توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430220
تاثیر تبلیغات زودهنگام در بررسی صلاحیت‌ها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۲
سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر تبلیغات خلاف واقع و زودهنگام انجام شود ، شورای نگهبان آن را در بررسی صلاحیتها مدنظر قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباسعلی کدخدایی در  نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص آغاز فعالیت انتخاباتی برخی جریانهای سیاسی در طول هفته های گذشته گفت: اینکه وضعیت جناحها، گروهها و جبهه های سیاسی چگونه است مربوط به وزارت کشور است و آنها طبق قوانین و مقررات می توانند هر برخوردی را که در قانون به آن اشاره شده اعمال کنند.
 
کدخدایی تصریح کرد: البته اگر تبلیغات خلاف واقع و زودهنگام باشد، شورای نگهبان در بررسی صلاحیتها آن را مدنظر قرار می دهد.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اظهار نظر یکی از اعضای شورای نگهبان در مورد منشور حقوق شهروندی گفت: تا زمانی که مصوبه ای از سوی مجلس شورای اسلامی و یا هیئت وزیران به ما اعلام نشود، فارغ از هرگونه اظهارنظر هستیم و اظهار نظر رسمی نخواهیم داشت.
 
کدخدایی اضافه کرد: اما اعضای شورای نگهبان آزاد هستند در خصوص موضوعات، نظرات خود را اعلام کنند.
 
وی در ادامه در خصوص حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: بحث رجل سیاسی هنوز در شورای نگهبان به نتیجه نهایی نرسیده و به محض اینکه اعلام شد به اطلاع عموم خواهیم رساند.
 
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص موضوع تائید صلاحیت داوطلبان و در پاسخ به این سوال که حاشیه های ایجاد شده پیرامون این موضوع برای شورا هزینه ساز شده است، آیا شورای نگهبان بنا ندارد مدل شفافی برای بررسی صلاحیتها ارائه دهد گفت: هنوز با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، بحث شاخصه های رجل سیاسی ، مذهبی و مدیر و مدبر بودن در دست بررسی است.
 
کدخدایی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا معیارها و شاخصه های روشنی را اعلام کنیم که انشاء الله در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد.
 
وی افزود: اما در مورد بررسی صلاحیتها آنچه قانون حکم می کند موارد مربوط به خود افراد است مگر اینکه در قانون، ذکر دیگری به عمل آمده باشد.
 
کدخدایی تصریح کرد: اگر قانون چنین اجازه ای بدهد بستگان کاندیداها هم مورد بررسی قرار می گیرند اما در غیر اینصورت تنها اقدامات و اعمال خود فرد بررسی می شود.
 
* استفاده از صندوق های الکترونیکی در انتخابات شوراها، انتخابات ریاست جمهوری را تحت الشعاع قرار ندهد
 سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به اینکه شورای نگهبان اختیارات قانونی لازم را در انتخابات شوراها ندارد، به وزارت کشور اعلام شده است که برای استفاده از صندوق های الکترونیکی باید شرایط کافی وجود داشته باشد و انتخابات ریاست جمهوری را تحت الشعاع قرار ندهد.
 
عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود که صبح امروز در ساختمان این شورا بر گزار شد در پاسخ به سوالی در خصوص نظر شورای نگهبان برای استفاده از صندوق های الکترونیکی در انتخابات افزود: همکاری خوبی با وزارت کشور انجام شده و جلسات کارشناسانه متعددی نیز برگزار و مکاتبات خوبی صورت گرفته است.
 
وی با بیان اینکه همکاری ها رو به جلوست اظهار داشت: در خصوص احراز هویت اعلام کرده ایم به شرط تامین شرایط امنیتی، احراز هویت می تواند در همه شعب و صندوق ها انجام شود.
 
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: وزارت کشور در تلاش است تا این مسئله را به خوبی عملیاتی کند.
 
وی افزود: در خصوص استفاده از صندوق الکترونیک برای انتخابات ریاست جمهوری هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم اما احتمال می دهیم که در تعدادی از صندوق ها این موافقت را داشته باشیم.
 
