نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411825
مردم ، قربانی سیاست‌بازی‌های نسنجیده
محسن مهدی پور، ۱۸ آبان ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۶
ماجرای کمک شهرداری تهران به مؤسسه خیریه امام رضا(ع) برای ساخت بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب پروفسور سمیعی از زمانی حساسیت عده‌ای را برانگیخت که وی در برنامه «دور همی» مهران مدیری حضور یافت و از همکاری شهردار تهران در این پروژه تقدیر کرد. پروفسور سمیعی در آن برنامه از قول قالیباف گفته بود: «من به‌عنوان شهروند کمک می‌کنم، نه شهردار.»

پس از آن، رحمت‌اله حافظی که سابقه معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت و ریاست سازمان تأمین اجتماعی در دولت نهم را در کارنامه خود دارد در واکنش به این سخن پروفسور سمیعی گفته بود: «شهردار تهران گفته است من به عنوان یک شهروند و نه شهردار به این خیریه و پروژه کمک می‌کنم، اما در چند سال گذشته چند ده میلیارد تومان از منابع شهر برای این خیریه در شورای شهر مصوب شده است.»

وی همچنین با لحنی کنایه‌آمیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «واگذاری 49608 متر زمین در منطقه 22 به خیریه‌ای که همسر قالیباف عضو هیئت امنای آنجا است به قیمت هر متر 149 هزار تومان، از مصادیق خدمت به شهدا!»

در واکنش به این نوشته، معصومه آباد، عضو هیئت امنا و همچنین عضو شورای شهر تهران، خاطرنشان کرد که هیچکدام از اعضای هیئت امنا مالک و سهامدار نیستند و حتی یک ریال حق‌الزحمه جهت حضور در جلسات به هر عنوانی دریافت نکرده‌اند؛ ضمن آنکه این مؤسسه، وقف عام است. پایین بودن قیمت زمین، توسط سه کارشناس رسمی دادگستری تعیین شده بود، به‌علت کاربری خاص آن زمین بوده؛ نکته‌ای که رئیس شورای شهر تهران هم بر آن صحه گذاشت.

وی همچنین گفت:"این بیمارستان در ابتدا قرار بود با خانم فائزه هاشمی برای دایر کردن مکان درمانی برای بیماری‌های خاص تهاتر شود اما بعد از کارشناسی، وی پیشنهاد شورا برای تهاتر را رد کرد.» به‌گفته وی با آمدن پروفسور سمیعی به ایران، این پیشنهاد در شورا مطرح شد و همین زمین با احتساب 15درصد افزایش قیمت نه به شخص بلکه به خیریه‌ای به نام امام رضا(ع) فروخته شد. شورا نیز پیشنهاد داد یکی از اعضای شورا در این خیریه حضور داشته باشد که قرعه به نام من افتاد."
 
مشخص است که اظهارات طرفین باید توسط مراجع ذی‌ربط به دقت بررسی شده و اگر تخلفی از هر فردی صورت گرفته، بدون کمترین مماشاتی مورد تعقیب و مجازات قرار گیرد؛ اما همان‌طور که حافظی خود در اظهاراتش به آن اشاره کرده بود، اختصاص بودجه به خیریه امام رضا(ع) با تصویب اعضای شورای شهر از جمله خود ایشان صورت گرفته؛ بنابراین به لحاظ قانونی اشکالی وجود ندارد؛ کمااینکه اعطای چنین کمک‌هایی به مراکز درمانی شاخص دیگر چون مرکز بیماری‌های خاص(با مدیریت فاطمه هاشمی) از سوی شورای شهر سابقه دارد و چیز جدیدی نیست.

برخی این سؤال را مطرح کردند که «از کجا معلوم که اعضای شورا می‌دانستند قرار است زمین‌های شهر تهران با آن قیمت به فروش برسد و آیا شهردار تهران چنین موضوعی را در توضیحاتش به آنها گفته بود؟». اگر اینچنین باشد به معنای آن است که شهرداری توانسته اعضای شورای شهر را دور بزند. در این صورت، باید در صلاحیت اعضای شورا شک کرد؛ چرا که موضوعی را بدون اطلاعات کافی از جزئیات آن تصویب کرده‌اند و این یعنی مصیبت.

