توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507306
نیکی هیلی: اگر بازرسی نظامی رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۶
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات مقام‌های ایرانی گفت: «اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.»

به گزارش فارس، «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات مقام‌های ایرانی گفت: «اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران چند هفته پیش خصوص طرح مسئله بازرسی از اماکن نظامی ایران گفت: «این بحث‌ها را باید به طنزگویی تشبیه کرد. این مسئله خوابی است که تعبیر نخواهد شد. این سخنان، بسیار گفته و تعبیر هم نخواهد شد چون با ایران قدرتمندی مواجهه هستند که با بومی‌سازی راه خود را ادامه می‌دهد و به عنوان کشوری مستقل در جهان ظهور کرده است.»

«علی اکبر ولایتی» هم در اظهاراتی که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشت گفت: « این آرزو را آمریکایی‌ها باید به گور ببرند که به بهانه برجام یا هر بهانه دیگری بخواهند از تاسیسات نظامی ما بازدید کنند.»

نیکی هیلی روز پنجشنبه گفت: «اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران، آن‌طور که ایرانی‌ها می‌گویند یک رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.»

اظهارات این مقام آمریکا تنها چند ساعت بعد از آن مطرح شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هشتمین گزارش خود از زمان اجرایی شدن برجام پایبندی کامل ایران به این توافق هسته‌ای را تأیید کرد. 

وی همچنین در واکنش به بیانیه حماس برای از سر گیری روابط با ایران، گفت: «ایران یکبار دیگر دارد چهره واقعی‌ خودش را نشان می‌دهد. ایران بایستی تصمیم بگیرد که می‌خواهد عضوی از جامعه ملل باشد و تعهداتش را جدی بگیرد یا اینکه می‌خواهد رهبر یک جنبش تروریستی. ایران نمی‌تواند هر دو باشد.»

دیپلمات آمریکایی اضافه کرد: «جامعه بین‌الملل بایستی از مدتها پیش ایران را به رعایت همان استانداردهایی موظف می‌کرد که تمامی دیگر کشورهای قائل به ارزشمندی صلح و امنیت به رعایت آنها متعهد هستند.»

دفتر نیکی هیلی در بیانیه‌ای که برای انعکاس اظهارات وی منتشر کرده بار دیگر مدعی شده که آژانس به موجب برجام مجاز به  دسترسی به سایت‌های نظامی ایران است.

در این بیانیه آمده است: «در واقع، ذیل برجام و پروتکل الحاقی، آژانس مجاز به مطالبه دسترسی به هر نقطه‌ای در ایران از جمله اماکن مرتبط با سایت‌های نظامی ایران است. پروتکل الحاقی در 129 کشور اجرایی شده و این مجوزهای بازرسی، جدید، منحصر به یک کشور یا مورد مناقشه نیستند.»

این بیانیه اضافه می‌کند: «چنانچه آژانس خواستار دسترسی به سایت‌های نظامی یاران برای راستی‌آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران باشد، ایران بایستی موافقت کند.»
 
کلمات کلیدی : نیکی هیلی، برجام، آژانس انرژی اتمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.