کدخدایی اضافه کرد: البته این موضوع منوط به نظر کارشناسان است که باید در جلسه عمومی شورای نگهبان نیز بررسی شود و موافقت همه اعضا را داشته باشد.
 
سخنگوی شورای نگهبان گفت: در مورد شوراها با توجه به اینکه شورای نگهبان اختیارات قانونی لازم را در انتخابات شوراها ندارد، به وزارت کشور اعلام شده است که برای استفاده از صندوق های الکترونیکی باید شرایط کافی وجود داشته باشد و انتخابات ریاست جمهوری را تحت الشعاع قرار ندهد.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص مطرح شدن بحث حقوق های نجومی در مجلس شورای اسلامی و نظر شورای نگهبان در مورد میزان حداکثر حقوق ها اظهار داشت: تا زمانی که مصوبه ای از مجلس شورای اسلامی ارسال نشود نمی توانیم در مورد آن اظهار نظر کنیم.
 
کدخدایی گفت: در حال حاضر نیز منتظر هستیم تا ببینیم این موضوع چگونه در مجلس بررسی و تصویب می شود.
 
وی تصریح کرد: اصل اینکه حقوق های نجومی خلاف بوده بر جامعه روشن است و امیدواریم تکرار نشود و مجلس نیز تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار آن اتخاذ کند.
 
*  تاکید بر جلوگیری از ثبت نام بی رویه افراد در انتخابات
  سخنگوی شورای نگهبان گفت : همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند 9 دی در تاریخ ماندگار خواهد شد و فراموش شدنی نیست.
 
عباسعلی کدخدایی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که تلاش ها برای تاکید بر ضرورت فراموشی فتنه در حال اجراست آیا این موضوع در انتخابات شوراها مورد بررسی قرار می گیرد؟ گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند 9 دی در تاریخ ماندگار خواهد شد و این روز پاسخی بود به حوادث سال 88 که  قابل فراموش شدن نیست. 
 
کدخدایی تصریح کرد : در جایی که ملاک قانونی داشته باشیم طبیعتا این موارد هم مدنظر شورای نگهبان قرار خواهد گرفت .
 
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در خصوص تعداد ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها و اینکه آیا معیاری برای میزان ثبت نام افراد واجد شرایط در نظر گرفته شده است یا خیر ؟ گفت : انتخابات شوراها مربوط به شورای نگهبان نیست و نظارت در این مورد بر عهده مجلس شورای اسلامی و مجری نیز وزارت کشور است .
 
کدخدایی اضافه کرد : اما ضرورت دارد تا در همه انتخابات ها از ثبت نام بی رویه و بی فایده افراد جلوگیری کنیم .
 
وی با اشاره به اینکه این اقدام مسیری است که همه نظام های سیاسی آن را طی کرده اند اظهار داشت : ما نیز باید این مسیر را آغاز کنیم تا بتوانیم از راههای قانونی از ثبت نام های بی رویه جلوگیری کنیم .
 
* بررسی 38 مصوبه در جلسات شورای نگهبان
 سخنگوی شورای نگهبان گفت: 38 مصوبه بجز اساسنامه و نامه های دیوان عدالت اداری در این شورا مورد بررسی قرار گرفته است.
 
عباسعلی کدخدایی در ادامه نشست خبری با ارائه گزارشی از مصوبات شورای نگهبان افزود: تاکنون در 11مورد از مصوبات ، عدم مغایرت داشتیم که بیشتر این موارد مصوبات و لوایحی است که بیشتر آنها در قالب موافقتنامه بین ایران و کشورهای مختلف مطرح شده است.
 
کدخدایی افزود: اعضای شورای نگهبان لایحه موافقتنامه بین ایران و اسلواک به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد و لایحه موافقتنامه بین ایران و روسیه در زمینه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی را مغایر با شرع و قانون اساسی ندانستند.
 