اما اصلی‌ترین مسئله‌ای که در رابطه با این موضوع باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، مسئله جذب نخبگان است. سال‌هاست پدیده «مهاجرت نخبگان» یا همان «فرار مغزها» به معضلی برای کشورهای در حال توسعه و از جمله کشور ما تبدیل شده است. حالا که این فرصت فراهم شده و پروفسور سمیعی، از بزرگ‌ترین نخبگان حال حاضر کشور و صاحب مدارج علمی فراوان در سراسر دنیا، حاضر شده بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب جهان - که زیر بنای آن دو و نیم برابر مرکز مغز و اعصاب هانوفر آلمان است- را در وطن خود ایران تأسیس کند، نباید ناسپاسی کرد و با سیاسی‌کاری‌های نسنجیده و وارد کردن بازی‌های حزبی و جناحی به ماجرا، این پروژه را زیر سؤال برد.

چقدر فاجعه‌آمیز می‌بود اگر این پروژه به خاطر عدم همکاری مسئولان، مثلاً در کشوری مثل امارات اجرا می‌شد! آیا در این صورت، مسببان آن شایسته ملامت نبودند؟

این موضوع به‌ویژه زمانی اهمیتش دوچندان می‌شود که بدانیم برخی رسانه‌های خارج از کشور به برکت خوراک مسمومی که در داخل برای آنان تهیه شد، با فرض‌گرفتن قطعیت فساد در شهرداری تهران، پروفسور سمیعی را به همکاری در این فساد متهم کردند. اتهامی که بعید نیست به منظور ایجاد فشار بر روی این دانشمند گرانبها و بدنام کردن او باشد تا او را از ادامه همکاری با این پروژه شاخص تحقیقاتی بیمارستانی منصرف و نخبگان را نسبت به جمهوری اسلامی بدبین کنند.

البته عشق به وطن و مردم ایران، مهم‌ترین عامل محرک پروفسور سمیعی برای این اقدام بوده و بعید است سیاسی‌کاری‌ها و اتهاماتی از این دست بتواند او را که هدفی جز ارتقای وضعیت سلامت هموطنانش ندارد، از میدان،به درکند . اما خیلی باید مراقب بود که جناب پروفسور پس از اتمام پروژه، نسبت به کار در ایران، ابراز پشیمانی نکند که این مایه شرمساری برای سیاست‌بازان و بزرگ‌ترین ضدتبلیغ برای کسانی خواهد بود که قصد دارند مشابه چنین پروژه‌هایی را کلید بزنند و در نهایت قربانیان این سیاست بازیها، مردمی هستند که قدرت ندارند برای درمان بیماری خود به خارج از کشور سفر کنند.
کلمات کلیدی : بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب پروفسور سمیعی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۸:۴۵:۰۱
آین حرفا هیچ کدومش مهم نیست. مهم اینه که خوشبختانه همه ی مسئولین و خانواده هاشون دست به خیر دارن (4007306) (alef-13)
 
Sal
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۹:۱۲:۴۰
درود بر پروفسور سميعي (4007341) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۳:۵۲:۱۶
عجیب است که اکثر مردم فکر میکنند که ساختن کشور و شهر هایمان با اختلاس و تبهکاری چیز بدی نیست. مثلا بسیاری کرباسچی را مصداق عینی مدیر توانمد در جمهوری اسلامی میدانند و میگوین هرچی خوذد نوش جونش حداقل تو تا بزرگراه ساخت. این نوع تفکر فقط در کشورهای جهان سومی و عقب افتاده وجود دارد وگرنه تبهکاری و اختلاس و دزدی ، آنهم آشکار و فاحش، در هیچ کشور توسعه یافته ای از نظر مردم پذیرفته نیست چرا که باعث انهدام روح ملی و از بن زدن روح تلاش و کوشش میشود. درست مثل آنچه در جوانان دیده میشود که حاضر به "کار کردن" نیستند و به دنبال "پول قلمبه" برای خدمت کردن هستند. فساد بنیان ملتها را به فنا میدهد. (4008638) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۲۰:۵۲:۵۳
هر تومانی که در این مرکز درمانی وتحقیقاتی خرج شود هزاران تومان در اینده سود و منفعت علمی نصیب مردم و کشور خواهد کرد. دست پروفسور را ببوسیم تا فرصت از دست نرفته کار مرکز را به سرانجام برسانیم. (4007525) (alef-11)
 
