توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490503
تلاش برای برقراری تجارت آزاد بین ایران و ترکیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به برقراری تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه از سال 2015 میلادی اشاره کرد و گفت: تلاش می شود روابط آزاد تجاری بین دو کشور برقرار شود.

به گزارش ایرنا، «محمود واعظی» روز یکشنبه در دیدار با «نیهات زیپکچی» وزیر اقتصاد ترکیه و رییس ترکیه ای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور افزود: ایران و ترکیه توافق کردند تلاش های خود را بکارگیرند تا موافقتنامه تجارت ترجیحی که هم اینک در بین دو کشور برقرار است، در آینده تبدیل به تجارت آزاد شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید به نگاه و رویکرد مثبت دو کشور در روابط تجاری فی مابین اشاره کرد و از تلاش برای تحقق اهدافی که رئیسان جمهوری دو کشور در دیداری که سال گذشته با یکدیگر داشتند، برای افزایش حجم روابط خبر داد.

واعظی گفت: رئیسان جمهوری دو کشور در دیدارهای خود بر افزایش حجم روابط اقتصادی تا سقف 30 میلیارد دلار در سال تاکید کردند که در دیدار امروز راهکارهای تحقق این هدف مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه به برگزاری منظم کمیسیون مشترک بین دو کشور در سال های گذشته اشاره کرد و از تصمیم برای برگزاری بیست و ششمین کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و ترکیه در مهرماه امسال و در شهر تهران خبرداد.

واعظی تلاش دو کشور را برای برطرف کردن همه موانع سر راه افزایش روابط اقتصادی دو کشور تا زمان برگزاری بیست و ششمین کمیسیون مشترک اقتصادی خاطر نشان کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جلسه امروز تجارت ترجیحی بین دو کشور را گامی مهم در توسعه روابط ارزیابی کرد و دو کشور بر افزایش مبادله کالاهای این موافقتنامه تاکید کردند.

واعظی از توافق ایران و ترکیه برای برداشتن موانع سرراه افزایش تجارت دو جانبه خبرداد و گفت: دو کشور مصمم هستند برای تسهیل در روابط موانع توسعه روابط بانکی را برطرف کنند.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه افزود: رئیس کل بانک مرکزی ترکیه به زودی برای بررسی توسعه روابط بانکی بین دو کشور به تهران می آید.

واعظی همچنین از توافق ایران و ترکیه برای بررسی راهکارهای توسعه مبادلات مالی از طریق پول ملی دو کشور و برقراری روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور خبرداد.

عضو هیات دولت یازدهم به برگزاری نمایشگاه و همایش بزرگ نفت و گاز که امروز و فردا (یکشنبه و دوشنبه) در استانبول ترکیه در حال برگزاری است و معاون اموربین الملل و بازرگانی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در آن حضور دارد، اشاره کرد و توافق ها با وزیر اقتصاد ترکیه را فرصتی بزرگ ارزیابی کرد.

واعظی از مذاکره با وزیر اقتصاد ترکیه در باره افزایش روابط حمل و نقلی دو کشور و همچنین روابط گمرکی فی مابین و تلاش برای بهبود این روابط خبر داد و گفت: تلاش می شود قبل از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران کمیته ویژه حمل و نقلی بین دو کشور فعال شود.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه افزود: اگر کمیته مذکور به نتیجه دلخواه نرسید مقام های دو کشور برای برطرف کردن موانع جلسه هایی در مرزهای رسمی دو کشور برگزار خواهند کرد.

برگزاری دیدارهای رسمی مقام های بهداشتی دو کشور برای بررسی راه های افزایش روابط در این بخش از دیگر محورهای مورد توافق وزیران دو کشور بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نگاه دو کشور به موافقت نامه تجارت ترجیحی فی مابین را کوتاه مدت ندانست زیرا این موافقت نامه بستری برای افزایش سطح روابط دو کشور خواهد بود.

واعظی گفت: تلاش می شود حجم روابط اقتصادی دو کشور تا پیش از پایان سال 2017 میلادی به سقف 30 میلیارد دلار در سال برسد و همکاری ها برای افزایش آن ادامه یابد.
 
کلمات کلیدی : تجارت آزاد + ایران و ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.