توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 358339
خواسته زنان از نمایندگان زن مجلس
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰
مجلس دهم با شناخت هیئت رئیسه خود می رود تا از هفته آینده کار خود را به طور جدی آغاز کند، مجلسی که در کنار تمام شگفتی های که ساخت و همچنان می سازد، یک تفاوت بزرگ دیگر نیز با دیگر مجالس پیش از آن داشت و آن تعداد نمایندگان خانم است.

به گزارش نامه نیوز، بدون احتساب مینو خالقی، اکنون مجلس دهم ۱۷ کرسی از ۲۹۰ کرسی خود را به زنان اختصاص داده است،تعدادی که پس از مجلس پنجم با ۱۵ نماینده زن، در نوع خود رکوردی قابل توجه محسوب می شود، هرچند در مقایسه با تعداد زنان نماینده در همین کشورهای همسایه ایران مانند افغانستان و عراق ترکیه، تعداد نمایندگان زن در ایران نسبت به تعداد کرسی ها محدود محسوب می شود اما می تواند گامی بلند برای حضور جدی تر زنان در عرصه سیاست در ایران محسوب شود. (مثلا در ترکیه از ۳۱۷ کرسی ۸۱ کرسی به زنان تعلق دارد.)


اکنون و با این ۱۷ نماینده ، زنان می تواند در مجلس دهم فراکسیون قدرتمند زنان را تشکیل دهند و با توجه به گرایش متفاوت زنان مجلس دهم که ۹ نفر از آنها از لیست امید از تهران هستند انتظار می رود برخلاف انفعالی که از زنان مجلس نهم و هشتم شاهد بودیم، زنان مجلس جدید به شگفتی های مجلس دهم بیفزایند، چرا که نوع نگاه رای دهندگان در انتخابات اخیر مجلس نیز با دیگر مجالس پیش از آن متفاوت است و اغلب رای دهندگان به مدد شبکه های اجتماعی به دقت رفتار نمایندگان خود و عملکرد آنها را زیر نظر دارند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه انتظاری از زنان مجلس دهم باید داشت، یا اصولا چه انتظاری می توان داشت پاسخ این سوال ابعاد گسترده ای از رفتارها و اقدامات حقوقی، سیاسی و اجتماعی زنان را در برمی گیرد، بحث حقوق زنان در خانه، خانواده و اجتماع از یک سو و فعالیت های بانوان در جامعه مدنی از جوانب مختلف می تواند محلی برای بحث و بررسی در مجلس باشد، از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران معتقدند که کمیت مهم نیست و همین که زنان در مجلس دهم هویت مستقل خود را حفظ کنند و تحت تاثیر جو مردانه مجلس قرار نگیرند و بتوانند گامی های مثبت هرچند کوچکی را در دفاع از حقوق زنان بردارند کفایت می کند و وظایف سنگینی بر عهده دارد و زنان جامعه از زنان مجلس انتظار دارند حداقل نگویند که کار زنان خانه داری و نه دیدن والییال و رفتن به استادیوم، حداقل نگویند که کار زن فقط شوهرداری است!

به جز یکی دو نفر از زنان مجلس دهم باقی زنانی که به مجلس جدید راه یافته اند سابقه نمایندگی نداشته اند و قرار است در مجلس دهم برای نخستین بار عملکرد آنها به عرصه آزمون گذاشته شود از این جهت باید گفت مسیری سخت و طولانی برای آنها در پیش است و با توجه به تجربه عملکرد زنان در مجالس گذشته به ویژه هشتم و نهم که به شدت ناامید کننده بود، اکنون انتظار می رود نمایندگان جدید تحولی در مجلس دهم ایجاد کنند.

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده درباره حضور زنان در مجلس دهم، گفته بود:: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره دهم باید قوانینی متناسب با واقعیت‌های خانواده‌های ایرانی تصویب کنند. با ترکیبی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از گرایش‌ها و سلایق‌ مختلف سیاسی و فکری در دوره دهم دارند، امیدواریم متناسب با واقعیت‌های جامعه و خانواده‌های امروزی ایرانی، قوانینی کارآمد به تصویب برسانند.»

به گفته او: «همچنین زنانی که به مجلس شورای اسلامی راه یافته‌اند باید بیشترین تلاش را برای استیفای حقوق زنان داشته باشند و باید تلاش مضاعفی از خود نشان دهند زیرا مردم به آنها اعتماد کردند و رأی دادند.

از سوی دیگر باید گفت زنان نماینده در مجلس دهم به شدت زیر ذره بین هستند، این موضوع را می توان از واکنش رسانه ها به شعری که سکینه الماسی در آغاز سخنرانی خود در مجلس دهم خواند و واکنش لاریجانی به آن دید، شعر متفاوتی که نماینده مردم کنگان و عسلویه خواند و لطافت طبعی که در انتخاب این شعر بود با عکس العمل رسانه ها قرار گرفت و واکنش های مثبت و منفی بسیاری نیز به همراه داشت. بسیاری از رسانه ها که تصویر سکینه الماسی و علی لاریجانی را منتشر و مدعی شده بودند رئیس مجلس هنگام خواندن این شعر به خنده افتاد است نیز با واکنش علی لاریجانی همراه بود و رئیس مجلس روز گذشته از این نماینده زن بوشهر خواست تا در مجلس دهم پوست کلفت باشد.

این تنها یک نمونه از قرار داشتن زنان در مجلس دهم در کانون توجهات است، انتظار می رود زنان مجلس جدید از اعتماد دیگر شهروندان جامعه به خود نهایت استفاده را انجام دهند و در جهت هرچه بهتر قانون گذاری و واکنش مناسب به رخدادهای اجتماعی قدم بردارند.
 
کلمات کلیدی : کمیسیون زنان+مجلس دهم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.