توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465132
چرا مغز انسان دو نیمکره دارد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۵
مغز انسان شامل دو نیمکره است و دانشمندان سال‌ها در مورد علت این تقسیم‌بندی مغزی تحقیق کرده‌اند. آنان دریافتند دو قسمتی بودن مغز منافع خاص بی‌شماری برای انسان دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس، دانشمندان دریافتند دو نیمکره مغز عملکردهای مختلف زیادی دارد؛ به طور مثال نیمکره‌ چپ مسئول صحبت و زبان و نیمکره راست احساسات و  شناسایی چهره را کنترل می‌کند.

یکی از ویژگی‌های دو قسمتی بودن مغز عملکرد بهتر مغز در امور مختلف است. به طور مثال زمانی که یک نیمکره مسئول یک عملکرد خاص همچون صحبت است نیمکره دیگر آزاد است و قابلیت انجام عملکرد دیگری را دارد.

این تقسیم‌بندی مغزی موجب بهبود مهارت‌های شناختی همچون IQ کلامی و مهارت‌های خواندن می‌شود.

البته محققان در تحقیقات پیشین دریافتند به طور طبیعی مغز نامتقارن مخصوص انسان است، اما بعد از تحقیقات فراوان در سال 1970 محققان اعلام کردند این عدم تقارن در حیوانات هم وجود دارد.

در تحقیقات جدید نیز مشخص شد این عدم تقارن در بی‌مهرگان همچون کرم‌ها، حلزون و زنبورعسل وجود دارد.

البته تحقیقات زیادی برای درک بهتر سیستم مغز در انسان و یا حیوانات لازم است. اما درک عدم تقارن مغزی به درک بهتر چگونگی سازماندهی مغز در عملکردهای مختلف کمک‌کننده خواهد بود.

نتایج این تحقیق در نشریه Neuron منتشر شده است.
 
 
کلمات کلیدی : مغز انسان+انسان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.