نظر منتشر شده
۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388138
اولین آثار برنامه اقدام مشترک مالی (fatf) آشکار شد
بانک‌های داخلی ابزار تحریم های خارجی
بخش اقتصادی الف، 13شهریور 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
برخی بانک‌های کشور در مسیر اجرای توافق با FATF خود تحریمی را آغاز کرده‌اند و در این مسیر تحریم افراد حقیقی یا حقوقی که ظالمانه مورد تحریم غرب قرار گرفته بودند در اقدامی عجیب و قابل تامل از جانب بانک‌های داخلی نیز آغاز شده است.
به گزارش کیهان این روزها سخن در باره FATF فراوان به گوش می‌خورد. محتوا و نتیجه FATF یا برنامه اقدام مشترک مالی را می‌توان به صورت خلاصه این گونه عنوان کرد: « برنامه‌ای برای کنترل، نظارت و نهایتا به زانو در آوردن ایران در حوزه تبادلات مالی».
اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی Financial Action Task Force on Money    Launderin
یک سازمان همکاری میان دولت‌هاست که ظاهرا به منظور مبارزه با پول‌شویی و مبارزه با تروریسم شکل گرفته است .اما حقیقت ماجرا عبارت است از اشراف اطلاعاتی بر منابع و سیستم‌های مالی کشورها و اعمال خواست‌های غرب در کشورهای مختلف در مورد افراد و شرکت‌هایی است که مورد تحریم ظالمانه آنها قرار گرفته‌اند.
بعد از اینکه بانک‌های بزرگ اروپایی از همکاری با ایران سر باز زدند و از برجام «تقریبا هیچ‌» عاید ایران شد، مسئولین و تیم مذاکره‌کننده به جای پذیرش اشتباه خود این‌بار تصمیم گرفتند مشکل تبادلات بانکی را به نحو دیگری حل کنند. مسئولین اعلام کردند که علت همکاری نکردن بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران، قرارگرفتن ایران در لیست سیاه گروه اقدام مالی(FATF) است و باید برای رفع مشکل از این مسیر گام برداشت.
برای خودتحریمی متعهد شدیم!
در واقع ما متعهد شده‌ایم که هر شخص حقیقی و حقوقی که در قطعنامه‌های سازمان ملل‌، در لیست تحریم قرار دارد، در ساز و کار مالی داخلی هم مورد تحریم قرار دهیم و اموال او را مسدود کنیم!! این رخداد هم اکنون در مواردی در کشور اتفاق افتاده و برخی بانک‌ها صراحتا از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده خودداری می‌کنند! خوب است بدانیم در حال حاضر، حدود ۲۰۰ شخص، موسسه و شرکت ایرانی در لیست تحریم‌ها قرار دارند و مسئولان ما طبق همین سند محرمانه، متعهد به اعمال تحریم‌ها علیه آنها در داخل کشور شده‌اند! برخی از مهمترین این موسسات عبارتند از: صدا و سیما، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، وزارت اطلاعات، سازمان صنایع دفاعی، دانشگاه مالک‌اشتر، گروه صنایع صنام، صنایع شهید صیاد شیرازی، صنایع شهید باقری، باتری‌سازی نیرو، صنایع پارچین و هواپیمایی مرکز تحقیقات و فناوری دفاعی و... این فهرست - که در‌برگیرنده جمعی از بهترین متخصصین و مدیران کشور نیز هست- به لطف این توافق محرمانه، مشمول تحریم‌های داخلی شده و خواهند شد!
الزام به رعایت تحریم!
عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۲۱ تیرماه با بیان اینکه مذاکرات با FATF تا ۱۸ ماه دیگر ادامه خواهد داشت که در زمینه گروه‌های تروریستی و مقابله با آنها به تفاهم برسیم، عنوان کرده بود: «لزوما هر کاری از طریق سیستم بانکی صورت نمی‌گیرد و ما در سال‌های قبل مثلا اگر برای آقای ایکس پولی ارسال می‌کردیم فکر می‌کردید به صورت بانکی بوده است. برخی افراد در لیست تحریم شورای امنیت هستند و همه کشورها ملزم به رعایت هستند. ما هیچگاه به این لیست‌ها مقید نبودیم، ولی دلیلی نمی‌شود که بانک‌های خودمان را به دست خودمان گیر بیندازیم. وقتی راه‌های دیگری هم برای ارسال پول وجود دارد،‌دلیلی برای این کار وجود ندارد.»
عراقچی ضمن یادآوری اینکه «همه کشورها ملزم به رعایت تحریم‌های شورای امنیت هستند» و ضمن تاکید بر اینکه «ما به لیست‌ها مقید نیستیم» در پایان نتیجه جالب توجه و قابل تامل را بیان می‌کند. یعنی همان چیزی که امروز به عملکرد بانک‌های کشور تبدیل شده است. نتیجه‌ای عراقچی می‌گیرد این است که «دلیلی نمی‌شود که بانک‌های خودمان را به دست خودمان گیر بیندازیم. وقتی راه‌های دیگری هم برای ارسال پول وجود دارد،‌دلیلی برای این کار وجود ندارد»!
رهنمودهای FATF؛ نصب‌العین بانک‌ها!
