نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 160130
شیوه‌ای جدید: تجاوز کنید و رضایت بگیرید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۸
در خبر‌ها آمده بود: «افرادی که حوادث پاراک طالقانی را رقم زدند دستگیر شده‌اند»؛ ما هم نظرمان این است که دستگیر شده‌اند، ولی پس از دستگیری چه خواهد شد؟

 
به گزارش «تابناک»، رئیس پلیس پایتخت از دستگیری عوامل حادثه پارک طالقانی و تخریب خودروی شهروندان خبر داده و افزوده: در حادثه پارک طالقانی، اراذل و اوباش چهار خودرو را مورد حمله و تخریب قرار دادند که پلیس بلافاصله چهار نفر از عوامل اصلی این حادثه را شناسایی و دستگیر کرد؛ افزون بر اینکه دو نفر از اراذل و اوباش در سطح شهر شناسایی و دستگیر شدند.

 
رئیس پلیس تهران تأکید کرد: امیدواریم حکم مناسب دستگاه قضایی درس عبرتی برای سایرین باشد. البته پلیس در پیشگیری و پیگیری قاطعانه عمل و با افراد متخلف برخورد می‌کند. (مهر، ۲۴ خرداد۹۱)

 
اما لحظه‌ای به گذشته‌ای نه چندان دور برگردیم و چند واقعه را مرور کنیم. جملاتی که می‌خوانید، آخرین ناله‌های زن جوانی است که نیمه عریان و خون آلود خود را به یک کلانتری در پاکدشت رسانده و ساعتی بعد بر اثر جراحت چاقو که از ناحیه گردن توسط چهار متجاوز پراید سوار بر او وارد آمده در بیمارستان «جان داده» است:

 
«متهمان من را به عنوان مسافر سوار یک پراید کردند و قصد تجاوز داشتند که من مقاومت کردم. یکی از آن‌ها با چاقو ضربه‌ای به گردنم زد و بعد که بی‌حال شدم، هر چهار نفر مرا مورد آزار قرار دادند. در راه، سه نفر پیاده شدند و راننده پراید که قرار بود من را به بیمارستان برساند در بیابان چادر ماشین را پهن کرد و بار دیگر من را مورد آزار قرار داد و بعد همان‌جا‌‌‌ رهایم کرد. کشان‌کشان خودم را کنار جاده رساندم و راننده آژانسی که داشت از آنجا رد می‌شد به من کمک کرد و من را به کلانتری رساند». (شرق، ۱۷ شهریور ۹۰).

 
پلیس چهار زن دیگر را که مورد تجاوز این متجاوزان قرار گرفته بودند، شناسایی کرد و شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران، قاطعانه همه متهمان را به جرم تجاوز به عنف و آدم‌ربایی به ده ‌سال حبس و یک‌ بار اعدام محکوم کرد و اکبر نیز به دلیل قتل زن جوان علاوه بر اعدام به یک ‌بار قصاص محکوم شد.

 
به نوشته روزنامه شرق، این رأی در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور نقض شده است، زیرا (لطفا چند بار بخوانید): «خانواده متهمان تلاش زیادی برای جلب رضایت شاکیان انجام دادند و موفق شدند رضایت همه آن‌ها را بگیرند».

 
خیلی جالب است؛ کفتارهایی که زن جوانی را ربوده چاقو به گردن این زن مظلوم زده و چنان بی‌رحم بوده‌اند که در آن حال او را به طور جمعی مورد تعرض قرار داده‌اند، موفق به گرفتن رضایت هم شده‌اند!

 
نخست: آیا این گرفتن رضایت بر اثر پرداخت پول یا التماس بوده است یا با تهدید خانواده قربانی مظلوم به تهدیداتی از قبیل پخش فیلم تجاوز به عزیزشان در اینترنت و یا تجاوز به دیگر اعضای خانواده؟

 
دوم آن که آیا معقول است خانواده‌ای پس از چنین جنایت هولناکی بدون تهدید رضایت دهد؟

مگر می‌شود تجاوز کرد و بعد رضایت گرفت و از اعدام گریخت؟ آیا دیوان عالی کشور راه آسانی برای متجاوزان آینده باز نکرده و آیا جرمی از این دست جنبه عمومی نداشته است؟!

 
این را مقایسه کنید با سخنان درست و قاطعانه و البته بدون پشتوانه عملی آیت الله لاریجانی در آذر ماه ۸۹ که تنها «ترساندن» مردم‌ ـ ولو آنکه هیچ آسیبی به کسی وارد نشود ـ حکمش اعدام است: «اگر کسی با سلاح سرد، موجب ترساندن مردم شود، به عنوان محاربه یا مفسد فی الارض، قطعا حکمش اعدام است».

