نظر منتشر شده
۶۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454567
بر اساس تازه ترین گزارش مرکز آمار؛
افزایش نرخ بیکاری در کشور/ كمترين و بیشترین میزان بيكاري در کدام استان ها است
بخش اقتصادی الف، 26 اسفند 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۴
اقتصاد ایران در یک دهه اخیر با مشکلات و چالش های فراوانی مواجه شده که یکی از مهمترین آنها افزایش جمعیت در سن کار، ورود آنها به بازار کار و بالا رفتن نرخ بیکاری می باشد.تازه ترین گزارشات حاکی از آن است که نرخ بیکاری مجدداً افزایش یافته است.

امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران دوشنبه ۲۳ اسفند ماه همزمان با انتشار نتایج اولیه سرشماری جمعیت سال ۱۳۹۵ گفت که نیمی از جمعیت فعال ایران در فاصله سالهای ۹۰ تا ۹۵ بیکار هستند. پارسا نرخ بیکاری امسال را ۱۲.۴ درصد اعلام کرد که به نسبت یک‌سال قبل ۱.۴ درصد افزایش یافته است.
نمودار نرخ بیکاری در کشور طی سال های 1395-1384

رئیس مرکز آمار در واکنش به غیرواقعی بودن نرخ بیکاری در ایران، دستکاری آمارها توسط دولت را رد کرد و گفت: در دنیا تعریف این است که هر فردی یک ساعت در هفته کار کند، بیکار نیست.

گفتنی است مرکز آمار اخیراً چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال 1395 را منتشر کرده است. در این  گزارش، شاغل به تمام افراد 10 ساله و بیش تر که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند اطلاق می شود. شاغل به طور عمده شامل دو گروه مزد و حقوق بگیران و خوداشتغالان می شوند. بنا به این گزارش این تعریف برگرفته از سازمان بین المللی کار می باشد.

همچنین بیکار به تمام افراد 10 ساله و یا بیشتر گفته می شود که: 1) در هفته مرجع فاقد کار باشند. 2) در هفته مرجع و یا هفته بعد از آن آماده برای کار باشند. 3) در هفته مرجع و یا سه هفته قبل از آن جویای کار باشند.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ۲۲ استان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش یافته و تعداد بیکاران هم به ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۳۹۸ نفر رسیده است.

 البته همين مركز تأييد كرده كه دولت در ازاي بيش از يك ميليون و 90هزار نفري كه نسبت به سال 94متقاضي شغل بوده‌اند، موفق شده بيش از 615هزار نفر شغل ايجاد كند.

بر اساس نتایج این طرح در سال جاری 39.4 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر)، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند که نرخ مشارکت اقتصادی را نشان می‌دهد؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. همچنین این نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است.

به گفته رئیس مرکز آمار ایران اگر قرار باشد همه کسانی که در طول هفته کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌کنند، بیکار محسوب شوند، نرخ بیکاری با ۱۰ درصد افزایش به ۲۲ درصد خواهد رسید. براساس اظهارات پارسا تنها در پائیز و زمستان امسال ۸۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکاران ایران افزوده شده است.

افراد دارای اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع، حاضر در سرکار یا غایب موقت از محل کار بوده و به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیش تر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و ... کم تر از 44 ساعت کار کرده، خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده اند.

 در سال 95براساس يافته‌هاي مركز آمار ايران استان‌هاي كرمانشاه و چهارمحال و بختياري به‌ترتيب با 22و 20.2درصد بالاترين نرخ بيكاري را تجربه كرده‌اند و پس از آن استان‌هاي اردبيل، كردستان، اصفهان، البرز، كهگيلويه و بويراحمد، خراسان رضوي، لرستان، سيستان و بلوچستان، يزد، خوزستان و گلستان قرار دارند كه نرخ بيكاري در اين استان‌ها از متوسط نرخ بيكاري 12.4درصدي كل كشور بيشتر گزارش شده است.

اين گزارش مي‌افزايد: استان‌هاي مركزي با 7.3درصد، سمنان با 8.6درصد، همدان با 9.5درصد و زنجان با 9.7درصد به‌ترتيب كمترين نرخ بيكاري و البته بيكاري تك‌رقمي را تجربه كرده‌اند.

