توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479966
لاوروف: توافق ایران، روسیه و ترکیه سبب آرامش سوریه شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۲
لاوروف: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: تفاهم نامه مسکو، تهران و آنکارا برای ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه سبب برقراری آرامش در این کشور شده است.

به گزارش ایرنا، لاوروف گفت: تفاهم نامه ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در سوریه که بیش از یک ماه پیش با شرکت دولت سوریه و معارضان مسلح با ضمانت ایران، روسیه و ترکیه امضا شده برخلاف ادعای برخی که این سند را تامین کننده شرایط تجزیه سوریه می دانند، برقراری کامل آرامش، تقویت آتش بس و کاهش تنش ها را هدف قرار داده است.

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه به نقل از سخنان لاوروف اعلام کرد: با توجه به اینکه برقراری کامل آتش بس و آرامش در سوریه بسیار دشوار و حتی ناممکن است، تصمیم گرفته شد کاهش تنش ها از محدوده های تعیین شده شروع شود.

وی گفت: چهار منطقه کاهش تنش تعیین شده است و در زمان حاضر اقدامات لازم برای توافق در باره جزئیات مربوط به نظارت بر اجرای تعهدات اتش بس و فعالیت مقرهای بازرسی و در وهله اول برای افراد غیرنظامی و انتقال کمک های انسانی انجام می گیرد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: با وجود اینکه بارها هدف این تدبیر موقت را اعلام کرده و گفته ایم که پس از مدت معینی با کسب نتایج برای سر و سامان دادن این مناطق، در سایر منطقه ها نیز محدوده های مشابه ایجاد می شود، برخی که اهداف سیاسی مغرضانه دارند، مدعی می شوند ایجاد مناطق های کاهش تنش منجر به تجزیه سوریه می شود.

وی ادامه داد: این ادعا حقیقت ندارد و قبلا نیز در مساله آزادسازی حلب از کنترل افراط گرایان شاهد چنین ادعاهای دسیسه گونه بودیم که روسیه را متهم به پاکسازی قومی می کردند.

لاوروف گفت: در سطح بین المللی هیاهو راه انداختند که اقدام های روسیه در حلب منجر به تغییر ترکیب جمعیتی و نابودی دولت سوریه می شود، ولی الان شاهدیم دهها هزار سنی مذهب به خانه های خود در شرق حلب برمی گردند، اما آن رسانه منتقد مدعی مترقی بودن که در هیاهوی ضدروسی شرکت کرده بودند، نمی خواهند مطلبی در باره این بازگشت بنویسند.

ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت و در چهارمین مذاکرات سوری آستانه، تفاهم نامه ایجاد چهار منطقه امن در سوریه را امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش زودهنگام خشونت ها است.

توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان نیز در این تفاهم نامه مورد تاکید قرار گرفته است.

ایجاد کمربند امنیتی برای جلوگیری از بروز وقایع و حوادث از جمله برخوردهای جنگی بین طرف های مناقشه در امتداد مرزهای مناطق کاهش تنش، فعالیت ایستگاههای بازرسی و گذرگاهها همراه مقرهای ویژه نظارت بر آتش بس از دیگر تدابیر پیش بینی شده است.


بنا به این تفاهم نامه، کشورهای ضامن روند مذاکرات آستانه (روسیه، ایران و ترکیه) متعهد می شوند، همه تدابیر لازم را در چارچوب تامین شرایط ایجاد مناطق امن برای تمامی طرف های مناقشه بکار گیرند. اقدام های لازم با هدف ادامه مبارزه ضدتروریستی علیه داعش، جبهه النصره و همه گروههای مرتبط با آنها اعمال می شود و همزمان تلاش ها برای پیوستن گروههای معارض به آتش بس ادامه می یابد.
 
کلمات کلیدی : لاوروف+سوریه+ایران+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.