توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469183
زنگنه: وضعیت نابه‌سامان وزارت نفت در سال ۹۲ شگفت‌زده‌ام کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
وزیر نفت با اشاره به وضعیت وزارت نفت در سال ۱۳۹۲، اظهار کرد: وضعیت سال ۱۳۹۲ وزارت نفت من را شگفت زده کرد. جریان نابه‌سامانی در صنعت نفت در آن زمان وجود داشت و ما وقت بسیار زیادی را صرف تحکیم روابط کردیم.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در مراسم افتتاحیه بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی که صبح امروز (شنبه) با حضور رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: هنگامی که در میانه سال ۱۳۹۲ وارد وزارت نفت شدم نه فرد ناآشنایی با نفت بودم و نه در سطح وزارتخانه کم‌سابقه، اما وضعیت آن روز نفت من را شگفت‌زده کرد. در آن زمان جریان نابه‌سامانی در صنعت نفت وجود داشت و ما زمان طولانی را صرف تحکیم روابط کردیم.

وی با بیان این‌که در سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ بیشترین گشایش مالی در وزارت نفت ایجاد شده بود، اظهار کرد: این سرمایه بسیار ناکارآمد هزینه شده بود. هنگامی که ما وارد وزارت نفت شدیم چندان پولی وجود نداشت. از طرف دیگر با تحریم‌ها و سقوط قیمت نفت مواجه شدیم اما با سرسختی و خرج کردن قطره‌چکانی توانستیم به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنیم.

وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی تصریح کرد: طی سه سال و نیم ۱۱ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید از این میدان دو برابر شد. میزان تولید از پارس جنوبی در سال ۱۳۹۱ معادل ۲۸۵ میلیون مترمکعب بود که در پایان سال ۱۳۹۵ به ۵۷۵ میلیون مترمکعب رسید. با توجه به ظرفیت تولید گاز سهم سوخت مایع در نیروگاه‌ها کاهش پیدا کرد و از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به کمی بیش از ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۵ رسید.

زنگنه ادامه داد: ایران از وارد کننده نفت گاز  در سال ۱۳۹۲ به صادرکننده آن در سال ۱۳۹۵ تبدیل شد.

وی با اشاره به گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک توضیح داد: گازرسانی به زاهدان با ۷۵۰ میلیارد تومان صورت گرفت. به‌طور کلی نزدیک ۹۰۰۰ روستا در دولت یازدهم گازرسانی شد. به عبارت دیگر روزی ۱۰ روستا تحت پوشش گاز قرار گرفتند که این موضوع بدون اتکا به بودجه عمومی صورت گرفت.

وزیر نفت در مورد توسعه میادین نفتی مشترک غرب کارون نیز گفت: تولید میادین آزادگان و یادآوران از ۷۰ هزار بشکه در روز در تیرماه ۱۳۹۲ به ۲۸۰ هزار بشکه در روز در اسفندماه سال ۱۳۹۵ رسید و به عبارت دیگر چهار برابر شد.

زنگنه ادامه داد: همچنین برای نخستین بار در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۲۵ هزار بشکه در روز از لایه نفتی پارس جنوبی برداشت شد و تولید از میدان آذر در اسفندماه سال ۱۳۹۵ به ۱۵ هزار بشکه در روز رسید.

وی در ادامه با اشاره به بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت اظهار کرد: در نتیجه برجام ایران به بازارهای جهانی نفت بازگشت و یک میلیون به تولید و صادرات اضافه شد. همچنین تولید پتروشیمی در دولت یازدهم بیش از پنج میلیون تن افزایش یافت. تا پایان دولت این میزان به ۹ میلیون تن می‌رسد به‌طور کلی تولید پتروشیمی در دولت یازدهم به ۱۰.۵ میلیون تن رسید. از سوی دیگر تولید مستمر بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس تحقق یافت.

وزیر نفت در مورد ساخت ۱۰ قلم کالای اصلی مورد نیاز صنعت نفت، توضیح داد: این موضوع پیشرفت خوبی داشته و قراردادهای متعددی با سازندگان داخلی منعقد شده است. همین روزها قراردادی برای ساخت CRA امضاء می‌شود تا از واردات این کالا بی‌نیاز شویم.

زنگنه با تاکید بر این‌که صنعت نفت برای جهش آماده است، گفت: سازندگان و پیمانکاران نفت در جایگاهی بالا ایستاده‌اند و ظرفیت‌ها با گذشته قابل قیاس نیست. توسعه کسب‌وکار در حوزه نفت شامل بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی نیازمند تعریف و اجرای پروژه‌های مهم است.

وی ادامه داد: در حوزه بالادستی باید افزایش برداشت و افزایش ضریب بازیافت با تاکید بر میادین مشترک و همچنین نوسازی تاسیسات نفت صورت بگیرد و در بخش پایین‌دستی جهش دوم پتروشیمی باید به سرانجام برسد.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به قراردادهای جدید نفتی، اظهار کرد: این قراردادها عامل اصلی برای ایجاد موج قوی برای فعال کردن سازندگان داخلی است. برخی گمان می‌کنند قراردادهای جدید نفتی یعنی اتکاء بر خارجی‌ها. اما این قراردادها بیشترین تاکید را بر ایرانی‌ها دارند. این قراردادها سکویی برای توسعه پیمانکاران داخلی است و ظرف دو سال حدود ۸۰ میلیارد دلار قرارداد امضاء می‌شود.

زنگنه با اشاره به شعار سال جاری بیان کرد: باید در جهت این شعارها بیشتر تلاش کنیم. من از مجلس برای همکاری‌ که برای به سرانجام رساندن برجام و جمع‌بندی الگوهای جدید قرارداد نفتی داشت تشکر می‌کنم.

وی در پایان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مردم تصمیم می‌گیرند ایران آینده چگونه و با چه سیاستی باشد و این‌که ایران در آینده در چه مسیری حرکت کند. آینده ما و فرزندان ما در گروی تصمیمی است در ۲۹ اردیبهشت می‌گیریم.
 
کلمات کلیدی : تولید نفت + نفت ایران + زنگنه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.