نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 246937
حداقل دستمزد کارگران یک پنجم خط فقر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۳
با در نظر گرفتن خط فقر ۳میلیون تومانی به راحتی می توان گفت با حقوق فعلی قانون کار، مشمولان این قانون یک پنجم خط فقر حقوق دریافت می‌کنند و به شهادت نمایندگان کارگران ۵۰ درصد کارگران زیر خط فقر حقوق دریافت می کنند.

به گزارش تسنیم، چند روز گذشته مقامات کارگری از رسیدن خط فقر به ۱۰۰۰ دلار خبر دادند. رسیدن خط فقر به ۱۰۰۰ دلار یعنی چیزی معادل ۳.۲ میلیون تومان. این در حالیست که حداقل درآمد کارگر ایرانی ۶۰۹ هزار تومان است که این میزان دریافتی به عنوان حقوق، یک پنجم درآمد تعیین شده در راستای خط فقر است.

امسال با وجود افزایش ۲۵ درصد حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار، هنوز خانوار کارگری نتوانسته تناسبی چندانی بین هزینه‌ها و درآمد ماهانه خود ایجاد کند. چرا که تشدید تورم انتظاری تأثیر بر افزایش قیمت‌ها داشته است و این امر امرار معاش را بر خانواده‌ها دشوار کرده است. البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت‌ها ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز است.

سخت شدن شرایط زندگی تا حدی برای مردم دشوار شده است که بسیاری از مردم بیان می‌کنند اگر تا نیمه اول دهه ۸۰ خانوار کارگری می‌توانست از طریق دریافت حداقل دستمزد ماهانه تا ۵۰ درصد از هزینه‌های خود را تأمین کند اکنون با دریافت یک پنجم از حقوق واقعی خود تا چه میزان از هزینه‌های خود را تأمین می کند؟

علی ربیعی درباره محاسبات دستمزد چند روزه گذشته در پایش ابراز ناراحتی وبیان کرد:اصلا ادعای وضعیت گل و بلبل را نداریم ولی باید ظرفیت های اقتصادی دیده شود.افزایش مزد سال آینده کارگران بستگی به میزان تورم دارد.

خط فقر آخرین بار در سال ۹۰ توسط بانک مرکزی اعلام شد و پس از آن کارشناسان خط فقر تا سال ۹۲ را نزدیک ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای یک خانوار ۵ نفری تخمین زدند. اکنون این رقم نزدیک به ۳ میلیون تومان اعلام شده است با افزایش ۲۵ درصدی حقوق مشمولان قانون کار در سال جاری ربیعی مدعی شده بود که بیشترین افزایش دستمزد طی سالهای اخیر امسال بوده است و همچنین در اعتراض به کمبود دستمزد‌ها بیان کرده بود که اقتصاد ایران توانایی افزایش دستمزد کارگران را ندارد و پایین بودن نرخ دستمزد به دلیل نرخ تورم و افزایش هزینه ها است که با توجه به اینکه علائم خروج از رکود دیده شده است شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی دریافت این میزان حقوق حتی تأمین کننده نیازهای حداقلی یک خانوار ۴نفره در ماه نیست. در صورتی که اگر بخواهیم مطابق ماده ۴۱ قانون کار تعریف درستی از حقوق داشته باشیم حداقل دستمزد باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانوار متوسط یعنی ۴نفره را تامین کند.

۵۰ درصد کارگران زیر خط فقر دریافت می کنند

غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره دستمزد کارگران گفت: بالای ۵۰ درصد کارگران حداقل دستمزد را دریافت می‌کنندو کمتر کسی بالاتر از یک میلیون تومان درآمد دریافت می‌کند.

وی ادامه می دهد: کارگران هنگام تعیین دستمزد سال ۹۳ هم، میزان حداقل درآمد خانوار ۴ نفره کارگری را یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد کرده بودیم. اما با توجه به شرایطی که تولید و کارفرمایان داشتند امکان پرداخت این مبلغ وجود نداشت.که حتی اگر نخواهیم ۳میلیون را خط فقر فرض کنیم و بگوییم یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خط فقر است. از آنجایی که بیش از نیمی از کارگران حداقل بگیر هستند، به راحتی می‌توانیم بگوییم زیر خط فقر حقوق دریافت می کنند.

عباسی با تأکید بر اینکه کارگران با فقر دست و پنجه نرم می‌ کنند اظهار می‌کند: نمایندگان کارگران از معاونت روابط کار درخواست دارند تا با نظارت دقیق در کمیته‌های مختلف برای حل مشکلات دستمزد، امنیت شغلی کارگران و ... برنامه ریزی کند.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران ادامه می دهد: دولت در تقویت قدرت خرید کارگران باید به گونه ای برنامه ریزی کند که هم کارفرما بتواند به زندگی ادامه دهد و هم کارگر با مشکل روبرو نشود. حتی اگر بگوییم کارگران یک پنجم خط فقر حقوق نمی‌گیرند، به راحتی می‌توانیم بگوییم حقوق آنها یک سوم خط فقر است.
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۰۹:۰۲:۵۰
ان شاء الله دولت محترم تدبیری بیندیشد که این مساله حل بشود (2454469) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۱:۲۷:۵۰
دلت خوشه بابا (2454821) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۰۹:۱۴:۳۷
آخرش که چی؟؟ کی میاد کاری واسه این کارگرای بیچاره کنه...!!؟؟؟ (2454490) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۰۹:۵۷:۵۴
از خدا بخواه داداش گلم مسول جماعت به فكر جيب خودشه (2454564) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۰:۰۲:۵۰
آیا شورای عالی کار با همان حقوق که برای کارگر تعیین می کنند خودشان می توانند با همان حقوق زندگی کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (2454571) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۰:۴۰:۵۶
اولا دریافتی خالص یه کارگر حدود یک میلیون هست.
دوما خط فقر هر چی باشه 3200 تومن نیست.
سنگ بزرگ علامت نزدنه. (2454673) (alef-13)
 
مسعود بهمنی
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۱:۰۰:۰۱
بابا دست رو دل این کارگران بدبخت نگذارید...

دولت که نمیاد از جیب خودش حقوق ها رو افزایش بده (2454735) (alef-13)
 
پریوش
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۱:۰۰:۵۹
همش حرف و حرف! ملت بیچاره دارن زیر فشار سنگین هزینه ها خرد میشن (2454737) (alef-13)
 
بابک
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۱:۴۲:۳۶
از درد بگفتن وز درد شنیدن با مردم بی درد چه داند که چه دردیست (2454903) (alef-3)
 
اکبر
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۷:۳۱:۲۲
یک روز از برده های فراعنه نوشتند یک روز هم از کارگرهای امروزی مینویسند! (2455941) (alef-10)
 
مومن پور
۱۳۹۳-۰۸-۰۶ ۱۹:۱۴:۴۶
انشاالله دولت تدبیر وامید به وعده هایش عمل کند تا کارگران بتوانند این حقوق زیرخط فقررا با چند ماه تاخیر هم هست بگیرندشرمنده خانواده نشوند (2456114) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.