توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 240104
«زندان نوشته‌های بابی ساندز»؛ بابی ساندز؛ ترجمه حمید جعفری؛ نشر قطره
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۳
زندان نوشته‌های بابی ساندز
نوشته: بابی ساندز
ترجمه: حمید جعفری
نشر قطره، چاپ اول ۱۳۹۳ 
شمارگان ۴۰۰ نسخه
۹۴ صفحه، ۵۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

***

برای جوانان دهه هفتاد و هشتاد میلادی، بابی ساندز چهره‌ای اسطوره‌ای‌ بود. جوانانِ دورانی که هنوز برای‌شان مشی چریکی و مبارزه مسلحانه و یا قهرمانانی که با پاکبازی جان در راه آرمانهای‌شان می‌گذارند محبوبیت فراوان داشت.

بابی ساندز به سال ۱۹۵۴ میلادی در شهر بلفاست مرکز ایرلند شمالی به دنیا آمد. شانزده ساله بود که عضو اتحادیه کارگری ایرلند شد و دو سال بعد در ۱۹۷۲ به ارتش آزادی خواه ایرلند پیوست. کمی بعد به جرم حمل اسلحه، ۵ سال به زندان رفت. ۶ ماه پس از آزادی در ۱۹۷۷ دوباره به جرم حمل اسلحه دستگیر و این بار به ۱۴ سال زندان محکوم شد، به هنگام ورود به زندان برای اعتراض از پوشیدن لباس زندانیان امتناع کرد، با این شعار که یک زندانی سیاسی ست، نه زندانی جنایی.

با اینکه زندانی سیاسی بود، از طرف مردم ایرلند شمالی به نمایندگی برگزیده شد. اما دولت بریتانیا این انتخابات را نپذیرفت، اعتصاب غذای تاریخی او در سال ۱۹۸۱ آغاز شد، بابی ساندز ۶۶ روز در اعتصاب غذا گذراند، ابتدا بینایی‌اش را از دست داد و سپس در سن بیست و هفت سالگی در ۵ می ۱۹۸۱ در زندان بلفاست درگذشت.

زندان نوشته‌های بابی ساندز کتابی‌ست به قلم چنین شخصیتی‌. قهرمانی از جنس اسطوره ها که در این روزگار نمونه آنها به ندرت یافت می‌شود. بابی ساندز در زندان یادداشت‌هایی نوشته است که شرح این روزهای تیره و تار است، روزهای تحقیر و کوشش برای شکستن شخصیت او و از پای انداختن مبارزی که بر سر آرمانهایش استوار ایستاده و سر معامله ندارد.

این یادداشت ها زمانی به صورت دنباله دار در روزنامه بهار منتشر می‌شد و حالا در قالب کتابی کوچک از سوی نشر قطره وارد بازار کتاب شده است. سرگه بارسقیان، مجید تفرشی، فریدون مجلسی و...یادداشت‌هایی کوتاه برای این کتاب نوشته‌اند. مقدمه اصلی کتاب اما به قلم جری آدامز نوشته شده یکی دیگر از زندانیان اچ بلوک که در این کتاب زیاد از آن نام برده می شود.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«زندان نوشته‌های بابی ساندز»؛ بابی ساندز؛ ترجمه حمید جعفری؛ نشر قطره