نظر منتشر شده
۵۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460434
عباس عبدی در گفتگو با الف:
نیازی به نامزد پوششی برای روحانی وجود ندارد/ روحانی مشکل خاصی برای انتخاب دوباره ندارد
بخش سیاسی الف، ۲۱ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
به گزارش الف، بحث گزینه پوششی در کنار گزینه اصلی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ هر روز پررنگ تر میشود.

محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان در مجلس پیش بینی کرده بود اصولگرایان ممکن است در دقیقه آخر به یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری برسند ولی در مباحث انتخاباتی حتما با چهار یا پنج نفر وارد میدان می شوند.

سایت الف نیز در روزهای پیشین هم به این موضوع پرداخته و با دو چهره اصولگرا و اصلاح طلبان در روزهای گذشته به گفتگو پرداخته است.

فروزنده عضو جبهه مردمی انقلاب اسلامی در گفتگو با الف با اشاره به اختلاف بین اصلاح طلبان و اعتدالیون بر سر نامزد پوششی برای کاندیداتوری روحانی گفته بود که عملکردهای دولت یازدهم باعث مطرح شدن کاندیدای جدید در کنار روحانی شده بود.(اینجا)

حق شناس فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در گفتگو با الف تاکید کرده بود که اصلاح طلبان باید دو یا سه کاندید در انتخابات داشته باشند. وی خواستار این شده بود که نقدهای به عملکرد دولت باید به طور آشکار مطرح شود(اینجا)

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما در مورد کاندیدای پوششی اصلاح طلبان چیست و آیا اصلاح طلبان به این کاندیدای پوششی نیاز دارند،  اظهار داشت: نامزد پوششی از دو منظر مطرح شده است، اول با این فرض که ممکن است اصل حضور آقای روحانی در انتخابات با ابهام یا چالش جدی مواجه شود در این زمینه کمتر کسی موافق پذیرش این فرض بود، حتی اگر احتمال این فرض باشد، پذیرش آن نوعی رسمیت دادن به این احتمال است. بنابر این معرفی نامزدی پوششی و رسمی برای حل این چالش منتفی است.
 
وی تصریح کرد: لذا فرض ثبت نام و حضور تا پایان آقای روحانی پذیرفته شده است. اگر هم روحانی به هر دلیلی نامزد نشود، فرصت برای اینکه فرد دیگری نامزد شود، وجود دارد. زاویه دیگر حضور برخی نامزدها در کنار آقای روحانی بود تا در زمان انتخابات و تبلیغات موازنه ای میان وی با مخالفان برقرار شود. برخی افراد با این ایده موافق بودند و برخی افراد آن را منوط به نظر آقای روحانی می‌دانستند. هنوز هم این بحث مطرح است. ولی به نظر بنده وجود چنین نامزد پوششی که با برنامه ریزی قبلی بیاید نیز ضرورتی ندارد. هرچند ممکن است در عمل برخی افراد بر اساس تشخیص فردی و نه تصمیم جمعی وارد این عرصه شوند و در پایان نیز به نفع آقای روحانی کنار بروند یا حتی کنار نروند.
 
این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: گمان میکنم چنین برخوردی به لحاظ سیاسی نیز صادقانه نخواهد بود، ضمن اینکه رقبا نیز در صورت انجام چنین کاری با واکنش منفی مردم مواجه خواهند شد و معلوم هم نیست که ضرر این کار از منافع آن بیشتر نباشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تک دوره ای بودن روحانی وجود دارد، گفت: در مورد تک دوره ای بودن روحانی بهتر است اظهار نظر نکنم، زیرا که بنده به صفت یک شهروند و کنشگر با توجه به مجموعه شرایط کشور علاقه‌مند به ادامه این دوره هستیم. بنابراین طبیعی است که اظهارنظری خلاف آن علاقه نکنم، زیرا هر اظهار نظر خلافی نافی انگیزه ام برای کوشش در جهت تحقق این هدف است. ولی مستقل از این نکته گمان می کنم آقای روحانی مشکل خاصی برای انتخاب دوباره به این سمت ندارد، به ویژه آن که طرف مقابل آن نیز قدرت سیاسی و بسیج کافی نیرو ندارد.
 
