توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409666
چاقی شایع ترین بیماری غدد است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۰
رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم گفت:‌ چاقی، شایع ترین بیماری غدد است و بعد از آن تیروئید و دیابت، رتبه‌های دوم و سوم را دارند.

به گزارش میزان، فریدون عزیزی در یازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم که روز چهارشنبه برگزار شد، افزود: در زمان بارداری نیاز زن به دریافت ید بیشتر می‌شود زیرا ید بیشتری از دست داده و هم متابولیسم بدن بالا می‌رود و دیگر اینکه نیاز جنین به ید از طریق بدن مادر تأمین می‌شود. در این دوران کارکرد تیروئید بین ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش می‌یابد و در صورتی که زن باردار دارای تیروئید طبیعی باشد فقط کار آن زیاد می‌شود اما در غیر اینصورت مشکلاتی برای جنین ایجاد می‌شود.
 
وی افزود: مقدار ید مورد نیاز بدن زن در دوران بارداری بسیار بیشتر از آن است که بخواهد از طریق نمک یددار تأمین شود. به همین دلیل به زنان توصیه می‌شود که از سه ماه قبل از بارداری ترکیبی از اسید فولیک و ید مصرف شود. همچنین این ترکیب باید در سه ماه اول بارداری نیز استفاده شود. بعضی از متخصصین زنان برای سه ماهه دوم بارداری قرص مولتی ویتامین تجویز می‌کنند که باید گفت چون این قرص ترکیبی از مولتی‌ویتامین و ید است مشکلی را ایجاد نمی‌کند.
 
رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ادامه داد: بعد از حاملگی نیز زنانی که شیر خود را به نوزاد می‌دهند باید ترکیب اسید فولیک و ید یا ترکیب مولتی‌ویتامین و ید استفاده شود.
 
وی تصریح کرد: کسانی که در گذشته خود سابقه ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی تیروئید را داشتند یا آنتی بادی ضد تیروئید در خون دارند باید قبل از بارداری یا در صورتی که حاملگی آنها ناخواسته است در هفته‌های اول بارداری آزمون TSH انجام شود که از این طریق تمام مشکلات تیروئید پیش‌بینی خواهد شد و در صورت نیاز درمان صورت می‌گیرد.
 
عزیزی به زنانی که مشکل پرکاری تیروئید دارند توصیه کرد حتما قبل از اقدام به بارداری تیروئید خود را درمان کنند. برای این افراد سه نوع درمان داروی ضد تیروئید، جراحی و ید رادیواکتیو تجویز می‌شود و در صورتی که از درمان ید رادیواکتیو برای زنان استفاده شود ابتدا توصیه می‌شود بین ۶ ماه تا یک سال صبر کرده و بعد اقدام به بارداری کنند اما در مورد داروی ضد تیروئید پزشک با تغییراتی که در نوع دارو می‌دهد بعد از بهبودی فرد می‌تواند اقدام به بارداری کند اما این داروها چه قبل از بارداری و چه در حین آن حتما باید با متخصصین غدد و زنان مصرف شود و در آن زمان تحت نظر پزشک باشند.
 
رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم شایع‌ترین بیماری مربوط به غدد را چاقی دانست و گفت: بین ۶۰ تا ۷۰ درصد ایرانیان چاق هستند و بعد از چاقی مجموع بیماری‌های تیروئید و دیابت رتبه‌های دوم و سوم را دارند؛ دیابت در حال شیوع است زیرا اضافه وزن در حال افزایش است و به زودی دیابت رتبه دوم بیماری‌های غدد را کسب می‌کند.
 
کلمات کلیدی : چاقی + بیماری غدد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.