نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508738
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان متحد:
رعايت برجام از سوي ايران منوط به رعايت توافق ؛قطعنامه ٢٢٣١ و رابطه رييس جمهور و كنگره است/ رييس جمهور تصميم بگيرد ؛شصت روزه تحريم هاي ايران را بر مي گردانيم/ ايران جهان را گروگان گرفته
بخش سیاست خارجی الف، ۱۴ شهریور ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۸
«نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان متحد روز سه‌شنبه گفت که پایبندی ایران به محدودیت‌های غنی‌سازی و سانتریفیوژ به معنی پاینبدی این کشور به برجام نیست. 

نیکی هیلی گفت که در دیدار اخیرش با مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو، مدیر کل این سازمان به وی گفته نظارت بر پایبندی ایران به برجام، همانند جورچین است: «برداشتن تنها یک قطعه تصویر کاملی در اختیار شما قرار نمی‌دهد.»

هیلی این اظهارات آمانو را «تشبیهی بسیار مناسب» توصیف کرد و گفت که این تشبیه نشان می‌دهد که بررسی رفتارهای ایران بایستی در چارچوب گسترده‌تری صورت گیرد. 

وی گفت: «بسیاری از ناظران این نکته را فراموش می‌کنند. آنها تصور می‌کنند تا زمانی که ایران، محدودیت‌های مربوط به غنی‌سازی و سانتریفیوژها را رعایت کند به توافق هسته‌ای پایبند بوده است. این صحیح نیست. ما در اینجا با یک جورچین مواجه هستیم.»

نیکی هیلی در ادامه اظهاراتش به گزارش ماه آینده ترامپ درباره پایبندی ایران به برجام اشاره کرد و گفت این ضرورت که رئیس‌جمهور بایستی پایبندی ایران را گزارش کند، شرط مندرج در خود توافق هسته‌ای نیست و کنگره آمریکا آن را تدوین کرده است.

این مقام آمریکایی در ادامه تصریح کرد که از تصمیم ترامپ درباره برجام اطلاعی ندارد و گفت او باید در این باره تصمیم بگیرد. وی اضافه کرد: «توافق هسته‌ای ایران، دارای نقائص فراوانی است، طوری که خارج شدن از آن وسوسه‌انگیز است، اما توافق به نحوی تنظیم شده که باعث شود خروج از آن، کمتر جذاب به نظر برسد.»

او گفت: «این توافق آنچه ایران خواسته را پیشاپیش در اختیارش قرار داده است، در ازای تعهداتی موقت که ما خواستار انجام آنها هستیم. این خوب نیست.»

نیکی هیلی با بیان این ادعا که ایران قبل از توافق هسته‌ای زیر فشار تحریم‌ها قرار داشته، گفت: «برای آنها توافق خوبی است، اما آنچه ما از این توافق به دست می‌آوریم، چندان مشخص نیست.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت تعیین پایبندی ایران به برجام آنطور که دیگران فکر می‌کنند شفاف نیست و تنها به مفاد فنی توافق هسته‌ای مربوط نیست. وی گفت که تعیین این پایبندی نیازمند یک بررسی گسترده‌تر است.

هیلی در ادامه تصریح کرد پایبندی ایران، سه محور دارد: اول، خود توافق، دوم، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، و قانون کنگره آمریکا، موسوم به قانون «کورکر-کاردین» که ناظر به روابط میان رئیس‌جمهور آمریکا و کنگره این کشور است.

این مقام آمریکایی با بیان اینکه بررسی هر توافقی به ماهیت حکومت امضاکننده آن توافق بستگی دارد، ایران را به نقض قوانین بین‌المللی متهم کرد. وی با یادآوری تسخیر لانه جاسوسی، گفت: «ایران از سال ۱۹۷۹، همانند یک نهضت و نه یک کشور رفتار کرده است.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به انجام اقدامات مخرب متهم کرد. وی گفت مشکل بتوان درگیری یا تنشی در خاورمیانه را ردیابی کرد که نقشی از ایران در ان دیده نشود.

نیکی هیلی، نیروهای نظامی ایران به تلاش پنهان برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم کرد و ادعا کرد که ایران درباره برنامه هسته‌ای خود به آژانس دروغ گفته است.

وی مدعی شد که توافق هسته‌ای که دولت اوباما با ایران منعقد کرد، قرار نبود تنها درباره برنامه هسته‌ای ایران باشد. 


