توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 63154
پاسخ به هفتاد سوال و ابهام درباره انتخابات 88 (قسمت چهارم)
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۰۸

46- پاک کردن مهر شناسنامه
چرا وزارت کشور در صبح روز رای گیری اعلام کرد که نیازی به وارد کردن کد ملی رای دهندگان در سیستم نیست ؟ آیا امکان پاک کردن مهر شناسنامه ها وجود ندارد؟
پاسخ سوال46:
این سوال عینا برای روابط عمومی وزارت کشور ارسال شد و منتظر پاسخ آن هستیم.
بخش تحلیلی الف

47- نظارت بر تجمیع
چرا در زمان شمارش آرا به نمايندگان كانديداها اجازه ي حضور در اتاق تجميع آرا داده نشد؟

پاسخ سوال47:
وزارت کشور مدعی است 40هزار ناظر آقای موسوی(نامزدی که بیشتر از بقیه نامزدها ناظر به شعب اخذ رای معرفی کرده بود)، فرم هایی22 مربوط به نتیجه انتخابات را امضا کرده اند. با انتشار این فرم ها توسط وزارت کشور، سوءتفاهم این سوال برطرف و نادرستی فرض اولیه آن اثبات می شود.

الف امیدوار است وزارت کشور هرچه سریعتر نام و امضای 40هزار ناظر آقای موسوی را با ذکر نام صندوق مربوطه منتشر کند.

48- پیشنهاد هیات منصفه
چرا به پيشنهاد آقايان موسوي لاري و محتشمي پور مبني بر تشكيل هيئت منصفه و بي طرف و مورد تاييد مراجع تقليد و نامزدها براي بررسي انتخابات پاسخ مثبت داده نشد؟
درحاليكه اين كار ميتوانست به اعتمادسازي مرم كمك بسياري كند

پاسخ سوال48:
این سوال عینا برای سخنگوی محترم شورای نگهبان ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.
پاسخ به این اظهارنظر | نقل قول    

49- اختیارات ناظران نامزدها   
لطفاً به طور مختصر شرح اختیارات نمایندگان نمازدها در شعب اخذ رای را بیان کنید. آیا این افراد میتوانستند در هنگام رای شماری هم در محل مربوط باشند و رای مردم را مستقیم با چشمانشان ببینند؟

سوال49: این سوال عینا برای سخنگوی محترم شورای نگهبان ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.

50- راه قانونی اجبار به پاسخگویی
با توجه به اینکه آقای موسوی در مصاحبه با رسانه های منتقد یا حتی بیطرف شرکت نمی کنند، و نمی گویند که ساعت11 شب 22خرداد چطور خود را پیروز اعلام کرد و چرا روز23خرداد بجای پیگیری اعتراض از مسیر قانونی، طرفداران خود را به خیابانها فراخواند؟ و...آیا از نظر قانونی و حقوقی می توان ایشان را به پاسخ این پرسشها مجبور کرد؟
پاسخ سوال50:
این سوال عینا برای سخنگوی محترم شورای نگهبان ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.

51- شرایط ابطال انتخابات
از نظر قانون در چه شرایطی انتخابات باید ابطال شود یا می توان آن را ابطال کرد؟آیا فقط تقلب منجر به ابطال داریم یا تخلف منجر به ابطال هم داریم؟ مرجع تشخیص کدام دستگاه است؟
پاسخ سوال51:
این سوال عینا برای سخنگوی محترم شورای نگهبان ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.

52- حمایت الهام از یک نامزد در ...
با تشکر از پاسخگویی شورای نگهبان به سوال39، یک سوال دیگر دراین باره: آقای دکتر غلامحسین الهام در 18خرداد و در ایام انتخابات در میتینگ طرفداران احمدی نژاد در مصلی تهران حاضر شد و چون رئیس جمهور نتوانسته بود به مصلی بیاید، از طرف ایشان برای هوادان این نامزد انتخاباتی صحبت کرد. این هم سندش:
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8803181300
سوال این است که یک عضو شورای نگهبان قانونا میتواند در ایام تبلیغات انتخاباتی چنین کاری کند؟
آیا شورای نگهبان این کار ایشان را تایید می کند؟
پاسخ سوال52:
این سوال عینا برای سخنگوی محترم شورای نگهبان ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.

