نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 43462
شورای‌نگهبان: زنان می‌توانند کاندیداتوری ریاست جمهوری شوند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۳۲
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد کاندیدا شدن زنان در انتخابات ریاست جمهوری منعی ندارد و شورای نگهبان هیچ گاه واژه رجل سیاسی را در قانون اساسی تفسیر نکرده است .
 
به گزارش مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه خود به پرسش های خبرنگاران در خصوص مسائل مختلف مرتبط با کار شورای نگهبان و هیئت نظارت بر انتخابات پاسخ داد.

کد خدایی در پاسخ به خبرنگار مهر که پرسید با توجه به اعلام داوطلبی  2 فعال سیاسی زن برای شرکت در انتخابات ، آیا تغییری در تفسیر شورای نگهبان در باره واژه "رجل سیاسی" و عدم شمول آن بر زنان بوجود آمده است گفت: شورای نگهبان هیچ گاه رجل سیاسی را تفسیر نکرده و هر چه تا کنون مطرح شده صرفا از سوی نشریات و نهادهای حقوقی بوده است.

وی افزود: رویه شورای نگهبان مثل سابق است ، در گذشته هم از قشر بانوان کسانی بودند که ثبت نام کردند و شورای نگهبان در این زمینه نظر خاصی ندارد و منع خاصی هم وجود ندارد، قانون خاصی هم نسبت به ثبت نام و بررسی صلاحیت بانوان وجود ندارد.

کدخدایی گفت : شورای نگهبان هیچ گاه به صرف اینکه فردی که ثبت نام کرده مرد است یا زن اظهار نظر نکرده است و هر گاه زنی رد صلاحیت شده به خاطر نداشتن صلاحیت عمومی بوده است.

این اظهارات در حالی بیان شد که غلامحسین الهام سخنگوی پیشین شورای نگهبان و عضو فعلی این شورا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم در تعریف‎ رجل‎ سیاسی در قـانـون‎ اسـاسـی‎ گفته بود گفـت:‎ نـص‎ قانون‎‎ اساسی، مرد بودن نامزدهای‎ انتخابات‎‎‎ ریاست جمهوری‎ است و علاوه‎ بر آن، باید رجل‎ سیاسی‎ باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر اینکه با توجه به تاکید قانون انتخابات بریکسان بودن بهره گیری کاندیداهای ریاست جمهوری از رسانه ملی در تبلیغات ، آیا در صورت همزمانی سفرهای استانی رئیس جمهور و مدت زمان قانون تبلیغات انتخاباتی روند کنونی پوشش خبری سفرهای استانی در رسانه ملی قانونی خواهد بود، گفت: آنچه فعالیت های معمول مقامات و مسئولان است هیچ گاه نه قانون منع کرده و نه رویه 30 سال گذشته بوده که منعی داشته باشد.  تا زمانی که این اخبار  مسائل جاری کشور را پوشش دهد منعی ندارد و طبق رویه در 30 سال گذشته هم منعی نداشته است.
 
 
 
۱۳۹۲-۰۱-۰۹ ۱۳:۵۸:۵۴
باشوااااااااااااااااا (1208448) (alef-11)
 
صفت الله عزیزی
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۰۶:۱۰:۰۱
به نظر من زنها به هیچ وجهه ریاست را به پیش برده نمی تواند (2490729) (alef-10)
 
وحیده
۱۳۹۴-۰۷-۲۳ ۱۳:۴۷:۰۰
خیلی هم میشه (3262636) (alef-3)
 
بی نشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۰۷:۵۰
شما نظرتو برا خودت نگه دار (4251491) (alef-3)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۴:۱۱:۵۱
متاسفانه زنها تحلیلشان خوب نیست (4266182) (alef-3)
 
pegah
۱۳۹۴-۰۳-۰۸ ۱۰:۵۹:۳۵
منم فکر میکنم با توجه به کارایی و توانایی زنان اما ریاست جمهوری وظیفه ی خطیریه که قادر به انجامش نیستندو......... (2922542) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۰ ۱۵:۱۵:۴۹
زنان سیاست گران خوبی هستند (3619935) (alef-13)
 
رئیس جمهور آینده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۲۲:۴۳:۲۶
خیلی افراد می گویند زنان صلاحیت ریاست جمهوری را ندارند، قادر به انجام این مسئولیت خطرناک نیستندو... بدون این که حتی یک بار امتحان کرده باشند!!!!!!!!!!!!!!!!!
این همه رئیس جمهور مرد داشتیم، به کارشون توهین نمی کنم ولی چه قدر تونستن وضع رو بهتر کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تا حالا که تو ایران رئیس جمهور زن نداشتیم، اما کسی بدون تجربه نمی تواند درباره صلاحیت زنان نظر بدهد. شما که تا حالا رئیس جمهور خانم در ایران ندیدی، وضع و روند کارش رو مشاهده نکردی، حق نظر دادن نداری!!!!!
به جرئت می توان گفت بسیاری از زنان هستند که با فکر، استعداد و نظر ها و عقاید سازنده میتوانند خیلی بهتر از مردان عمل کنند.
انسان عاقل ابتدا دلیل می آورد و سپس صحبت می کند. اگه نظری داری اول دلیلت رو بگو (4259242) (alef-3)
 
ب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۱۸:۵۲:۳۹
اتفاقا به نظر من خانم ها بهتر از هرکسی می تونند ریاست کنند (4334994) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته