توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432534
راهکار مهم برای کنترل آلودگی هوا به روایت ابتکار
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۷
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: راه اندازی سیستم یکپارچه معاینه فنی در کشور (سیمفا) اقدامی مهم برای مدیریت و کنترل ترافیک و آلودگی هوا به ویژه در کلانشهرها است.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه کارگروه ملی آلودگی هوا با تاکید بر ضرورت گزارش گیری مداوم از دستگاه‌های مرتبط طبق تکالیف مصوب هیات دولت در مورخ های 2 اردیبهشت 93 و 10 مرداد 95، تصریح کرد: این اقدام کمک می‌کند تا ضمن رفع نواقص و موانع، در جریان نقاط قوت و ضعف اقدام ها قرار بگیریم و همکاری های فرابخشی و بین بخشی را تقویت کنیم.

ابتکار با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی وزارت کشور و راهور ناجا درباره راه‌اندازی و فعالیت سیستم یکپارچه معاینه فنی در کشور (سیمفا)، اظهار کرد: راه‌اندازی سیمفا، اقدامی مهم برای مدیریت و کنترل ترافیک و آلودگی هوا به ویژه در کلانشهرها است که البته به مرور و با فعالیت ابعاد دیگر این پروژه شاهد تاثیرگذاری بیشتر آن خواهیم بود.

معاون رئیس جمهور با اعلام اینکه لایحه هوای پاک به زودی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد، گفت: یکی از بندهای مهم این لایحه، کاهش سن معاینه فنی از پنج سال به دو سال است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: اجرای حدود جدید معاینه فنی که تصویب و ابلاغ شده است به ویژه در کلانشهرها باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد.

وی ضمن یادآوری این موضوع که برنامه های مقابله با آلودگی هوا، بلند مدت و چند وجهی است، ابراز امیدواری کرد: اجرای کامل مصوبه دولت شامل بخش‌های مختلفی همچون معاینه فنی و ارتقاء استانداردها، خروج خودروهای فرسوده و نوسازی سیستم حمل و نقل عمومی و شخصی، توسعه حمل و نقل عمومی منجر به ارتقاء کیفیت هوا در کشور شود. 

ابتکار اشاره ای هم به تردد شبانه خودروهای سنگین فاقد معاینه فنی و فرسوده و آلوده در تهران و تاثیر این موضوع بر آلودگی هوا داشت و گفت: این موضوع به صورت محسوس در نمودارهای شاخص کیفی هوا مشخص است و ضروری است برنامه ریزی و هدف گذاری خاصی در این بخش صورت پذیرد.

آلایندگی مهم ترین عامل عدم دریافت گواهی معاینه فنی

بنابراین گزارش، در ابتدای جلسه، خلیل راحتی مشاور وزیر کشور و قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با ارائه گزارشی از روند اجرایی شدن سیستم یکپارچه معاینه فنی (سیمفا) در کشور، گفت: حدود جدید معاینه فنی نیز به زودی اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به برخی چالش ها و موانع برای اجرای کامل سیمفا در کشور، خواستار رفع این نواقص و موانع شد و افزود: یکی از مهم ترین ویژگی های سیمفا، عدم انجام تست های بخش آلایندگی به عنوان حساس ترین قسمت سیمفا به صورت کاملا سیستماتیک و بدون دخالت انسان است.

راحتی با ارائه آمار کل خودروهایی که معاینه فنی آن ها تا تاریخ 14 آذرماه سالجاری انجام شده، اظهار کرد: از کل خودروهایی که برای دریافت گواهی معاینه فنی مراجعه کرده اند، 75 درصد خودروها موفق به دریافت گواهی معاینه فنی شده اند و 25 درصد نیز تست معاینه فنی آن ها مردود اعلام شده است.

قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام کرد: 30 درصد خودروهای مردود در معاینه فنی به دلیل آلایندگی موفق به دریافت گواهی معاینه فنی نشدند و به بیان دیگر بالاترین میزان مردودی خودروها در معاینه فنی به دلیل آلایندگی بود.

همچنین به گفته مشاور وزیر کشور، پیکان بالاترین میزان رد شدگی به دلیل آلودگی را در میان مدل خودروهای مورد مراجعه به خود اختصاص داده است.

راحتی، تهران و کرمانشاه را دو استان نخست کشور در میزان مردودی خودروها برای دریافت معاینه فنی برشمرد و افزود: امکان احراز اصالت گواهی معاینه فنی برای صاحبان خودرو نیز در سیستم ایجاد شده است.

وی همچنین با اشاره به اجرای فازهای تکمیلی سیمفا طی ماه های آینده، ابراز امیدواری کرد: با رفع چالش های موجود برای معاینه فنی خودروهای گازسوز و موتورسیکلت ها شاهد موفقیت بیشتر و کاربردی تر شدن سیستم سیمفا در رفع آلودگی هوا کشور باشیم.

اعمال کد تخلف خودروهای فرسوده در کلانشهرها از طریق سیمفا

همچنین در ادامه، نماینده راهور با ارائه گزارشی از روند اقدام های صورت گرفته توسط ناجا در خصوص سیستم سیمفا، گفت: با بررسی کل تخلف های ثبت شده در شهر تهران از ابتدای سالجاری تا کنون، مشخص شد که تخلف زوج و فرد با حدود 40 درصد، بالاترین میزان تخلف در شهر تهران است.

وی اشاره ای هم به ظرفیت سیستم سیمفا برای اعمال کد تخلف خودروهای فرسوده در کلانشهرها داشت و افزود: اعمال قانون برای خودروهای فرسوده از طریق سیستم سیمفا در کنار ظرفیت سازی برای نوسازی خودورهای فرسوده سیستم حمل و نقل عمومی و شخصی می تواند کمک موثری به کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها باشد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، آلایندگی ناشی از خودروهای دیزلی و نحوه کنترل آن، فیلتر دوده، نوسازی خودروهای فرسوده به ویژه در سیستم حمل و نقل عمومی از دیگر موضوعات مورد بحث و تبادل نظر در این جلسه بود.
 
کلمات کلیدی : آلودگی هوا + محیط زیست + معاینه فنی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.