توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502923
تلاش عربستان برای جلوگیری از انتشار گزارشی سری درباره کشتار کودکان یمنی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۴
یک رسانه آمریکایی از تلاش عربستان برای جلوگیری از یک گزارش سری درباره کشتار کودکان یمنی پرده برداشت.

به گزارش تسنیم، گزارشی سری که اخیرا از دفتر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر شده است، از جنایات سنگین عربستان و آمریکا علیه کودکان یمنی حکایت دارد.

مجله فارین پالیسی نوشت که در این گزارش سری 41 صفحه‌ای، آمده است که ائتلاف به سرکردگی عربستان سال گذشته حملاتی هوایی در یمن انجام داده که در پی آن 349 کودک یمنی جان خود را از دست داده و 333 نفر نیز زخمی شده‌اند.

در این گزارش آمده است که کشتار کودکان و معلول نمودن آن‌ها همچنان یکی از بیشترین تجاوزهایی است که علیه کودکان در یمن صورت می‌گیرد.

به نوشته فارین پالیسی، انتشار این گزارش می‌تواند نام کشورهای ائتلاف به سرکردگی عربستان را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل وارد کند.

این مجله به نقل از دو مقام بلندپایه سازمان ملل نوشت که عربستان به شکل مخفیانه به سازمان ملل متحد فشار می‌آورد تا قبل از انتشار این گزارش، وارد مناقشه‌های سطح بالا با آن شود.

از سوی دیگر عربستان از روابط خود با آمریکا برای فشار بر سازمان ملل استفاده می‌کند و از واشنگتن خواسته که به منظور جلوگیری از درج نام کشورهای ائتلاف علیه یمن در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک، دخالت کند.

به گفته منابع مذکور، آمریکایی‌ها می‌گویند که گنجاندن نام همه کشورهای عضو ائتلاف عربستان در فهرست ناقضان حقوق کودکان یمنی از جمله کشورهایی که در این جنایات شرکت نداشتند، ظلم است و این خود نشان دهنده اعتراف آمریکا به وقوع جنایاتی جنگی در یمن از سوی ائتلاف مذکور است.

این گزارش می‌افزاید که آمریکا در حال حاضر فشارهای زیادی به سازمان ملل می‌آورد که به جای گنجاندن نام کشورهای ائتلاف عربستان در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، نام برخی اشخاص را در این فهرست بگنجاند.

این در حالی است که این درخواست آمریکا از سوی دو مقام ذیربط سازمان ملل متحد رد شده و آن‌ها گفته‌اند که درج نام اشخاص در این فهرست کاری بسیار دشوار است، زیرا ائتلاف عربستان اطلاعاتی درباره اسامی افرادی که فرماندهی عملیات نظامی در یمن را بر عهده دارند، اعلام  اعلام نکرده است.

مخالفت سازمان ملل با این درخواست آمریکا با عصبانیت نمایندگان این کشور روبه رو شده است.

سال گذشته میلادی، سازمان ملل نام عربستان را در لیست سیاه ناقضان حقوق کودک قرار داد و در واکنش به این اقدام، رژیم سعودی سازمان ملل را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرد و در نتیجه بان کی مون دبیرکل سابق سازمان ملل مجبور شد نام عربستان را به طور موقت از این لیست خارج کند.

تجاوز عربستان به یمن تا به امروز جان بیش از 10 هزار غیرنظامی را گرفته است. درگیری ها حدود 3 میلیون نفر از جمعیت 25 میلیون نفری این کشور را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد 7 میلیون یمنی غذای کافی ندارند و از این شمار، 2 میلیون کودک از سوء تغدیه شدید رنج می برند.
 
کلمات کلیدی : عربستان+یمن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.