کلمات کلیدی : عباس عبدی، اصلاح طلبان+انتخابات ۹۶+روحانی+نامزد پوششی
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۰:۴۰
عجب ؟؟؟؟

مردم رو چي فرض کردين اينقدر طلبکار هستين ؟؟؟

خدا وکليي اگر به اندازه نوک سوزن انصاف داشته باشيد به روحاني و همگروهان خودتان ميگيد که هيچ وقت براي هيچ منصبي کانديدا نشوند

پيش بيني من

مردم خسته از جناح بازي ميخوان کشوري شاد و پويا داشته باشند و اون
فقط با يک دولت فرا جناحي و جوان و کاري بدست مياد


متاسفانه دولت شادي مردم را در کنسرت ميبينه در حالي که ابتدا بايد مردم کار و اقتصاد پويا داشته باشند که برن کنسرت (4243593) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۳۲:۱۲
فکر نمیکنید طلبکار واقعی فقط شمایید؟ (4243821) (alef-13)
 
Hungary
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۲۸:۴۴
چرا طلبکار؟چون کار میخوان،رفاه میخوان،عمل به وعده هایی که بخاطرش رای دادن میخوان بدهکار هم شدن؟فکر نمی کنید خیلی بی انصافید؟ (4243951) (alef-3)
 
شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۳۲:۴۳
فقط امیدوارم مردم عزیزم قدر زحمات ایشان را بدانند و اجازه دهند یک دوره ی 4 ساله ی دیگر در کنارمان باشد...بی شک دوره ی بعد پیشرفت و رونق اقتصادی قابل لمس تر و گسترده تر خواهد بود. (4243824) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۵۹:۵۸
شما طلبتو از محمود احمدی نژاد نقد کردی؟؟ (4243878) (alef-3)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۳:۴۳:۵۱
آقای عبدی شما سپرده گذاران میلیونی موسسه مجاز کاسپین و خانواده هایشان را فراموش نکنید چون بالاخره این مردم با اعتماد به مجوز بانک مرکزی دولت روحانی سرمایه هایشان را به این موسسه مجاز بردند و بعد از 9 ماه گفتند که پولتون را نمی دیم (4244545) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۰۴:۲۰:۱۶
باشه قبول.فقط شما اسم این رییس جمهور فراجناحی وجوان وکاری که گفتی رو اعلام کن مردم به اونم فکر کنن وعاقلانه تر تصمیم بگیرن. (4246220) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۲:۱۳
با نامزد پوششی ، روکشی ، سایه ، نیم سایه و امثالهم ، روحانی رفتنی است. (4243595) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۵۸:۵۱
احسن (4243873) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۲۰:۴۲
به همين خيال باش تا صبح دولتت بدمد (4243926) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۷:۴۸:۱۸
اصولگرایان همیشه در اقلیت بودن. رای ندارن. البته به شرطی که مردم حاضر به مشارکت شوند. (4245266) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۲:۲۶
مردم نباید این اشتباه را بکنند و روحانی را انتخاب کنند چون دچار خسران زیادی خواهند شد . روحانی چون دوره اش تمام میشود در صورت انتخاب بسیاری از کارهایی را که بخاطر دور دوم نمیتوانست انجام بدهد حالا انجام خواهد داد . ضمنا" او اصلاح طلب هم نیست و ملت نباید فریب حرفهای اصلاح طلبان را بخورند . (4243597) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۳۷:۲۳
مطمین باش مردم رای نمیدن
دولت روحانی فقط حقوق کارمندان دولتی را زیاد کرد و خبر از عمق فاجعه و باتلاق اقتصادی که مردم غیردولتی توش دست و پا میزنن نداره و قطعا رای نمیدن بهش
برای چی بهش رای بدن جوانان بیکار و کسبه جز و مالیات بالا و .... (4243738) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۴:۲۲
معلومه فقط خواستی ایرادی گرفته باشی مگرنه حرفات با هم نمیخونه اگه حرفای اصلاح طلبا فریبه خوب به قول تو جای نگرانی نیست چون روحانی اصلاح طلب نیست باز بقول خودت
البته اونی که از روحانی خسران میبینه دلال جماعت و رانت خور جماعته نه مردم (4243784) (alef-13)
 
به نام خدا - چاپ کنید
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۲۳:۴۹
بسم الله الرحمن الرحیم

لطفا بخوانید

در سایت نزدیک به احمد توکلی هستیم. پاسخ شما رو از کتاب مالیه عمومی تالیف احمد توکلی میدهم

در این کتاب اشاره شده است که (((بی اعتنایی عقلایی رای دهندگان می تواند به تصمیماتی در دولت منجر شود که هزینه ای بیش از منفعت دارد. در واقع، سیاسست مداران با استفاده از همین ضعف، اقداماتی را که "هزینه پوشیده" و منافع آشکار دارند ترجیح می دهند...)))