همچنين نرخ بيكاري در استان‌هاي هرمزگان، خراسان جنوبي، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، قم، خراسان شمالي، گيلان، بوشهر، فارس، كرمان، مازندران، قزوين، تهران و ايلام هم پايين‌تر از نرخ بيكاري كل كشور برآورد شده است.

در سال 95نسبت به سال 94استان‌هاي كهگيلويه و بويراحمد، هرمزگان، فارس، مركزي، مازندران، لرستان، خراسان رضوي، قم و قزوين با كاهش نرخ بيكاري مواجه شده‌اند و از سوي ديگر استان‌هاي خراسان جنوبي، اردبيل، تهران، آذربايجان شرقي، كرمان، چهارمحال و بختياري و كرمانشاه با رشد بالاي 2درصد نرخ بيكاري سال 95را به پايان رسانده‌اند.

گفتنی است حسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان معتقد است بازار تقاضای کار ما بسیار ناتوان است و از آنجا که جامعه نتوانسته برای آن‌ها بازار مناسبی طراحی کرده و آن‌ها را در یک فرآیند برای مشارکت در تولید ملی جذب کندبخش قابل توجهی از این افراد هم بیکار می‌مانند.

این اقتصاددان عنوان می کند نرخ بیکاری اعلام شده نشان دهنده میزان بیکاری مطلق است؛ یعنی افرادی در این آمار به عنوان بیکار شناخته می شوند که حتی یک ساعت در هفته نیز فعالیت اقتصادی نداشته باشند. برای مثال افرادی که در هفته ۱۵ ساعت کار می کنند، دارای اشتغال ناقص هستند. حالا اگر این‌ افراد را نیز به میزان جمعیت بیکاران مطلق اضافه کنیم، نرخ بیکاری واقعی به رقمی حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

راغفر درباره عملکرد دولت در حوزه ایجاد اشتغال نیز می گوید: به هر حال باید عملکرد دولت یازدهم در زمینه ایجاد اشتغال را با توجه به محدودیت‌ها و ظرفیت‌های موجود بررسی کرد. درآمدهای نفتی که دولت‌های ایران به شدت به آن وابسته هستند به مقدار قابل توجهی کاهش داشته است. با توجه به این موضوع باید اذعان داشت اگر چه دولت یازدهم با محدودیت هایی مواجه بوده اما رغم تمام کمبودهای موجود، می‌توانست عملکرد بسیار بهتری در زمینه اشتغال داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : بیکاری، اشتغال، دولت یازدهم، مرکز آمار
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۶:۰۴
استانش چه فرقی داره
بابا آقای روحانی بیا تو مردم پس وعده هات کو کلیدت کو
له شدیم این شب عیدی
آخه چطور میگی 11%رشد اقتصادیه؟؟؟؟؟؟؟
این چه وضعشه (4206589) (alef-11)
 
منتقد عینکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۶:۲۸
روحانی مچکریم بابت این گشایش ها !
امیدواریم این گشایش ها ! در سال جدید هم ادامه داشته باشه ! (4206591) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۱:۴۸:۱۸
واقعا دلواپسی حق مردم است (4206746) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۳:۴۱:۰۳
باز هم متعصبین فریاد می زنند که درود بر روحانی سلام بر اصلاحات! (4206903) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۶:۴۲
تولید نابود شد رفت! (4206593) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۶:۵۹
کلیدش کجایی دقیقا" کجایی ؟ (4206594) (alef-3)
 
www
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۷:۵۷
بابا نرخ بیکاری ما با کشورهای پشرفته فقط 2-3 درصد فرق داره!!! چرا اینقدر سیاه نمایی!! (4206596) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۵۸:۱۵
پس قبول دارید اقتصاد اروپا و امریکا هم در حال فروپاشی است؟ (4207243) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۵۹:۱۰
عزیز این دو سه درصد اختلاف مال قبل برجام بود الان فرانسه که اشتغال مردمش در خودرو و هواپیما را تضمین کرد المان و ایتالیا و ژاپن هم همینطور امریکا هم همین (4207247) (alef-11)
 
بخشایش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۴۸:۰۳
وآااااااااای
هر روز 1 گشایش !
چه قدر گشایش !!!!!! (4206597) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۳۵:۳۹
این بیکاری ها نتیجه دوران طلایی 8 ساله احمدی نژاد و تحریم هاست ! (4206653) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۴:۰۶:۵۸
مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور:
می خواهیم به سال 90 بازگردیم