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: لوایح موافقتنامه همکاری اقتصادی بین ایران و جمهوری چک، کرواسی و لیتوانی، لایحه موافقتنامه کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین ایران و جمهوری آذربایجان و لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و ژاپن نیز مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
 
وی افزود: همچنین لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین ایران و کره و طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس، لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه مبارزه با جرائم سازمان یافته بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
 
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: لایحه همکاری بین دولت ایران و آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه های برق آبی خداآفرین و قیز قلعه سی بر روی رودخانه ارس نیز مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
 
کدخدایی به اصلاح موادی از لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که برای چندمین بار از شورای نگهبان به مجلس فرستاده شد، اشاره کرد و گفت: این لایحه و اصلاحات آن دوباره به شورای نگهبان بازگشته و در دستور کار این هفته شورا قرار دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: همچنین لایحه موافقتنامه پاریس به دلیل این که موافقتنامه ای حجیم است و در برخی مواد پیوست های آن وجود نداشت شورای نگهبان پس از ارائه پیوست ها در این باره اظهار نظر می کند.
 
عضو حقوقدان شورای نگهبان یادآور شد: در ماده 23 این لایحه نیز عنوان شده که پیوست وجود دارد ولی در این زمینه ابهام باقی است.
 
کدخدایی ادامه داد: همچنین لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت ایران و سنگاپور مخالف موازین شرع و لایحه موافقتنامه همکاری های اقتصادی بین ایران و لهستان مغایر اصل 77  قانون اساسی شناخته شد.
 
وی گفت: در تبصره یک طرح الحاق دو تبصره به ماده 617 قانون مجازات اسلامی درباره استفاده از سلاح سرد هم مشخص نشده که عبارت «صرفا در درگیری فیزیکی و ضرب و جرح» فقط قید سایر ادوات است یا علاوه بر آن قید ، موارد مذکور در صدر تبصره یک نیز محسوب می شود که در این زمینه ابهام وجود دارد.
 
کدخدایی با بیان این که لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان نیز خلاف شرع و مغایر قانون اساسی شناخته شد، اظهارداشت: سوالی از دیوان عدالت اداری درباره بازاریابی شبکه ای مطرح شده بود که فقهای شورای نگهبان پس از بررسی اعلام کردند سوال فی نفسه خلاف موازین شرع شناخته نشده چون سوال بحثی درباره معافیت شرکت ها ندارد.

* اعلام نظر نهایی درباره سیاست های کلی انتخابات؛ تا دو هفته آینده
سخنگوی شورای نگهبان گفت: سیاست های کلی انتخابات در مرکز تحقیقات شورای نگهبان در دست بررسی است.
 
عباسعلی کدخدایی در ادامه نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا فراخوان شورای نگهبان در خصوص سیاست‌های کلی انتخابات مورد استقبال قرار گرفت، افزود: استقبال خوبی از این فراخوان انجام شد که در مرکز تحقیقات شورای نگهبان در دست بررسی است و تا دو هفته آینده نتایج این جلسات را اعلام خواهیم کرد.
 
وی درباره احتمال آماده شدن و تاثیر دادن لایحه جامع انتخابات در انتخابات آینده گفت: دوستان ما در دولت گفته بودند که چون محتوای این لایحه مفصل است، فعلاً فرصت نمی شود که به انتخابات آینده برسد.
 
کدخدایی افزود: مجلس هم الان درگیر لایحه برنامه ششم توسعه و بعد از آن درگیر بودجه 96 است، اما این امیدواری را دادند که برخی نقایص موجود را در قالب طرح اصلاح قانون انتخابات حل کنند.
 
وی تصریح کرد: ممکن است با این اقدامات برخی نواقص رفع شود و ان شاءالله در نوبت بعدی و انتخابات بعدی بتوانیم لایحه جامع را در اختیار داشته باشیم.
 
سخنگوی شورای نگهبان درخصوص جلسه اخیر هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، گفت: جلسه‌ای تشکیل و‌ هیئت نظارت 15 استان تعیین شد و جلسه‌ای دیگر در روز دوشنبه این هفته برگزار خواهیم کرد تا سایر استان‌ها هم تعیین تکلیف شوند.
 