در راستای اجرای خود تحریمی که بانک‌های کشور به واسطه پذیرفتن رهنمودهای FATF دچار آن شده‌اند بانک مسکن ضمن صدور «بیانیه و سیاست مبارزه با پولشویی» آورده است: «بانک مسکن در همین راستا بیانیه و سیاست مبارزه با پولشویی خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد: بانک مسکن هنگام برقراری روابط کارگزاری، رهنمودها و توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را ملحوظ نظر قرار می‌دهد.»
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «بانک مسکن سوابق اطلاعات مربوط به شناسایی مشتریان و تراکنش‌های آنها را وفق ضوابط و مقررات مربوطه حفظ و نگهداری می‌نماید.» این یعنی مطابق هرگاه FATF ادعایی در مورد شخص یا شرکتی داشته باشد این بانک موظف است این سوابق را در اختیار آنها قرار دهد.
افتخار اجرای خواسته‌های FATF!
مرتضی شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی، ۸ شهریور ماه جاری در گفتگو با یکی از پایگاه‌های خبری با بیان اینکه اجرای FATF از سوی بانک مرکزی به این بانک ابلاغ شده است، گفت: «تمام نرم‌افزارهای لازم برای FATF هم در بانک کشاورزی آماده است و در این زمینه ما رتبه نخست را در بین بانک‌ها در دست داریم.»
وی در خصوص محدودیت‌های پس از اجرای FATF اذعان کرد: «تمام مشتریان بانک کشاورزی از شرایط و ضوابط FATF برخوردار هستند و محدودیت‌های آن شامل مشتریانمان نمی‌شود. بانک کشاورزی پیش از این نیز با سازمان‌ها و یا نهادهایی که FATF با آنها مشکل داشته است نیز ارتباطی نداشتیم.»
مدیرعامل بانک کشاورزی تصریح کرد: «از آنجا که بانک کشاورزی تنها بانکی بود که در دوران تحریم نقل و انتقالات ارزی با سایر کشورها انجام می‌داد، از همین رو ما ضوابط و شرایط بانکداری بین‌المللی را اجرا کرده بودیم و هم اکنون نیز مشکلی در این خصوص نداریم.»
مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه بانک‌ها باید خود را با ضوابط بانکداری بین‌المللی همسان کنند، افزود: «برای آنکه بتوانیم با سیستم بانکی و پولی بین‌المللی تعامل داشته باشیم باید FATF را اجرا کنیم و همانطور که وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی هم اعتقاد دارند، اجرای این قرارداد به نفع خودمان هم است.
اما آنچه که مدیر عامل این بانک با عنوان سازمان‌ها و نهادهایی که FATF با آنها مشکل داشته نام می‌برد کدامها هستند؟ اینها، نه گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا (مانند گروه زنگی) بلکه سازمان‌های داخلی هستند. برخی از این نهادها که در لیست ثانویه تحریم‌های آمریکا قرار دارند عبارتند از: صدا و سیما، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، وزارت اطلاعات، سازمان صنایع دفاعی، دانشگاه مالک‌اشتر، گروه صنایع صنام، صنایع شهید صیاد شیرازی، صنایع شهید باقری، باتری‌سازی نیرو، صنایع پارچین و هواپیمایی مرکز تحقیقات و فناوری دفاعی و...
خود‌تحریمی در سایه FATF کلید خورد!
بانک‌های داخلی بر اساس قرارداد FATF که هنوز جزییات آن برای ملت آشکار نشده و تعهدات ما در آن برای مردم روشن نیست خود تحریمی را بر اساس اراده و خواست غرب و خاصه آمریکا آغاز کرده‌اند.
برای نمونه واحد مستقل ارزی خطاب به مدیریت شعبه بانک سپه در نامه‌ای به تاریخ ۱۰ مرداد ۹۵ و در جواب درخواست یه شرکت برای ضمانت نامه‌های ارزی آورده است: «...در شرایط فعلی و با عنایت به مفاد نامه بازگشتی مبنی بر نامبرده شدن متقاضی ضمانت‌نامه‌ها در لیست اشخاص تحریمی، اجابت درخواست متقاضی امکان‌پذیر نیست.»
مشابه همین مورد در بانک ملت نیز اتفاق افتاده است و این نشان‌دهنده آن است که تمام بانک‌ها تحت اراده بانک مرکزی به این قافله پیوسته‌اند. در نامه بانک ملت که در پاسخ به درخواست قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) برای نقل و انتقالات ارزی؛ آمده است: «کارسازی کلیه خدمات ارزی (بین‌المللی) برای آن دسته از مشتریان که نامشان در لیست تحریم اتحادیه اروپا و یا لیست تحریم مشترک اتحادیه اروپا و سازمان ملل می‌باشد امکان‌پذیر نیست.» اینها نخستین تبعات پذیرش قرارداد FATF هستند که نمود یافته‌اند و متاسفانه در آینده تبعات وخیم این ماجرا بیش از پیش خود را نشان خواهد داد.
البته این تبعات محدود به خودتحریمی نیست و ابعاد دیگری هم دارد که در روزهای آتی بیشتر دراین‌باره خواهیم نوشت.
 