📍هيلي:نمي دانم تا ماه ديگر ترامپ با برجام چه مي كند
📍نظم جهاني با سپاه واژگون شده و نفوذ فراواني يافته؛برنامه اتمي ايران مدتها پنهاني بود تا افشا شد و درباره آن دروغ گفت.
📍اين توافق فقط مساله اتمي نبود ،اوباما مي خواست جلوي برنامه اتمي ايران را بگيرد و در ها را باز كند اما توافق به آنچه را قول داده بود كه برنامه اتمي ايران پايان يابد نرسيد.ايران در حال غني سازي و توسعه سانتريفيوژهاي خود است.
📍انتقاد نيكي هيلي به نوع بازرسي ها ي آژانس
📍توافق برجام محدود و پر ايراد است
📍ايران توافق را بارها نقض كرده
📍اب سنگين ايران از ميزان  ذكر شده فراتر رفته و آژانس اين را مي گويد
📍اگر بازرسان آژانس نتوانند به همه سايت ها دسترسي داشته باشند ما از كجا بفهميم ايران به توافق عمل كرده؟

📍هيلي: تنبيه ايران بابت تخلفاتش در توافق  آمده
دولت اوباما تخلفات ايران را ناديده گرفت

📍ايران جهان را گروگان گرفته.توافق برجام بسيار خطرناك است.مشكل ما با ماهيت رژيم ايران است.

📍ايران مي تواند موشك بالستيك قاره پيما توليد كند اما قطعنامه ٢٢٣١ گفته ايران نبايد چنين كند اما اعضاي سازمان ملل قطعنامه را و نقض  ايران را جدي نمي گيرند.
📍سازمان ملل علاقه اي به پيگيري رفتارهاي ايران بخصوص موشكي ندارد.

📍نيكي هيلي الان تحريم هاي جديد كنگره و رييس جمهور امريكا عليه ايران را موجه مي خواند!به دليل كم كاري سازمان ملل!

📍ما نبايد فقط مسايل فني توافق را در نظر داشته باشيم.ايران عليه امريكا خصومت دارد.تكنولوژي موشكي ايران  و تاريخ پايان توافق  جالب نيست.آنها مي توانند در پايان توافق محدوديت ها را بردارند.

📍اگر رييس جمهور امريكا تبعيت ايران از توافق را تاييد نكند پيامش به كنگره اين است كه لغو تحريم ها جايز نيست و به نفع امنيت ملي ايران نيست.

📍رييس جمهور تصميم بگيرد ؛شصت روزه تحريم هاي ايران را بر مي گردانيم.

📍زمان آن گذشته كه فقط يك مساله،بحث فني توافق را در نظر بگيريم.

📍اگر ما فعاليت هاي ايران را رصد نكنيم ايران ،كره شمالي آينده خواهد بود.

📍امريكا بايد بيدار شود.


📍نيكي هيلي :اگر امريكا به تنهايي از توافق كنار برود را بررسي مي كنيم نظر ما اين است كه امريكا براي امنيت ملي اش تصميم بگيرد.

📍از الان بايد جلوي ده سال اينده را بگيريم

📍از نيكي هيلي پرسيدند:"برجام موقعيت اصلاح طلبان را تقويت كرد يا تضعيف؟"
سفير امريكا در سازمان ملل گفت:"نمي دانم" و پاسخ نداد.

📍صد ها سايت در ايران هست اما كارشناسان آژانس فقط به برخي دسترسي دارند.مثل اينكه من از پسرم بپرسم تكليف مدرسه تمام شد ؟و او بگويد من صفحه اولش را تمام كردم.اين كه نمي شود!

📍نيكي هيلي :نمي دانم رييس جمهور توافق برجام را تاييد مي كند يا نه
مي خواهم بگويم اين مسايل وجود دارد.

📍امريكا به حرف و عمل هاي خودش تا وقتي منافع ملي امريكا را تامين كند  پايبند است

📍تا وقتي به تعهداتمان پايبنديم كه منافع ما در خطر نيفتد


📍براي اينكه خوش نام باشيم مجبور به اجراي توافق ها نيستيم؛براي امنيت ملي مان تصميم به برخورد با تعهدات و توافق  نامه ها هستيم.


📍نيكي هيلي :من از امانو مدير كل آژانس درباره تعداد سايت هاي نظامي ايران و اقدامات ايران سوْال كردم.


📍نيكي هيلي:اگر امريكا از برجام خارج شود متحدين اروپايي متوجه نگراني ما مي شوند

📍نيكي هيلي :اگر امريكا از برجام خارج شود يعني توافق بر خلاف امنيت ملي ما بوده،اين قانون ماست كه هر نود روز ترامپ تشخيص بدهد امنيت ملي ما با برجام در چه شرايطي است.
📍زندگي را بايد درست انجام دهيم و تصميمات ما سخت باشد حتي اگر اروپايي ها بخواهند ما به توافق پايبند بمانيم.

📍كار ما جلب رضايت متحدان اروپايي مان نيست.
 