53- امکان اخذ36میلیون رای
با سلام اگه هر اخذ رای از هر نفر یک دقیقه طول بکشه با یک حساب سر انگشتی اگه همه صندوق ها 13 ساعت تمام بدون اتلاف وقت رای اخذ کنند 928360 35 =46062*60*13 پس به شرط محال حداکثر رایی که میتونه اخذ بشه 36میلیون هست حتی این 36 میلیون هم عملی نیست چون صندوق های روستایی بعلت جمعیت محدود روستاها خیلی زودتر اخذ رای را تمام میکنند و 4تا 5 ساعت بیشتر رای اخذ نمیکنند. در ضمن بعلت عجله وزارت کشور در پایان دادن ساعات رای گیری خیلی صندوق ها در شهرها زودتر از ساعت 9 شب هم تعطیل کردن.و صندوق هایی هم بودن که بعلت اتمام تعرفه اخذ رای را ساعاتی تعطیل کردند.سوال اینجاست این تعداد رایی که اعلام شده با چه مکانیسمی اخذ شده

پاسخ سوال53:
با توجه به اینکه در همه شعب فرایند اخذ رای بصورت سری انجام میشود و ثبت نام و اخذ رای از نفر بعدر مستلزم پایان کار اخذ رای از نفر قبلی نیست، فرض سوال نادرست است. ضمنا در اغلب صندوقها، کار ثبت نام که زمانبر است، توسط 2 تا4 نفر از معلمان محترم انجام میشد که این کار عملا سرعت کار را افزایش میداد.

54-درخواست از وزارت کشور
چرا وزارت کشور اصل 40هزار فرم 22 (صورتجلسه شمارش آرا صندوقها) را که مدعی است به امضای نمایندگان و ناظران موسوی رسیده، منتشر نمی کند و نمی گذارد روی سایت خودش تا خیال معترضین واقعی راحت شود و صف معترضین و آشوبگران جدا گردد؟
پاسخ سوال54:
الف در انتظار پاسخ وزارت کشور به این سوال و پیشنهاد است

55- تفاوت رای تهران با رای ایران
با تشكر از سايت الف
هميشه نتايج انتخابات تهران نمونه و نشانگر كل آراي كشور در اكثر انتخابات بوده است در اين دوره نتايج تهران با بقيه كشور تفاوت داشت
پاسخ سوال55:
نتیجه آرای تهران الزاما بیانگر آرای کل کشور نیست و دلیلی منطقی برای این ادعا وجود ندارد. ضمن اینکه در 4سال گذشته آقای احمدی نژاد به اقصی نقاط کشور با هیات دولت سفر کرده بود و طرح های عمرانی را به نقاط دور افتاده و بعضا فراموش شده برده بود.
ضمنا نظر سنجی های سراسری، کم بودن آزای آقای احمدی نژاد را درتهران تایید می کرد.

56- اظهارات زاکانی درباره نظر
آیا اظهارات آقای زاکانی در دانشگاه امام صادق مبنی بر اینکه نظرسنجی های وزارت کشور واطلاعات پیروزی آقای موسوی را نشان می داد صحت دارد؟
پاسخ سوال56:
جمله آقای زاکانی در سخنرانی و پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام در روز اول آذر چنین بود:
تمام نظرسنجي‌ها حتي نظرسنجي جهاد دانشگاهي كه نوع نگاهش مشخص است، پيش از انتخابات نشان مي‌داد كه احمدي‌نژاد در دور اول پيروز انتخابات خواهد بود اما درست در روز پنجشنبه 21 خرداد 2 نظرسنجي از سوي وزارت كشور و وزارت اطلاعات كه 2 نهاد وابسته به دولت بودند، منتشر شد كه نشان مي‌داد انتخابات به دور دوم كشيده مي‌شود
در واقع آقای زاکانی از انتشار نظرسنجی های دروغ در روز 21خرداد خبرداده بود اما چند سایت اینترنتی با تحریف سخنان ایشان، چنین عنوان کردند که زاکانی گفته است:
مطابق با نظرسنجی‌های وزارت اطلاعات و وزارت كشور در یك روز قبل از انتخابات، انتخابات باید به دور دوم كشیده می‌شد.
متاسفانه دروغ و تحریف با اهداف شومی چون ایجاد شک و بدبینی و اختلاف، در این دور از انتخابات بسیار رایج بود که نمونه فوق فقط یکی از شواهد آن است.
برای توضیح بیشتر:
http://www.jahannews.com/vdcf0vde.w6dejagiiw.html

