نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451263
سفر به مسكو در آستانه انتخابات؟ براي ما خوبيت ندارد
بخش تعاملی الف - ميرزا سعدين داورپناه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰


مقامات ارشد ايران و روسيه از قطعي شدن سفر حسن روحاني به مسكو در هفته هاي آتي خبر داده اند. آنچنان كه اسحاق جهانگيري گفته ديدار رييس جمهور كنوني ايران با ولاديمير پوتين تنها چند هفته پيش از انتخابات رياست جمهوري انجام خواهد شد و طي آن نتايج مهمي از همكاري تهران و مسكو اعلام مي شود!

خبر اين تصميم در حالي منتشر شده كه اخيرا دخالت هاي هدفمند مسكو در انتخابات كشورهاي مختلف از اهم اخبار منتشره رسانه هاي بين المللي مي باشد. فارغ از صحت و سقم اين اتهامات، برخي كشورهاي در آستانه انتخابات تصميم به تشكيل ستادهاي امنيتي جهت حفاظت از انتخابات خود گرفته اند و افكار عمومي بطور مداوم در رسانه ها با اخبار خطر نفوذ روسيه در انتخابات روبرو مي شود.

جنجال ارتباط كمپين انتخاباتي دونالد ترامپ با مسكو هنوز تنور مباحث انتخاباتي ايالات متحده را گرم نگه داشته و هر روز ابعادي از اتهامات مطرح مي شود.

 مسكو پس از انتخابات ١٣٨٨ رياست جمهوري ايران نيز از سوي عده اي متهم به حمايت از رييس جمهور منتخب شد. روسيه اولين كشوري بود كه به كانديداي پيروز تبريك گفت و رييس جمهور وقت ايران چهار روز پس از روز انتخابات در سفري از پيش برنامه ريزي شده به مسكو رفت تا در اجلاس سران سازمان شانگهاي شركت كند. همين ها براي طرح اتهام كافي بود ...

در چهار سال اخير نيز روابط دولت مسكو با دولت ايران ابعاد گسترده و گاه مبهمي داشته است.

چرايي استفاده روس ها از پايگاه هوايي نوژه همدان همچنان پرسش هايي در افكار عمومي بر مي انگيزد و وقتي حاميان اين اقدام به مقاماتي محدود بوده كه با دولت در به كرسي نشاندن برجام شراكت مي كردند، ابهامات به چگونگي تنظيم روابط دولت ايران با روسيه متمركز مي شود.

روسيه استفاده از پايگاه نوژه را بعنوان يك دستاورد تبليغ كرد ولي مقامات دولتي ايران هنوز موفق به اقناع افكار عمومي ملت «استقلال دوست» نشده اند. كنار هم گذاشتن ادعاي ديپلمات هاي ارشد دو كشور پيرامون نقش روسيه در «رهبري بازرسي هاي برجامي» و حمايت برجاميان از ماجراي نوژه مي تواند زمينه ساز بد گمان هايي شود!

اگر چه اقتضاي جنگ ميداني سوريه توجيه استفاده روس ها از نوژه بود اما روسيه در ميدان سوريه نيز چندان صادقانه و بي قيد و شرط با ايران همراهي نمي كند. كيفيت تنظيم روابط مسكو با آنكارا و تلاويو يكي از بارزترين خود رايي هاي روس هاست. رفتار روسيه در پيگيري استراتژي هايش وابسته به منافع ايران نيست.

مسكو حتي در اوج درگيري هاي حلب درخواستي از ايران و سوريه داشت كه سوريه به آن تن داد. روسيه پس از الحاق كريمه به خاك خود توقع دارد كه ايران چنين تغييري را برسميت بشناسد. سياست اصولي ايران احترام به تماميت ارضي كشورهاست ولي اخيرا روس ها با تبليغ قراردادي كه طي آن صنايع ايراني بخشي از توليد قطعات نيروگاه كريمه را بر عهده گرفته، تلاش مي كنند كه تهران را نزديك به سياست خود در قبال كريمه نشان دهند!
واقعيت جاري چنين است كه روسيه بعنوان يك قدرت قابل توجه جهاني در مظان اتهام مهره چيني و دخالت در انتخابات كشورهاست. اكنون متاثر از هياهوي رسانه اي بي طرفي مسكو از سوي افكار عمومي جهان باور ناپذير شده است.

نمي توان در سلامت نفس مقامات دولتي جمهوري اسلامي ترديد كرد ليك تصويري كه از مسافرت يك كانديداي انتخابات رياست جمهوري به مسكو در آستانه انتخابات ساخته مي شود، احتمالا تصويري شايسته استقلال و آبرومندي سياست ايران اسلامي مستقل نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : ميرزا سعدين داورپناه
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۶:۴۳:۵۴
مطلب خوبی بود تشکر (4188285) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۶:۳۴:۵۱
موافقم. (4188922) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۶:۱۱:۳۳
احسنت.بسیار عالی و هوشمندانه بود. (4194167) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۱:۴۷:۰۲
قطعا روسيه بسيار ... و استعمارگر ميباشد
ولي چه فايده كه ... (4210934) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۶ ۰۰:۱۶:۰۸
همه منابع ایران تو روسیه است ملت و يادشون رفته هستن (4284690) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته