توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416965
آخرین تحولات حلب؛ تعیین خط قرمز از سوی روسیه برای ادامه پیشروی نیروهای تحت حمایت ترکیه برای ورود به «الباب»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
منابع میدانی از بر این اعتقادند که تعیین خط قرمز از سوی روسیه برای ادامه پیشروی نیروهای تحت حمایت ترکیه برای ورود به «الباب» مهم‌ترین عامل کند شدن روند حرکت نیروهای تحت حمایت ترکیه به سمت این شهر است.

به گزارش  تسنیم، فرماندهی ارتش سوریه به منظور حفظ سلامت شهروندان سوری بار دیگر از عناصر مسلح مستقر در مناطق شرقی حلب خواستار خروج و یا تسلیم آنها شد. هواپیماهای نظامی ارتش سوریه نیز اعلامیه‎هایی را درباره خروج عناصر مسلح در شرق حلب و یا تسلیم آنها همراه با تحویل سلاح، پخش کردند.

ارتش سوریه همزمان با ارائه این درخواست و پخش هوایی اعلامیه‌ها، فشار نظامی گسترده‎ای را علیه تروریست‎های مستقر در مناطق شرقی حلب وارد می‌کند تا عناصر تروریستی مانع خروج شهروندان سوری نشوند و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده نکنند.

از سوی دیگر، ارتش سوریه در حال حاضر تلاش می‌کند تا از محور مقابل مناطق شرقی، امنیت فرودگاه بین‌المللی حلب را که تروریست‌ها هر روز در صدد هدف قرار دادن آن با موشک‎های گراد هستند، تأمین کند.

یک منبع میدانی سوریه در این باره گفت: زیاد بودن تعداد ساختمان‎های مسکونی در داخل مناطق شرقی حلب مانع پیشروی سریع ارتش سوریه می‌شود و این امکان وجود ندارد که در جریان درگیری‎ها از مناطق مسکونی دور شد.

وی افزود: در عین حال ارتش سوریه فشار نظامی گسترده خود علیه عناصر مسلح در مناطق شرقی حلب را ادامه می‌دهد و تاکنون موفق شده است به طول یک کیلومتر و عرض 700 متر در منطقه «الارض الحمراء» پیشروی کند. در پی این پیشروی، حلقه محاصره تروریست‌های مستقر در مسیر ارتباطی «النقارین» به «الصاخور» تنگ‎تر شده است. این مناطق اکنون خالی از سکنه است و تروریست‌ها در داخل ساختمان‌های مسکونی آن مستقر هستند.

از سوی دیگر، درگیری‌های شدید بین ارتش و تروریست‌های جبهه النصره در محور «الشیخ سعید» در جنوب حلب ادامه دارد. گروهک تروریستی تکفیری «احرار الشام» نیز به کشته شدن «ابو الحارث» مسئول فرماندهی تروریست‎ها در بخش حلب به همراه هشت نفر از همراهان وی در تبادل آتش با ارتش سوریه در محور «الشیخ سعید» اذعان کرد.

در ریف شمالی حلب نیز درگیری‌ها بین نیروهای «سپر فرات» تحت حمایت ترکیه و تروریست‌های «داعش» بر سر اشغال منطقه «قباسین» که مسیر اصلی برای ورود به شهر الباب از محور شرقی محسوب می شود، ادامه دارد.

یک منبع مطلع میدانی به خبرنگار تسنیم گفت: نیروهای سپر فرات طی چند روز گذشته پیشروی سریع به سمت شهر الباب داشته‌اند و ده‌ها روستا را اشغال کردند و خود را به 3 کیلومتری شهر الباب رساندند، اما اکنون روند پیشروی سپر فرات به سمت الباب واقع در شرق حلب به دو دلیل زیر کُند و متوقف شده است:

اول اینکه، نیروهای سپر فرات می‌دانند که داعش با چنگ و دندان برای سیطره بر شهر الباب می‌جنگند، زیرا الباب شهر اصلی باقیمانده برای داعش در شمال شرق سوریه است.

مسأله دوم به امور سیاسی و روابط ترکیه و روسیه بر می‌گردد، بویژه اینکه روسیه برای عدم ورود عناصر مسلح تحت حمایت ترکیه (نیروهای سپر فرات) خط قرمز تعیین کرده است و علاوه بر آن ارتش سوریه برای ورود به شهر الباب از محور جنوبی، نیروهای خود را در منطقه «کویرس» مستقر کرده است.
 
کلمات کلیدی : سوریه+داعش+ حلب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.