توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 373927
توضیحات سفیر ایران درباره موضع گیری علیه کودتا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۵
سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در خصوص موضع گیری کشورمان در قبال کودتای نافرجام جمعه شب گذشته در ترکیه گفت: صریح ترین موضع گیری را محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین ساعات وقوع کودتا در ترکیه داشته است.

'محمد ابراهیم طاهریان فرد' روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص موضع کشورمان در قبال رویدادهای اخیر در ترکیه،با اشاره به اینکه از اولین ساعات وقوع کودتای نافرجام در ترکیه، برای برقراری تماس با مقامات ترکیه تلاش شد گفت: آقای ظریف در همان ساعات اولیه نسبت به وقوع کودتا واکنش نشان داد که بازتاب وسیعی در رسانه های مختلف از جمله ترکیه داشت. همچنین وزرای امورخارجه ایران و ترکیه در ارتباط با روند تحولات گفت و گو کردند .
سفیر ایران درمورد انجام رایزنی ها در سطوح عالی نیز گفت: جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، ضمن مرور تحولات تاکید نموده اند که ایران در کنار دولت قانونی و ملت ترکیه بوده و خواهد ماند و آرامش و ثبات ترکیه موجب تقویت ثبات و آرامش کل منطقه است.
طاهریان افزود: دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران هم با آقای اسماعیل قهرمان رئیس مجلس ملی ترکیه در گفتگوی تلفنی صمیمانه با مرور آخرین تحولات کودتای نافرجام ضمن ابراز تاسف و همدردی با دولت وملت ترکیه تاکید کردند ملت و دولت ایران در کنار ملت و دولت ترکیه هستند قرار دارند.
سفیر ایران در مورد دلائل نافرجام ماندن کودتای پنجم ترکیه گفت : حضور پرقدرت مردم ترکیه در خیابان ها علیه کودتا و ایستادگی همسو ویکپارچه شایان توجه احزاب سیاسی و نهادهای مدنی و به ویژه رسانه های این کشور در مخالفت با کودتا تعیین کننده بود .
سفیر ایران با اشاره به وجود هم صدایی میان همه رهبران و مقامات احزاب و جریان های سیاسی ، نهادها دولتی وغیر دولتی ترکیه در مواجهه با کودتا گفت: قرائت اذان و صدای الله اکبری که از لحظات اول وقوع کودتا در مساجد سراسر ترکیه پخش شد و متعاقب آن حضور مردم در صحنه ، همراهی همه رهبران سیاسی جریان های مختلف ترکیه در ابراز مخالفت با کودتا و همکاری رسانه های ترکیه غیر وابسته به دولت در این مسیر را پدیده بسیار نوینی در فرایند توسعه دمکراسی وارتقاء مردم سالاری در ترکیه ارزیابی نمود.
طاهریان در مورد امنیت ایرانیان در ترکیه و این که آیا در رویدادهای اخیر، آسیبی به شهروندان ایرانی رسیده است، یا نه گفت: خوشبختانه گزارشی در این خصوص نرسیده است ولی سفارت و سرکنسولگری های ایران از همان ساعات اولیه به شهروندان مقیم کشورمان در ترکیه و مسافرانی که به این کشور سفر نموده بودند ، توصیه نمود از هتل محل اقامت خود خارج نشوند واز حضور درتجمعات پرهیز نمایند .
به گفته وی، سفارت و سرکنسولگری های ایران در ترکیه ضمن هماهنگی با ارگانهای ذیربط در خصوص انتقال مسافران جا مانده از پرواز ها اقدام نمود که خوشبختانه از روز شنبه هفته جاری پرواز های برای انتقال مسافران به میهنمان برقرار شده است .
 
کلمات کلیدی : کودتا ترکیه+سفیر ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.