کلمات کلیدی : برجام+تعاملات بانکی+ fatf
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۴:۰۴:۳۰
روحانی مچکریم
یه امنیت توی این کشور بود که احتمالا اونم رو از دست میدیم
بلند بگو مچکریمممممممممممممممممممممم (3917180) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۰:۵۴:۴۵
برای اقتصاد کشور باید همچنان ادامه یابد (3918283) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۴:۰۸:۰۴
امتحان سختی برای مجلس است به نظرم با طرحی حتی سه فوریتی جلوی این اقدام گرفته شود (3917186) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۴:۲۱:۳۰
اینطور که بنده نوشته های منتقدان fatf را از دوماه پیش پیگیری کرده ام این توافقنامه خیلی برای کشور خطرناکه واتفاقا هشدارها و حدسهایی هم که میزدن داره درست در میاد ولی جای تعجب هست دستگاههای نظارتی و یا مجلس هیچ عکس العملی نشون نمیده؟داستان چیه واقعا؟کوچکترین عکس العمل میتونه استیضاح وزیر اقتصاد باشه ولی متاسفانه من یک نوع انفعال در همه زمینه ها میبینم..امیدوارم خداوند به ملت ما رحم کند. (3917228) (alef-2)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۴:۲۶:۵۵
آقای عراقچی سلام .....