عزیزم شرایط الان نتیجه تصمیمات غلط جناب روحانی و گره زدن همه مسائل به هسته ای و خوش بینی بیش از حد به برجام بود

همین برنامه پایش کارشناس اورده بود که میگفت تا قبل برجام برید خونه بخرید و ... چون بعدش گشایش میشه و قیمت ها بالا میرن. اما واقعیت نشون داد کارشناس هامون هم درک درستی از ماجرا نداشتن

عزیزم سعی کن با واقعیت روبرو بشی. وضعیت الان نتیجه 4 سال اعتدال و عقلانیت نجومی هاست (4206936) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۲۰:۲۵:۴۶
متاسفم برای این طرز تفکرت (4209785) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۰:۲۳
حقوق یک ماه یه مدیر 24میلیونه
24نفر جوان ببر جاش ماهی یه میلیون بده به هرکدوم منم یکیش
باور کن یک روزه مشکل حل میشه
250هزار مدیر در کشور هست
6000000 = 24 25000
6میلیون نفر شاغل میشن (4206602) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۵۱:۳۳
اينا راه حلهاي احمدي نژادي است و حرفهاي پوپوليستي است (4206679) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۳:۱۱:۴۰
فرافکنی نکن ، احمدی نژاد 4 ساله که رفته (4206856) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۶:۲۱:۵۲
اما ویرانی هایش به زودی ساخته نمی شود.
پلاسکو یه روزه ویران شد اما اکنون 50 روز است که ساخته نشده.
ویران کردن بسیار ساده تر از ساختن است (4207055) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۳:۲۷:۳۴
مدیران ما فقط نام مدیر را یدک می کشند والا مدیریتشان فقط در گلابی کردن هر چی که در سازمانشان هست می باشد (4206879) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۵۱:۰۶
متاسف هستم برای این استدلالت
اولا حقوق 24 میلیونی تصویب نشد
دوما اگر هم تصویب میشد مال مدیران نبود برای متخصصانی بود که توی مناطق محروم کار میکنن که تعداد اونها هم خیلی کم است (4206827) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۲۰:۳۰:۲۹
اگه فقط دو سال > فقط دو سال< تمام کارمندانی که 28 سال سابقه دارند را با احتساب 30سال بازنشسته نمایند و به جاش بچه های دهه 60 را استخدام نمایند بیشتر این بیکاری ها درست می شود و خیلی هم ثواب دارد .این دهه 60 چه گناهی کرده که هنوز نه کار دارند نه ازدواج کرده اند.خداوند به حق محمد (ص) باعث و بانی بیچاره شدن این دهه 60 .... (4209790) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۲۰:۲۶:۲۰
رحمت به اون شیری که خوردی (4209786) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۳:۵۳
همش دروغه یعنی چه هر کس یک ساعت کار کند بیکار نیست نرخ واقعی بیکاری در کشور بالای پنجاه درصد است وانهم از میان غیر خودیها الحمدالله خودیها همه سر کارند پس در مجموع جای نگرانی نیست (4206605) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۱۱:۵۰
حالا باهمین معیار نرخ بیکاری رکورد زده !!!!
جمله پایین از کیه سال92؟؟
آنچنان رونقی بیاورم ...... (4206628) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۳:۰۱:۰۵
اگر متن بالا را با دقت بخوانید، گفته شده که تعریف یک ساعت کار در هفته به معنای بیکاری مطلق هست. یعنی مثلا اگر فردی 15 ساعت در هفته کار کند دارای اشتغال ناقص خواهد بود. فردی اشتغال کامل دارد که 44 ساعت در هفته کار کند. (4206840) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۵:۴۹
ملت الکی دارن درس میخونن .
شغل اگه ایجاد شه هم برای فرزندان مدیران نجومی و ذخایر نظامه (4206608) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۸:۲۲
باید شرکت های چند ملیتی در بورس ایران ایجاد بشه ، باید سرمایه و پول ارزان اروپا جذب بشه تا ایجاد اشتغال بشه ! با حرف زدن چیزی درست نمیشه (4206611) (alef-3)
 