دولت در 4 سال اول چون انتخابات در پیش رو داره بسیاری از تصمیمات حیاتی برای ملت رو شاید نتونه اتخاذ کنه. تصمیمات مهمی که چون منافعشون با تاخیر بروز می کنه و به انتخابات نمیرسه اما هزینه هاش رو قبل از انتخابات درک می کنن دولت از خیر اون ها می گذره

فرصت اجرای تصمیمات بنیادی و کار های زیر بنایی به وضوح از دور اول بیشتر خواهد بود ... این یکی از مهم ترین دلایل برای رای به روحانی است (4243807) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۲:۵۷
مردم به جناحی که تعدد کاندیدا داشته باشد کم اعتمادند این را در سال 84 و 92 نشان دادند (4243598) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۴:۲۳
نامزد پوششی وقتی معنی دارد که روحانی نخواهد کاندیدا شود اما اگر مثل آقای حدادعادل فقط برای انگیزه حضور در مناظرات باشد مردم نسبت به کل جریان سیاسی بدبین می شوند (4243600) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۵:۴۸
روحانی باید تکی باشد و هیچ اصلاح طلب و یا جریان نزدیک دولتی کاندیدا نشود آن وقت حتی انتقادات تند نامزده های متعدد اصولگرا باعث مظلوم نمایی روحانی شده و تاثیر مثبت دارد (4243603) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۷:۳۴
اختلافات در بین اصولگریان نمایان است واقعیت این است که روحانی حتی در نظر انها آنقدر بد نبوده که آنها را متحد کند (4243607) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۹:۰۷
طرفدار دولتم و اعتقاد دارم حضور تنهای آقای روحانی به صلاح است و هیچ فرد اصلاج طلب دیگری نباید کاندید شود (4243610) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۹:۳۳
درود بر روحانی، رای من روحانی (4243613) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۵۸:۳۳
درود برای چه ؟ (4243872) (alef-3)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۳۲:۴۵
با نظر آقای عبدی موافقم. روحانی به راحتی برنده انتخابات است.
اغلب مردم به افرادی که با احمدی نزاد همکاری داشته اند رای نمیدهند.
رییسی تنها رقیب روحانی است اما با اختلاف فاحشی بازنده انتخابات خواهدبود. (4243618) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۳۵:۲۷
تا کی شما ۲.۵ میلیون رای دهنده اصلاحطلب تهرانی خودتان را جای مردم جا بزنید؟
بگین ما رای نمیدیم نه مردم

اگر رئیسی رای نمیاره چطور این همه ترسیدین و تخریب را شروع کردین
مطمین باش رئیسی رای میاره ولی باز شما میگین تقلب شده (4243737) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۴۱:۱۴
شما که از ترس اومدن احمدی نژاد خواب نداشتید خودتون را جای اکثریت مردم جا نزنید
انتخابات مجلس که لیستی رای دادید و نه فردی که بگین رد صلاحیت شدیم نشون داد شما فقط اکثریت ضعیف ۲.۵ میلیون تهرانی و اقلیت محض در بقیه کشورید که تازه ۲ میلیون تهرانی هم به لیست شما رای ندادن

روحانی ۱۸ میلیون رای لب مرزی اورد که حداقل ۱۲ میلیونش رای اقتصادی بود که ۸۰درصدش دیگه رای نمیدن بهش

امیدوارم این دفعه باز نگین تقلب شده
سرتون را از اینترنت در بیارین و برین تو کف خیابونها تا بفهمین روحانی رای نمیاره (4243747) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۳:۱۸:۱۶
خداییش اومدن احمدی نژاد ترسش از بمباران هسته ای ایران هم بیشتره (4244398) (alef-3)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۳:۱۶:۳۰
من مشهدی اصلاح طلب نیستم اما صدسال طرفدار احمدی نژاد و اصولگراها نخواهم بود و رایم فقط روحانی (4244386) (alef-3)
 
