توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423822
گورباچف: غربی‌های سعی می‌کنند پوتین را بی‌اعتبار کنند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق، رسانه‎های غربی را به تلاش برای تحریک روسیه و تخریب چهره رئیس جمهور این کشور متهم کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی بی‌بی سی، میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهور شوروی تا پیش از فروپاشی، در گفتگو با این شبکه، غرب را متهم کرد می‌کوشد روسیه را تحریک کند و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور آن، را از قدرت کنار بزند. وی گفت به اعتقاد وی، رسانه‌های غربی دستور ویژه دارند پوتین را بی‌اعتبار و مجبور به کناره‌گیری از قدرت کنند. 

آخرین رئیس جمهور شوروی سابق همچنین گفت وقتی جمهوری‌های شوروی در سال ۱۹۹۱ از روسیه جدا شدند، رهبران این جمهوری‌ها مرتکب جنایت و کودتا شدند، اما او برای پرهیز از جنگ داخلی ترجیح داد از قدرت کناره‌گیری کند. وی گفت: «آنچه بر سر شوروی آمد حادثه‌ای ناگوار برای من و برای همه کسانی بود که در این کشور زندگی می‌کردند.» 

در دسامبر ۱۹۹۱، در حالی که گورباچف می‌کوشید جماهیر شوروی را نجات دهد، رهبران روسیه و بلاروس و اوکراین برای تجزیه شوروی دیدار کرده بودند. 

گورباچف درباره این دیدار گفت: «این خیانت از پشت بود، خیانت در پشت سر من. کاری که آن‌ها می‌کردند مثل آتش زدن کل خانه برای روشن کردن یک سیگار بود. آن‌ها فقط می‌خواستند به قدرت برسند. آن‌ها مرتکب جنایت شدند. کار آن‌ها کودتا بود.» 

آخرین رئیس جمهور شوروی سابق گفت: «ما در مسیر جنگ داخلی پیش می‌رفتیم و من می‌خواستم جلوی آن را بگیرم. تجزیه و کشمکش در کشوری مثل کشور ما با این همه اسلحه از جمله سلاح‌های هسته‌ای، ممکن بود به کشتار جمعیت کثیری از مردم بینجامد. من نمی‌توانستم فقط برای حفظ قدرت، اجازه دهم چنین اتفاقی بیفتد. پیروزی من کناره‌گیری از قدرت بود.» 

گورباچف دربارعه اقدام رسانه‌های غربی در تخریب چهره پوتین گفت: «من مطمئنم مطبوعات و رسانه‌های غربی، از جمله شما، دستور ویژه دریافت کرده‌اید که پوتین را بی‌اعتبار کنید و از شر او خلاص شوید. شما می‌خواهید او از قدرت کنار برود. اما نتیجه کار شما این است که محبوبیت او در روسیه اکنون ۸۶ درصد است. به زودی این رقم به ۱۲۰ درصد می‌رسد.» 

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا پوتین از وی مشورت می‌خواهد، گفت: «پوتین خودش همه چیز را می‌داند. هر کسی می‌خواهد کار‌ها را طبق شیوه خودش پیش ببرد. به قول فرانسوی‌ها، هر کس نظر خودش را دارد.» 

خبرنگار بی‌بی‌سی از گورباچف پرسید در خارج از روسیه بسیاری شما را قهرمان می‌دانند، مردی که به جنگ سرد پایان داد و اروپای شرقی را آزاد کرد و امکان وحدت دوباره آلمان را فراهم ساخت. اما بسیاری در کشور خودتان شما را مردی می‌دانند که کشور را از دست داد. آیا شما در خصوص از دست رفتن جماهیری شوروی احساس مسئولیت می‌کنید؟ 

گورباچف در پاسخ گفت: «چیزی که مرا ناراحت می‌کند این است که مردم در روسیه به اندازه کافی نمی‌دانند که من برای کشور و برای جهان دنبال چه بودم و به چه دست یافتم. پرسترویکا (اصلاحات اقتصادی که در ژوئن ۱۹۸۷ در روسیه اعمال شد) در را به روی همکاری و صلح باز کرد. من فقط متاسفم که نتوانستم آن را تا پایان پیش ببرم.»
 
کلمات کلیدی : گورباچف، پوتین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.