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۲۰:۲۷
هزاران لایک. برای خروج از وضعیت بحرانی اقتصاد هیچ راهی جز جذب سرمایه های خارجی وجود نداره. مسئولین تور رو خدا به این موضوع ایمان بیارید وگرنه روزهای بدی در انتظار ایران خواهد بود.... (4206636) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۴۹:۴۶
شما بخش کاملا داخلی مسکن رو فعال کن، کلی از مسائل اشتغال حل میشه. جلو قاچاق رو بگیر، دیگه نمیخواد دنبال شرکتهای استثمارگر چندملیتی بدویی. (4206676) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۰۳:۱۵
تمام دنیا داره به سمت تولید و صادرات میره ! بخش مسکن جز تورمی چیزی برای کشور نداره (4206760) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۳۷:۵۰
چینی ها هم اگر مثل شماها فکر می کردند به هیچ جا نمی رسیدند راز اقتصاد در تولید با سرمایه گذاری خارجی هاست ! (4206801) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۴۷:۲۷
که به یمن تفکرات این آقایان این امکان وجود ندارد. اونوقت تقصیر رو میندازن گردن دولت (4207182) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۳:۰۵:۵۸
مسکن اشتغالزا هست، اما برای کشور درآمدی ندارد! ضمن اینکه هر کالایی در بازار کششی خواهد داشت. مسکن در دهه هشتاد بیش از نیاز جامعه ساخته و عرضه شده و چون زمین در ایران کالایی سرمایه ای بوده، در دهه هشتاد و اوایل دهه نود به ویژه در زمان تحریم، رشد سرسام آور قیمت داشته است که متأسفانه متناسب با توان خرید مردم نبوده است. (4206847) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۰:۳۳
کشورهای توسعه یافته فعلی مثل کره مالزی سنگاپور حتی ژاپن و آلمان و چین هم با جذب سرمایه ها و دانش و علم کشورهای پیشرفته خارجی رشد سریع کردند. (4207132) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۸:۴۴
چشم انداز تاریک بازار اشتغالزایی کشور (4206612) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۹:۵۹:۳۹
در سال چندتا کارخانه و شرکت سهامی عام در ایران تاسیس میشه چرا هیچ کس واقعا دنبال ایجاد اشتغال نیست ؟ چرا تکنولوژی تولید وارد کشور نمیشه ؟ (4206613) (alef-11)
 
کاس آقا از رشت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۱:۰۶
نرخ بیکاری در گیلان به 80 % نزدیک میشود .
چطور شما میگید نرخ بیکاری در این استان پائینه ؟!!!!!!!!!!!!!!! (4206615) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۴۹:۴۵
یعنی یه نفر کار میکنه 5 نفر میخورن؟؟؟؟ (4206675) (alef-3)
 
کاس چومه از فومن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۴:۵۲:۳۷
فروختن 15 تا تخم مرغ و اردک و 5 تا بسته سبزی محلی در بازارهای محلی که شغل محسوب نمیشه . باور کن نرخ بیکاری از 90 % بالاتره (4206991) (alef-11)
 
رضايي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۷:۱۵
با سرمايه گذاري خارجي و تقويت بخش خصوصي مشكل بيكاري قابل علاج است. مگر در دولت چقدر كارمند كه اكثرا" بهره وري كمي دارند ميتواند استخدام كند .

ثبات سياسي و ثبات اقتصادي زمينه سرمايه گذاري بخش خصوصي داخلي و خارجي است
از گردشگري و صنايع دستي ترانزيت كالا نبايد غافل بود. (4206620) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۱۰:۰۸
من تا جایی که یادم میاد بیکاری وجود داشته و مختص این دولت و اون دولت هم نیست. ضمن اینکه اگر قطعنامه ها رو کاغذ پاره بنامی(در سال 85) و دنبال قطعنامه و تحریم و..بری سرمایه گذاری خارجی کم میشه و رکود -6.8 درصدی (سال 91) میاره که مانع از ایجاد اشتغال میشه و بر بیکاری دامن میزنه و ترمیمش هم بسادگی رخ نخواهد داد. ضمن اینکه اگر هدفمندی یارانه ها رو شروع کنی(اذر 89) و هزینه ها رو بالا ببری تولید اسیب میبینه وجیب مردم هم خالی میشه نمیتونن چیزی بخرن( تقاضا کم و عرضه هم پر هزینه میشه)
حالا تحریمها رو هم برداری اگر کشوری اعتماد کنه و بیاد باز مراوده تجاری کنه چندین سال خودش طول میکشه درست بشه و این در حالی است که با وجود رفع تحریمها خارجی ها ریسک نکردن که با ما کار کنن چون قبلا بشدت جریمه شده اند .
لذا با توجه به خرابی های شدید قبلی و ضعف دولت روحاتی در برابر این حجم خرابی بعید میدونم دولت روحاتی با این چند وزیر کارگزارانی بتونه کاری کنه و وضعیت رو برگردونه به سال 84 (4206625) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۳۷:۵۳
درود بر روحانی (4206656) (alef-3)
 