حمید ولایتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۳:۴۷:۰۷
اگر روحانی بتواند پاسخ میلیون ها نفر سپرده گذار موسسه مجاز کاسپین را قبل از انتخابات بدهد، شاید هنوز شانسی برای برنده شدن داشته باشد در غیر اینصورت با افتضاحی که بانک مرکزی به بار آورده، روحانی با اختلاف فاحش آخر می شود (4244563) (alef-3)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۷:۰۰
آقای تئورسین فعال سیاسی اصلاح طلب ؛ آخه تو مناظره انتخاباتی که از صدا وسیما پخش میشه با توجه به بیانات جنابعالی میشند 4 به 1 . به نظرت عقلانی هست ؟ (4243653) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۱۸:۲۲
مردم هستند، آگاهند و می فهمند و نسبت به گروهی که تعدد کاندیدا دارد بدبین هستند (4243918) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۸:۲۰
فقط روحانی (4243657) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۵۸:۰۵
با کدام عملکرد (4243868) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۳:۱۸:۴۱
با عملکردی بسیار خوب (4244400) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۰۰:۵۷:۵۱
دلار 4000 تومنی بعد 4 سال 3700 مونده واسه من کافیه (4246072) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۲۰:۳۴:۰۳
همه که دلال دلار نیستند عزیز من! (4247595) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۰۷:۴۲
مگه اينچوري دلشون و خوش كنن البته روحاني مشكلي براي انتخاب شدن نداره ولي مردم براي انتخاب كردن ايشون مشكل دارن (4243692) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۲:۴۴
بیزحمت اسم خودتون رو مردم نزارین و از جانب خودتون صحبت کنید (4243782) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۰۸:۵۵
هیچ مشکل خاصی ندارد الا رای مردم (4243693) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۳۸:۰۹
نتیجه بیشتر انتخابات های قبلی برخلاف اکثر پیش بینی ها بوده. این توهم خوداکثریت پنداری آخر کار دستتون میده فردا اگه روحانی رای نیاورد نیایید بگید تقلب شده و سطل آشغال آتیش بزنید. توجه داشته باشید که روحانی باید رای اکثریت مردم ایران رو بگیره نه تهران!!! (4243741) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۲۴:۳۱
اون زمان کشور در جنگ و تحریم باقتصادی ود که سران اقتصادی جناح شما در خرید سکه و دلار به دشمن کمک میکردند
احمدی نژاد هم مثل هپشماهسته ای را به باد می داد از شما بیشتر امتیاز میگرفت (4243935) (alef-3)
 
حسین
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۹:۵۹:۱۴
من هنوز صف دلار و برنج و چای و نمک خاطرم هست.به روحانی رای میدهم که متهم به فراموشی و قدرناشناسی نشوم. (4243775) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۳۰:۳۶
برو تو صف سبد کالا وایستا تا هیچ وقت فراموشت نشه (4243959) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۴:۱۵:۲۵
این دولت جرات معذرت خواهی و توقف طرح هایی که در اجرا موفق نبودند را داشت.ای کاش یارانه نقدی و مسکن مهر هم در دولت قبل که به بن بست خورد متوقف میشد تا با تورم سیصد درصدی در قیمت دلار مواجه نمیشدیم. (4244673) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۸:۱۰
آقای عباس عبدی شما نماینده کدام مردم هستید که از جانب آنها صحبت میکنید .سرتون رو تو برف کردید و واقعیتها را نمی بینید (4243791) (alef-13)
 
مهم نیست
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۰:۰۹:۰۲
بهتر بود همه کاندیداها معاون اول خود را در زمان تبلیغات ریاست جمهوری معرفی نمایند . (4243794) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۳:۰۶:۰۲
معاون اول؟!!!!!!!!!!!!
که چی بشه مثلا؟ (4244327) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۱:۳۰:۵۶
من کاری به چپ و راست و اصول و اصلاح ندارم چون بعضی از اصلاح طلب ها خوبن و بعضی از اصولگراها .
توی دوتاشون هم آدم مفسد زیاده .
درضمن رئیس جمهور نباید حاشیه داشته باشه .
کسی که مقام معظم رهبری اونو برای تولیت مرقد امام هشتم منصوب فرمودن به نظرم میتونه خیلی به مردم کمک کنه .
فقط رئیسی میتونه مردم و از این فاجعه نجات بده .

انشاء الله
رئیس جمهور هشتم
خادم امام هشتم
باشه (4243960) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۷:۱۸:۲۱
باشه! (4245195) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۴:۵۸:۱۲
روحانی اصلاح طلب نیست ما اصلاح طلبان نیاز به کاندیدای واحد اصلاح طلب داریم نه روحانی (4244825) (alef-3)
 
اسی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۱۶:۲۴:۰۹
درود بر روحانی (4245071) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۱۲:۴۸:۴۳
آقای روحانی مثل یک مرد واقعی ،حقوق بازنشسته ها و کارمندارو ۵۰ درصد اضافه کن.به خدا مردم نامرد نیستند. (4246745) (alef-13)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۱۴:۴۶:۵۵
آبه دلیل عدم افزایش حقوق متناسب با تورم (افزایش 20 درصدی حقوق با وجود تورم 35 درصدی در سال اول دولت) به روحانی رای نخواهم داد (4247013) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.