توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487002
توالی ژن ها خطر ابتلا به بیماری های نادر را فاش می کند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴
مطالعه جدید نشان می دهد «توالی ژنومی» افراد سالم می تواند نشان دهد که چه افرادی در معرض خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی نادر هستند.

به گزارش مهر، در این تکنولوژی جدید کل توالی ژنوم ها شامل آنالیز ۳ میلیارد جفت حرف در DNA هر فرد است. دانشمندان پیش بینی می کنند که این فناوری در عصر جدید پیش بینی و پیشگیری از بیماری را فراهم می کند، اما اینکه چگونه مردم به این اطلاعات شخصی واکنش نشان می دهند، علامت سوال بزرگی است.

در این مطالعه دکتر جیسون وسی از بیمارستان زنان بوستون به همراه تیمش، حدود ۵۰۰۰ ژن مرتبط با شرایط ژنتیکی نادر را در ۵۰ فرد سالم آنالیز کردند. آنها دریافتند ۱۱ نفر از انها (حدود یک چهارم) دارای گونه های ژنی بودند که می توان احتمال ابتلا به بیماری های نادر تشخیص داده نشده را در آنها پیش بینی کرد.

درحالیکه یافته ها امیدبخش به نظر می رسد اما وسی تاکید می کند: «تحقیقات مداوم بر روی نتایج توالی ژن ها قبل از استفاده منظم از توالی ژن ها در افراد سالم نیاز است.»
 
کلمات کلیدی : بیماری نادر + بیماری ژنتیکی + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.