توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426900
گام‌های ترامپ برای ورود به عرصه رقابتی با چین
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در تازه‌ترین اقدام برای ورود به عرصه رقابت با چین، یک اقتصاددان منتقد سیاست‌های چین را برای هدایت «شورای تجارت ملی کاخ سفید» برگزیده است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا «پیتر ناوارو» یک اقتصاددان منتقد سیاست‌های چین را برای هدایت «شورای تجارت ملی کاخ سفید» برگزیده‌است.

معرفی ناورو برای ریاست یک شورای مهم اقتصادی در کاخ سفید، پس از آن صورت می‌گیرد که ترامپ و مقام‌های پکن، طی هفته‌های گذشته، مجموعه‌ای از انتقادها و اعتراضات علیه یکدیگر را مطرح کرده‌اند.

پیتر ناوارو، استاد دانشگاه کالیفرنیا، و مشاور نامزد حزب جمهوری‌خواه در کارزار انتخاباتی، نویسنده چندین کتاب، از جلمه «مرگ به‌وسیله چین: چگونه آمریکا پایگاه تولیدی خود را از دست داد» است.

هیئت دولت انتقالی در بیانیه‌ای در مورد این اقتصاددان، او را فردی «فراخ‌بین» توصیف کرده‌ است. این هیئت می‌گوید ناوارو «به توسعه سیاست‌های بازرگانی، که کسری تجاری را کاهش داده و رشد را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند تا فرصت‌های کاری از مرزها خارج نشوند» کمک خواهد کرد.

انتخاب یک چهره اقتصادی منتقد چین، تازه‌ترین گام رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، در عرصه رقابت با چین برآورد می‌شود.

ترامپ، بارها از سیاست‌های اقتصادی چین انتقاد کرده‌است. این انتقادها رنگ‌وبوی سیاسی نیز به خود گرفته‌اند؛ به خصوص پس از گفت‌وگوی تلفنی «تسای اینگ‌وان» رئیس‌جمهوری تایوان و دونالد ترامپ. این گفت‌وگوی تلفنی به معنی شکستن سیاست سکوت بلندپایه‌ترین مقام‌ اجرایی ایالات متحده در برابر مقام ارشد اجرایی تایوان به شمار می‌رود. از اواسط دهه 1970 به این سو، و با پذیرش سیاست «چین واحد»، هیچ‌یک از روسای جمهوری و روسای جمهوری منتخب آمریکا، با هیچ‌یک از روسای جمهوری تایوان گفت‌وگویی نکرده‌اند.

طبق این گزارش، پیتر ناوارو، از جمله کسانی‌ است که خواستار افزایش همکاری‌ها میان واشنگتن و تایپه است. او دلیلی نمی‌بیند آمریکا بر سیاست «چین واحد» تاکید کند، در عین حال اما از بیان لزوم پذیرش تایوان به عنوان کشوری مستقل نیز خودداری کرده است.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، چین، تایوان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.