 
اینجاست که شاید برخی گمان کنند حتما اشتباهی از طرف خبرنگار صورت گرفته و رضایت بعدی قربانی در میزان مجازات متجاوزان خیابانی تأثیری ندارد؛ اما متأسفانه دیوان عالی کشور چندی پیش، دقیقا با همین استدلال، حکم اعدام «عقرب سیاه» را نقض کرد. عقرب سیاه پس از تجاوزهای دهشتناک به سی دختر و زن جوان، بدن برخی قربانیان را با پیچ گوشتی سوراخ می‌کرد یا آنان را دست و پا بسته به چاه می‌انداخت تا پس از این همه جنایت، ‌‌‌نهایت کار به اینجا بینجامد:

 
«در پایان جلسه رئیس شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان و چهار قاضی مستشار به اتفاق آرا حکم اعدام «عقرب سیاه» را صادر کردند. از آنجا که عقرب سیاه توانسته بود رضایت تعدادی از شاکیان پرونده را جلب کند، دیوان عالی کشور رأی دادگاه را نقض و بار دیگر پرونده را به شعبه ۷۹ دادگاه کیفری ارسال کرد» (فارس، ۱۱ بهمن ۸۹).

 
برای اینکه بدانید این رضایت شاکیان ـ که به این آسانی موجب نقض حکم توسط دیوان عالی کشور می‌شود ـ چگونه انجام می‌گیرد، ببینید یکی از قربانیان عقرب سیاه به خبرگزاری فارس چه گفته است:

 
«پس از این حادثه، شوهرم با یک بچه طلاقم داد. تاکنون چندین بار از طرف خانواده عقرب سیاه تهدید شده‌ام و مجبور شده‌ام سه بار محل زندگی و تحصیل فرزندم را تغییر دهم، اما آنان هر بار آدرس جدید را پیدا می‌کنند و تهدیداتشان ادامه دارد. آن‌ها مدعی‌اند یکی از تاجران معروف بازار آهن از بستگانشان است و از نفوذ خود استفاده می‌کند. خود عقرب هم از زندان تماس گرفته و تهدیدم می‌کند». (فارس، ۱۱ بهمن ۸۹).

 
از همه چیز که بگذریم در مورد جمله آخر باید کتاب نوشت!

 
نکته جالب دیگری که دیوان عالی کشور در نقض رأی اعدام چهار متجاوز به عنف پراید سوار ـ که در آغاز بدان اشاره شد‌ ـ آورده، این است که: «درباره دسترس بودن همسران این متهمان در زمان وقوع جرایم نیز باید تحقیق شود». از این عبارت چنین دریافته می‌شود که اگر اثبات شود، همسران متجاوزان در روز تجاوز مسافرت بوده‌اند ـ و یا شاید عذر شرعی داشته‌اند‌ ـ در تخفیف مجازات کسانی که در خیابان دختران و زنان را ربوده و به زور مورد آزار جنسی قرار می‌دهند، موثر است!

 
امیدی نیست که این درد‌ها در رسانه ملی حتی «صرفا جهت اطلاع» مردم به «زیر ذره بین» برود و یا در «وبگردی»‌ها مورد توجه واقع شود؛ صرفا باید خدا را شکر کرد که بستری هست که نسبت به اخبار مربوط به ناموس مردم حساسیت دارد و این اخبار مگو نمی‌ماند.

 
هنوز می‌توانیم دلمان را چنین خوش ‌کنیم که این اخبار دقیق نیست؛ قوه قضاییه هم که ظاهرا واحدی برای آگاهی‌رسانی و توضیح درباره این امور ندارد تا ببیند چه تصویری از خود در اذهان می‌سازد. بدین ترتیب که خبر‌ها در روزنامه‌ها درج شده و قوه قضاییه به سکوت گذرانده است.

 
آیا رواست، قوه قضائیه با همه خدماتی که به مردم ارائه می‌دهد، چنین خودش را تضعیف کند؟ آیا اتفاقی است که یک شرور این قدر پررو می‌شود که در حضور مأموران، با مشتی در چشم، خانم مددکار اجتماعی را نقش زمین می‌کند؟ (همشهری، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱)

 
و اینک قوه قضائیه است و تازه‌ترین پرونده تجاوز به حقوق مردم در پارک طالقانی؛ پلیس که مدعی است متجاوزان را دستگیر کرده است و احتمالا اینک متهمان در اختیار قوه قضائیه هستند. حال باید ماند و سرنوشت این افراد را دید؛ سرنوشتی که طبیعتا در وقوع یا عدم وقوع چنین تجاوزاتی در آینده کارساز خواهد بود.
 