بابا دم این غربی ها و آمریکایی ها گرم تو کفرشون محکم وایسادن و برای منافع کشورشون از هیچ کاری دریغ نمی کنند ولی ما خودمون خودمون رو تحریم میکنیم و... (3917241) (alef-2)
 
توحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۰:۰۰:۱۵
آقای عراقچی خودکارش رو پرت کرد دیگه تو مذاکرات
دیگه واقعا چیکار بکنه ایشون برای این کشور ؟؟!!
انصاف هم خوب چیزیه (3918208) (alef-11)
 
امیر
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۴:۳۸:۰۰
خیانت از این آشکار تر؛چجوری می خوان جواب خون شهیدان رو بدن (3917273) (alef-11)
 
بانام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۱۷:۵۴
آقای امیر خان اصلا فهمیدی که چی شده ربطش دادی به خون شهدا (3917368) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۱۱:۰۷
خيانت نيست براى ورود به سيستم اقتصادى جهان بايد تابع قوانين بين المللى باشيد يا ورود نكنيد كسى مجبور نكرده هزاران بانك در جهان هست اين قوانين اجرا ميكند حالا شما نمى خواهيد صاحب اختيار هستيد همنطور كه جهان صاحب اختيار كه كسى پايبنده به قوانين بين الملل نباشيد راهش نمى دهند (3917502) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۵:۰۸:۵۳
شما ایرانی هستی؟ (3918410) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۱۵:۲۵:۲۵
قوانین جهانی باید رعایت شوند همچنان که قوانین کشوری و اجتماعی یک کشور باید انجام شود (3919461) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۱۲:۲۴
FATFفقط مربوط به ايران است يا براى كل جهان لازم الأجرام است با تشكر (3917505) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۴۷:۱۱
اشرافیت دنبال پاسخگویی به خون شهدا نیست بلکه میخواهد هرچه سریعثر از شر انقلاب اسلامی وآثار آن خلاص شود. (3917572) (alef-2)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۰:۰۹:۵۷
از منظر اینکه پایبندی به قانون بوده حرکت درستی است . حتما اون تعهد فوایدی داشته که منعقد شده. اگر مسوولین فکر میکنند در کل به ضرر است از طرق قانونی حتما فسق کنند .اگر هم فکر می کنید به سود است دیگه داستان درست نکنید! (3918223) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۴:۵۱:۳۴
کیهان همه چیز را وارونه نشان می دهد مثل اون موقع که می گفت تحریم ها برای ما خیلی هم خوب است . (3917304) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۲۲:۴۷:۴۹
تا حالا برعکسش فکر کردی؟ (3918118) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۰۶:۱۶
یه نامه اجازه کتبی از آمریکا بگیرید براشون . آقای ظریف این کارو خوب بلده . البته یه چند تا اجازه نامه دیگه هم از آمریکا بگیرید شاید لازم بشه . (3917340) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۱۰:۵۲
مگر دست بانکهای داخلیست!!! باید مکانیسمهای انتقال پول را درک کرد. تنها راه، مذاکره برای خارج کردن اسامی از لیست تحریمهاست. (3917353) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۸:۴۰:۵۶
مگه مذاکره نکرده بودیم؟ شایدم منظورت مذاکره برای مساله موشکی است؟ (3918587) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۳۴:۲۱
گل به خودی آقایون (3917417) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۳۴:۵۸
نه تقریبا هیچ، یه چیزی هم بدهکار شدیم (3917419) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۵۲:۰۳
مسئولین ما توان ایستادن در برابر غرب رو ندارن و روز به روز بیشتر عقب نشینی میکنن ! (3917447) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۵:۱۰:۲۶
بی صبرانه منتظر انتخابات 96 هستم بی صبرانه (3918412) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۵:۵۶:۵۲
می دونید درد چیه باز اگه با این کار دولت تحریم ها کم تر می شد می گفتیم اشکال نداره ولی هر روز یه عقب نشینی بدون هیچ دستاوردی (3917464) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۰۸:۲۱
کدام عقل سلیمی قبول می‌کند در این منطقه پر آشوب به دست خودمان نیروهای نظامی را تحریم مالی کنیم؟ (3917488) (alef-2)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۱۰:۱۹
هر دم از این باغ بری می رسد
تازه تر از تازه تری می رسد...

توفیق روز افزون تیم مذاکره کننده ی ایرانی رو از خدا خواهانم! (3917496) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۱۳:۴۶
اگر آنچه افشا شده دروغ است حضرات رسما تکذیب کنند و اگر صحیح است پاسخ دهند که چگونه تحریم غرب را در مورد شرکت ها و موسسات ایرانی در داخل کشور اجرا می کنند. مجلسی که روزی در آن مدرس فریاد زد و مقابل اجانب ایستاد کجاست؟چگونه به دست خود تحریم اعلام شده غرب را اجرا می کنیم؟ (3917510) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۶:۴۵:۲۲
مهم اينه كه برجام اجرا بشه و ايران از انزوا خارج بشه (3917561) (alef-2)
 
کاظم
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۷:۴۵:۲۰
بابا اینا که نزده میرقصند .
ازامریکا خطرناکتر تفکرات داخلی برخی وادادگان است . (3917675) (alef-2)
 
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۷:۵۵:۵۳
جالب این که تنها کسایی که کارشون رو درست انجام میدن همین نهاد های امنیتی و نظامی هستن ما هم به جای تشکر خودمون هم تحریمشون میکنیم !!!
(3917694) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۸:۵۱:۰۱
چه ربطی به fatf دارد؟ این نهادها همچنان در لیست تحریم ها هستند حتی اگر fatf را نمی پذیرفتیم باز تبادلات ارزی برای این نهادها امکان پذیر نبود. ما دو راه داشتیم یا fatf را نمی پذیرفتیم و ارتباط تمام بانک هایمان قطع باقی می ماند و همه ضربه می خوردند یا fatf را بپذیریم و نیاز این نهادها را از جای دیگری تامین کنیم (3917785) (alef-2)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۹:۱۴:۴۴
دوستان حامی fatf میگفتند که تعهدات ایران در این معاهده الزام آور نیست...!
آقای طیب نیا و سیف باید پاسخگو باشند (3917815) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۱۹:۴۰:۱۷
حالا این بانک هایی که اینقدر دارند دست و پا می زنند که با اشخاص تحریمی کار نکنند خودشون تو لیست سیاه نانوشته بانک های بزرگ دنیا هستند و کسی باهاشون کار نمی کنه. فکر می کنند با این کار ها از لیست سیاه خارجی ها در میان! (3917843) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۲۰:۱۸:۴۵
بسیار عالی.گرچه تا پول نفت وجود داره مبادلات با نکی شوخی بچگانست اا (3917896) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۲۰:۵۰:۵۰
کاری نداره، شرکتهای دانش بنیان بزنید و به اسم اونها فعالیت کنید. برای همه این قصه ها راه حل هست اگر واقعا بخواهید کار کنید (3917935) (alef-11)
 
