توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504381
خودروسازان از جریمه پرمصرفی معاف می‌شوند؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
در حالیکه با مصوبه جدید هیات دولت خودروسازان در صورت تولید خودروهای سواری پرمصرف جریمه شده و مکلف به اسقاط یک خودروی فرسوده شده‌اند وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت خواستار لغو این مصوبه شده است.

به گزارش ایسنا، ۲۴ مرداد ماه سال جاری معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه جدید هیات دولت در زمینه هزینه‌ها و عوارض شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و داخلی را به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه ابلاغ کرد. طبق این مصوبه جدید خودروسازان داخلی برای اولین بار در طول تاریخ فعالیت خود مشمول جریمه‌ در صورت تولید خودروهای سواری پرمصرف شده‌اند.

بر اساس این مصوبه خودروسازان داخلی از این به بعد باید برای شماره‌گذاری خودروهای سواری تولیدی با مصرف سوخت ۸.۵ لیتر و بیشتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند. همچنین خودروسازان از ابتدای سال آینده (۱۳۹۷) موظف به اسقاط یک خودروی فرسوده به ازای شماره‌گذاری هر دستگاه خودروی سواری تولیدی با مصرف سوخت ۸ لیتر و بین ۸ تا ۸.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر شده‌اند.

ابلاغ این مصوبه اما با واکنش منفی خودروسازان همراه شد و دبیر انجمن خودروسازان تصویب این مصوبه را باعث افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی دانسته و خواهان لغو آن شد. با این حال این تنها واکنش به مصوبه جدید هیات دولت نبود بلکه وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت نیز در اولین روز فعالیت خود در نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهوری خواستار معافیت خودروسازان از عوارض تولید خودروهای پرمصرف شد.

در این زمینه در نامه محمد شریعتمداری به اسحاق جهانگیری عنوان شد:" علی‌رغم مذاکرات وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با جنابعالی و اتخاذ تصمیم در زمینه عدم شمولیت اسقاط خودرو جهت خودروهای ساخت داخل به دلیل تبعات منفی آن بر بازار خودرو و همچنین افزایش قیمت تمام شده برای مشتریان (در کنار قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت) در جدول مصوبه یاد شده این بند اضافه شده بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید مصوبه مذکور اصلاح و خودروهای تولید داخل از شمول این بند حذف شوند".

در این شرایط باید دید واکنش معاون اول رییس‌جمهوری به درخواست وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت چه خواهد بود و آیا خودروهای پرمصرف داخلی از عوارض و جریمه تولید خودروهای پرمصرف معاف خواهند شد!؟
 
کلمات کلیدی : خودروسازان ، جریمه پرمصرفی، خودروسازی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.