بیگی
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۱:۲۸:۲۱
در این جرم ها مدعی العموم یا همان دادستان باید بدون توجه به رضایت یا عدم رضایت اشد مجازات را تقاضا و پیگیری کند.تا امید به گرفتن رضایت انگیزه انجام جرم نشود... (841363) (moderator19)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۱:۵۱:۰۲
گریه ام گرفت ... (841436) (moderator19)
 
ناشناس
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۲:۰۶:۵۵
اینجور وقتا دیگه حرف رضایت یک یا دونفر نباید باشه.. باید صلاح مملکت رو در نظر بگیرن و در این پرونده ها صلاح به اجرای حکم این متهمان بوده.. (841499) (moderator19)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۲:۱۴:۴۶
افرادی که امینت و آرامش خاطر جامعه را به هر نحوی از بین می برند فارغ از هر استدلالی باید تمام عمر فارغ از هر حکمی از زندگی اجتماعی محروم شوند... (841525) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۲:۴۲:۱۵
خیلی دردناک است (841613) (moderator19)
 
ابراهیم
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۴:۵۰:۲۳
خداه اخرعاقبت ماروبخیرکنه.اشکم در اومد (842010) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۴:۵۴:۴۷
با تشکر از شما بابت مطرح کردن این موضوع مهم, خواهشمندم تا آنجا که می توانید پی گیری نمایید. (842016) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۵:۰۷:۱۹
مقاله خوبی بود کاش به گوش همه برسد (842053) (moderator19)
 
arya
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۵:۰۹:۱۶
به سادگی میشود هم آن تاجر آهن و هم بقیه تهدید کنندگان را گرفت و آویزانشان کرد تا درس عبرتی برای بقیه بشود.جرم این اراذل کمتر از قاتلان شید شهریاری و روشن نیست. (842059) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۵:۳۱:۵۹
تجاوز به عنف که دیگر از جرایم خصوصی نیست که به راحتی بخشیده شود تجاوز به عنف یک جرم عمومی است که در هر شرایط باید مجازات شود. مگر قتل غیر عمد کرده یا کسی را زیر گرفته با ماشین که حالا برود رضایت طرف را بگیرد و تمام شود و از آن مخمصه ای که برایش بوجود آ (842094) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۰:۲۸:۰۲
آخه تو كشور ما اگه مانتوت تنگ باشه مرتكب جرم عمومي شده اي (843081) (moderator102)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۵:۵۴:۰۷
واقعا تاسف آور است .از سایت محترم الف به خاطر انعکاس مطلب متشکرم (842136) (moderator19)
 
حسام
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۶:۰۶:۲۱
خدا به همه ما رحم کند (842163) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۷:۰۱:۱۸
وحشتناک بود. تا حالا دلم خوش بود که این حرومی ها اعدام میشن. دلم لرزید. دلم سوخت. نه! فقط باید به خدا پناه برد.
«بأی ذنب قتلت» (842270) (moderator19)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۱:۵۰:۳۷
خدا به آدم عقل داده که خودش بتونه حق خودشو بگیره، فقط پناه بردن صرف به خدا کافی نیست. اگه همه مردم خیلی قاطع در برابر این شرارت ها و حکم هایی که داده میشه اعتراض کنن مطمئننا وضع بهتر از الان میشه. (842750) (moderator102)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۳:۵۷:۳۸
موافقم بزرگوار اگر خدای نکرده چنین بلایی بر سر خانواده من بیافتد من شخصآمجری قانون می شوم وبا سلاح گرم نسل آن خانواده شرور را منقرض می کنم چون چنین قانونی در منطقه جنوب عادی است و همین باعث می شود این جنایاتی که در تهران رخ می دهد در استانهای جنوبی رخ نمی دهد (843026) (moderator22)
 
saeid
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۷:۲۳:۱۱
درصورت آزادی چنین افرادی واقعابرای جامعه متاسفم چون که واقعا چنین افرادی پست تراز هرحیوانی هستندوحالادوباره واردجامعه بشوند ومشغول جنایت والگوی خوبی برای دیگرافرادی که پتانسیل چنین کارهایی رادارند واقعا عجیبه (842299) (moderator19)
 
حسین
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۷:۳۲:۱۱
خب عزیزم راهش اینه که خود مدعی العموم زحمت بکشه و به نیابت از همه شکایت کنه. اینجوری دیگه متجاوزان نمی توانند با تهدید به تجاوز به ناموس مدعی العموم از مجازات بگریزند!!!!!!!!!!!!!! (842316) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۲:۵۹:۴۵
احتمالا خانواده مدعی العموم رو هم تهدید می کنن و ازونم رضایت می گیرن (842912) (moderator102)
 
