توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407820
پیش از روشن کردن بخاری‌ها، دود کش‌ها را تمیز کنید
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۷
یکی از عوامل تولید گـاز منوکسیدکـربن در منازل مسکونی پس از روشن کردن بخاری‌ها، انسداد مجرای دودکش‌ها به‌علت لانه‌گذاری پرندگان است.

به گزارش ایسنا، با سوختن گاز طبیعی، بخار آب و دی‌اکسید کربن در هوا منتشر می‌شود. چنان‌چه به هر علتی احتراق ناقص رخ دهد گاز منوکسید کربن هم تولید می‌شود و در صورت نبود دودکش استاندارد این گاز مسموم، بسیار سریع از طریق ریه‌ها وارد خون شده و جای اکسیژن را گرفته و حتی موجب مسمومیت و مرگ انسان‌ها خواهد شد .یکی از عوامل تولید گـاز منوکسیدکـربن در منازل مسکونی پس از روشن کردن بخاری‌ها، انسداد مجرای دودکش‌ها به‌علت لانه‌گذاری پرندگان است.

«شهرام مومنی» معاونت عملیات سازمان آتش‌نشانی رشت با بیان این‌که نبود دودکش استاندارد موجب خطرات زیان باری بخصوص تولید گاز منوکسید کربن خواهد شد، اضافه کرد:عدم سرویس به‌موقع بخاری‌ها، رفع نقص فنی مشعل‌ها توسط افراد متخصص، استفاده از وسایل پخت و پز به‌منظور گرمایش هوا، انسداد مجرای دودکش تا رسیدن به کلاهک و یا عدم استفاده از دودکش در وسایل گازسوز نهایتاً موجبات عدم تأمین هوا یا اکسیژن مورد نیاز برای احتراق یا سوختن مناسب گاز طبیعی در منازل و یا اماکن تجاری، فروشگاه‌ها، مدارس و .... را فراهم می‌کند.

وی در ادامه به لانه‌گذاری پرندگان در داخل دودکش‌های بخاری و یا شومینه اشاره و گفت: یکی از شایع‌ترین موارد انسداد لوله‌های بخاری لانه‌گذاری پرندگان است که پاکسازی آن به راحتی نادیده گرفته می‌شود و یا حتی در بسیاری از هشدارهای ایمنی تذکر داده نمی‌شود.

معاونت عملیات سازمان آتش‌نشانی رشت به اهمیت آگاهسازی هم‌چنین توجه شهروندان نسبت به رفع نواقص مربوط به بخاری‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: از همه شهروندان خواستاریم پیش از روشن کردن بخاری‌ها نسبت به رفع نواقص اقدام کرده تا به‌واسطه بی‌توجهی موجبات آسیب و یا مرگ افراد فراهم نشود.
کلمات کلیدی : بخاری‌ + دود کش‌
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.