57- کد عجیب احمدی نژاد
شماره ردیف کاندیداها در حوزه های رای گیری بترتیب حروف الفباء بصورت
1- احمدی نژاد 2- رضائی 3- کروبی 4- موسوی بود
اما کدهای اختصاصی برای آنها بصورت
44 - احمدی نژاد 55 - رضائی 66 - کروبی 77 - موسوی بود که بر خلاف ردیفها که منطقی و درست است کدها با هیج منطقی سازگار نیست.
اگر استفاده از اعداد دو رقمی مورد نظر بود منطقی ترین و صحیح ترین روش اختصاص کدها بصورت زیر است که باعث هیج اشتباه و سردرگمی نمی شود.
11 - احمدی نژاد 22- رضائی 33 - کروبی 44 - موسوی
لطفا منتظر جواب منطقی هستم.
پاسخ سوال57:
این سوال عینا برای روابط عمومی وزارت کشور ارسال شد و منتظر و پیگیر پاسخ آن هستیم.
بخش تحلیلی الف

58- تبریک ناطق نوری:
بنده به کرات شنیدم که علت اینکه آقای موسوی ساعت 11 شب اعلام پیروزی کرد به علت این بود که آقای ناطق به ایشان خبر داده بودند دو نکته مهم است آیا واقعا این اتفاق افتاده است واگر درست است چرا آقای موسوی به طور رسمی نگفت که منبع خبر که ایشان را برنده ی انتخابات کرده چه کسی است.
پاسخ سوال58:
الف امیدوار است آقایان موسوی و ناطق نوری هرچه زود تر درباره این سوالات و ابهامات شفاف سازی کنند.
حق پاسخگویی برای هردوی آقایان محفوظ است. الف یکبار دیگر دعوت از آقای موسوی برای پاسخگویی به سوالات بینندگان اینترنت در شکل مهمان ویژه را تکرار می کند.

59- اشکالی کلی در انتخابات
سلام
اشكال انتخاباتي
ایا به نظر شما صحیح است که انتخابات را وزارت کشوری اداره کند که وزیرش به وسیله رئیس جمهور قبلی که خود کاندیدای مجدد است انتخاب شده ؟
پاسخ سوال59:
این سوال برای سخنگوی محترم شورای نگهبان (به عنوان یک حقوقدان) ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.

60- داشتن برنامه الزامی است؟
با سلام
آیا اصولا میشود کاندیدائی برای تیلیغاب خود صرفا به نقد (و توهین و افترا) کاندیدای دیگر بپردازد؟در صورت منفی بودن پاسخ اگر در ایام تبلیغات نامزد یا چند تن از نامزدها با مدارک جعلی و غیر معتبر بر علیه یکی دیگر از نامزدها تبلیغ کنند و برنامه خود را ارائه ندهند طبق قانون انتخابات کی و چگونه با آنها برخورد میشود؟
پاسخ سوال60:
این سوال عینا برای سخنگوی محترم شورای نگهبان ارسال شد. پیگیر پاسخ آن هستیم.

پاسخ به هفتاد سوال و ابهام درباره انتخابات 88

پاسخ به هفتاد سوال و ابهام درباره انتخابات 88 (قسمت دوم)

پاسخ به هفتاد سوال و ابهام درباره انتخابات 88 (قسمت سوم)

پاسخ به هفتاد سوال و ابهام درباره انتخابات 88 (قسمت چهارم)

پاسخ به هفتاد سوال و ابهام درباره انتخابات 88 (قسمت پنجم)
 
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.