📍ما به كليه جوانب توافق نگاه مي كنيم و كاستي ها و عواقب منفي  برجام
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۲:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۰۷:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۲۰:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۶ ۱۰:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۳:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۸ ۱۰:۵۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۱۱:۳۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۶:۲۰
 
 
کلمات کلیدی : نیکی هیلی+تحریم ایران+سنا آمریکا+سنا+برجام+نقض برجام
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۰:۴۰:۵۹
روحانی پاسخ دهد! (4547419) (alef-13)
 
Georgia
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۹:۵۸:۵۴
این خانم خیلی زرنگ است و خیلی هم پررو. (4547985) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۰:۴۲:۱۷
مطمن باشین ترامپ یکماه دیگه از توافق مثل توافق پاریس خارج میشه این حرف من یادتون باشه قطعا اینجوری میشه اروپام مجبوره طبعیت کنه چون که منافعش با امریکا خیلی بیشتر از ایران است (4547422) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۱:۵۳:۵۲
میگم اصلا ما خودمان خارج بشویم بهتر است و ابروی ایران حفظ میشود و تو دهنی به امریکا که هیچ غلطی نمیتواند بکند شاهرک خلیج فارس که مستقیم به اقتصاد غرب وصل است در اختیار ماست (4547503) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۸:۰۹:۴۳
جنگ طلب محترم ! خلیج فارس شاهرگ ایران هم هست. (4547864) (alef-13)
 
Georgia
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۹:۵۸:۲۶
سن شما چقدر است. عواقب بسته شدن تنگه هرمز در زمان جنگ یادتان هست. (4547984) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۰۸:۲۸
آقای روحانی! اکنون که به این نتیجه رسیدید حق با به قول شما دلواپسانی بوده که از ابتدا آمریکا را شیطان مکار و بدعهد می‌دانستند و شما به شکل‌های مختلف با انواع توهین‌ها با آنها برخورد کردید، قلب راکتور اراک را بتن‌ریزی کردید، 20 هزار سانتریفیوژ را که از دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای و شهید روشن‌ها بود نابود کردید، ای کاش شما هم با صراحت بیشتری جلوی زیاده‌خواهی‌های آمریکا بایستید. (4547531) (alef-13)
 
Georgia
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۰:۰۰:۵۶
دستاورد میلیاردی بچه درد مردم خورد؟؟ (4547987) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۰۹:۲۱
دولت شیطان بزرگ برای مقابله بیشتر با ایران اسلامی به مجلس این کشور لایحه می‌دهد اما دریغ از دولت مدعی تدبیر برای اقدام متقابل! گویا آنها نوعی از درخت سیب و گلابی را برایمان کاشته‌اند که زقوم برداشت کنیم! (4547535) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۰۹:۳۷
مدت‌هاست که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ما فرصت‌های طلایی برای اعتراض به نقض برجام را در مجامع بین‌المللی از دست داده و تنها به چند توئیت و اظهارات داخلی بسنده کرده است. حق گرفتنی است ولی نه بدین‌گونه که دیپلماسی انفعالی و ملتمسانه را پیش بگیرید. (4547538) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۱۰:۲۹
کاسب واقعی تحریم‌ها کسانی هستند که در هر دو انتخابات گذشته با ادعا و وعده برداشتن تحریم‌ها از مردم رأی گرفته‌اند ولی تحریم‌ها برداشته نشده که هیچ بیشتر هم شده است. (4547541) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۱۳:۰۹
از خسارت‌های بزرگ در این چند سال اخیر اتلاف وقت و از بین رفتن سرمایه‌ها، امکانات و فرصت‌های زیاد به واسطه انتظار برای نتیجه دادن برجام خیالی بود و دیدیم که آمریکا با تحریم‌های جدید به کل توافق برجام را زیر پا گذاشت. در این معامله فقط ما ضرر کردیم. (4547550) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۱۳:۱۶
من این برنامه رو زنده نگاه میکردم و معلوم بود این خانم حرفی برای گفتن نداره و فقط داره داستان سرایی میکنه و حتی گزارشگران و خبرنگاران اونجا هم از حرف های ایشان قانع نشذن بخصوص با وضعیت فعلی کره شمالی .

ما فقط باید داخل کشور عاقل باشیم و عاقلانه رفتار کنیم و از حرف های تحریک امیز بپرهیزیم و صرفا از طریق مجاری دیپلماسی و رسانه ها صلح طلب بودن خودمون رو تکرار کنیم . (4547551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۲:۱۵:۰۹
مسئولان ایرانی طرفدار خورشید تابان برجام لطف کنند و حرفی بزنند (4547557) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۸:۱۵:۲۸
تمام حرف دولت ترامپ این هست که امریکا در برجام ضرر کرده وایران سود می برد.متوجه شدی ؟؟؟؟دیگه چی باید بگن/ (4547870) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۲۳:۰۶:۱۵
درود بر تیم مذاکره کننده. دلواپسان حرف دیگه ای هم دارند؟ (4547609) (alef-13)
 
محسن
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۰:۱۹:۱۴
بنده در حکمت برجام موندم ؛ هم تندروهای ما میگن ضرر کردیم همه چیز را دادیم و هیچ بدست نیاوردیم و هم تندروهای آمریکا و رژیم صهیونیستی
بنظر بنده اشکال از برجام نیست اشکال از زیاده خواهی و جنگ طلبی این افراد است چه ایرانی باشند ، چه آمریکایی و چه اسرائیلی (4547679) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۱:۳۱:۱۸
صحیح می فرمایید اشکال از برجام نیست اشکال از کدخدا پرستی برخی و توهم کدخدا بودن برخی دیگر است (4548124) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.