محمد ولی زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۲۱:۱۷:۲۷
دولت انقلابی ومتعهد به جمهوریت واسلامیت نظام بیش از اینکه خودرا در مقابل مردم مسئول بداند خودرا متعهدبه کسب رضایت ودبه حریف غربی است .گویی یک پیمان عاشقانه پنهان بین دولت برای کسب رضایت حریف غربی منعقد شده است که بانکهای دولتی که یکی از آنها مخزن بودجه نظامی است همگام وهم داستان با نهادهای خارجی آمریکایی وبین المللی اقدام به تحریم نهادهای انقلابی میکنند

.دلسوزان کشور واسلام به هوش باشند که دشمن تا درون شوراهای سیاستگذاری مالی وپولی نفوذ کرده وبرای آنها دستورالعمل می نویسد .گویی دولت تدبیر وامید تمام امید خودرا برای زدایش صبغه اسلامی وانقلابی از نظام به تدبیر دشمن خارجی بسته است

.چقدر آسان جنگ را باختیم !!!!!!بدون اینکه گلنگدن را بکشیم .البته وقتی بجای بستن با خدا وتوکل به خدا با کدخدا ببندیم .نتیجه جز شکست نمی شود .راستی آیا حریف غربی به تعهدات خود عمل کرده که ایران تا این حد از خود کرنش وصداقت بیجا نشان میدهد.؟مادری فرزند خودرا می زدتا همسایه خوشحال شود ودست از سر او بردارد.

.آقایان تکنو کرات نما بیگانه همیشه بیگانه است ونفعی برای ما وشما ندارد. (3917972) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۳ ۲۲:۴۶:۵۴
خود باختگی خود شیرینی خیانت به ملت هم حدی دارد می خو.اهند به هر قیمتی ثابت کنند برجام جام پری بود که دشمن تقدیممان کر ه مطمین باشید تنها با ابروی خود وعزت ایرانی بازی میکنید (3918115) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۱:۲۵:۲۲
اگر میخواهیم با دنیا ارتباط داشته باشیم پول نفتمان را دریافت کنیم دست بدامان زنجانی و رضا ضراب نشویم باید تن به قائده بازی بدهیم نفت در مقابل غذا ی عراق را دیدیم متاسفانه عده ای که صدایشان از جای گرم بلند میشود با شعارهای ملی گرایانه و تحریک آمیز حقایق را از مردم پنهان میکنند . (3918309) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۱:۵۰:۲۰
یعنی چون اینا تحریمن کل مملکت تحریم بمونه؟؟؟ (3918328) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۰۷:۵۳:۳۰
عزیزان یه چیزی را باید بفهمیم
چرا فکر می کنید دشمنان ما دوستان ما هستن
اینکه ما باید با دنیا مذاکره کنیم حرف متین منتها کلیت را بسنجید
کاریکاتوری با موضوع امنیت کشور برخورد نکنیم
هر قدم رو به عقب ما یعنی یک قدم رو به جلو دشمن
تحریم داخلی یعنی پذیرفتن شکست یعنی نداشتن عذت یعنی ما برای خودمان هم ارزش قائل نیستیم یعنی ما خودمان هم دشمن منافع خودمان هستیم
با یه گرگ وحشی که حامی تروریست هیچ وقت نمیشه با مذاکره و گفتمان حقت را بگیری
اینها چیزهایی که باید بفهمیم ولی بعضی ها می خواهن به زور با بازی کلمات این حقایق را بپوشانن
ان شالله که سیاست مداران کشورمان اشتباه نکنن که این اشتباه دیگه بخشیدن ندارد و با لگد دشمن از خواب بیدار می شن (3922321) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.