Estonia
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۲:۰۰:۰۶
ربطی به پروفسور سمیعی نداره ربط به ادم هایی داره که قرار تیلیاردها دلار از سر این بیمارستان انهم با پول بیت المال پول به جیب بزنند شما الان نبین اینده رو ببین (4007850) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۸:۴۱:۵۲
باهاش برخورد داشتی ؟
پرونده خواهرزاده منو خوند با یه نگاه و گفت کاریش نمیشه کرد
اون وقت یه دکتر عمومی تو یه شهر کوچیک براش دارو داد و الان خیلی بهتره
فقط برای سیاسیون خوبه
الف چاپش کن تا مردم اینقدر از یه عده برا خودشون غول نسازن (4008068) (alef-11)
 
فرامرز
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۲۳:۲۳:۳۹
معلوم نیست چرا بیشترین بیماری و فقر در استانهای محروم و جنوب شهرها ست ولی برای کمک به آنها امکانات در شمال شهرها و استانهای پر در آمد ساخته و نگهداری می شوند و فریاد دادگری سر می دهند!!!!!!!!!!!!!!! (4007701) (alef-11)
 
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۹:۱۵:۳۶
دوست عزیز
انتخاب تهران برای این مرکز درست هست چون این مکان صرفا یک مرکز درمانی نیت بلکه پژوهشی درمانی و در سال قرار هست که دانشمندان محققان و بیمارانی از سرار دنیا به این مرکز رفت و آمد داشته باشند و تهران به دلیل داشتن امکانات بیشمار می تونه جای مناسبی برای اقامت این افراد باشه.

همین چند روزه پیش مشابه این مرکز که به خواهش چینی ها از پروفسور جهت احداث و البته ریاست شخص خود ایشان ساخته شده, افتتاح شد ولی ما اینجا داریم سر چی دعوا میکنیم... (4008124) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۹:۲۲:۱۸
برای اینکه امسال شما رفته اید فرنگ بجای خدمت به مردم محروم خود (4008135) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۰:۲۹:۰۶
بهر صورت ساخت چنین بیمارستانی در تهران که امکانات جنبی بهتری میتواند براییش مهیا باشد شاید بهتر باشد . دسترسی مستقیم همه مردم ایران به تهران نیز نسبت به سایر کلان شهرها ( مثلا اصفهان - مشهد - تبریز - اهواز ) بهتر است (4008245) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۰:۰۸:۲۳
عزیزم چند برابر این زمین را در اختیار پرفسور سمیعی وسمیعی ها قرار دهید مردم اعتراضی ندارند اما از راه قانونی ! وگرنه دارندگان فیش های حقوقی هم می توانند بگویند ما این حقوقهای کلان را می گرفتیم برای کمک به خیریه ها !! (4007765) (alef-11)
 
فرمرز
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۰:۱۷:۰۸
والله از خودم خجالت میکشم که هنوز نتوانستم یک خانه برای خانواده ام تهیه کنم آخه ما نه پارتی دولتی داریم نه مجلسی و نه قضایی که بتوانیم خانه دار شوم از راه کارگری هم خانه دار شدن در حال حاضر محال است خانوده ام میگویند بابا تو با این جانبازیت هنوز نمی توانی یک اختلاس زیر یک میلیاری بکنی تالااقل یک خانه داشته باشیم میگویم ما هم اگر عقل داشتیم میرفتیم دنبال ...... (4007776) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۷:۳۴:۵۳
در این مورد بدون سیاسی کاری و برخورد جناحی باید هم از پروفسور سمیعی و هم از شهردار و هر کسی که کمکی می کند تشکر کرد . این کار جزو افتخارات ملی کشور است و شکست آن خسران بزرگی برای کشور خواهد بود. (4007940) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۹:۱۷:۰۹
بنظرم هنر جذب و نگهداری و نوع برخورد با نخبگان مملکت و جلوگیری از مهاجرت آنان بیشتر یک مسئله داخلی است و ارتباط چندانی به بزرگی و کوچکی ساختمان نسبت به مشابه خارجی آن و رسانه های خارجی و استکباری ندارد . (4008128) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۸:۰۸:۳۷
اینقدراز دکتر سمیعی غول نسازید لطفا بیشتر به سابقش و ماهیت جوایز ادعاییش و مفهوم واقعی انجمن مغز واعصاب دنیا توجه کنید!! البته برای اهل تفکر همان نحوه صحبتهای خودخواهانه اش در برنامه دورهمی کافی بود بیشتر تحقیق کنند حالاهم که ازارتباطات مشکوک سیاسی اقتصادی اقای پرفسور میشنویم. مردم بهتر فکرکنید الکی قهرمان ملی نسازید و الف بالاغیرتا اینقدر حرفهای حسابو سانسور نکن چاپ کن!!! (4009031) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.