وی در خصوص موافقتنامه پاریس چنین توضیح داد: موافقتنامه پاریس در خصوص موضوعات جوی و آب‌وهوا بود، این موافقتنامه بسیار طویل بود که جمهوری اسلامی ایران آن را امضا کرده و مراحل تصویب آن در مجلس در جریان است.
 
سخنگوی شورای نگهبان گفت: یک ایراد و یک ابهام ازجانب شورای نگهبان مطرح شد، بندهای 8 و 9 ماده 4 و بند 11 ماده 13 به پیوست‌ها اشاره دارد که ضمیمه نبود و شورای نگهبان درخواست کرده است که پیوست‌ها ارسال شود و در ماده 23 هم معلوم نیست پیوستی وجود دارد یا خیر و دارای ابهام است.
 
کدخدایی در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بانوان هم می توانند در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوند تصریح کرد: زنان هم مثل همه افراد جامعه می توانند نامزد شوند، اما تعریف رجل سیاسی - مذهبی هنوز به نتیجه نرسیده است.
 
*  اعلام نظر نهایی درباره سیاست های کلی انتخابات؛ تا دو هفته آینده
 سخنگوی شورای نگهبان گفت: سیاست های کلی انتخابات در مرکز تحقیقات شورای نگهبان در دست بررسی است.
 
عباسعلی کدخدایی در ادامه نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا فراخوان شورای نگهبان در خصوص سیاست‌های کلی انتخابات مورد استقبال قرار گرفت، افزود: استقبال خوبی از این فراخوان انجام شد که در مرکز تحقیقات شورای نگهبان در دست بررسی است و تا دو هفته آینده نتایج این جلسات را اعلام خواهیم کرد.
 
وی درباره احتمال آماده شدن و تاثیر دادن لایحه جامع انتخابات در انتخابات آینده گفت: دوستان ما در دولت گفته بودند که چون محتوای این لایحه مفصل است، فعلاً فرصت نمی شود که به انتخابات آینده برسد.
 
کدخدایی افزود: مجلس هم الان درگیر لایحه برنامه ششم توسعه و بعد از آن درگیر بودجه 96 است، اما این امیدواری را دادند که برخی نقایص موجود را در قالب طرح اصلاح قانون انتخابات حل کنند.
 
وی تصریح کرد: ممکن است با این اقدامات برخی نواقص رفع شود و ان شاءالله در نوبت بعدی و انتخابات بعدی بتوانیم لایحه جامع را در اختیار داشته باشیم.
 
سخنگوی شورای نگهبان درخصوص جلسه اخیر هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، گفت: جلسه‌ای تشکیل و‌ هیئت نظارت 15 استان تعیین شد و جلسه‌ای دیگر در روز دوشنبه این هفته برگزار خواهیم کرد تا سایر استان‌ها هم تعیین تکلیف شوند.
 
وی در خصوص موافقتنامه پاریس چنین توضیح داد: موافقتنامه پاریس در خصوص موضوعات جوی و آب‌وهوا بود، این موافقتنامه بسیار طویل بود که جمهوری اسلامی ایران آن را امضا کرده و مراحل تصویب آن در مجلس در جریان است.
 
سخنگوی شورای نگهبان گفت: یک ایراد و یک ابهام ازجانب شورای نگهبان مطرح شد، بندهای 8 و 9 ماده 4 و بند 11 ماده 13 به پیوست‌ها اشاره دارد که ضمیمه نبود و شورای نگهبان درخواست کرده است که پیوست‌ها ارسال شود و در ماده 23 هم معلوم نیست پیوستی وجود دارد یا خیر و دارای ابهام است.
 
کدخدایی در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بانوان هم می توانند در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوند تصریح کرد: زنان هم مثل همه افراد جامعه می توانند نامزد شوند، اما تعریف رجل سیاسی - مذهبی هنوز به نتیجه نرسیده است.
 
کلمات کلیدی : تبلیغات انتخاباتی+تایید صلاحیت+شورای نگهبان+کدخدایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.