارند. این چه طبقه بندی است؟
مثلا 960 هزار تو طبقه دوم است اما یک میلیون و نهصد و 50 هزار که دوبرابر آن است با یک میلیون و 5 هزار که تنها به اندازه یارانه یکنفر از آن بیشتر است در طبقه دوم هستند . تبعیض از این بالاتر (2069533) (alef-10)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته