نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391549
سعید حجاریان: مرتضوی شرایط قبول توبه را به جای آورد/ او به دست داشتن در حادثه کهریزک اقرار کرده
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۲
سعید حجاریان خواستار رعایت قاعده فقهی «اقرار العقلاء علی انفسهم» در مورد سعید مرتضوی شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامه‌ عذرخواهی سعید مرتضوی در ارتباط با وقایع بازداشتگاه کهریزک، اظهار کرد: آقای مرتضوی در این نامه از کشته‌شدگان حوادث بازداشتگاه کهریزک به عنوان شهید یاد کرد، نفس استفاده از واژه شهید، از سوی او به منزله اقرارش بر به وقوع پیوستن آن جنایت هولناک است.

حجاریان ادامه داد: وی در این نامه پنج بندی گفته؛ وقایع کهریزک حواثی غیر عمد بوده است، پس در نهایت او به دست داشتن در این حادثه اقرار کرده و مقصر محسوب می‌شود، اما قبلا اعلام کرده‌ بود از ماجرای کهریزک خبر نداشته است. در هر صورت بر اساس قاعده فقهی «اقرار العقلاء علی انفسهم» ، قاضی می‌تواند بر پایه اقرار کردن شخص متهم، برای او حکم صادر کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: سعید مرتضوی اعتقاد دارد حوادثی که در زمان دادستانی او رخ داده است، غیر عمد بوده؛ پس او حکم قتل غیر عمد را باید قبول داشته باشد.

حجاریان همچنین یادآور شد : اگر از عذرخواهی مرتضوی توبه تعبیر شود، باید از او انتظار اجرای شرایط قبول توبه را مطابق آنچه در اسلام آمده است داشته باشیم.

وی در ارتباط با ضرورت اجرای شرایط توبه توسط مرتضوی تصریح کرد: او اول باید قول بدهد که دیگر آن گناهان را تکرار نکند، دوم باید آن‌ها را جبران کند .در گام سوم بر اساس شرایط توبه از گناه، هر آنچیزی که از آن فسادها به دست آورده را باید پس دهد؛ اگر آدم کشته، قصاص شود، اگر معاونت در قتل داشته حکم بگیرد و غرامت بدهد، به هر حال باید بر اساس قواعد فقهی قانونی مجازات شود.
 
کلمات کلیدی : سعید مرتضوی+کهریزک+نامه عذرخواهی+سعید حجاریان
 
Turkey
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۳:۲۵:۰۷
ای کاش کروبی و موسوی هم اقرار میکردند که در قضیه فتنه 88اشتباه کرده و توبه کنند و از ملت و رهبری عذر خواهی کنند ولی متاسفانه غرورشان این اجازه را نمیدهد که اعتراف کنند (3933581) (alef-3)
 
غلامرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۸:۰۴:۱۶
راستی چرا سران فتنه که آتش بیار معرکه بودند وهی برطبل فتنه گری زدند توبه نمیکنند فکر میکنند درجریان کهریزک آنها بی تقصر بودند درجریان تشویق بیگانگان به افزایش فشار به کشور بی تقصیر بودند یابه تعبیر رهبری دران ظلم بزرگ به نظام بی تقصیر بودند که همچنان برعمل مجرمانه خود اصرار دارند که دوستانشان هم ازایشان حمایت میکنند (3933638) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.