نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476626
تورم کالاهای ضروری 20 درصد است
جمشید پژویان؛ 7 خرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
تورم در بخش کالاهای ضروری آنقدر زیاد است که احتمال می‌رود در ماه‌های آینده شاهد افزایش نرخ تورم و دو رقمی شدن آن باشیم.

کاهش تورم دستاورد دولت در بخش اقتصاد نبوده و سیاست نقش اساسی ایفا کرده است. سال 91 تورم کشور به نزدیک 40 درصد رسید که با توجه به شرایط پیش آمده منطقی و قابل پیش‌بینی بود و زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد و مذاکرات هسته‌ای، چهره جدیدی به خود گرفت تشدید تحریم‌ها متوقف و بالاخره توافق حاصل شد که به تبع آن تورم نیز روند نزولی را طی کرد. برخی دولتی‌ها با رند کردن اعداد به سمت بالا و پایین می‌توانند تا حدی نرخ تورم را غیرواقعی کنند که البته من نمی‌گویم این کار انجام شده و امیدوارم چنین روشی در دولت وجود نداشته باشد.

کارنامه دولت در بخش اقتصادی اصلاً خوب نیست و با توجه به شرایطی که دارد نتوانسته عملکرد خوبی انجام دهد. ایران اکنون از تحریم خلاص شده، اما هنوز اقتصاد در رکود قرار دارد و پدیده تورم در بخش کالای ضروری بالای 20 درصد است که قدرت خرید مردم را تضعیف می‌کند. همه این عوامل نشان می‌دهد دولت سیاست اقتصادی مشخصی ندارد. مردم اکنون قدرت خرید ندارند که تقاضا نمی‌کنند و زمانی که قدرت خرید مردم افزایش یابد قطعا نرخ تورم دوباره دو رقمی خواهد شد که البته در بخش کالاهای ضروری بالای 20 درصد و در بخش کالاهای غیرضروری نزدیک به صفر است که میانگین آنها تورم 10 درصد را به وجود آورده است.

مشکلات بخش تولیدی و صنعتی همچنان وجود دارد و حتی قوانینی هم که اعلام شد برای اعطای مجوز حذف شود تنها در حد حرف و ایده بود و اجرا نشد.

اقتصاد اکنون از یک خرس خفته به نام نقدینگی رنج می‌برد اگر تنها بخشی از نقدینگی که بالای 1200 هزار میلیارد تومان است به دست مردم برسد براحتی تورم بالای 25 درصد خواهد رسید و تقاضای بالفعل آنها روند صعودی به خود خواهد گرفت.

تعطیلی هر روز بنگاه‌های تولیدی بیانگر وضعیت نامطلوب اقتصادی است و دیگر نیازی به ارائه نظرات کارشناسی ندارد. امسال که باید تولید و اشتغال افزایش یابد شاهد تعطیلی کارخانجات با قدمت بالا هستیم و هنوز کالاهای داخلی با کیفیت پایین و هزینه بالا تولید می‌شوند که این موضوع صادرات را از بخش‌های اقتصادی حذف کرده است. برجام اگر قرار بود بر اقتصاد ما تأثیر بگذارد حداقل باید کیفیت محصولات ما را با به روز شدن فناوری رشد می‌داد که هنوز در زمینه انتقال فناوری ظاهرا تحریم هستیم.

اقتصاددان
 
کلمات کلیدی : تورم+افزایش تورم+افزایش قیمتها+اقتصاد ایران+جمشید پژویان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۱:۴۱:۱۳
این آماری که اعلام میکنندتورم تک رقمی شده،همه ازداخل کتابها درآمده وشعاری است وباچیزی که درجامعه وجودداردمتفاوت است،وفشاری که به مردم واردمیشودنشان ازافزایش تورم شدیددارد. (4395868) (alef-18)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۶:۳۵
عزیزم وقتی بدون افزایش عرضه کالاهای اساسی که همان رشد اقتصادی است سالانه سطح دستمزدها بین 15 تا 30 درصد افزایش می یابد،به مردم قدرت خرید بیشتر کالایی را می دهیم که وجود ندارد لذا قیمت همان کالای موجود افزایش می یابد تا مجددا با سطح دستمزد افزایش یافته به تعادل برسد و این معمایی است که در ذهن عوام مردم ما لاینحل است.اگر امکان افزایش عرضه کالاهای اساسی وجود نداشته باشد،دولت نباید به هیچ وجه سطح دستمزدها را افزایش دهد وگرنه همین می شود که می بینید.و اوضاع برای مزد بگیران بدتر هم می شود. (4396000) (alef-18)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۴:۳۰:۳۸
شیر مادرت حلال. الف جان چرا این خبر مهم رو تیتر اصلی نمی کنید؟ قابل توجه روحانی که امسال فقط حقوق ها رو 8.8 درصد افزایش داد و تازه از کاهش سود بانکی هم حرف می زنه! (4396235) (alef-18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.