Lao People
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۰۹:۲۶
چقدر دلت خوشه (4206769) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۰۷:۴۵
دولت آقای دکتر روحانی علی رغم وجود بدهی سنگین دولت (بیش از 700 هزار میلیارد تومان) به ارث رسیده از دولت مهرورز ! احمدی نژاد خدمات بسیار ارزنده و بزرگی به کشور کرده است از جمله کاهش تورم , رفع تحریمها , جلوگیری از جنگ و ... (4207144) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۱:۴۶:۱۷
بابا تازه این نرخ هایی که اعلام می کنه اکثرش واقعیت نداره. نرخ بیکاری بیش از اون چیزیه که نهادهای رسمی اعلام می کنند. (4206739) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۱:۴۶:۳۸
تقصیر روحانی و دولت به تنهایی نیست. (4206740) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۳:۴۵:۵۲
تعصب کور نداشته باش. از دولت قبلی دفاع نمی کنم اما چرا اون موقع همه جیز تقصیر دولت و رئیسش بود الان نه؟ (4206909) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۴:۲۸:۲۸
چون اون موقع 700 ملیارد دلار درامد داشتیم ولی این دولت با نفت بشکه ای زیر 50 دلار مملکتو اداره کرد (4206964) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۷:۳۰:۲۷
این دولت 40% درآمدش از دولت قبل بیشتره (4207106) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۷:۴۴:۰۹
نفت 50 دلاری درست ولی تعداد بشکه ها رو هم حساب کردی؟
پول های ازاد شده به اصطلاح بعد از برجام چی حساب کردی؟
تسویه حساب نفتی با هند ( بقول اقای زنگنه) چی حساب کردی؟
پول فروش نفت در زمان دولت قبل که بلوکه شد و در زمان این دولت ازاد شد چی حساب کردی؟
درامد حاصل از یارانه ها را هم اضافه کن و افزایش قبوض اب و برق و گاز( تغییر اقلیم دلخواه وزارت نفت مخصوصا مشهد)
حذف 3 میلیون یارانه بگیر
بنزین 1000 تومانی و ....
یک جمع بزن درامدش از دولت نهم و دهم هم بیشتر می شود (4207119) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۸:۳۳:۵۵
الانم برجام رو داریم و فقط صدو پنجاه میلیارد دلار ازادشده بعد برجام (4207171) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۲۳:۰۳:۵۳
خوش خیال نفت رو سه برابر بیشتر از دولت قبلی میفروشه کجای کاری (4368175) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۳۹:۲۲
یرید تحقیق کنید ببینید چین و هند برای مبارزه با بیکاری چه کار کردند این که چیز سختی نیست ! (4206806) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۳۹:۴۹
شما کاری رو که میشه با یک ساعت انجامش در هفته زندگی رو چرخوند فقط نشون بده. (4206809) (alef-11)
 
مهدی
France
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۴:۲۱:۳۶
یه پیشنهاد خوب و عالی برای مسولان که بدون کوچک ترین مشکلی میتونن سه تا چهار میلیون شغل ایجاد کنند, بالاترین محافل تصمیم گیری در نظام باید بدانند وجود اینهمه تبعه خارجی از افغانستان , عراق و پاکستان چیزی جز نابودی برای شما نداره(هر بیکار را بمبی باری نظام در نظر بگیرید) و با اخرج آنها میتوان یک تکون عمده به وضعیت بیکاری داد حالا که اروپا در این وضعه این بهترین موقعیت برای اخراج این افراد با کمترین هزینه سیاسی است. (4206954) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۵:۲۴:۳۰
بیکاری و تورم فقط شایعه است (4207023) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۶:۲۱:۰۰
همچنين نرخ بيكاري در استان‌هاي هرمزگان، خراسان جنوبي، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، قم، خراسان شمالي، گيلان، بوشهر، فارس، كرمان، مازندران، قزوين، تهران و ايلام هم پايين‌تر از نرخ بيكاري كل كشور برآورد شده است.!!!!!!!