مهرداد
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۱۸:۵۸:۴۲
واقعا مقاله ی زیبا و روشنگرانه ای بود.از نویسنده محترم و سایت وزین الف سپاسگزاریم.
شما که امکانات خبری و اطلاع رسانی دارید،باید مدام این مسائل نامبارکی که در جامعه وجود دارد را به مسوولین کشور گوشزد کنید.
یک مقاله کفایت نمیکند،مرتب باید تکرار کنید تا بالاخره منجر به واکنش شود.
امنیت مقوله ی مهمی است که نباید به سادگی از آن عبور کرد. (842452) (moderator19)
 
مهرزاد
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۰:۰۶:۰۱
"مرد مسلمان اگر از غصه بمیرد رواست" به نظر من بعضی از جرائم اصلا نباید رضایت داشته باشه اخه بابا متجاوز بیرحم به ناموس مردم چرا باید زنده بمونه که تو جامعه چی کار کنه والا باید چنین ادم هایی رو بدون برو و برگرد بی رحمانه بکشند. (842585) (moderator19)
 
کوروش
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۰:۵۱:۰۲
به امید فرج امام زمان علیه السلام که عدل واقعی برقرار شود (842664) (moderator19)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۱:۴۶:۳۳
يعني تا زمان فرج آقا بايد فقط دعا كرد و فقط نظاره گر باشيم؟؟؟!!!! (842743) (moderator102)
 
علی
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۱:۰۱:۱۹
قوه قضائیه نیاز دارد فردی همچون مرحوم خلخالی بار دیگر به عنوان قاضی در آن مشغول به کار شود. (842677) (moderator102)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۲:۱۱:۲۴
لطفا عنوان را عوض کنید به:

تجاوز کنيد، به قتل برسانيد، و بعد رضايت بگيريد. (842800) (moderator102)
 
ساجد
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۲:۲۳:۳۵
از این نوع مسائل از قبیل مزاحمت برای نوامیس مردم و تجاوز و... و گران فروشی و بی نظمی و... در جامعه ما فراوان است . به نظر بنده واقعا وقت ان رسیده است تا قوه قضائیه با قاطعیت بیشترو غیر قابل گذشتی با مجرمان برخورد کند. (842830) (moderator102)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۲:۲۴:۱۱
اشکم در اومد
لطفا این مطالبو پی دی پی ادامه دهید تا مسئولان یک فکری به حاله ما بکنند.
به خدا امنیتمون از بین رفته
ممنون از نویسنده و سایت بسیار روشنگره الف. (842832) (moderator102)
 
روان
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۲:۵۵:۰۳
هردم از این باغ بری میرسد!!!!متاسفم (842897) (moderator102)
 
taher
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۳:۴۷:۵۰
همه کسانی که با این جنایتکاران مماشات می کنند در هردستگاه و نهادی که باشند در جرم وگناه آنان شریک خواهند بود و باید در پیشگاه خداوند جوابگو باشند.جرم اینها کمتر از ترور اندیشمندان این کشور توسط مزدوران بیگانه نیست و حتی بدتر ازآن است اینها باعث سلب آرامش از مردم وایجاد احساس عدم امنیت در جامعه میشود.متاسفانه نه احکام صادره متناسب با جرم است و نه زندانهای ما باز دارنده. اینها یا باید اعدام ویا به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم شوند. (843003) (moderator22)
 
عاطفه
۱۳۹۱-۰۳-۲۸ ۲۳:۵۲:۲۰
اینها پس از آزاد شدن چه میکنند؟ افرادی مثل اینها خطرناک هستند و احتمال تکرار جرم در آنها بسیار بالا است. هیچ آدم عادی نمیره به این شکل به کسی تجاوز کنه. در نتیجه رها کردن این افراد در جامعه بسیار خطرناک است. یا باید درمان شوند یا تا زمان پیری در زندان باشند. (843017) (moderator102)
 
۱۳۹۱-۰۳-۲۹ ۰۰:۲۰:۳۲
رضایت شاکی را میگیرند بگیرند اما در قانون بیاید 30سال زندان برای تجاوز در حق ملت در طول 30 سال اگر یکی از خانواده مجرم جرمی مرتکب نشود 5سال تخفیف بدن (843072) (moderator102)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۳-۳۰ ۰۸:۰۸:۲۳
حداقل نمایندگان شجاعی مثل آقایان نوکلی و مطهری در مجلس به این مسائل اعتراض کنند. مگر مجلس نباید پیگیر حقوق مردم باشد. (844904) (moderator19)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.