تا اونجا که من میدونم نرخ بیکاری توی گیلان و ایلام خیلی بالاست (4207053) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۶:۴۷:۴۳
در دنیا تعریف این است که هر فردی یک ساعت در هفته کار کند، بیکار نیست!!!!!!!!!!!!! (4207076) (alef-3)
 
حسن
Norway
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۷:۲۳:۰۰
بااخراج ضربتیه مهاجرین مخصوصا افاغنه چندین میلیون شغل ایجادمیشه اونایی که میگن بعضی کارا روزمین میمونه مگه تواردبیل وشمال غرب کشورتاحالا کاری روزمین مونده؟؟؟
اینایی که مخالفن یاسرمایه دارن یاصاحبخونه یا مرفه بی درد وسلام (4207100) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۰۶:۵۱
وقتی سرمایه مملکت خرج جاهایی میشود که هیچ استفاده ای برای مردم ندارد انوقت که قیمت حامل انژی را افزایش دادید ومردم راببهانه.یارانه سرگرم کردید ودلار را چهار برابر کردید وازدوطرف مردم زیرفشارگذاشتید وبه یکباره نان را چهد برابر کردید .یکی ازفاکتورهای تورم قیمت نا ن.واانرژی وکرایه وپروتیین شما همه اینها راافزایش دادید که مملکت .... (4207294) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۱۶:۲۶
اينكه كدام استان كمتر ويا بيشتر امار بيكاري دارد يك بحث انحرافي است مهم افزايش بيكاري جوانان اين كشور است كه البته انها فرزندان مسوولان نيستند وامتياز خاص هم ندارندلذا بايد بيكارباشند چون دولت براي رفع مشكل اكثريت جامعه احساس مسووليت نمي كند ومجلس نيز از دولت انتظاري ندارد (4207302) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۴۳:۵۴
کل پول دولت خرج طرح تحول جیب پزشکان میشود، چراغ خاموش بیت المال را میبلعد (4207328) (alef-11)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۸:۱۰:۴۳
راه حل مشکل بیکاری مبارزه جدی (نه در حرف و ارایه آمار صدتا یغاز) با ورود کالای قاچاق است ختم کلام. (4207583) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۹:۴۰:۰۴
متا سفانه تا وقتیکه جوانان را باور نداشته باشند ودرسازمانها ووزارتخانه ها وبانکهای دولتی وشرکتهای تحت پوشش انها از بازنشستگان سی سال خدمت مجددا استفاده میشود مسلم است که جوانان تحصیل کرده وبا نشاط بخاطر نبودشغل مناسب ونداشتن درامد مالی سرخورده شوند وامار بیکاری هم افزایش یابد (4207635) (alef-11)
 
منقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۲۰:۳۸:۳۴
مدیون هستین اگه فکر کنین با تغییر این دولت و اون دولت مشکل بیکاری حل میشه....یقین داشته باشین با چنبره دولت بر اقتصاد هیچ وقت مشکل بیکاری حل نمیشه و ایضا یقین داشته باشین اصولگرایان و اصلاح طلبان دقیقا به خاطر همین ساختار اقتصادی دولت اینهمه برای پیروز شدن در انتخابات تلاش میکنن....پس زهی خیال باطل
تا زمانی که اقتصاد دولتی هست وعده اشتغال از طرف هر کاندیدی یک لطیفه خنده دار اما تلخ.... (4208315) (alef-13)
 
گزازيچ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۲۱:۳۲:۰۰
تنها راه برون رفت از بحران اقتصادي وبيكاري گماردن كار بدست افراد شايسته وكاردان است ،تازماني كه شايسته سالاري بردستگاهاي اجرائي حاكميت پيدا نكند
َآش همين است وكاسه همين كاسه !!! (4208373) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.